22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  2. cosmin2013

cosmin2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    student
    Salutare tuturor! M-am inscris la o scoala postliceala de asitenti medicali din Romania (cursuri de 3 ani) si voi incepe cursurile in septembrie anul acesta, dar oare diploma mea de asistent medical generalist va mai fi recunoscuta aici in uk de catre NMC astfel incat sa pot obtine PIN -ul? Vin cu aceasta intrebare deoarece am inteles ca din septembrie 2013, diplomele de asitent medical obtinute la o scoala posliceala nu vor mai fi recunoscute de NHS uk ci dor cele obtinute la o universitate (cursuri de 4 ani). ?

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dear Ioan,
    I hope your well,
    We are currently sourcing a RGN for a prestigous Nursing Home to do Long Days and Nights with a friendly and well educated team in the Aylesbury area.
    Our client are currently sourcing, 2 x RGN Nurses with previous experience in working in a Nursing Home environment.
    A fantastic package is on offer for enthusiastic nurses wishing to progress within their career. This will include a £29,000 salary plus benefits and training.
    If you are interested please respond with your CV or call Hadley on 01296422499

Kind Regards,

Hadley
    Hadley Smith
    Senior Resourcer

If you have difficulty opening any attachment to this email, please visit click here for a possible solution

Phoenix Healthcare & Recruitment
    Tel: 01296 422499
    Fax: 01296 423300
    e-mail: hadley@phoenixmed.co.uk
    www.phoenixmed.co.uk

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Regulile se cunosc, este o editie mai veche dar, e in engleza si, daca cineva doreste, in afara de coperta, mai nimic nu difera de editiile mai noi.

5. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    How much does it cost? -ras4-

6. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Sunt o asistenta venita de aproape un an in UK,momentan ma aflu in al doilea nursing home,dar sunt total dezamagita de ce se promite initial si la ce chestii murdare se ajunge in cele din urma...la ce presiuni am fost supusa si cate abuzuri verbale si non-verbale...m-am decis sa aplic pentru agency nurse pt spitale.Sunt foarte deschisa pentru munca si am o vasta experienta in spital,din tara.Domnul stie...o fi mai bine,o fi la fel...Mai este cineva aici care lucreaza ca agency nurse si poate sa impartaseasca opinii si din experienta sa?
    Multumesc anticipat!

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai exprimat corect situatia din cele mai multe NH, din pacate, sefi ajunsi in pozitie doar pe baza de reportat/parat/investigat, cu cunostinte medicale mediocre, dar cu o guraaaaa!
    Mai pune careri care stiu totul mai bine decat tine, bisericute, dispretul unora...si ai un tablou cat de cat,
    trebuie sa fii tare de tot sa poti razbate, in unele din aceste NH.

Din cate stiu eu, agentiile nu prea mai iau nurse fara experienta de spital,
    in ce zona stai, poate pot afla mai multe,
    eu lucrez doar agentie de aproape 4 ani acusica,

8. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandeam sa aplic pentru agentia Mayday,eu locuiesc in Plymouth si ziceau cand am vorbit cu ei ca au destule shifturi la dispozitie,cca 16/zi dintre care pot alege...vorbisem si cu cei de la Pulse,dar ei au spus sa mai astept 3 luni,sa am cel putin un an in UK.Eu am experienta destula in spital in Ro,mai bine de 10 ani.Cei de la Mayday ziceau ca e chiar bine pt mine ca nu am intrerupere de 12 luni de la munca de spital...

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu pot sa fiu ipocrit si sa zic ca nu se poate caci, asa am inceput si eu, acum 5 ani,
    intre timp, cel putin din experienta mea prin spitale,
    aversiunea staff-ului regulat acolo, se poate transforma intr-o problema, daca nu esti familiara cu ce si cum in spitalele de aici.
    Ca agency nurse, acum, unde ajungi, te baga in paine din secunda doi!
    Poti desigur cere explicatii cu privire la una/alta dar, sa zicem ca duci un shift , posibil a doua oara sa-ti puna numele pe lista neagra !
    Si nu sunt chestii majore, ci e vorba de paper work/contactat medicii cand trebuie/ discharge/etc/etc...

