14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Va urmaresc de vreun an si ceva cred, dar abia acum am decis sa spun si eu vreo doua cuvintele :)
    Am inceput scoala de nursing in Ro, sunt in anul 2 din 3 si intentionez sa vin in UK (am mai fost in UK timp de 1 an, pe vremea cand se cerea viza - 2005-2006 mai exact) si as vrea sa revin, cu aceasta noua calificare. Dupa cum se observa, nu sunt chiar absolvent de liceu care isi doreste mai mult, ci sunt un omuletz (care intre timp are si o familie cu un bebe de 4 luni jumate in acest moment) care isi doreste altceva. Atractia fata de domeniul medical a existat dintotdeauna, dar decat niciodata, mai bine mai tarziu si considerand ca e un pic tarziu pentru medicina, am optat pentru nursing.
    Am vazut de-a lungul timpului diverse idei, probleme, schimbari de legislatie, explicatii foarte bune de la unii din membri (Dromaderul e primu'-n top - multumiri pe aceasta cale si felicitari pentru realizari !!!) si acum de exemplu am observat ca se pregatesc noi schimbari legate de inregistrarea in NMC ( http://www.nmc-uk.org/Registration/Prof ... insurance/ ). Probabil vor mai aparea si altele pana cand voi fi eu in pozitia de a aplica la NMC pentru pin number. In mod sigur voi avea nevoie de ceva sfaturi la momentul respectiv, nu neaparat legate de aplicatia pt PIN, cat despre cam care ar fi traseul cel mai probabil in cariera asta in UK (cu siguranta inceputurile vor fi in nursing home).
    Legat de noutatea cu indemnity insurance, personal cred ca va fi mai greu de aplicat pt PIN pentru cei care sunt in RO, practic pana nu ajungi in UK ar fi teoretic imposibil. Presupun ca pentru proffesional indemnity insurance ai avea nevoie cel putin teoretic de o dovada de adresa (?). Aici va las pe voi sa va dati cu parerea, chiar va invit. Daca aplicatia se face din UK, timpul de asteptare va fi mai scurt? Stiu ca acum se asteapta un raspuns cu lunile(!) ceea ce este greu de suportat (inclusiv financiar) daca ai fi in UK deja.
    Strategia mea la momentul actual este sa gasesc un job de "infirmier" pana termin scoala - stiu ca echivalentul in UK nu exista - care cred ca m-ar putea ajuta la experienta si as putea avea un avantaj cand va veni momentul.
    Cred ca e suficient deocamdata, mi-ar placea sa vad mai multa activitate pe aici, dar stiu ca s-au spus foarte multe lucruri utile si interesante.
    Ce parere aveti de noile conditii de inregistrare la NMC? Cam cat credeti ca va costa asigurarea despre care e vorba?
    Cum credeti ca va evolua piata muncii in domeniu in urmatorii ani, in UK? (avand in vedere ca in UK exista in acest moment aprox 21500 nursing homes only)?
    Va salut cu caldura din iasi, RO :) (caldura si fiindca iarna asta am vazut zapada doar intr-o seara/dimineata iar frigul nu mai e ce era odata) :))

2. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Simi_Radu, probabil ca pana acum ai aflat un raspuns la intrebarile tale. Eu iti pot spune doar ca noi am trimis dosarul la NMC, din tara, pe 4 decembrie si am primit confirmarea de acceptare pe 24 februarie; lucrurile ar fi mers mult mai repede daca d-na secretara de la noi de la scoala ar fi inteles de prima data - si anume ca planul de invatamant asa cum ni l-a completat ea nu este suficient si avem nevoie de defalcarea pe ore de teorie si practica. Ne-am resemnat, am trimis actele asa cum erau, stiind ca ne vor cere probabil un "transcript of training" ...asa a si fost ..
    Ca sa rezum, ar fi durat chiar mai putin de 2 luni daca am fi avut actele corecte de la inceput. Mai pune si ca am prins sarbatorile. Toate cele bune!

3. mignon

mignon New Member

Trophy Points:
    0
    am citit topicul acesta incepand cu prima pagina.dpmdv(si sunt mai mult ca sigura ca nu numai al meu)eu il gasesc foarte util si interesant.asa imi pot face cat de cat o idee cum e sa fi nurse in UK :relatarile voastre, situatiile prin care ati trecut,felul cum ati rezolvat anumite probleme aparute,ce trebuie sa faci in caz de...,ce nu trebuie sa faci....etc....o sa-mi fie de un real folos candva.Cu bune,cu rele,chiar imi doresc sa ajung sa-mi practic meseria in UK si,pentru un incepator in sistemul lor,sfaturile voastre sunt mai mult decat binevenite.
    Eu nu sunt activa in postari,dar de citit -da-da- .O rugaminte!!!!Nu va opriti din a ne impartasi experientele voastre....sigur ne-or fi de un real folos candva noua,novicilor.Se spune ca omul din greseli invata,dar nu spune nime' ca nu putem invata si din greselile altora.Sigur mai aveti multe de spus....de povestit....pe mine m-ar ajuta ffff mult.
    Bravo voua,celor care contribuiti la tot ce inseamna acest forum!!!!! -bravo-

4. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor din nou!
    Multumesc pentru feedback, nu mai primisem nici un raspuns pana acum si cred ca e din cauza ca de fapt mai exista un topic asemanator, pe care lumea este mai activa: http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... -uk-2-4729

Acolo activitatea este mult mai intensa si cred ca de fapt am sa re-postez prima mea interventie si acolo, pentru ca am pus mai multe probleme la care nu am un raspuns.

