21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Restrictii de munca pt. romani si bulgari

Discussion in 'ARHIVA' started by azrahelle, Dec 25, 2007.

1. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    Poate nu e sectiunea potrivita, dar am zis sa incerc aici, ca vede topicul mai multe lume, deci am sanse sa starnesc o discutie ;) :
    Ce se mai aude despre restrictiile de munca pentru romani si bulgari? Exista vreun damf de ridicare in aer? Care e termenul in care si-au propus sa le revizuiasca?

Are vreun rost sa sper imposibilul pentru 2008? -badteeths- adteeths-

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea, pa care v-am impartasit-o de mai multe ori, mai ales prin Octombrie cand era vorba sa se ridice restrictiile, este ca ele vor ramane inclusiv 2008, chiar 2009. Ei sunt presati ca sa le ridice pana in 2012, deci ... la felul in care ne-au tratat pana acum, nu cred ca o sa le ridice mai devreme de 2010. Si oricum,cred ca atunci cand se vor hotara sa le ridice, o vor face treptat, in anumite domenii, sau cu anumite calificari ... repet...este doar parerea mea personala, asa cum a fost si in luna Octombrie ... sper din inima sa ma insel dar ... cine stie !

3. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa vizita lui Tariceanu la Londra....am ajuns la concluzia k tb sa renuntam la visul asta curand. am fost informati k " UK apreciaza aportul adus de ramani pe piata muncii, insa tot UK are o politica clara in ceea ce priveste restrictiile pt romani si bulgari la care nu se va renunta curand" Foarte frumos

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca predictiile mele in ceea ce prevede restrictiile sa nu se adevereasca ...

5. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    Si io sper, da speranta nu cumpara nimic la alimentara :) Ata ete, macar stim o treaba...

6. julia21

julia21 New Member

Trophy Points:
    0
    Slabe sanse pt 2008. Vedeam zilele trecute la TV urmatoarea stire: restrictiile pe piata muncii din Marea Britanie vor ramane pana la finele anului 2008 cel putin...E trist... dar cred ca speranta moare ultima.. Sa speram pentru anul 2009 daca nu se poate mai devreme. -sad- ad-

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca in loc sa sperati, mai bine va inscrieti la niste cursuri part time ceva ca sunt ieftine, yellow card si munciti part time si peste 12 luni de munca luati fara probleme blue card decat sa asteptati sa scoata ei restrictiile. Cu ridicarea restrictiilor nimic nu este sigur ci doar speram, dar daca esti student si lucrezi part time, esti 100% sigur ca iti iei blue card in 12 luni asa ca .... asta este cea mai buna varianta decat asteptarea si speranta ca vor da frau liber pe piata muncii.

Este doar parerea mea !

8. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    cine viseaza la ridicarea restrictiilor viseaza la cai verzi pe pereti!
    ceea ce guvernul britanic o sa faca dupa parerea mea este urmatorul lucru:eek: sa mentina restrictiile pana la sfarsitul anului 2008 si apoi din 2009 o sa se aplice sistemul bazat pe puncte similar celui din Australia.adica nu o sa mai vina aici decat cei de care ei au nevoie.
    gata s-a terminat cu pomana! -slap- lap- am citit in presa ca un parlamentar laburist a propus aplicarea acestui sistem pana si polonezilor nu numai romanilor si bulgarilor!sistem nou plus Id cards si in acest fel vor avea un control eficient asupra strainilor!asa ca luati aminte la sfatul lui police officer si faceti-va viata frumoasa ACUM cat se mai poate.vremuri mai putin placute bat la usa...

9. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Cam apun timpurile lui: cleaner,labour. Pt. emigrantii economici -staycool- taycool-

10. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    am citit si eu undeva ca la insistentele lu tariceanu vis-a-vis de restrictii,brown asta,englezu a zis ca ele(restrictiile) nu sunt subiect de negociere ci reprezinta politica uk in privintza emigration si ea nu este antieuro,ci dimpotriva!data fiind asa situatia de fapt,cu restrictiile in vigoare,ce pericol prevede a veni acum in uk la munca,pt prima data?

