16.1 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Religia - scuza pt terorism?

Discussion in 'Religie' started by motanik, Feb 3, 2006.

1. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    nu motanyk nu am facut nici o comparatie.
    da cred ca acel care are credinta va reactiona mereu cand ii este jignit crezul.no...sunt care cred si nu isi pun mintea cu restul pt ca sunt stapani pe ei si sunt care duc credinta echivalent cu nebunia.
    1980,ceva mai sus nu erai de acord cu publicarea caricaturilor.te citez :"eu cred ca acele caricaturi nu ar fi trebuit publicate".

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    nu eram de acord cu publicarea lor in sensul ca jurnalistii trebuia sa se gandeasca ce impact vor avea asupra lumii musulmane dar trebuia publicate daca islamismul e sa devina mai tolerant si mai democratic... un mic paradox

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    dupa cum vezi a devenit tolerant si democratic.
    treaba buna cu jurnalistii astia....

4. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0
    "15000 atheists in London rioted after a blank sheet of paper was found on a cartoonist's desk"

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    LOL@xLogic

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    ;D ;D ;D ;D

7. Anonymous

Anonymous Guest

;D ;D ;D e buna rau ali ....10 out of 10

8. proximo

proximo New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti, avand in vedere numeroasele atacuri teroriste sinucigase din ultimii ani?

e o problema foarte serioasa .ei prin sacrificiul vieti lor de eroi,martiri,kamikazesi lista poate continua.sunt toate ideei de principiu foarte sanatos.,,iadul 'va fi plin de persoane care au vrut sa faca lucruri minunate pentru familia lor pentru tara loretc. numai ca acestea nu corespund cu planul lui DUMNEZEU.si tot ce face omul dupa planul sau duce la ruinarea si distrugerea LUI.OMUL e cel mai mare dusman a lui .el are deluptat inpotriva PRINCIPIILOR LUI PACATOASE CARE VIN DIN INIMA LUI.

9. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    zici tu bine ce zici acolo,proximo.stii tu vorba aia :ce isi face omul cu mana lui. ;D

10. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Religia - scuza pt terorism?

annomundi wrote:
    de acord si cu ramy ... nu stiu insa daca musulmanii au si ei 10 porunci si daca sunt aceleasi cu ale crestinilor. Probabil de aia pentru ei a ucide nu intra in contradictie cu nimic . Extremistii merg pe principiul ca daca ceva nu este clar specificat atunci nu inseamna nici ca da ... nici ca nu si ramane la latitudinea fiecaruia pentru ce opteaza.

Pentru crestini intr-adevar este contradictoriu.

Nu am citit Coranul si deci nu stiu , eu intreb . Oricum chair daca nu au 10 sau mai multe sau mai putine sau oricate ar avea si oricare ar fi poruncile , tot nu se justifica actele respective.

DECI? Eu ca musulman nu ma simt ofensat de ce spui tu ci ma simt rusinat de felul in care gandesti si mai ales ce spui. Nestiinta naste monstrii

11. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

annomundi wrote:
    okey gobryela :)

Inca ceva :
    Am inteles ca imamii sau ceva in genul asta scriu, de exemplu carti interpretand in modul propriu si chiar adaugand propriile convingeri la anumite texte din Coran. Aceste "carti" sunt apoi publicate iar unii musulmani isi insusesc acele noi texte derivate.
    Este adevarat ? daca da ... de ce pot face lucrul asta ? Nu este similar cu "caricaturile" ?

In Islam Imamii isi fac datoria sfanta si atat, nu sunt autori nu sunt afaceristi sau subiecte la stirile de scandal.
    NU este permis unui musulman sa interpreteze si sa scrie pentru ca exista un singur CORAN si acela e neschimbat de la revelarea lui de catre ALLAH. Nici macar un cuvant nu este si nu a fost modificat an de an, deceniu dupa deceniu, secol dupa secol indiferent de numarul mare de exemplare tiparite. CORANUL e in acelasi alfabet si limba (Araba veche) atat in Anglia cat si in Romania cat si pe tot globul.
    Comparatia ta de final e lamentabila, esti hranit de mass-media, nestiutor si din pacate ignorant.
    Similar cu caricaturile sunt glumele "vacanta mare" "divertis" "voua" si alti comedianti care nu fac altceva decat sa batjocoreasca niste oameni care pana la urma au o meserie ce trebuie respectata. Mai vezi in scenete un Sf.Petru, un D-ZEU prin nori, Arhangheli si sfinti samd; un ortodox cum se simte cand vede aceste glumite? De ce nu exista plangeri? De ce se tot repeta?
    Noi nu agreem caterinca, caricaturile, hazul si bascalia si poate de asta vi se pare ciudat la musulmani. Au fost multe caricaturi cu Sf. Petru dar asta nu inseamna ca se poate proceda la fel si in cazul profetului Mohammed! Asta pentru ca noi nu vom rade, si mai ales pentru ca musulmanii nu vor face caricaturi lui Iisus, Adam, Gabriel, Maria etc. pentru ca 1: si noi credem in ei, 2: chiar de nu am crede religia ne invata asa "ei cu religia lor, tu cu a ta".

12. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

13. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

gobryella wrote:
    nu te inteleg 1980
    deci ar fi trebuit sa tolereze publicarea caricaturilor pt a dovedi ca sunt pregatiti a accepta...bla..bla..
    eu am retinut numarul de indignati care au fost de partea lor.
    daca s'ar fi publicat ceva asemanator referitor la BIBLIE spre ex ?consideri ca nu s'ar fi reactionat?
    cat despre incurajare..si eu sunt de acord.despre interpretarea Coranului sau a Bibliei ca este o arta...nu sunt.o stiinta..da.

S-A PUBLICAT DEJA
    IIsus a aparut in Biblie, Moise a aparut in Tora. Astea sunt carti sfinte. Ei bine au existat atatea scenete, atatea caricaturi si GLUME. DACA II IEI IN BASCALIE PRACTIC NU FACI ALTCEVA DECAT SA IEI IN BASCALIE CARTILE SFINTE CE I-AU MENTIONAT SI REDAT CUVINTELE SI INVATATURILE.

14. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

motanik wrote:
    Gabriela, NU s-a reactionat la fel.
    Sau nu stii de piesa de teatru de la Iasi in care Iisus si Fecioara Maria fac sex oral?

Ai vazut tu teatrul ars? Actorii omorati? Proteste pe strazi?

BINGO

Daniela Gyorfi avea o melodie lansata direct cu videoclip in care ea draguta se ondula pe pereti pe fundal auzindu-se la un moment dat chemarea la rugaciune in limba araba a musulmanilor.
    S-a sesizat cine trebuia sa se sesizeze si scuza ei a fost ca nu stia ce inseamna, ca i-a placut cum suna

Pe cand sunt deja fumate acele scenete de comedie cu popa, cu ce citeste el cu tot cu aghiasma in mana si confesiunea sub poala. NIMENI nu se plange. Asta e lucrarea diavolului care actioneaza prin entertainment-mass-media

15. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu imi apar religia ci fac lumina, ma irita prsoanele ce vorbesc fara sa citeasca, fara sa aibe niste notiuni. Am spus si o repet nestiinta naste monstrii. Multi oameni cred ca stiu doar urmarind o cutie cu imagini (TV), si cred ca stiu tot: jihad, terorism, extremism,Islam si musulmani, multi nu vor sa deschida ochii pur si simplu se uita la TV cu ochii inchisi.
    Exact orice om e liber sa isi aleaga credinta (chiar daca a fost botezat) si felul de a crede nu am zis ca nu. Sunt oameni care desi s-au nascut in tari vest europene, au fost botezati conform familiei lor au ajuns sa se converteasca.
    Ateii au credinta desigur. Ei cred ca religiile exista dar nu cred in nicio religie. Ar fii funny sa aud un ateu cum ma trimite la dracu' :p Totusi ateii merita respect, ei au cercetat, au citit, au luat o decizie cu inima sau mintea, greu sau usor ei nu sunt fatarnici. Aici ii exclud pe satanisti care nu sunt atei, crezand intr-un inger cazut.

Religia, fie ea crestina,musulmana sau hindusa a aparut din nevoia oamenilor de a isi explica intr-un fel simplist fenomenele naturale care aveau loc in jurul lor.

Simplist??? Fenomene naturale? Poate va referiti la Samanism, la Politeism si alte credinte din antichitate. Nu cred ca in religiile din ziua de azi avem un zeu pentru ploaie, unul pentru soare si altul pentru vreme buna la plaja :p Probabil stii ca si atunci cand a aparut Iisus si cand a aparut Mohammed toti erau atotstiutori, stiau ei de ce tuna, de ce fulgera de ce nu ploua de ce e seceta, si aveau grija sa jertfeasca sa imbuneze zeii. Religia nu a aparut din nevoia oamenilor ci din vointa LUI, oamenii intotdeauna au gasit ei raspunsuri nu a fost nevoie de o religie sa inteleaga, au sculptat un taur si s-au rugat, au furat crezand ca cel puternic domina, au violat crezand ca femeia e facuta pentru asta, au facut crime crezand ca fac jertfe, au mintit crezand ca se apara samd. Oamenii nu au cerut un profet niciodata ci mereu au fost reticenti la inceput. Daca El lasa la voia lor lumea era deja pierduta si vedeti si azi ca multi din oameni si-au pierdut credinta, cred in bani, in informatia care le este servita pe creiere prin massmedia. Si totusi bine ca exista aceste religii pentru ca iti zic eu, legile nu ar face fata, nici etica nici moravurile nici cutumele.

