3.1 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. DariaG

DariaG New Member

Trophy Points:
    0
    A incercat cineva sa devina self employed in UK si apoi sa se angajeze ca nursein Uk fara sa apeleze la firmele de recrutare si fara sa semneze contracte de munca anterior ?

multumesc mult de raspuns

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, eu personal am avut 2 intamplari cu unexpected death.
    Prima, luni dimineata la prima ora night nurse mi-a relatat ca residentul a fost foarte rau peste weekend, diaree, varsaturi, nu mancat, nu baut lichide, colega care a fost pe week si sambata si dum aceasi nurse englezoaica s-a gandit la LCP, dar nu s-a sinchisit sa sune Out of hours, bolnavul nu fusese vazut de mai bine de 3 saptamani, iar eu cand am intrat la el la prima h l-am gasit mort.Am anuntat managerul care a sunat de urgenta GP, am inchis usa si am asteptat GP.Am fost f nervoasa de situatie, desi nu era vina mea , ca nursa din week end si nursa de noapte nu au sunat sa fie vazut...Am iesit ok, ptr ca familia a considerat un relief , fiind cu ulcerated legs de ani, bandajat de 2 ori pe saptamana, in fine dar asta nu era motiv sa moara, omu a dat coltul de deshidratat si nemancat...Ma mira ca colega nu a fost suspendata.
    Alt caz, lunch time, eu dadeam medicatia, residenta in dining area s-a inecat cu o bucata de carne de vita...De fel residenta gurmanda si mai tot timpul adormita, cred a adormit cu mancarea in gura si s-a inecat cu ea, cand am ajuns la ea era deja albastra, si a urmat casualty, ER movie, scoate-i mancarea din gat , incepe CPR si carerii au sunat 999, am uitat sa precizez eram singura nursa din cladire si actiunea s-a petrecut in holul nursing homului , ca a trebuit sa o mutam cu weelchairul rapid din diningul plin de residenti, iar in timpul travelingului a trebuit sa am grija sa nu isi inghita limba dupa ce am reusit sa ii scot placa dentara si prima portie de mancare din gat cat era la masa.
    O situatie ca asta sper sa nu mi se mai intample, toti colegii, managerul si ownerul care a a aparut pe acolo mi=au zis ca m-am descurcat uluitor, Ambulanta a sosit, CPR continuat, resuscitata, luata la spital si dupa o jumatate de ora acolo a murit.
    Am invatat 2 lucruri din asta, daca am pb cu un bolnav si nu sunt sigura sun GP sau Out of Hours, nu ma intereseaza ce fac colegele, am observat ca englezoaicelor nu le place sa cheme dr nu stiu de ce, poate ma insel, dar e bine sa te acoperi.
    Si am grija sa se dea mancarea cut up, mai ales la cei cu dificultati de inghitire....

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    In toate aceste 11 luni nu am avut niciun caz de unexpected death. -nuuu- Si sper sa nu am prea curand. Mi-as dori insa ca aceste colege ale mele sa aiba parte de asa ceva, ca sa se trezeasca la realitate. Vorbesc in special de indience care, dupa 6 ani de NH nu stiu nici macar sa umble cu hoist scale...tragic. De recoltat nici nu mai zic, e deja prea mult, nu au avut trainingul dar nici nu vor sa se inscrie sa il faca... -plasture-

4. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Ce este hoist scale? Ce masoara?

5. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    nu masoara ci ridica pacientii cu probleme , care nu sunt independenti

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well, in sfarsit, internet!!!!!

Hoistul ridica desigur dar, astea de generatie mai nou fac si cantariri,

julianne,

interesanta povesirea ta, am avut si eu doua cazuri de inecari cu mancare, ambele au supravietuit,
    prin abdominal thurst, ca cica nu mai este voie sa se cheme Heimlick...

Din ce ai scris acolo, la primul caz, inteleg deci ca ai anuntat managerul mai intai, asat deoarece pacientul era deja decedat,
    atentie insa, poti intra in camera si gasi pe cineva in stare grava (SOB/ETC/etc),

intr-un astfel caz, o alta colega, a sunat intai familia, apoi 999,
    a urmat (dupa decesul pacientului respectiv) suspendarea si investigarea,

primul telefon trebuia sa fie spre 999.
    Daca insa stii ca pacientul are DNR semnat, chemi familia !

7. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
  8. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    http://www.jobs.nhs.uk/
    http://www.rcnbulletinjobs.co.uk/

dupa ce capeti experienta, daca vrei sa lucri pe mai multi bani/ora te poti inscrie la o agentie de intermediere si te vor trimite unde au nevoie: vezi Medacs, Bupa, Allied, Spire...

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Cine imi spune si mie ce face un NH matron? Cei de la mine de la servici se gandesc sa imi ofere acest post si nici nu stiu cu ce se mananca.Ma rog, in mare as sti, dar as vrea un raspuns mai aprofundat. Nu as vrea sa ma fac de ras si nici sa dau oamenilor speranta ca pot face ceva ce ei se asteapta iar eu sunt...bata.Intelegeti voi ce vreau sa zic.

