22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. ionut_cta

ionut_cta New Member

Trophy Points:
    0
    in timpul scolii am facut cate 8 ore in week-end................scoala a durat 3 ani

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    In Uk voluntariatul este respectat si incurajat, insa ceea ce spui tu este SF. Probabil la un interviu face-to-face cineva te-ar crede, dar in viata reala... Mira-m-as...

3. ionut_cta

ionut_cta New Member

Trophy Points:
    0
    si pana la urma , pentru eliberarea pin-ului se tine cont de experienta ? ca pe forum se spune...ca nu conteaza experienta...dar cica sunt cazuri in care nu au luat pin-ul ca nu aveau experienta....daca si cu parca....

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Acordarea PIN-ului nu are nici o treaba cu experienta acumulata .
    Obtinerea ulterioara a unui loc de munca da.
    Vezi ca tu tot balacaresti pe aici , ca "ai auzit tu" sau ca "ti--a spus cineva" sau asa si pe dincolo,
    unde/cine nu a primit PIN-ul deoarece nu avea experienta?

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici un daca si cu parca.
    Link-uri:
    http://www.nmc-uk.org/Registration/Joining-the-register/Trained-in-the-EU-or-EEA/Trained-in-Romania/
    http://www.nmc-uk.org/Documents/Reg...urse-or-midwife-in-the-UK-EU-January-2011.pdf

6. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    Vrei sa iti dau nr de tel a persoanei din uk care a zis ca din cauza experientei unii nu au luat pin-ul ? Sa sti ca nu inventez eu

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Are, Cataline in umatoarele circumstante:

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Citeste mai sus Ionutule.
    In plus eu nu cred ca acea peroana a facut totul ca la carte. Exemplu de mai sus in care spune ca a facut 2900 de ore de vountariat in timpul colegiului.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  10. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu imi vine sa cred, bietul om! Cum e posibil asa ceva?

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e criza fratilor si pe aici...
    doar n-o sa-i dea un antibiotic cand poate trece cu paracetamol! -nu-ma-uit-

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm...
    Nu va mai hazardati in a face afirmatii despre lucruri de care nu aveti nici cea mai vaga idee!
    Aveti mai jos cateva link-uri din care poate veti invata ceva:

https://www.swbh.nhs.uk/wp-content/...maggots-to-help-your-wound-to-heal-ML3770.pdf

http://www.ruh.nhs.uk/about/policie...cal/Blue_767_Maggot_Therapy_in_wound_care.pdf

https://www.evidence.nhs.uk/search?q=maggots wound treatment
    Mai jos un pasaj care poate o sa va lumineze nedumeririle:

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ce a filmat dromaderu nu prea parea desprins dintr-o terapie... uite cam asa se face ce povestea dl mutu prin pdf-uri
    http://www.youtube.com/watch?v=5QOJ_sMWF38
    e bine totusi de stiut ca exista si chestie d'astea
    deci ramane cum am stabilit.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multam Florine,
    as fi zis ca ma cunosti nitel pana acuma, nu eram tampit sa pun un clip facut de mine ca o mamaie speriata de viermi, daca era larva therapy implicata,
    bine, initial , cand am dat primul layer jos, am cautat imediat care planul, crezand ca mi-a scapat ceva, chit ca stiu ca aceste terapii nu se fac in comunitate ci doar in spital, cel putin pe aici pe la noi.
    Practic, omul meu, fusese in ceva holiday unde, contra indicatiilor primite de DN care se ocupa de el aici, nu s-a dus la clinica caci...nu avea bani de taxiu, consequently, bandajul nu-i fusese schimbat 3 saptamani...motivul aparitiei viermilor care, au fost un "fisrt time" si pt mine.

Cat despre larve, din alea am tot vazut/umblat cu,. prin turele din spital,
    multam de link-uri oricum!
    Treaba-i ca, eu nu le stiu de pe link-uri/Goagal,
    eu le stiu din cap, caci fac zilnic asa ceva.

Chiar ma batea gandul sa deschid o scoala ceva, timp sa am dreaq! -asa-asa-

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ dromaderu multumesc de clarificare. Saracu' om, sper ca s-a rezolvat treaba.
    @ mutu auzisem si eu de terapie cu viermi numai ca aia din clipul pus de dromaderu nu aratau a "maggots".

