5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare...
    Trebuie sa recunosc sa si eu dupa doar 3 luni de NHS am inceput sa ma desumflu...
    In plus lucrand ca bank, ward sister m-a anuntat ca din cauza crizei nu o sa am prea multe ture asa ca va trebui sa ma multumesc cu NH unde ma roaga cu ture si nu vreau si sunt mult mai bine platita ...Incerc sa fac cat mai multe traininguri la spital, dar unele trebuie sa le platesc eu, ca de ex am cerut venepuncture ca sa pot face recoltari si m-au anuntat ca tre sa platesc, ceea ce probabil am sa fac doar daca nu fac unul prin NH.
    Ideea agentiei ince saprinda contur din ce in ce mai mult din pacate sau din fericire...
    Banuiesc ca NHS numai e ce a fost...

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    julianne wrote:
    Salutare...
    Trebuie sa recunosc sa si eu dupa doar 3 luni de NHS am inceput sa ma desumflu...
    In plus lucrand ca bank, ward sister m-a anuntat ca din cauza crizei nu o sa am prea multe ture asa ca va trebui sa ma multumesc cu NH unde ma roaga cu ture si nu vreau si sunt mult mai bine platita ...Incerc sa fac cat mai multe traininguri la spital, dar unele trebuie sa le platesc eu, ca de ex am cerut venepuncture ca sa pot face recoltari si m-au anuntat ca tre sa platesc, ceea ce probabil am sa fac doar daca nu fac unul prin NH.
    Ideea agentiei ince saprinda contur din ce in ce mai mult din pacate sau din fericire...
    Banuiesc ca NHS numai e ce a fost...

Julianne,

vorba unei asistente band 7 , cunoscute recent, NHS is a "sinking ship".

Probabil insa ca , se va incerca salvarea sa, la nivel politicianistic macar, dar,

asta nu ne poate incalzi pe noi!

Din pacate, mai din tot ce am citit aici pe forum, plus pe celalalt, ar reiesi ca trebuie ceva

"cojones", desigur, in sensul metaforic,..., spre a lua o astfel de decizie.

Munca prin agentie este insa, mai usoara decat va inchipuiti,

daca aveti frica de spital (cei din NH), incercati sa incepeti cu o tura de noapte, de ex!

3. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Cine poate sa-mi dea si mie un link in care sa pot vedea cum arata o foaie de observatie a rezidentilor din care home,ce trebuie completata de noi ?

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Cata la ce fel de tura de noapte te referi in spital sau prin agentie, eu am facut deja in spital si nu m-a prea incantat, atata paperwork pana iti pica capul pe birou...

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    tzuculina wrote:
    Cine poate sa-mi dea si mie un link in care sa pot vedea cum arata o foaie de observatie a rezidentilor din care home,ce trebuie completata de noi ?

tzuculina

in NH este foarte rar cand vei avea de a face cu aceste foi de observatie,

cel mult vei avea de a face cu foi de BP (blood pressure),

sau BM (blood sugar).

In mod normal, in NH, orice pacient care ajunge in ipostaza reala de QDS, EVENTUAL DECI, PE O FOAIE DE OBSERVATIE,

AR TREBUI SA FIE INTR-UN SPITAL!

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu wrote:

Munca prin agentie este insa, mai usoara decat va inchipuiti,

Mai frate tu cam bati campii cand faci afirmatii de genul de mai sus.
    Tu ai 7-8 ani in UK, intelegi cat de cat sistemul si ai "cojones". Vezi ca nu toate asistentele medicale romance au aceleasi atu-uri.
    Daca tie ti se pare munca de agentie usoara, este doar parerea ta. Stimulentul banilor si faptul ca nu ai de dat socoteala mangerilor, iti da impresia ca munca e "floare la ureche".
    Realitatea este cu totul alta. Nu ai mentionat nimic despre riscurile la care esti expus cand accepti sa acoperi o tura intr-o unitate de sanatate in UK. Nu ai pomenit nimic de faptul ca esti singur pe tura, responsabil de tot ce se intampla pe sectie si nu te apara nimeni daca faci ceva gresit. Exemplele ar putea continua.
    Astept sa ne dai mai multe explicatii de ce traiesti cu impresia ca munca de agentie este asa cum ai zis mai devreme.

Incet, incet incep sa inteleg de ce ti-a fost inchis un cont.

tzuculina wrote:

Fiecare nursing home are propriile foi de observatie. In general se respecta cateva standarde stipulate de lege. Foile de observatie sunt in general dosare care cuprind "nevoile" fiecarui pacient(rezident), iar fiecare "nevoie" este completata zilnic, saptamanal sau lunar, in functie de gravitatea cazului ori alti factori. Nu exista link-uri cu foi de observatie gata completate din cauza confidentialitatii pacientului. O sa vezi cum arata la momentul cand incepi munca.
    Foaia de observatie se numeste Care Plan si mai jos ai un exemplu cu nume fictive:
    www.scribd.com/doc/10060310/nursing-care-plan-sample

7. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns,Mutu .

