6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REPROGRAMAREA DE DIMINEATA

Discussion in 'ARHIVA' started by inalina, May 21, 2012.

1. inalina

inalina New Member

Trophy Points:
    0
    -sssst- -sssst-Cum va treziti dimineata ?Care este starea pe care o aveti cand deschideti ochii ?
    Va simtiti obositi ?Va este teama de ziua care incepe ? Cum va definiti starea mentala si fizica ?
    Este linistita si increzatoare, sau aveti emotii care va strang stomacul ?
    In general, reactionam la stimulii exteriori, fie ca sunt buni , fie negativi si ne cream reactii de raspuns.
    Aceste reactii se acceseaza in situatii similare sau pe care le consideram similare,si ne trezim ca avem acelasi comportament
    Sa va dau un exemplu: reactia copilului certat de un adult-plange.De ce ? pentu ca este inspaimantat, pentru ca este nesigur,
    pentru ca sufera,pentru ca nu simte ca a gresit,pentru ca nu se stie apara ,si daca mai este si batut...
    S-a creat o reactie emotionala, teama, si daca aceasta experienta se repeta, la teama existenta se adauga si alte aspecte
    care in timp dau blocaje de comportament.Cum se manifesta reactia in adultul din prezent cand este certat ?
    teama, frustrare,in general apar elementele create in copilarie .
    Terapie :amintiti-va o scena in care ati fost certat, eventual lovit.Retraiti scena avand varsta respectiva, cu toate elementele
    emotionale ,amintiti-va in detaliu ce faceati, care era postura corpului dv, ce facea agresorul, ce va inspaimanta la el,
    scrieti pe o coala de hartie toate emotiile prin care treceti, pe urma detasati-va de scena, sunteti in scena, dar va observati
    din afara ,sunteti adultul din prezent,imaginati-va ca patrundeti in scena, cu taria din prezent, imaginati-va ca va apropiati
    de dvs din trecut, ce v-ati spune ?cum v-ati mangaia ?cum v-ati incuraja si apara ?ce i-ati face agresorului ?imaginati-va ca va imbratisati si
    si linistind imaginea dvs din trecut o topiti in dvs, cum va simtiti in acest moment ?iesiti din scena care dispare si
    scrieti pe o coala de hartie emotiile de acum gandind la scena respectiva.Daca nu mai aveti nici o reactie, vedeti ce emotii va
    incearca ?e linistite, e impacare, este reactia de aparare ?este iertare si intelegere ?daca ceva s-a schimbat, dvs ati implementat
    o alta reactia de comportament , ati intervenit cu elemente noi si in situatii similare nu veti mai fi coplesit, veti avea alta
    atitudine si veti gasi solutii de rezolvare a conflictului si mai ales a starii de dupa .
    Reprogramare mentala: dimineata la trezire , cand inca sunteti in stare alfa, cu doua degete de la oricare mana
    FACETI TAPPING PE FRUNTE SI SPUNETI DE TREI ORI cu glas tare:
    <ASTAZI AM O ZI NOUA
    MA DESCHID SPRE OPORTUNITATI
    ACCEPT TOT CE ESTE MAI BUN PENTRU MINE
    REUSESC >
    spuneti cu tarie, convingere si traire.Repetati in fiecare zi timp de o saptamana.Si observati-va .

Astept impresiile dv si daca sunteti de acord, din cand in cand voi scrie reguli de sanatate si schimbare.Daca considerati
    ca nu va foloseste , ma voi retrage -
    Cu drag ,sa va fie de folos si sa aveti o saptamana frumoasa .

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu ma trezesc intotdeauna plin de draci. As mai dormi, dar trebuie sa plec la munca.

Cobor la bucatarie. Toata lumea tace malc, eventual se opreste (daca face ceva). Arunc o privire la masina de cafea. Nevasta-mea intuieste ce vreau si din 3 miscari in 2 secunde se aude zumzaitul tipic expresorului.

Mirosul de cafea se imprastie in jur si creierul meu incepe sa functioneze. Cafeaua imi da o stare de bine, chiar ma face sa devin uman. Daca cumva urmeaza o zi libera, am o senzatie de confort. Daca nu, il injur pe Basescu si schimb canalul tv. Ca de obicei, nimic interesant. Numai panarame de emisiuni si telenovele.

Cam asa incepe ziua. Ce pot spera de la acea zi? Ce ar trebui sa se intample ca sa fie o zi reusta? Am trecut prin prea multe, de toate felurile, ca sa ma mai mire ceva. Poate, daca as castiga la loto, dar putine sanse. Daca cei apropiati mie sunt sanatosi si bine, atunci totul este bine. Ziua este buna.

Share This Page