5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rezidenta permanenta - online pt cupluri?

Discussion in 'EMIGRARE' started by crisunelu, Feb 1, 2017.

1. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Buna seara!

Exista cupluri care au aplicat online, completand fiecare cate o aplicatie, in situatia in care ambii soti sunt "qualified persons" ?
    Nu se intelege foarte clar care sunt sectiunile care trebuiesc completate de sotia aplicatului principal pe formularul printat, din moment ce nu este vorba de un sponsor.

Daca ati aplicat online si va aflati in cazul de mai sus, va rog dati-mi de veste.

Multumesc mult!
    Crisu

2. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Buna. Se pare ca aplicatia EEA PR online a fost updatata - acum se poate aplica online impreuna cu familia - un aplicant principal si membrii familiei adaugati pe formular.

https://visas-immigration.service.gov.uk/product/eea-pr

In your application you can include your spouse, civil partner, children and other relatives who are dependent on you, or part of your household, even if they are a non-EEA national.

Cheers.

3. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Buna!
    Eu ma referam la cazul in care ambii soti sunt qualified. Noi nu depindem unul de celalalt.
    Inca nu am gasit o modalitate de a adauga un membru al familiei pe formularele pt PR -online sau pe hartie- care sa nu fie dependent de principalul aplicant.
    Mersi!

4. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    A primit cineva residenta permanenta de curand aplicand cu formularul online? Cat a durat? Multumesc

5. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Pai aveti 2 optiuni:
    - aplicati individual, pe formulare separate, pe cont propriu. amandoi tb sa dovediti ca sunteti qualified persons. Nu are sens sa faceti chestia asta, trebuie sa trimiteti o gramada de dovezi pt amandoi.
    sau
    - aplica sotul ca aplicant principal/qualified person, si sotia (si eventualii copii) e la "membru de familie". Doar sotul tb sa dovedeasca ca e qualified person, activitatea sotiei e irelevanta, tu doar trebuie sa arati ca ai locuit aici si ca sunteti casatoriti. Veti primi amandoi PR.

Folositi formularul online, e mai simplu... te ghideaza si raspunzi doar la ce trebuie raspuns.

Eu am primit PR acum 2 zile, am aplicat pe 30 decembrie, dar am aplicat cu paper form, nu online. A fost foarte rapid.

6. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Asta-i o veste f buna. Intradevar, au fost rapizi.

Oricum, o sa aplic cu formularul online, mai scutesc ceva pagini la tiparire, si pot folosi si serviciul de verificarea pasaportului - asta daca o sa fie functional si la mine in 'sat' :).

Zilele astea incep sa adun documentele. Data mea de inceperea exercitarii "treaty rights" este 7 martie 2012 - am inceput ca self employed.

Multumesc pentru raspuns
    Seara faina

Share This Page