5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    rebecca_uk wrote:
    Salut,

Exista deja un tutorial, nu stiu daca urcat la Uk de la A la Z. El se numeste parca 'Lungul drum pana la PIN. ValiB, nici eu nu sunt in domeniu, dupa cum stii, insa citind de toate si de peste tot si mai ales tutorialul respectiv am invatat 'cu ce se mananca'

PS Cata246, te iert si pe tine si sper sa nu mai intram in conflicte , asta daca nu vei mai oferi 'dedicatii' prost directionate la un pahar in plus si mesaje private la fel de 'savuroase'.

Dupa cum vezi, domneste armonia, nu 'harmony' pe ACEST forum.

Sanatate!

Nu prea inteleg intruziunea acestui mesaj aici, decat daca, eventual, se urmareste inchiderea topicului.

Off topic, scuze deci,

inteleg ca TU-REBECCA ma ierti.

Multumesc desigur, arata ce inima buna/larga ai, chit ca, habar nu am cu ce ti-am gresit

As fi crezut in declaratiile tale daca, nu ar fi fost urmte de acele insinuari care, de fapt, demonstreaza inca odata cine esti tu!

On topic,

mutu,
    nu am vrut sa las sa se inteleaga ca , nurse fara experienta sa intre direct in amunca prin agentie,
    desigur ca este extrem de greu, mai ales la inceput,

ce voiam sa spun este ca, se poate lucra si acolo!

Daca nu este cu suparare, cu ce agentie esti?/unde mergi ?

PS-extrem de amuzanta descrierea zilei tale de munca in NH

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mutu wrote:
    Eu sunt in zona Hastings. Muncesc cu NursePlus si Unity Care. Am lucrat de toate si cam peste tot, Eastbourne, Bexhill chiar si Brighton. Am refuzat sa muncesc in mental unit si cu copiii. Asta primavara am trecut un interviu la o unitate privata de rehab. Team leader... dar am plecat dupa doua luni... Management de kkt... O lituanianca, o frantuzoaica si o irlandeza... ca in bancurile alea cu prosti... doar irlandeza avea ceva studii de nursing facute prin anu' o mie noua sute toamna...
    In fine... Asta e... M-am intors la agentii.
    Tu? Unde iti duci veacul?

Am inceput in NH, spital de cca un an, recent, am demisionat,
    am ramas pe agentii.

Leicester, Nuneaton, Coventry, multime de job-uri in spitale mici si mari.

Chiar acu am ajuns ...rup... de plictiseala-nervos-

dupa un LD, la un rehab micut, mi-era mie jena ca nu era nimic de facut,

dar, daca sistemul o permite-dans-

8 STAFF DIMINEATA, DIN CARE 2 NURSE, LA 20 DE PACIENTI!

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Cata ai demisionat din NHS,de la spital sau nu am inteles eu bine?
    Ce te-a determinat? eu abia am inceput cu ei de o luna, dar ma bate gandul sa ma mut in alt oras si ca atare va trebui sa incep cautarile ptr alt job.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    julianne wrote:
    Ce te-a determinat? eu abia am inceput cu ei de o luna, dar ma bate gandul sa ma mut in alt oras si ca atare va trebui sa incep cautarile ptr alt job.

Buna julianne,

da am hotarat sa demisionez, dupa mai putin de un an in NHS,

si, nu neaparat din cauza perspectivei financiare sumbre, dar,cat si multor alte chestii , unele de conjunctura, altele, de substanta...

Mi-a cam ajuns , sa tot am domnisorici din aste british, cu nici 4-5 ani vechime'n spate,
    cu cunostinte de nursing-nuuu-

dar, cu calitati de leadership--gramada!,

care sa-mi tot spuna ce sa fac, cand eu deja fac acel lucru!!!

Am zis, sa ma las la mana mea !

Cum am mai zis, intrebati-ma peste un an daca am facut bine, sau nu!

6. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu te inteleg si eu zic in fiecare luna ca plec , am aplicat de fiecare data cand a facut spitalul recrutari (caci nu vreau sa ma mut la alt spital) si nu am avut succes.Ca sa se inteleaga eu lucrez in NHS de un an si o luna pe geriatrie si deja nu mai rezist - am dureri de spate mai mereu ...munca este f multa , au plecat cam 4 asistente si nu au angajat in locul lor..posturi inghetate se pare...sectia noastra merge cel mai bine dpdv financiar ..cred ca managera primeste un bonus gras pt asta, nu-i pasa se pare...mai mereu am 12 pacienti cu o carer , m-am plans dar degeaba desigur...
    Ma gandesc sa plec dar ... unde??