Cartile de capatai, Biblia, Coranul au aparut mai tarziu cand oamenii simteau nevoia de a se raporta la anumite reguli de moralitate si conduita in societate.
    Vorbesti de parca Iisus si Mohammed au venit, au zis niste bancuri si au plecat. Apoi dupa mult timp oamenii au simtit asa deodata ca au nevoie sa fie civilizati si cu bune moravuri.
    Nici gand. Au fost atatia profeti, unii au fost trimisi unor grupuri de oameni, altii unor orase, altii unor tari, si altii unei natiuni. Acestia nu au trait degeaba au pus piatra pe piatra regula cu regula atat prin revelatiile primite cat si prin comportamentul lor au adus oamenii la acea nevoie de care zici tu. In religia mea de exemplu ne ghidam dupa Coran, dupa faptele profetului si dupa relatarile apropiatilor profetului.

Da, oameni influenti chiar din institutia cu multe grade su putere (cum ar putea casa Domnului sa fie asa de institutionalizata nu am inteles) au denaturat mesajul,cartile dar te rog sa nu incluzi si Coran-ul aici. Cred ca am fost destul de clar cand am zis ca nu a fost schimbat. Sunt mandru de asta invat si citesc in limba pe care profetul meu o utiliza. Nu ma rog in limba mea ci in araba, spun rugaciunea de atunci nu cea editata de vreo editura sau autor sa sune mai bine ca rima.

Eu cred ca atat Biblia cat si Coranul sunt unice prin faptul ca pun bazele, fiecare individ dezvoltand apoi propria credinta
    Pun bazele? Aceste 2 carti sunt Ultimele carti. Ultima in completarea primei. Bazele au fost puse de Tora lui Moise si de Psalmii lui David precum si ceilalti profeti.
    Biblia si Coran-ul sunt finlizare nu baza. Iar daca tu iti creezi o credinta a ta dupa Biblie filtrand ce vrei sa crezi si ce nu, alegand asta da asta nu si apoi te numesti Crestin da-mi voie sa iti zic ca nu esti. Daca zici totusi ca esti spiritual si atat e de inteles, dar in viziunea mea e blasfemic sa crezi numai selectiv din cartea religiei pe care zici ca o ai si sa dezvolti credinta ta. Crezi in Rai dar nu in Iad - asta nu te face crestin sau musulman.

Jihad = razboi sfant = in circumstante atenuante si anume daca pamantul fratilor tai,religia lor si integritatea lor este amenintata, atunci cand aceasta e singura solutie, doar atunci se accepta varsare de sange in numele credintei.

asadar termenul Jihad terorist' nu exista. Actul de terorism e in antiteza cu termenul.
    Nu cred ca ati auzit undeve de CRUCIADA ETA ( o alaturare de termeni in genul Jihad terorist)
    Teroristi sunt de tot felul, unii sunt impinsi de interese politice, statale, financiare, sau religioase. Terorismul nu e religie, terorismul nu face parte din nicio religie, terorismul e un pacat mare si un act inuman.