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am zis ca te cunosc, insa filmuletul l-ai postat initial fara explicatia de mai jos, ceea ce m-a facut sa intru in panica. Da! Asta a fost si Dan ti-o poate confirma. Nu pot sa expun pe un forum public motivele, dar daca vrei putem vorbi la telefon si-o sa intelegi mai bine.
    @glissando Eh! Tocmai ca viermii din primul filmulet aratau a maggots folositi in terapia medicala.
    Daca te uiti pe link-ul de mai jos, vei observa viermii in diferite stagii de dezvoltare.
    http://drbloem.com/treatment-options/ma ... t-therapy/

18. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    buna,va urmaresc de ceva timp,felicitari pt promptitudinea cu care dati informatii utile.Am rasfoit forumul sectiunea "nurse" Am o MARE curiozitate: ati suferit umilinte din partea englezilor la locul de munca? sora mea lucreaza in alta tara,(nici UK ,nici Romania)locul de munca(asistent medical) nu e rau dar umilintele o rod psihic.Daca sunt offtopic cer scuze,inca nu ma descurc bine pe forum. Weekend placut ! (mi se pare ca trebuia sa postez in topicul cu experienta de nurse in UK ,am citit prin el dar nu-l mai regasesc,poate il muta admin,multumesc anticipat)
    astept cu mare interes raspunsurile voastre

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai depinde de cum interpreteaza fiecare "umilinta/umilire/umilit/si tot asa"
    De exemplu, eu personal, ma simt sa zicem, nitel deranjat de aceasta sarada aruncata de tine , cu "sora mea lucreaza in alta tara )nici UK, nici Romania" , chestie care altii poate nici nu o sesizeaza sau nu-i acorda importanta.
    Asa si cu umilintele la locul de munca.
    Scriam mai sus despre o experienta recenta unde o colega romanca ,dpmdv s-a facut de ras lamentabil, in fata catorva rude, a celor de la serviciul de ambulanta, si a colegei mele cu care formam echipa la job-ul respectiv, situatie in care, din nou, eu insumi as fi intrat in pamant de rusine, dar dansa nu, deloc, ba chiar se batea cu pumnul in piept ca are 20 de ani de nursing in spital in Romania, lucru desigur, total irelevant pentru rudele pacientului de care ar fi trebuit dansa sa aiba grija.

Asadar, ce este umilinta?
    Cum te umilesc colegii?
    Esti umilit daca te lasi umilit, si asta se poate intampla prin lipsa cunostintelor profesionale sau a limbii, daca practici intr-o tara alta decat Romania.
    Daca insa stapanesti bine ambele si totusi esti "umilit" , atunci, cei ce o fac au o problema, nu tu!

M-am simtit umilit atunci cand alti colegi romani, ca si mine, impingeau cutii de bomboane si cadouri aduse din Romania/cumparate aici, ca sa-si ia zilele de concediu atunci cand aveau nevoie, sau cand, dupa ani buni de nursing aici vorbesc aceeasi engleza stricata de ti-e- groaza sa-i asculti,care "fug" vazand cu ochii cand le suna telefonul de serviciu, si tot asa.

Sicanele/umilintele care eventual ti le fac colegii de alte nationalitati (sora ta unde lucreaza poate are doar o singura alta nationalitate prin preajma, la UK am lucrat la un moment dat cu staff din 18 natiuni diferite), vor fi doar rezultatul slabiciunilor tale.
    Weekdn placut si tie!

20. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    merci,dromaderu,de fapt chiar asteptam un raspuns de la tine,acid inside ,tzuculina etc ,de la cei ce au mai multa experienta in uk. sora mea nu are nici o problema cu limba respectiva,nici cu cunostintele profesionale,nici in relationarea cu doctorii,din contra.
    e vb de glume ,aftrmatii de prost gust referitor la romani,pacienti,colegi etc.calomniatorii au o viata dulce ,fara sa faca mai nimic pe tura iar cei ce nu practica "artele" astea au plecat de la locul respectiv de munca.
    cam asta era curiozitatea mea,daca si in uk stau asa lucrurile.sau hai sa pun altfel intrebarea: daca esti serios,preocupat sa-ti faci munca bine dar esti prea putin interesat sa o faci pe Mata Hari la job pt a avea ceva de barfit,turnat ,poti avea o viata o.k. in uk?

Share This Page