Keep in touck.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dear Ioan,
    I hope you are well. I am writing to let you know I now head the Permanent Recruitment division @ Phoenix. I was wondering if you are looking for a new job.

I have a couple of permanent full-time roles available if they are of any interest to you:

1) Registered General Nurse x 2 vacancies @ a Nursing / Care Home near Banbury, Oxfordshire. Salary: £25000 to £30,000

2) Staff Nurse x 1 in Oxfordshire @ a Nursing / Care home. Salary: £12.5 to £15 per hour

3) Registered General Nurse x 2 Vacancies @ a Nursing / Care Home in Milton Keynes, Buckinghamshire. Salary: £12.25 / hour

4) (Team Leader) Senior Healthcare Assistant HCA / Support worker role @ a Nursing / Care Home near Aylesbury, Buckinghamshire. Salary: Average @ £8.20 per hour.

Most of these are top-end care homes set in very beautiful locations, and we have visited them ourselves. I can send you the job desciptions if requested.

If you are interested, please let me know ASAP by replying to this email or call me on 01296 744 397.

If these do not interest you or are not suitable but you know someone who is interested or suitable to these, please let me know and you could be eligible for the referral scheme.

6. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am apucat sa iau la "puricat" topicul acesta pt ca am ramaas pierduta in detaliile de pe celalalt topic unde vad ca activeaza mai multa lume si oricum cred ca e mai potrivit aici sa pun intrebarea , in partea cealalta pare sa fie mai mult pt lamuriri in privinta actelor. Intrebarea mea e cum sunt vazute persoanele tatuate , la vedere mai mult sau mai putin , de pacienti si bineinteles la interviuri ?

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Sa nu-ti faci absolut nici o grija din acest punct de vedere!
    Bafta!

8. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Mc dromaderu, mi-a placut tare mult povestioara ta ce ai scris-o mai pe la inceputul topicului cu si despre cuplul inaintat in varsta -limba-

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Doritori?
    Pentru cei mai noi pe aici, daca veti citi in urma,
    am mai trimis carti de specialitate,
    pe principiul primul venit/primul servit si, sa nu mai fi primit una deja,

10. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    eu vreu, platesc transportul in UK!!
    Multumesc!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ai pm

12. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ! Vroiam si eu sa intreb , daca un nurse a dat unui pacient o supradoza (1 antibiotic), numai intr-o zi , pacientul este bine , fara efecte secundare , safe guarding ce o sa spuna si ce decizii iau ei in cazuri dinastea ? am auzit ca cei de la safe o sa raporteze la NMC si o sa apara in dosar acest incident dar ca nu retrag pin-ul. Nu stiu . A patit cineva asa ceva ca sa imi spuna procedura lor si ce masuri iau cei de la safe guarding ? Nu stiu daca cei de la NMC o sa tina cont ca este prima abatere si ca nu au fost urmari grave in urma greselii....

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

In mod normal va primi verbal sau written warning, care va sta 6/12 luni la dosar, dar, dosarul avut acolo cu acel angajator.
    NMC-ul poate actiona cum ii trece lui prin cerebel, dar nu cred ca retrage PIN-ul, mai ales daca e prima abatere,
    s-ar mai putea sa -i ia dreptul de a da medicatie pentru o perioada de timp si apoi sa dea supervizata/reassessed .
    Eu v-am tot scris pe aici despre AVETI GRIJA CE SEMNATI! -ras4-

Stiti cei 7 R ai managementului medicatiei?
    Daca nu, invatati-i ca pe Dzeu!
    Aia va salveaza PIN-ul!

14. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    safe guarding o sa dea advertismet dar NMC-ul o sa dea emotii.... nu cred ca o sa dea un advertisment sau orice atentionare, eu cred ca 100 % o sa penalizeze cumva...

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ce vorbesti tu acolo ?
    De cand esti plecat din tara?

16. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    de 8 luni...cu ce nu am dreptate ? adica NMC-ul poate da advertismente si fara sa sanctioneze ?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu intreb, in ce calitate vorbesti?
    Ai pus intrebarea pentru altcineva sau pentru tine?
    Sa nu-mi spui ca si tu esti nursa!

18. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    nu am pus intrebarea pentru mine....pentru un prieten care munceste ca nurse in Londra ..... doream doar un raspuns concret...daca NMC-ul obisnuieste sa dea sanctiuni direct sau si advertismente ?

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Huh, m-am linistit,
    caci, daca-mi ziceai ca ai facut scoala de asistenti medicali, fugeam in lume... -nu-ma-uit-
    NMC-ul, daca vei cauta la dansii pe site, vei vedea ca poate da sanctiuni , de la retragerea PIN-ului pt o perioada de timp, pana la retragerea dreptului de a da medicatie, sau alte sanctiuni ,dictate de gravitatea faptelor comise.

Si, in incheiere, te rog frumos sa faci diferenta dintre aDvertisment si avertisment!
    Caci eu am tot sperat ca ....
    bafta prietenului!

20. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    si ancheta NMC-ului dureaza....din cate am citit....si in timpul anchetei , asistentul este suspendat sau isi poate practica meseria ?

Share This Page