11. razvwan

razvwan New Member

Trophy Points:
    0
    Exista o singura solutie pt ca in 2009 la inceput sa fie totul ok:pRESIUNI SERIOASE SI SUSTINUTE IN TIMP,de guvern si presedinte inclusiv cu noi vizite si cu lobby romanesc (si in special englezi apropiati Romaniei) aici in fiecare luna.
    Anul 2008 e an politic,electoral si subiectul imigratiei va fi la centru
    Daca vin conservatorii,adio sanse pana in 2015 garantat

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Sunt constransi de EU ca sa ridice restrictiile cel tarziu in 2012 .. deci .... cade varianta ta cu 2015, dar ramane a mea cu 2010 -fingernose- ingernose-

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ce-ai afirmat, dar cu o singura conditie: sa nu le vina conservatorilor ideea de a parasi EU. -handlaugh2- andlaugh2-

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

-scared2- cared2- Da-i in colo ca doar nu is chiar asa de "dusi pe pustii"?! -shout- hout-

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa va dezamagesc stimabililor dar conform legii EU orice tara Europeana are dreptul sa ne impuna restrictii la munca pentru o perioada de max 7 ani, deci pina pe max 1 ian 2014 (2+3+2). Intr-adevar se mentioneaza ca ultima perioada de 2 ani poate fi activata nuai in cazuri extreme,(deci 2012 e mai realistic) dar vedem cu totii ca marile puteri fac tot ce vor ele, asa cum au facut toata istoria, deci nu m-ar mira sa inventeze ceva, o asa zisa stare de urgenta daca le convine lor.
    Cit despre alegeri in UK, ele vor avea loc in 2009, nu anul asta (in mod normal ma refer).
    Cit despre iesirea din EU....nu este chiar asa de simplu, nici macar pentru domnii enlgezi. Ca sa nu mai vorbim ca pentru economia UK ar fi complet catastrofal. Cind EU reprezinta marea majoritate a comertului UK, imaginati-va ca Francezii si Germanii de-abia ar astepta o asemenea ocazie ca sa-i izoleze total

16. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Ma uitam azi pe Antena3 cand poc o stire.Cica britanici vor aplica sistemul punctelor ca la australieni( si canadieni de altfel).Daca indeplinesti nr de puncte( in functie de studii, calificare,cat de bun vorbitor de engleza esti...) primesti dreptul de a munci in Anglia.Iar asta dragii mei cica de anul acesta pentru ca sunt ceva alegeri iar eneglezii sunt nemultumiti de nr mare de nou veniti.
    Mda, nasol! -sad2- ad2-

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa fac pe prezicatorul, dar nu stiu de ce cred ca o sa vina grele ... Si eu am vazut stirea cu punctele, si tare imi este mie frica ca sa nu desfiinteze ei si cardulete, fie ele blue, yellow sau mai stiu eu ce coloare ... si sa zica "cei care au intrat deja in posesia unui registration certificate sau a unui worker accesion card, aveti drept de munca si beneficiati in continuare de toate "facilitatile" care sunt impuse de aceste carduri, dar incepand cu data X, se va introduce un nou sistem cu puncte, si sa elimina sistemul cu carduri."

Eu sper sa ma insel, dar ii vad in stare sa faca asa ceva, ca nimeni nu ii impiedica. Asa ca, toti romanii unitiva .... -eyebrows2- yebrows2- , faceti-va studenti, au-pair`i, sau ce mai stiti voi de cuviinta ca nu se stie ce aduce ziua de maine.

Vremuri grele se anunta Moncher !

-explain- xplain-

18. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salve,
    nu vreau sa par "destept" dar daca cititi stirea cu atentie, regula cu sistemul de puncte se va aplica cetatenilor din afara UE.
    Numai bine

19. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Ma indoiesc pentru ca valul de "invadatori" a venit din tarile intrate in UE.Deci chestia cu punctajul nu-si are logica.Eu zic ca este pentru toata lumea dar o sa mai citesc inca o data poate ai dreptate -aha- ha-

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    catia nu te mai indoii degeaba.
    Sistemul pe puncte este clar aplicabil numai cetatenilor din afara EU.
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/managingourborders/pbsdocs/pointsbasedsystemcommandpap1.pdf?view=Binary
    Pentru cetatenii EU, chiar si de mina a treia cum sintem noi, nu este aplicabil. Lucrul asta a fost comentat de mult si s-au dat tot felul de citate din lege la timpul potrivit.
    Cit despre "invazia" la care faci referinta, din 1997 si pina azi problema cea mai mare au constituit-o si o constituie cererile de azil politic si cei care stau pe vize de student, si carora li s-a pierdut si numarul si urma. Unde pina in 1997 erau in jur de 30,000/an cereri de azil, dupa venirea comunistilor (labor) la putere cererile au crescut spre 120-130,000/an.
    Majoritatea sint din tari africane, orientul mijlociu etc. si se integreaza foarte greu in UK sau deloc si devin o povara reala a sistemului de ajutor social. Atita timp cit cererea lor este inca sub consideratie au dreptul la housing benefit, income support, child benefit etc.
    Deci haideti sa nu mai facem confuzii si sa lansam zvonuri panicarde.

Share This Page