7. mikidut

mikidut New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,sunt noua pe aici dar citesc forumul de cateva luni,e bun e tare bun si de un imens ajutor asa ca rugamintea mea e sa mai postati vis a vis de ce se intampla prin spitale,curand voi ajunge si eu in Anglia nu stiu exact in ce oras dar sunt sigura ca intr un azil de batrani voi ajunge-ras2- sa lucrez sper ca peste cativa ani sa nu ajung pe mana lor, desii pentru inceput nu neg am nevoie de ceva experienta pentru ca eu vin de la bebelusi total diferit dar credetima ca nici in tara nu e de stata aici vremurile vor fi din ce in ce mai grele,vom ajunge sclavii moderni ai sistemului.
    Deci cu ceva experienta voi pleca undeva la soare,Australia e buna si cred ca si ei merg pe aceleas sistem englezesc,cred,oricum bafta tuturor,sanatate si nu va lasati.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    doloro wrote:
    Dromaderu te inteleg si eu zic in fiecare luna ca plec , am aplicat de fiecare data cand a facut spitalul recrutari (caci nu vreau sa ma mut la alt spital) si nu am avut succes.Ca sa se inteleaga eu lucrez in NHS de un an si o luna pe geriatrie si deja nu mai rezist - am dureri de spate mai mereu ...munca este f multa , au plecat cam 4 asistente si nu au angajat in locul lor..posturi inghetate se pare...sectia noastra merge cel mai bine dpdv financiar ..cred ca managera primeste un bonus gras pt asta, nu-i pasa se pare...mai mereu am 12 pacienti cu o carer , m-am plans dar degeaba desigur...
    Ma gandesc sa plec dar ... unde??

Buna din nou,

geriatrie ... cumva aproape de rehab,

ce lucram eu,...

o singura chestie:
    -cine are grija de spatele tau?-la propriu vorbind?

Faptul ca accepti sa lucrezi "short" , in caz de probleme, nu va fi decat vina ta!

Astia se vor da imediat la perete, "noi i-am oferit training /bla/bla/bla"

Asta este, dpmdv, partea cea mai proasta a culturii/gandirii comuniste ce ne-a fost inradacinate,
    an dupa an in Ro;

-lasa ca ne descurcam noi!

Ne descurcam , nu e problema, dar,...pe ce costuri?

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In lumina ideii de inceput a acestui topic,

am o intrebare, pt toti cei din NH,

cum va descurcati cu Movicol-ul,
    Lactulose si Senna?

Nu ma refer la eficacitate ci, mai mult ,

la contabilitatea lor-ras4-

10. PAULYK

PAULYK New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.sunt noua pe siteul acesta.Numele meu este paula,sunt in londra de un an ,inainte de a veni aici am terminat colegiul de asistenti medicali la UNIVERSITATEA DE MEDICINA SI FARMACIE IASI.De tot caut pe cineva care sa ma indrume ce trebuie sa fac ca sa lucrez ca asist medical aici.Nu am deloc experienta si mi-e frica ca acesta ar fi un factor care m-ar impiedica sa-mi gasesc un loc de muca ca asist medical in londra.Vorbesc limba engleza destul de bine,nu ar fi o problema din punctul acesta de vedere.Am terminat generatia asistentilor medicali cu cursuri superioare,si am auzit ca cica aici in londra se accepta fara sa mai fac alte cursuri..in fine ,inca nu sunt lamurita cu experienta si ce acte imi trebuie pentru a lucra aici.Eu vreau sa ma intorc pentru scurt timp in iasi pentru a-mi scoate diplomele de la facultate si celelalte acte...dar inainte de a ma duce as vrea sa-mi spuna si mie cineva care lucreaza deja ca asist medical in londra ce acte imi trebuie si daac imi poate lasa cineva un contact pentru a lua legatura.Va multumesc.paula

11. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Paula,ai putea sa incepi sa lucrezi ca si care assistant inttr-un nursing home , intre timp depune actele la NMC-nursing and midwifery council - pt a obtine PIN-ul (inregistrarea )pt care vei plati cam 76 pounds.Asa ai putea sa te angajezi ca nurse intr-un nursing home unde nu prea se uita ei la experienta si de acolo mai departe in spital.Mult succes!

12. PAULYK

PAULYK New Member

Trophy Points:
    0
    si pentru a lucra ca care assistant intr-un nursing home am nevoie de ceva hartii?unde anume trebuie sa ma duc pt a lucra intrun asemenea loc?si pe ce anume se bazeaza acest job like care assistant?

