22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Revolutia nu e solutia ! pt romanii care inca muncesc in Ro

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Nov 7, 2015.

1. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    REVOLUTIA NU E SOLUTIA !!!!!!!
    Plecati inafara si o sa fie nevoiti sa ridice salariile la nivel european, pentru ca cererea si oferta intotdeauna functioneaza, nu e muncitori, nu are cine sa platesca taxe, cade si guvernu, cade tot, si uite asa se naste o noua tara cu trai mai bun.
    Sunt la Londra de 7 ani si cand vin in tara sunt uimit cum mancarea e mai scumpa ca aici unde salariu minim e 7 LIRE PE ORA.. LAPTELE IN BUCURESTI E MAI SCUMP CA LA LONDRA. Plecam toti si schimbam Romania din afara, cum s-a vazut IN 89, REVOLUTIA NU A FOST SOLUTIA !!!!

Asta este parerea mea personala si nu dau nici un sfat si nu indemn pe nimeni la nimic.
    Daca crezi ca gresesc, intreba te din ce sunt platiti functionarii aia care stateai la coada 3 luni pentru o hartie pe care o comanzi prin internet si iti vine prin posta intr-o tara civilizata, si cine plateste salariile la inspectorii aia grasi care veneau sa iti numere ouale si sa ti vorbeasc de sus cand te zbateai sa ai o afacere cat de mica in tzara.
    Eu si acum ma intreb cum au putut sa mi ceara spaga la admin fin cand am hotarat sa mi inchid firma si sa parasesc tara.
    Da, spaga cand am hotarat sa INCHID firma.

Sa le fie de bine ! era si timpu ! Jos toata conducerea.
    Sus salarii la nivel eurpean, case gratis pentru tineri si alte beneficii doar ca sa ma gandesc sa ma intorc.
    Ca sa chiar ma intorc vreau muuuuuuuuuuuult mai mult !
    Eu vreau sa mi se dea toata spaga pe care am platit-o in cei 27 de ani cat am trait in tara.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Revolutia nu e solutia ! pt romanii care inca muncesc in

dar cat era laptele in Bucuresti de ti s-a parut mai scump?
    uitandu-ma putin pe net vad 3.5 ron pe litru la mega image si £0.66/l la tesco (adica vreo 3.96 ron).

o fi fost mai demult cand tva-ul era 24%, acum a mai scazut un pic la 9% si in ro
    si cat se mai plateste pt O CAMERA sau un bilet/abonament de metrou la londra fata de bucuresti!?

iar din pacate functionarii aia de car e zici sunt platiti cu niste sume ridicole; iar ca sa comanzi o hartie pe net trebuie ceva "infrastructura" care din pacate costa si nu prea sunt bani ca s-a tot vazul la tv unde se duceau banii...

cred ca am putea sa discutam mai degraba cum sa ajutam victimele, posibil sa vina si la spitalele din uk.

3. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Jos SOPARLELE care luau spaga.
    Guess what ?
    Oamenii aia care munceau zi lumina sa va dea voua spagi grele pentru o autorizatie de functionare pt un amarat de comert ambulant sau un magazinas la colt va arata degetu.
    Au plecat inafara si au afaceri prospere facute prin munca.
    JOS COMUNISTII
    JOS SPAGARII

LA MUNCAAAAAAAAAAAA

Mai bine derbedeu decat comunist, mai bine golan decat activist

JOS CAPUSELE !!!

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist

Cate vaci ai vazut in Anglia de compari pretul din Romania cu cel de aici,compari laptele din ro cu cel de aici?

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

prin uk erau vreo 1.8m, prin ro doar 1.1m... dar din pacate pretul nu prea are asa mare legatura cu numarul de vaci, ci din pacate cu subventiile ue, taxa de raft, costul combustibililor samd. de unde si supararea fermierilor din multe tari europene privind pretul primit comparativ cu costurile reale.

iar privitor la spagi - oare daca lumea n-ar da spagi si ar face totul cat mai corect / legal nu ar disparea incet incet aceasta practica? din pacate tragedia recenta a aratat cam unde se poate ajunge prin acest sistem.

Share This Page