6.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reguli intrare in UK (sau iesire din tara)

Discussion in 'ARHIVA' started by adynutza, Nov 7, 2006.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si in cazul meu, dupa cum spuneam mai demult, cand am iesit din RO, mi-au luat toate detalile si le-au notat, ba chiar am crezut ca mi-au pus ceva si pe pasaport, nu au facut-o dar au notat detalile de pe pasaport intr-o baza de date. Nu se intampla zilnic, probabil ca nu le-a placut fatza mea...

2. adiloszonga

adiloszonga New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

M-a cam speriat subiectul, eu vin in Londra la sfarsitul lunii si nu am timp sa-mi fac pasaport, asa ca am sa calatoresc cu C.I.

Credeti ca asta ar fi o problema, sa-mi refuze intrarea in UK din aceasta cauza?

3. Anonymous

Anonymous Guest

Nu-ti fa nici o grija! Nu e cazul sa devii paranoic.

Curaj mai mult! -sunny-

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Noi aplicam pt ILR in august dar in aceeasi perioada am planificat si vacanta acasa.
    Trimitem asadar pasapoartele la HO si vom merge in .ro doar cu CI, dar o sa iau si niste copii pasaport, plus copie a scrisorii primite de la HO in care se mentioneaza ca in august a.c. putem aplica pt ILR. Sper sa nici nu fie nevoie de ele.

5. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    nu-ti fa griji degeaba...pt ca poti intra cu pasaportul..cunosc deja destule persoane care au intrat de curand doar cu CI...asa k don't worry....nu au ce sa-ti faca...dar poti scoate la imprimanta daca vrei sa fii sigur paragraful in care scrie ca romanii pot intra si iesi in alte tari doar cu CI fara sa-ti puna cineva vreo intrebare!
    nu are rost sa dai 1mil pe pas....decat daca ai nevoie sa trimit pasap la home office ca sa fi legal...atunci cred ca ai nevoie de el (contraziceti-ma daca nu-i asa..poate nu-s eu bine informata) !
    eu mi l-am facut tocmai din aceasta cauza..dureaa 7 zile si 3 daca il faci la urgenta dar mai dai un mil..:(

6. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    eu mi-am pierdut pasaportul exact dupa ce am venit in uk :), insa doar cu CI am obtinut si blue card si NINO, deci nu e neaparat nevoie de pasaport, se poate si cu CI

7. ignat_aura

ignat_aura New Member

Trophy Points:
    0
    pot sa intru in uk fara pasaport?
    cum este mai usor:cu avionul , cu trenul
    multumesc

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta DA! Se poate intra si iesi doar cu cartea de identitate.
    Cat despre cum e mai usor, cum iti e mai usor tie, ca timp, ca bani.

9. totommy

totommy New Member

Trophy Points:
    0
    Am nevoie de asigurara medicala cand plec cu avionul?
    Am cumparat bilet prin operatoare la telefon de la wizz air si nu scrie nimic ca in el ar fi inclusa vreo asigurare pentru deplasaresau ca as avea nevoie de una.
    Azi am sunat sa ii intreb daca am nevoie si mi-au zis o operatoare a lor sa sun la politia de frontiera din Targu Mures sa intreb, ma lasat masca :mad:.
    Alte cunostinte ce au plecat cu avionul mi-au zis ca el au semnat o polita de asigurare la agentia de unde au cumparat bilete.

10. totommy

totommy New Member

Trophy Points:
    0
    Maine am bilet la avion si vreau sa stiu cat mai repede daca sa ma dau peste cap si sa fac asigurare daca apuc maine dimineata.

Va Multumesc -ww- 8-}

11. totommy

totommy New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat la politia de frontiera a Aeroportului Henri Coanda si mi-au zis ca nu mai este necesara si ca ei nu te mai intreaba de ia de la 1 Ianuarie 2007.
    Sper sa nu am surprize. -happy-

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este necesara si nu a fost niciodata necesara, este facultativa insa a fost prezentata intr-un mod alarmist de autoritati in asa fel incat tot poporu' sa fie asigurat

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mate..ai 100% dreptate...este numai facultativa, si nu ai nici o obligatie...

Daca este cum ai zis tu ca agentia de unde ai cumparat biletul ti-a zis ca sa faci asigurare, este deoarece ei sunt ROMANI adearati si vor sa traga bani de pe tine. !!! .|. .|. .|.

14. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva ce se intampla daca stau mai mult de 3 luni in u.k. fara forme legale- permis de munca sau alte dovezi de sustinere financiara?

15. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Nimic.Problema sa mai discutat.Stai fara grija.
    Numai bine.

16. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am sunat la Ambasada Romaniei la Londra sa-i intreb ce se intampla daca depasesc cele trei luni de sedere aici ca turist si mi s-a spus ca exista riscul de a primi interdictia de a mai intra in U.K. ( nu a precizat pt cat timp).
    Regula spune ca poti sta 3 luni in UK, sau pe teritoriul oricarui stat din Spatiul Schengen si 3 luni in afara lui, ca sa poti fi in legalitate.
    Apreciez ca mi-ai raspuns cien_my, dar exact asta era lucrul de care ma temeam. As fi vrut sa aflu de la cineva care a experimentat pe propria piele!

17. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este nici o problema daca stai mai mult de 3 luni. Si eu am sunat la ambasada si mi au zis acelasi lucru, (asta prin iunie) , fiind aici din ianuarie, iar apoi am sunat la home office si mi s a spus ca nu e nici o problema atata timp cat nu caut de munca sau nu apelez la vre un ajutor din partea lor. Precizez ca eu sunt aici ca turist dar locuiesc cu logodnicul meu englez.

18. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc alyx. pot sa te intreb daca ai iesit din U.K. in timpul asta?

19. alyx

alyx New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost acasa de doua ori. Odata in iunie si o data in august si probabil la sfarsitul lunii merg din nou.

20. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc frumos! Nu ca as fi mult mai linistita acum, dar am prins nitel curaj sa-mi asum riscul.
    Daca a experimentat cineva si altceva, as fi curioasa sa aud!

Share This Page