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    V-ati cumparat careva vreo carte de specialitate inainte de a va angaja, sau chiar si dupa angajare? Ceva de genul general, precum e in RO Tehnica Ingrijirii Bolnavului?
    Cam care ar fi echivalentul in UK, si niste site-uri de unde se poate gasi.
    Asta am gasit, e ok? sau mai bine altceva?

www.amazon.co.uk/Marsden-Hospital-Clinic.../275-6720689-6512623

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Marsden-ul este una dintre cele mai bune carti de nursing. Ti-o recomand cu incredere. Nu e prea ieftina dar... Asta e!

10. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cine va lucra pe ward si nu numai echivalentul Technicii ingrijirii bolnavului este A NURSE'S SURVIVAL GUIDE TO THE WARD. Eu am second edition comandata pe amazon cred in jur de £15 cred numai stiu exact...si Royal Marsden e buna...BMA, Guide of Medicine and Drugs ca sa stii medicamentele...Dictionary of Nursing e buna, gasesti diverse editii...Timp sa ai sa le rasfoiesti asta e problema...Bafta

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Hi si daca tot am vb de agentii cum am observat cativa care lucrati cu agentii ce ar fi sa facem o lista cu ele...Eu personal nu am prea multa experienta cu ele, dar sunt in legatura cu cateva si nu ma pot hotara...Ce mi-a sarit in ochi detasat este Ambition 24 h si nu the highest pay rate , ci faptul ca toti sunt strainii inclusiv ownerul care m-a tot sunat din Africa de Sud si care nu m-a impresionat absolut de loc...
    De moment Essentials Health Care suna bine, nu ca ar platii extraordinar dar asigura transportul la locul de munca daca nu conduci.
    Voi ce parere aveti de agentii, experiente placute si neplacute, multumesc...

12. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    So nu zice nimeni nimic de agebtii, ce e bine sa declaratii ca skills, venepuncure, seringe drivers, e avantajos sa va prezentati cu cat mai multe skills or not, conteaza la banii se merita, cu e rutina cu o agentie. multam,

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    scuze de gramatica, dar e ceva wrong cu my laptop

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    julianne,

conform vorbii,

better later than never,-ras2- ....

agentii de plasare a agentilor medicali sunt "garla",

depinde insa de locatia fiecaruia (asistent/a) ma refer.

http://www.maydayhealthcareplc.co.uk/cp ... /21/?lang=

Pt May Day lucrez eu acum, plata, neafisata (ca la Ambition 24 de ex),
    variaza de la 20-32£/ora.

May Day sunt operationali mai peste tot in UK, dar, au o harta acolo cred.

http://www.pulsejobs.com/

Pulse, sunt si ei pe piata,

plata insa a scazut, de la 16£/ora in timpul saptamanaii, la 15,...

pana la 25£/ora Duminica

http://nursingpersonnel.rtrk.co.uk/?sci ... 3512:70813

Nursing personnel,

buni si ei, platile nu prea le stiu, au la telefoane niste fete din Polonia care cam umbla cu cioara vopsita dar, am lucrat cu asistente de la NP care erau platite "flat rate" cu 30£/ora

http://www.id-medical.com/

Aceasta , id-medical, abia am aflat despre, am lucrat doar, cu asistenti de acolo, bazata in Milton Keynes, erau platiti cu 21.50£/ora (holiday payment inclus), pana la 28 parca Duminica

Inca una noutza (pt mine cel putin)

http://www.arcadianursing.co.uk/

Asistentii de aici incep de la 24£/ora in timpul saptamanii...

Si, bineinteles, cea mai tare , dar, atentie, a devenit extrem de "tacuta" recent, adica, nu prea mai are ture de dat, cel putin in zona mea,

http://www.thornbury-nursing.com/

Pe langa astea , mai stiu cel putin 8/10, mai mici,

cert este ca, sunt PREA MULTE,

om vedea ce o mai fi sub Cameroon!

15. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
    a lucrat cineva pe ambulanta in uk?aveti idee cum este?e greu sa te angajezi ca asistent pe ambulanta in uk?

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    nu garantez 100% dar nu cred ca sunt nurse pe ambulanta, doar paramedici cu diferite grade de specializare! :)

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  18. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru informatie.as mai avea cateva intrebari pentru voi.explicati-mi si mie va rog,care e faza cu gradele de asistenti pe acolo?am tot vazut pe site-uri band 5,band 6 etc.sunt un fel de grade de vechime sau...? mersi.sunteti niste draguti!

19. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
    si inca ceva.eu vreau ca la sarsitul verii sa ma mut in UK ,in Southampton-acolo am prieteni si nu stiu daca e k sa i-au legatura direct cu firme de recrutare engleze sau e totusi mai indicat sa plec cu un contract prin firme de recrutare rom.drept e ca engleza mea nu e foarte avansata,am vrut sa va precizez si acest lucru

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Band 5, 6 etc sunt acordate in functie de vechime, specializare si in functie de training-urile facute. Nou venitii sunt evaluati ca band 5.

Cel mai indicat e sa vii cu contract din tara. Interviurile pentru asistenti medicali se tin periodic in mai multe locatii si de mai multe firme. Firmele de angajare sau angajatorii aplica pentru work permit sau teoretic ar trebui sa faca acest lucru.

In primul rand "pune burta pe carte" si apoi inscrie-te pentru un interviu. Nu e prea placut sa nu treci cu brio un interviu din cauza unei engleze nu prea avansate.

Succes!

Share This Page