Bupa nu e acelasi cu Spire? Parca asa stiam, dar poate ma insel.
    Multam anticipat

10. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    :) Nu, nu e.
    http://www.bupa.co.uk/
    http://www.spirehealthcare.com/

Matron de obicei e cea care conduce unitatea, se ocupa cu managementul casei de batrani respective (spend most of their time on administrative work rather than having direct responsibility for patient care, have budgetary control regarding catering and cleaning contracts)

In spitale se pare ca aveau odata rolul de a coordona activitatea de igiena intraspitaliceasca.Acum sunt mai 'mari' !

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand citeste "job description-ul". "The Matron" are foarte multe responsabilitati si poate actiona ca si Head of Care, Deputy Manager, Team Leader... in fine, cam toate la un loc.

Daca poti sa treci peste invidiile(?) starnite dupa acceptarea job-ului si crezi c-o sa faci fata presiunii, nu pot decat sa-ti zic: Du-te Inainte!

Bupa a vandut spitalele din subordine celor de la Spire Health in urma cu cativa ani.

Succes!

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumesc de raspunsuri. Despre BUPA am aflat de la colega mea de munca , ea lucreaza si cu Spire.

Cat despre noul meu post, inca nu e pus pe hartie, mi s-a propus verbal de catre patroana NH.Am sa vad cu ce propunere scrisa vin. Dar deja s-a auzit prin NH si a inceput turnatoria. La ce le-o folosi frate, oamenilor astora sa fie asa marsavi si sa se injoseasca.

13. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    oamenii astia sunt romani sau alte nationalitati?

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Englezi. Capul rautatilor este o senior carer care lucreaza aici de 16 ani si simte ca i se ia scaunul de sub fund pt ca ea este cea care taie si spanzura. Plus ca ea face treaba administrativa...prost, vai de ea...Avem un management asa de prost, aproape inexistent. Iar ca vine managera- care e si ownerul -asta nu face decat sa joace cum i se canta si sa linga tot ce poate. Cunoscatorii stiu ce
    -nuuu- -plasture-

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    "Bota pe ei" Anuca!
    Daca este NH independent, pune mana pe job!
    Odata Matron, tu faci legea.

Un singur lucru de care ai nevoie, inainte de a accepta jobul:

SA FII SIGURA CA AI SUPORTUL PATRONULUI!

Dupa aia: Toate panzele sus!

PS. Nu conteaza nationalitatea colegilor!

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    I-am si zis patroanei. Singurul motiv pt care as accepta jobul acesta ar fi doar ca sa le arat ca se poate si mai bine, ca exista resurse suficiente sa faci o treaba eficient si corect, ca la carte. Bineinteles,cu suportul ei. M-a si asigurat de asta.
    Acum, sa vedem ce s-o mai inatmpla. Dar mi-ar placea provocarea, mi-ar placea sa vad lucrurile la locul lor si mi-ar placea sa vad si alte persoane fericite.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Scuze, nu am dat click la timp spre a nu avea majuscule,

e vorba de etcetera doar,
    daca insa voiai sa afli ce poate implica acest etc,

starea de deteriorare a pacientului, brusca desigur

18. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- Pentru cei care cauta un nou loc de munca va recomand bursa de locuri de munca pentru asistenti, care va avea loc in Londra, 13- 14 sept. exceptionala sansa de a discuta cu manageri, matroni, nurse, etc. despre oportunitati. Follow link.. -dans-
    http://www.rcnbulletinjobsfair.co.uk/

Succes !!!

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    As ruga pe toti cei care sunteti in UK, ca si nurse, sa spuneti daca ati auzit de aceasta chestie.

Ieri, facand o tura in Queen Elizabeth in Birmingham,

o studenta mi-a zis ca, pana in 2020 va fo obligatoriu ca toate nursele sa aibe degree, ceea ce ar insemna ca toate cele de UK cu diploma, plus alde noi, sa facem un curs (habar nu am de lungimea lui/alte alea), care sa ne aduca la acelasi nivel cum ar veni.
    Daca pana acum ceva timp nursingul in UK se facea in doua variante (degree si diploma) acum se face doar degree (nu ma intrebati diferenta),
    ceea ce ar face plauzibila chestia.
    Mai mentionez ca, este a doua oara cand am auzit asa ceva, cvare dintre voi mai stiti ceva in acest sens?

20. Elli

Elli New Member

Trophy Points:
    0

Cata, presupun ca nu in zadar s-a inventat facultatea de nurse si pe aici....la noi in spital umbla la fel vorba ca peste ceva vreme va trebui sa ne aliniem la standardele europene, adica asistente cu diploma de 4 ani.

Ar fi bine ca limita sa fie 2020, ceea ce mi-e f greu sa cred.

In tara aud ceva de 2015.

O facem si pe asta daca asa se vrea. In Franta e vorba de 2014, stiu de la o colega care lucreaza acolo.

So...we are going to do something, aren't we?

Share This Page