Oricum, eu zic sa aplici, pana nu iei taurul de coarne, nu stii cum e,
    multa bafta si mai da de veste pe aici!

10. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Am mari emotii si eu ,mai ales pentru primele shifturi,oricum sistemul lor e mult diferit de al nostru. Sper sa razbat si sa fie bine pana la urma.Am sa va tin la curent oricum.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Daca ai nevoie de ajutor, da un semn pe aici, iti dau un PM cu nr meu de mobil si, daca esti in ceva situatie , ma poti suna/text,daca stiu ce si cum, no problems

12. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru ajutor,conteaza mult sa ai pe cineva aproape cand esti necajit.

13. soleil2013

soleil2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau si eu sa ajung pe acolo,la munca,intr-un viitor apropiat.
    Mimosa,vad ca tu esti pe acolo de ceva vreme,cum e viata in Plymouth? A vrea si eu sa ma stabilesc acolo,e greu,cum e viata,scumpa?
    Putim mi-e teama sa plec,deoarece aici am un servici sigur,chiar daca nu platit f bine,ne descurcam cit de cit.As duce o viata mai buna acolo? Nu ti-e dor de Casa? De unde esti?

14. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa zic...depinde de fiecare,daca e mai bine sau nu.Eu sunt cu familia aici si inca avem unele dificultati de incepatori,dar per ansamblu ne e mult mai bine ca in Ro.Preturile sunt mari,dar si salariile sunt pe masura,daca vrei sa muncesti cu adevarat.

15. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna si bine v-am regasit.....eu pentru moment invat engleza si ma pregatesc pentru un interviu pe care o sa-l am luna viitoare cu cei de la FSHC......am citit in mai multe postari sfaturi despre faptul ca ar fi bine ca pt un interviu de angajare sa pregatesc niste Referinte de la fostul(actualul angajator cazul meu )dar nu prea am gasit detalii cam in ce consta asta,asa ca va rog sa-mi spuneti daca referintele sunt acelasi lucru cu o scrisoare de recomandare ???Oare nu suna cam ciudat ca angajatorul la care lucrez eu acum sa ma recomande la un alt posibil angajator???Actualul angajator o sa-mi dea recomandare,nu asta ar fi problema doar ca nu stie daca titlul acelei referinte ar fi "scrisoare de recomandare" sau doar "recomandare"??Daca am lucrat doar pt un singur medic ar trebui sa iau a doua referinta de la un alt medic cu care am intrat in contact??.....Va multumesc mult pentru amabilitate si-mi cer scuze daca am pus prea multe intrebari......

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Buna Ionut, nu-ti trebuie referinte la interviu, ci doar daca vei fi selectat/ dupa ce treci de interviul cu ei. Atunci iti vor cere numele si datele de contact ale celor care le vor da referinte.
    Deci nu este nevoie sa-ti informezi angajatorul actual ca vrei sa pleci- nu inca :). Doar daca treci de intervi. Chiar in urma cu ceva pagini cineva mentiona ca a ramas fara servici dupa ce a cerut referinte; acestea se cer doar in momentul in care esti sigur ca ai oferta de lucru!

Bafta!

17. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Iti multumec mult Splash pentru sfaturi,esti foarte amabila ca de obicei...... -da-da-

18. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    cine vrea sa plece in UK ca nurse doar pe baza voluntariatului din Ro....astept un PM

19. Anonymous

Anonymous Guest

Poate sa-mi spuna cineva daca acele credite luate in Romania prin OAMMR su vreo echivalenta aici?

Cheers

20. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu,nu au nicio valoare aici.

Share This Page