10.4 C
London
Tuesday, June 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Religia - scuza pt terorism?

Discussion in 'Religie' started by motanik, Feb 3, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti, avand in vedere numeroasele atacuri teroriste sinucigase din ultimii ani?

2. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik care religie??? ;D ;D ;D Nu cred ca vezi un ortodox, catolic etc. sa aiba un rucsac plin cu explosiv si sa se arunce in aer pentru simplul farmec ca mai omoara inca cativa zeci de oameni prin sinuciderea lui... cica e si martirism... LOL :eek:
    Deci, despre care religii intrebai? ::)

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Deci despre religie, la general vorbind. ;)
    Poate reprezenta o scuza pt un credincios, fie el ortodox, budist, musulman sau orice alta religie, la infaptuirea unor atrocitati?

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    to motanika : DA religia este principala scuza pentru comiterea atrocitatilor.

to robbie : Nu vezi ortodox,catolic cu rucsac in spate dar vad misionari crestini in perioada inchizitiei care au comis atrocitati poate si mai mari si mai neargumentate.

5. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Religia a fost intotdeauna scuza pentru toate relele.

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    exact ! ce scuza mai buna decat ceva care nu poate fi definit si demonstrat cu exactitate si cu imens loc de interpretari.

7. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Cei mai fericiti trebuie sa fie ateii!...:)

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    cine mai este ateu aici in afara de mine ?

9. Anonymous

Anonymous Guest

...sti bine ce inseamna ateu???...sau zici doar asa...???

10. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
  11. Anonymous

Anonymous Guest

cippi2001

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu foarte bine ce inseamna ateu.
    Ateu inseamna negarea oricarei zeitati/religii atata timp cat religiile respective nu isi dovedesc afirmatiile.In momentul cand si le vor dovedi cu argumente plauzibile nu mai pot fi ateu (chiar daca as vrea eu).

Verifica thread-ul Biblia,Sfanta Traditie si vezi intrebarile pe care le-am postat ? Contrazice vreuna ceea ce scrie http://www.atei.ro/Text/aa.html ???

13. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Trist....dar unii probabil ca sunt fericiti ca Atei!

14. Anonymous

Anonymous Guest

...uite aici un exemplu in contradictie cu ateismul...

...team intrebat de ateism doar ptr. ca am vazut in unele posturi deale tale cum ca ai fi "impotriva"...lui Dumnezeu si a religiilor...

...nu stau eu acum sa te contrazic ca nu ai fi ateu...daca tu zici ca esti ateu ...ateu sa fi...te cred pe cuvant...nu imi trebuie nici o dovada...dar erai un pic in contradictie...

Numa Bine

15. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Un ateu este cineva care sper? c? Domnul nu va face nimic pentru a-i tulbura necredin?a.

Franklin P. Jones

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu vad nici o contradictie intre faptul ca eu neg existenta zeitatilor si validitatea religiilor si faptul ca oamenii cred in religii.

Religiile exista pentru cei care cred in ele si asta duce la respectivele violentze.

Daca pentru mine nu exista religii valide, nu inseamna ca nu mai pot folosi cuvantul religie ca sa definesc ceea ce cred ceilalti. Ar trebui sa inventez eu un cuvant pentru asta ?

Numai bine :)

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Copy/Paste din link-ul pe care l-ai mentionat :

"Se vede, deci, ca ateu este cel care nu crede în existenta nici unei divinitati, si atât. Orice alta parere a ateului, despre orice altceva, nu tine de ateism."

"Ateismul nu este, în nici unul dintre sensurile posibile ale cuvântului, o religie. Dimpotriva, el reprezinta libertatea totala fata de orice religie"

"Ateii nu-i urasc pe Dumnezeu sau Iisus, ci pur si simplu nu cred în existenta lui Dumnezeu sau în divinitatea lui Iisus (sau a oricui altcuiva)."

"Ateul nu este, prin definitie, comunist sau anticrestin, chiar daca unii atei ar putea sa fie. O prejudecata foarte utila bisericilor, si deci foarte raspândita în România, este aceea ca ateismul implica în mod automat comunismul. Departe de a fi o ideologie politica, ateismul se refera doar la atitudinea fata de teism, opinia (sau lipsa unei opinii clare) în problema existentei divinitatilor. In principiu, un ateu poate avea orice fel de convingere politica. In realitate, majoritatea ateilor sunt democrati si/sau umanisti."

18. Anonymous

Anonymous Guest

...o intorci de pe o parte pe alta...
    ...unde tiam zis eu ca nu ai voie sa folosesti cuvantul religie???

...faptul ca spui : "DA religia este principala scuza pentru comiterea atrocitatilor"...ii ca si cum ai "arata cu degetul" si a acuza pe cineva...intelegi???...si ateii nu fac asta!!!
    ...simplu...ce ii asa greu de inteles???

...alta acuza...:"Nu vezi ortodox,catolic cu rucsac in spate dar vad misionari crestini in perioada inchizitiei care au comis atrocitati poate si mai mari si mai neargumentate"

...esti ateu...da? ..ok...poti sa o spui cu "voce tare"...si sa sustii asta...dar sa nu te iei de ceea ce tu nu crezi...nu te opreste nimeni sa nu acuzi si sa te iei de alte religii dar atunci nu mai esti ateu...intri in alta categorie...intelegi?
    ...treaba ii cu ateismul...nu cu libertatea de exprimare...

Numa Bine

19. Anonymous

Anonymous Guest

...pai eu ce ziceam??? :D...ateul "nu are treaba cu religia"...nu urasc Divinitatile...pur si simplu nu cred si gata...nu se implica in a acuza si a denigra vreo Divinitate sau Religie...

...Simplu ca Buna Ziua!!!

Numa Bine

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1.credeam ca faceai referire la faptul ca nu cred in divinitati dar ma folosesc de ele in explicatii.

2.Mai dau paste odata :

"Se vede, deci, ca ateu este cel care nu crede în existenta nici unei divinitati, si atât. Orice alta parere a ateului, despre orice altceva, nu tine de ateism."

"...faptul ca spui : "DA religia este principala scuza pentru comiterea atrocitatilor"...ii ca si cum ai "arata cu degetul" si a acuza pe cineva...intelegi???...si ateii nu fac asta!!!
    ...simplu...ce ii asa greu de inteles???"

Cine spune ca ateii nu acuza, ca ei nu au opinii ??? Nici macar in link-ul pe care mi l-ai dat tu nu scrie asa ceva.

...esti ateu...da? ..ok...poti sa o spui cu "voce tare"...si sa sustii asta...dar sa nu te iei de ceea ce tu nu crezi...nu te opreste nimeni sa nu acuzi si sa te iei de alte religii dar atunci nu mai esti ateu...intri in alta categorie...intelegi?
    ...treaba ii cu ateismul...nu cu libertatea de exprimare...

Raspunsul se afla in documentul pe care chiar tu l-ai trimis. L-am si selectat sus de tot ca sa nu mai cauti dupa el. Ai citit cu atentie acel link pe care mi l-ai dat ? Sau mai bine zis ... l-ai citit ??

De asemenea, Numai Bine ;D

Share This Page