NU judec adeptii altor religii pentru ca nu o inteleg pe a mea ci ceea ce eu nu inteleg e de ce vorbesc in nestiinta de cauza nu neintelegand ci nici macar nestiind...Nu am pretentii sa inteleaga desi nu e greu :) ci daca vor sa vorbeasca despre o alta religie sa citeasca macar nu sa vorbeasca din auzite sau din presupuneri.
    Inclin sa cred ca toleranta la care se referea user=ul acela , nu mai ii stiu numele, nu la asta se referea. Si daca se referea la asta atunci a gresit enorm, Niciun musulman nu a facut caricaturi cu vreun sfant al altei credinte. Avem scris in Coran sa respectam pe ceilalti indiferent in cine cred ei. Toti suntem oameni si trebuie sa ne respectam.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ashan wrote:
    Eu nu imi apar religia ci fac lumina, ma irita prsoanele ce vorbesc fara sa citeasca, fara sa aibe niste notiuni. Am spus si o repet nestiinta naste monstrii. Multi oameni cred ca stiu doar urmarind o cutie cu imagini (TV), si cred ca stiu tot: jihad, terorism, extremism,Islam si musulmani, multi nu vor sa deschida ochii pur si simplu se uita la TV cu ochii inchisi.
    Exact orice om e liber sa isi aleaga credinta (chiar daca a fost botezat) si felul de a crede nu am zis ca nu. Sunt oameni care desi s-au nascut in tari vest europene, au fost botezati conform familiei lor au ajuns sa se converteasca.
    Ateii au credinta desigur. Ei cred ca religiile exista dar nu cred in nicio religie. Ar fii funny sa aud un ateu cum ma trimite la dracu' :p Totusi ateii merita respect, ei au cercetat, au citit, au luat o decizie cu inima sau mintea, greu sau usor ei nu sunt fatarnici. Aici ii exclud pe satanisti care nu sunt atei, crezand intr-un inger cazut.

Religia, fie ea crestina,musulmana sau hindusa a aparut din nevoia oamenilor de a isi explica intr-un fel simplist fenomenele naturale care aveau loc in jurul lor.

Simplist??? Fenomene naturale? Poate va referiti la Samanism, la Politeism si alte credinte din antichitate. Nu cred ca in religiile din ziua de azi avem un zeu pentru ploaie, unul pentru soare si altul pentru vreme buna la plaja :p Probabil stii ca si atunci cand a aparut Iisus si cand a aparut Mohammed toti erau atotstiutori, stiau ei de ce tuna, de ce fulgera de ce nu ploua de ce e seceta, si aveau grija sa jertfeasca sa imbuneze zeii. Religia nu a aparut din nevoia oamenilor ci din vointa LUI, oamenii intotdeauna au gasit ei raspunsuri nu a fost nevoie de o religie sa inteleaga, au sculptat un taur si s-au rugat, au furat crezand ca cel puternic domina, au violat crezand ca femeia e facuta pentru asta, au facut crime crezand ca fac jertfe, au mintit crezand ca se apara samd. Oamenii nu au cerut un profet niciodata ci mereu au fost reticenti la inceput. Daca El lasa la voia lor lumea era deja pierduta si vedeti si azi ca multi din oameni si-au pierdut credinta, cred in bani, in informatia care le este servita pe creiere prin massmedia. Si totusi bine ca exista aceste religii pentru ca iti zic eu, legile nu ar face fata, nici etica nici moravurile nici cutumele.

Cartile de capatai, Biblia, Coranul au aparut mai tarziu cand oamenii simteau nevoia de a se raporta la anumite reguli de moralitate si conduita in societate.
    Vorbesti de parca Iisus si Mohammed au venit, au zis niste bancuri si au plecat. Apoi dupa mult timp oamenii au simtit asa deodata ca au nevoie sa fie civilizati si cu bune moravuri.
    Nici gand. Au fost atatia profeti, unii au fost trimisi unor grupuri de oameni, altii unor orase, altii unor tari, si altii unei natiuni. Acestia nu au trait degeaba au pus piatra pe piatra regula cu regula atat prin revelatiile primite cat si prin comportamentul lor au adus oamenii la acea nevoie de care zici tu. In religia mea de exemplu ne ghidam dupa Coran, dupa faptele profetului si dupa relatarile apropiatilor profetului.

Da, oameni influenti chiar din institutia cu multe grade su putere (cum ar putea casa Domnului sa fie asa de institutionalizata nu am inteles) au denaturat mesajul,cartile dar te rog sa nu incluzi si Coran-ul aici. Cred ca am fost destul de clar cand am zis ca nu a fost schimbat. Sunt mandru de asta invat si citesc in limba pe care profetul meu o utiliza. Nu ma rog in limba mea ci in araba, spun rugaciunea de atunci nu cea editata de vreo editura sau autor sa sune mai bine ca rima.

Eu cred ca atat Biblia cat si Coranul sunt unice prin faptul ca pun bazele, fiecare individ dezvoltand apoi propria credinta
    Pun bazele? Aceste 2 carti sunt Ultimele carti. Ultima in completarea primei. Bazele au fost puse de Tora lui Moise si de Psalmii lui David precum si ceilalti profeti.
    Biblia si Coran-ul sunt finlizare nu baza. Iar daca tu iti creezi o credinta a ta dupa Biblie filtrand ce vrei sa crezi si ce nu, alegand asta da asta nu si apoi te numesti Crestin da-mi voie sa iti zic ca nu esti. Daca zici totusi ca esti spiritual si atat e de inteles, dar in viziunea mea e blasfemic sa crezi numai selectiv din cartea religiei pe care zici ca o ai si sa dezvolti credinta ta. Crezi in Rai dar nu in Iad - asta nu te face crestin sau musulman.

