22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Imi cer scuze pentru ca am postat aceleasi intrebari........am cautat pe google si aici pe forum si nu am gasit.......nu mi-a dat nimeni un sfat ce as putea sa raspund...... -trist-

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Am reusit singur sa gasesc raspunsurile ! Va doresc o zii placuta....

3. Anonymous

Anonymous Guest

Ok, acum fi altruist si pune-le pe forum, sa fie mai usor pt altii!

4. soleil2013

soleil2013 New Member

Trophy Points:
    0
    cum e ca agency nurse? e mai bine decit intr-un loc stabil?
    E o experienta placuta?

5. zekeniposu

zekeniposu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Sotia mea a primit azi de la NMC o scrisoare prin care i se cer urmatoarele acte, eu sincer nu inteleg nimic, si va rog daca puteti sa ne ajuta:

REPLACEMENT DOCUMENTS:

1.Certified copy of Nursing Diploma
    Romanian version only
    *are si post liceala si facultate, si in primul plic pe care l-am trimis la NMC am trimis ambele diplome traduse si legalizate

2.EU/OS T/A Ref. Form - 1
    Evidence of exposure to community nursing
    *nu stiu ce este?!?!?!

3.Transcript of Training
    Romanian version only
    *aceiasi problema, nu stiu ce este

Eu lucrez deja in UK, dar nu in domeniu :)) si nu am deloc timp sa fac un research pe net, ea la fel in tara lucreaza foarte mult, si v-am fi foarte recunoscatori daca ne-ati putea ajuta!

Va multumesc!

6. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    1. diploma de as. medical (cred ca i-ai confuzionat ca ai trimis doua diplome, doar una e suficient cea de facultate-mai trimite-o o data)
    2. e o adeverinta din care sa reiasa ca a facut stagiu sau a lucrat la un medic de familie, semnata si parafata de un medic de fam(eu asa am facut)
    3. e foaia maticola detaliata de la facultate cu obiectele studiate(nr. de ore) si sectiile in care a facut stagiu(nr. de ore), stiu secretarele de la facultate.
    sper ca iti vor folosi informatiile.o zi buna.

7. zekeniposu

zekeniposu New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc mult!

8. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. Zecheniposu:

La primul si la al treilea punct cred ca se refera la copiile legalizate ale diplomei si respectiv adeverintei de practica (certified copy, romanian version only), probabil ai trimis doar traducerile legalizate. La cel de-al doilea este vorba despre ce ti-a spus Elena80.
    Bafta!

9. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna....Vreau sa va anunt cu placere ca am luat interviul pt un post de registered nurse in Scotia.......va multumesc din suflet celor care ati postat pe acest forum -bravo- Poate cineva sa-mi dea un sfat prin ce serviciu este mai sigur(recomandat) sa trimit pasaportul,br3 si pozele pt wp? Va multumesc zi va doresc toate cele bune...pa pa

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    DHL, Posta Romana etc.

11. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trimis actele (pasaportul si pozele) prin Posta Romana, m-a costat 20 de lei, si au ajuns intr-o saptamana. Pt NMC le-am trimis in regim normal, m-a costat 8 lei, si au ajuns in 10-12 zile calendaristice.

12. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    alta modalitate de a trimite actele la NMC si sa ajunga mai repede..nu este?

13. adrian lobont

adrian lobont New Member

Trophy Points:
    0
    Buna...
    Stie cineva de ce e nevoe la angajarea in spital ?
    Am inteles ca trebue sa dau un fel de examen......
    E adevarat ?

14. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0

ori unde ai fi in ce loc esti pe pamantul asta tehnica scrie ca locul de electie se dezinfectat cu vata si spirt sau paduri cu alcool mai nou

15. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0

nu stiu cind a-ti terminat scoala sau in ce perioada a-ti facut scoala dar vreau sa va asigur ca acum se fac in scoala
    planuri de nursing puteti gasi in lucretia titirca ,,ingrijiri acordate de asistenti medicali"

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    nu stiu cind a-ti terminat scoala sau in ce perioada a-ti facut scoala dar vreau sa va asigur ca acum se fac in scoala
    planuri de nursing puteti gasi in lucretia titirca ,,ingrijiri acordate de asistenti medicali"

Multumim de lamuriri, inclusiv cea dinainte, personal, nu stiu nici cand a-i terminat tu scoala, sau daca Lucretia Titirca fara majuscule plus acest a-ti sunt doar incercari de a mai scoate gramaticienii din noi la treaba, dar, macar aici unde se presupune ca suntem intre profesionisti, hai sa incercam sa pastram o linie corecta, OK?No offence,

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Alalta seara am avut un job prin Leicester si, cu colega de echipa, am ajuns la un NH ,chemati de paramedici, pentru un pacient in retentie.
    Nursa de servici pe tura, la ora 21:30 ,...well, o romanca,
    toate bune si frumoase, pana a inceput sa vorbeasca...de fata cu paramedicii/apartinatorii acelui pacient...am ramas stupefiat,
    cu greu se putea face inteleasa, habar nu avea unde este magazia (ca sa-i zic asa), am intrebat-o apoi de cat timp este in UK (de doi ani!!!) si in acel NH din Aprilie,
    Mai grav, foarte nonsalant se tot scuza ca " nu stiu asta/nu stiu aia" " not me job!" despre bed rails la pat cerute de apartinatori, totalmente neprofesional, sa nuj mai zic ca a specificat de v'o doua ori ca "hospital nurse 20 yeaars Romania" (who gives a s...t???)

Ii facuse TWOC acelui pacient caci i se blocase cateterul, fara un care plan, fara un fluid chart , nimic, ala cu dementa, urla de durere ca nu putea urina... nu stiu ce va fi fost ieri acolo, familia era hotarata sa depuna plangere,

fratilor, care sunteti mai noi, invatati nene limba, o parea ca-s "mosnegi si babe " dar raspunderea noastra, ca nurse in charge pe tura, este enorma!

18. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate noi facem treaba rapid si bine .cit despre ce stiu nursele englezoaice sint praf .Eu bat pariu ca o nursa englezoaice nu va face un IOT sau va monta o sonda pentru un pneumotorax in camera de urgente noi ne bagam de facut cpr sau vreun EKG il facem .Am intilnit englezoaice pe EM care cind am facut un IOT unui pacient GSC 10 initial dupa care avea 8, accident rutier daca nu interveneam crapa se uitau si strigau dupa medic .Asta inseamna practica multa facuta in RO pe sectii dintre cele mai grele ATI ,UPU ,BLOC OPERATOR.

19. ionut_cta

ionut_cta New Member

Trophy Points:
    0
    A auzit cineva daca se ia pin-ul si fara experienta in cartea de munca ? doar cu voluntariat (2900 ore) ... este o intrebare veche pe forum dar multi spun ca stiu cazuri in care nu au luat pin-ul ca nu au avut experienta...is it true ?

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cine te crede ca ai muncit 2900 de ore voluntar? -nu-ma-uit-
    Prea e batator la ochi... 362 de zile de voluntariat... Hmmm... In Romania? Fugi d-acilea bre!

Share This Page