2.1 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rezidenta Permanenta - Intrebare

Discussion in 'EMIGRARE' started by sil_doroftei, Jan 31, 2017.

1. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,

Va scriu pentru a va cere sfatul, in legatura cu aplicatia pentru Rezidenta Permanenta.

Am fost stabilit in Anglia timp de 4 ani (ca student si angajat ulterior), insa din Noiembrie 2016, m-am mutat in Franta pentru niste studii de scurta durata si un internship platit de 6 luni.

Intrebarea mea este urmatoare: Conform legislatie, pt. o durata mai mica de 6 luni/an, procesul nu s-ar intrerupe si daca m-as intoarce in UK, as putea sa aplic pt. rezidenta permanenta in Septembrie, cand voi face exact cinci ani, fara a fi considerata nici o intrerupere? Poate confirma cineva?

In caz contrat, este o metoda prin care pot demonstra ca inca as fi in UK, desi in Franta, pana ma voi intoarce inapoi? De exemplu, tenancy agreement / council tax / phone bill / ceva tranzactii pe bank statement? Precizez ca mi-am pastrat adresa din UK, conturile bancare etc.

Cum nu mai am statut de angajat insa in UK, nu le pot da payslipuri, si va trebui sa demonstrez ca sunt self sufficient.

Ce credeti? Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Va multumesc anticipat!

2. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Intreaba aici https://www.facebook.com/groups/132887737155325 sau aici http://www.immigrationboards.com/eea-route-applications Pe grupul de FB sunt 3 avocati care raspund gratuit la intrebari.

In locul tau nu as incerca sa pretind ca am locuit in UK cand de fapt eram in Franta, ci chiar asa as scrie, ca am fost in Franta la studii/internship temporar si mi-am mentinut adresa si contul in UK pentru ca in UK locuiesti (sau cam asa ceva). Daca ai stat insa mai mult de 6 luni inafara UK "in any 12-month period" insa nu mai esti entitled la PR.

Pentru self sufficiency (si student) ai nevoie de CSI.

3. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc mult pentru clarificari Posev si pentru linkuri!

Share This Page