14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Religia - scuza pt terorism?

Discussion in 'Religie' started by motanik, Feb 3, 2006.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "Orice alta parere a ateului(ateul poate avea orice alta parere despre orice inclusiv religie cum de altfel si are parerea ca nu exista divinitati), despre orice altceva(fie acuza,negare,etc etc), nu tine de ateism (nu afecteaza calitatea sau defectul-- dupa caz, de ateu)."

E chiar mai simplu decat crezi :)

Numai bine :p

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sugestie: o gura de aer proaspat din cand in cand ;)

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    good ideea mota

4. Anonymous

Anonymous Guest

...eu inteleg altfel textul...ii si normal sa avem pareri diferite...

...si eu aici am inteles ca acuza(la religie) nu tine de ateism...

despre orice altceva(fie acuza,negare,etc etc), nu tine de ateism

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    OK , atunci fiecare ramane cu ce a inteles ;D

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Rugam pe cei care vor sa despice fraza-n 4 sa o faca pentru ca noi se pare ca nu mai avem chef ... ;D

7. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce se cauta terorismul in religie. Aici se gaseste o sursa datorata interpretarilor de toate felurile, motivele insa sunt cu totul altele, paralele cu credinta si religia. Ma rog, se poate rastalmaci orice fraza si din Coran si din Vechiul Testament dar nu se va gasi niciodata adevarata motivatie.Nu exista nici o scuza pentru a ucide pe cineva; absolut nici una.Un atu al terorismului este tocmai civilizatia noastra. Suntem slabi de inger cand e vorba de pedepse. Parca imi imaginez procesul unui terorist care ar avea loc la noi. Ar putea primi 30 de ani, cu posibilitatea de eliberare dupa 15 pentru buna purtare.

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    un proces al unui terorist al noi ... da . Dar daca USA l-ar prinde maine pe Osama pun pariu ca l-ar judeca intr-un stat unde pedeapsa cu moartea este ok.Cred ca asa s-a intamplat cu americanul ala care a comis atentatul de la Oklahoma prin anii '90.
    Este adevarat ca nu exista nici o scuza pentru a ucide pe cineva ... numai ca unii gasesc in religie scuza ideala. E ca si cum daca ai ucis in numele religiei esti nevinovat ... pentru ca "asa spune la carte".
    Carti care pentru mine sunt la fel de valoroase ca o carte de colorat atunci cand se comit crime doar pentru ca "asa scrie".

NO OFFENSE TO ANYONE. JUST MY OWN FEELING !

9. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    TERORISMUL NU ARE NICI UN FEL DE SCUZE. Nici religioasa nici de alta natura.
    Una din cele 10 porunci cere sa NU UCIZI...atunci comitand un act de terorism in numele religiei(asta in cazul in care esti fanatic religios) nu mai ai justificare..pt ca se bate cap in cap

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    de acord si cu ramy ... nu stiu insa daca musulmanii au si ei 10 porunci si daca sunt aceleasi cu ale crestinilor. Probabil de aia pentru ei a ucide nu intra in contradictie cu nimic . Extremistii merg pe principiul ca daca ceva nu este clar specificat atunci nu inseamna nici ca da ... nici ca nu si ramane la latitudinea fiecaruia pentru ce opteaza.

Pentru crestini intr-adevar este contradictoriu.

Nu am citit Coranul si deci nu stiu , eu intreb . Oricum chair daca nu au 10 sau mai multe sau mai putine sau oricate ar avea si oricare ar fi poruncile , tot nu se justifica actele respective.

11. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    iti spun eu ceva despre CORAN.ca am citit
    Chiar poruncile nu sunt adunate într-o list?,apar ?i în Islam. Spre exemplu Coranul interzice strict ?i f?r? excep?ie, uciderea nevinova?ilor (retine !)
    Islamul are cinci Indatoriri de baza pe care orice credincios trebuie sa le Indeplineasca.
    Shahadah - (declaratia) marturisirea de credinta
    Salah - cele cinci rugaciuni obligatorii, zilnic
    Zakah - contributia la bunastarea celorlalti (!!!)
    Hajj - pelerinajul la Makkah (Mecca)
    Sawm - postul In perioada Ramadanului

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    okey gobryela :)

Inca ceva :
    Am inteles ca imamii sau ceva in genul asta scriu, de exemplu carti interpretand in modul propriu si chiar adaugand propriile convingeri la anumite texte din Coran. Aceste "carti" sunt apoi publicate iar unii musulmani isi insusesc acele noi texte derivate.
    Este adevarat ? daca da ... de ce pot face lucrul asta ? Nu este similar cu "caricaturile" ?

13. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    sigur ca pot sa o faca.sunt suficienti care interpreteaza legile CORANULUI intr-un fel propriu.si de aici iese ce iese.si la noi BIBLIA este interpretata in fel si chip.
    adevaratii adepti ai CORANULUI considera ca prin traducere din araba, Coranul isi pierde din inteles si profunzime. Traducerile sunt doar aproximatii ale textului in araba, care este cuvantul lui Allah.
    ce sa-ti spun....eu personal nu sunt de acord cu caricaturile.am un respect pt acei care au credinta.macar si pentru faptul ca isi cunosc o limita.

14. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    e o chestie de toleranta si respect sa stii sa apreciezi criticile. eu cred ca acele caricaturi nu ar fi trebuit publicate dar ce s-a intamplat arata ca lumea islamica nu este pregatita sa accepte si alte culturi si religii sau mai bine zis si alte puncte de vedere.
    Interpretarea fie a Coranului fie a Bibliei este intai o stiinta si apoi o arta. Religia a fost folosita pentru a manipula si controla masele insa trebuie facuta o distinctie intre gruparile extremiste sau tarile ce au la baza sharia si musulmanii liberali sau moderati. Cred ca musulmanii mainstream incurajeaza tacut aceste retele teroriste in loc sa se disocieze in mod clar de ele care la randul folosesc religia pentru obiective politice.
    A fi tolerant e dovada de civilizatie avansata si de maturitate intelectuala si culturala.
    nu credeti?

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu la parerea lui razvan ... si nu pentru ca il cheama tot razvan ;D

16. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    nu te inteleg 1980
    deci ar fi trebuit sa tolereze publicarea caricaturilor pt a dovedi ca sunt pregatiti a accepta...bla..bla..
    eu am retinut numarul de indignati care au fost de partea lor.
    daca s'ar fi publicat ceva asemanator referitor la BIBLIE spre ex ?consideri ca nu s'ar fi reactionat?
    cat despre incurajare..si eu sunt de acord.despre interpretarea Coranului sau a Bibliei ca este o arta...nu sunt.o stiinta..da.

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Gabriela, NU s-a reactionat la fel.
    Sau nu stii de piesa de teatru de la Iasi in care Iisus si Fecioara Maria fac sex oral?

Ai vazut tu teatrul ars? Actorii omorati? Proteste pe strazi?

18. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    MOTANIK nu am facut referire le un tip de reactie ci la reactia in sine.
    cunosc piesa de teatru despre care vorbesti...si?eu zic ca au fost reactii.le stii?eu le-am rasfoit.

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Gabi, adica poti compara o reactie de genul X a aparut la tv y si a zis "nu suntem de acord cu piesa z si consideram ca este o rusine pt cretsini" cu una de stabilire a unei recompense de 1 milion de dolari (mai ales ca sunt tari foarte sarace) pe capul caricaturistilor?!

Adica poti spune ca suntem la fel pt ca exista reactie in ambele cazuri dar nu conteaza ce amploare are reactia in fiecare caz?

20. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    conteaza amploarea bineinteles mai ales unde este presarata de sange si violenta. eu cred ca acei jurnalisti aveau dreptul sa publice ce vor iar acei islamici nu trebuie sa fie lasati sa fie manipulati de extremisti atata tot no big deal

Share This Page