Jihad = razboi sfant = in circumstante atenuante si anume daca pamantul fratilor tai,religia lor si integritatea lor este amenintata, atunci cand aceasta e singura solutie, doar atunci se accepta varsare de sange in numele credintei.

asadar termenul Jihad terorist' nu exista. Actul de terorism e in antiteza cu termenul.
    Nu cred ca ati auzit undeve de CRUCIADA ETA ( o alaturare de termeni in genul Jihad terorist)
    Teroristi sunt de tot felul, unii sunt impinsi de interese politice, statale, financiare, sau religioase. Terorismul nu e religie, terorismul nu face parte din nicio religie, terorismul e un pacat mare si un act inuman.

NU judec adeptii altor religii pentru ca nu o inteleg pe a mea ci ceea ce eu nu inteleg e de ce vorbesc in nestiinta de cauza nu neintelegand ci nici macar nestiind...Nu am pretentii sa inteleaga desi nu e greu :) ci daca vor sa vorbeasca despre o alta religie sa citeasca macar nu sa vorbeasca din auzite sau din presupuneri.
    Inclin sa cred ca toleranta la care se referea user=ul acela , nu mai ii stiu numele, nu la asta se referea. Si daca se referea la asta atunci a gresit enorm, Niciun musulman nu a facut caricaturi cu vreun sfant al altei credinte. Avem scris in Coran sa respectam pe ceilalti indiferent in cine cred ei. Toti suntem oameni si trebuie sa ne respectam.

Urmariti acest video

Razboiul nu e sfant, indiferent de scop.Interesele sunt cele care manipuleaza si astfel mor oameni nevinovati spalati pe creier in numele a X sau Y concept.
    De aia ne-a creat Dumnezeu fiinte rationale si ne-a diferentiat de animale pt. ca avem ratiune si o folosim, nu pumni, nu arme, nu violenta.

Numai cand vom inceta sa scuzam violenta de orice tip si sa o justificam va fi pace universala. Pana atunci, dpdv biologic si creationist suntem la stadiul de primate, cei care 'gandim' astfel.

Sa ne ajute Dumnezeu, ca in loc sa evoluam, noi involuam!

17. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0

Sper sa nu se supere nimeni:
    <a href='http://video.google.com/videoplay?docid=6898983724739063805#' rel=nofollow target=_blankEsoteric Agenda[/url]

18. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0

Atatia oameni - tot atatia dumnezei. Eu unul cred, dar nu in sensul fanatic si deloc in institutie. Cred ca exista acel ceva care "imi spune" sa fiu mai bun si sa nu reactionez ca o necuvantatoare. Si mai cred ca e ceva intim.

Religia e precum internetul. Depinde cum si la ce o folosesti. :)

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Religia este inventia oamenilor, Dumnezeu este inventia lobului nostru drept, pe care (am vazut la Discovery) daca pui un magnet, traiesti experiente metafizice.
    Nu vreau sa spun ca nu avem nevoie de Dumnezeu, fara un Dumnezeu am fi dezorientati (fie ca acest Dumnezeu e un personaj, sau suma trairilor si experientelor noastre), dar de religiile astea eu m-as cam lipsi. Nu mi-a demonstrat nimeni c-a existat Isus, Buddha a murit si ala batrin, bolnav si cu indoieli, iar oamenii lui Allah se infig in zgirie nori...Vishnu, mahavishnu-iar povesti, in opinia mea...desigur, departe de mine gindul de a lua in deridere religia cuiva. Credeti fiecare ce vreti, nu e nimic rau in asta, ba dimpotriva. Dar nu uitati ca in primul rind trebuie sa avem grija unul de altul. Miracole de la zei se intimpla, dar nu intotdeauna...

20. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:
    Adrian_ wrote:
    Atatia oameni - tot atatia dumnezei. Eu unul cred, dar nu in sensul fanatic si deloc in institutie. Cred ca exista acel ceva care "imi spune" sa fiu mai bun si sa nu reactionez ca o necuvantatoare. Si mai cred ca e ceva intim.

Religia e precum internetul. Depinde cum si la ce o folosesti. :)

Sunt de acord cu asta. Asta doream sa explic si eu intr-un topic dar nu-mi gaseam cuvintele .

Share This Page