12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Restrictii de varsta in SBS?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by claudiucaragata, Nov 2, 2010.

1. claudiucaragata

claudiucaragata New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari! Stie cineva daca mai exista restrictii de varsta pt romani si bulgari in industria prepararii de carne care este inclusa in Sector Base Scheme? In Martie 2007 angajatorul(un abator de pui)mi-a refuzat prelungirea contractului pe motiv ca eu implineam in acel an 31 de ani(August).Intreb pt ca poate intre timp s-a mai shimbat ceva. Eu am plecat din UK in tara in 2008 iar anul asta cand m-am intors am inteles ca s-a mai schimbat cate ceva in legatura cu restrictiile pt romani si bulgari. Si fratele meu care are 22 de ani si este self employed poate sa se angajeze acolo si treaca de la statutul de self employed la cel de angajat in mod legal? Multumesc

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu industria carnii nu te pot ajuta(nu am nici un fel de informatie).
    La punctul doi: Da! Fratele tau poate sa aplice legal pentru trecerea de la YC la BC, dupa cele 12 luni muncite. Sunt cateva posturi recente despre acest subiect.

3. claudiucaragata

Trophy Points:
    0
    Multumesc. Si el ca si self employed ce trebuie sa faca la semnarea contractului cu cei de la abatorul de pui? Trebuie sa anunte pe cei de la HM Revenue&Customs ca si-a schimnat statutul sau procedura se face automat? Ma gandesc sa nu ajunga in situatia in care sa plateasca taxele de doua ori...

4. claudiucaragata

Trophy Points:
    0
    ValiB, cu alte cuvinte eu daca sunt self employed am si dreptul de a lucra ca si angajat in acelasi timp fara sa incalc legea? Ma refer strict la restrictiile pt noi

5. claudiucaragata

Trophy Points:
    0
    Inteleg ce zici! Dar dilema mea acum e alta: daca sunt self emloyed si nu am blue card sau yellow card pt studenti pot sa lucrez ca si angajat in acelasi timp? Mai precis atata timp cat sunt self employed si imi gasesc de munca si ca angajat am dreptul sa fac lucrul acesta in acel domeniu in care sunt inregistrat ca self?

Share This Page