13. PAULYK

PAULYK New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc foarte mult penytru raspuns....imi poti spune mai multe cum as putea ajunge sa lucrez ca care assistant ?ce anume trebuie sa fac...

14. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Care assistant inseamna infirmiera si nu este asa de greu sa gasesti de munca doar ca iti tr card , daca zici ca esti deja in Londra banuiesc ca ai unul, intre timp suna la NMC si cere un pachet .

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    julianne wrote:

Azi am primit acest mail de la RCN, confirmandu-mi ceva ce deja asteptam, in plus, vorbeste despre dorinta noastra, a staff-ului (sanchi) sa renuntam si la maririle anuale in cadrul band-ului,acele increments.

Bazat pe acest lucru, plus alte cateva chestii, m luat julianne decizia de a renunta,la NHS,

o luna in NHS este echivalent cu cca 10 zile de agentie, cel putin pt mine!

Iata e-mailul:

Dear Ioan,

Today we have been approached by the NHS in England with an offer in regard to NHS staff pay.

NHS Employers are proposing, on top of the two year pay freeze, a freeze in increments for all NHS staff in England for up to two years. This would be in return for a guarantee not to enforce compulsory redundancies for some staff and that no other terms and conditions will be affected.

This offer applies only for those staff within Agenda for Change Bands 1-6, for those outside these parameters employers will only make best endeavours to avoid compulsory redundancies.

This will be an opt-in agreement. Any agreement will have to be supported by both staff unions and employers locally. Employers who do not opt in favour of the agreement will be empowered to pursue their own alternative approaches to dealing with their financial challenges.

We have recorded a short video to explain some of the details of today's developments and how we intend to move forward. Take a look now:

We know that you understand the severity of the current financial system and I was proud that you pragmatically accepted the decision on the two year pay freeze and are playing your role in attempting to rectify the country's deficit.

However, for some of you this may be a step too far. The decision whether to accept this proposal or not is yours. We will be consulting with you fully and extensively whether we, as your representative body, accept this proposal or not.

We want to assure you that the RCN will update you as the situation develops and of course we will seek your views throughout the negotiation process.

We will be sending along more updates as we have them.

Yours sincerely,

Dr Peter Carter
    Chief Executive & General Secretary

| Contact Us | Unsubscribe

Chair as fi curios, daca voua , celor din NH, vi s-au inghetat salariile, din cauza crizei, bine, tin desigur bine minte ca maririle nu erau din cale afara!!!, adica 25-30p/ora.

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    O, da, mie mi-au marit salariul cu 13p/h ceea ce inseamna ca am sa ridic banii cu sacul de acum incolo.

17. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit formularul de la NMC și.... mi-au inversat numele cu prenumele. Le-am scris corect,pe fiecare la locul lui...Este vreo problemă sau trebuia să-i sun și să le cer un alt formular?

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Rita wrote:
    Am primit formularul de la NMC și.... mi-au inversat numele cu prenumele. Le-am scris corect,pe fiecare la locul lui...Este vreo problemă sau trebuia să-i sun și să le cer un alt formular?

Pe prima pagina a formularului ai suficient loc sa faci corecturile de rigoare. In chenarul unde iti este scris numele si adreasa, sunt lasate acele spatii tocmai pentru a corecta eventualele greseli.
    Esti sigura ca ti-au inversat numele? Surname e numele de familie.

19. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Mulțumesc Mutu,
    Sunt absolut sigură! La Surname mi-au trecut prenumele și vice versa. Am făcut corecturile în spațiul liber din dreptul fiecărei rubrici....sper să fie ok
    Când m-am apucatde adunat hârtiile nu credeam că va fi chiar atât de anevoios și costisitor drumul.
    Mă apropii de final și, în prima săptămână din ianuarie sper să reușesc să trimit pachetul. Mult succes celor care au demarat procesul de adunare a documentelor! Înarmați-vă cu răbdare!

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Rita wrote:
    Mulțumesc Mutu,
    Sunt absolut sigură! La Surname mi-au trecut prenumele și vice versa. Am făcut corecturile în spațiul liber din dreptul fiecărei rubrici....sper să fie ok
    Când m-am apucatde adunat hârtiile nu credeam că va fi chiar atât de anevoios și costisitor drumul.
    Mă apropii de final și, în prima săptămână din ianuarie sper să reușesc să trimit pachetul. Mult succes celor care au demarat procesul de adunare a documentelor! Înarmați-vă cu răbdare!

Placerea a fost de parea mea!

Succes in continuare.

Share This Page