18.2 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reguli intrare in UK (sau iesire din tara)

Discussion in 'ARHIVA' started by adynutza, Nov 7, 2006.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ce nu inteleg io e de ce pretenu asta al tau are nevoie de agentie?
    Care e ideea?
    Sa-si ia pasaportu' in mana si biletu de avion si gata. la aeroport, sus in avion, aterizare la London si cu asta basta. da-i dracu' pe astia cu agentiile lor.

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    shumi,
    asa cum zice si "mrskull" ce nevoie are de agentie? Nu stie sa faca un booking pe internet? Si chiar daca vrea o agentie este clar ca nu trebuie s-o folosesca pe cea in discutie, pentru ca acolo lucreaza niste dobitoci!

De cite ori citesc chestii de-astea pe forum si prin alte surse imi aduc aminte de ce am plecat din Romania: pentru ca e prea plina de idioti, tembeli, prostalai si tantalai care mai sint si tare mindri de ei insusi si care sincer sa fiu isi cam merita soarta! (sper ca intelegi ca nu ma refer la tine si la prietenul tau).

Nu va mai luati mai romanilor dupa toate vitele alea de pe la agentii etc. cititi si voi pe aici pe forum, duceti-va la Home Office si cititi legile, la Ghidul care a fost publicat de Ministerul de Interne in Romania etc.
    Astea sint sursele, nu o tanti Marghiolitza de la Ciuciubatii din Deal, de la "Agentie" -puke-

3. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    no visas will be required to come to the UK. Bulgarian and Romanian nationals will go through the same controls as British citizens when entering and can enter on proving their nationality. Their passports are not stamped.
    ..
    Do I need a visa?
    Following accession you will not need a visa to come to the United Kingdom. -violent-

4. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
  5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    -action-

Amabasada Romaniei la Londra v? invit? s? participa?i la o prezentare despre "Aplicarea legisla?iei privind accesul pe pia?a muncii din Marea Britanie pentru cet??enii romani" , sus?inut? de reprezentan?i ai Ministerului de Interne Britanic.

Luni 18 decembrie 2006, orele 19.00-20.30
    1 Belgrave Square, London, SW1X8PH

Programul va include:
    19.00-19.10 Deschiderea reuniunii
    19.10-19.40 Prezentarea legisla?iei de c?tre oficiali din cadrul Ministerului de Interne britanic
    19.40-20.30 Sesiune de întreb?ri ?i r?spunsuri. Oficialii britanici vor clarifica nel?muririle dumneavoastr?.
    20.30-21.30 Cocktail

V? rug?m s? confirma?i participarea la adresa de e-mail confirm@roemb.co.uk , pan? joi, 14 decembrie a.c. Accesul la eveniment se va face în ordinea înscrierilor, în limita locurilor disponibile.

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=15915

6. isa

isa New Member

Trophy Points:
    0
    Cand iesi din tara , mergi in anglia , te intreaba ceva daca ai bilet doar dus??
    Trebui sa arati ca te intorci?

7. Anonymous

Anonymous Guest

nu Isa, stai linistita.
    nu trebuie sa arati nimic!

8. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Doar pasaportu sau buletinu

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    citeam mai devreme despre sfatul primit de la "agentii". Sunt intr-adevar idioti! Unii!
    o prietena a mea s-a dus sa faca rezervare la o agentie ptr un bilet de avion ....si a fost sfatuita de cei de acolo sa-si rezerve biletul intors peste 5 zile!!!!....ca cica nu o vor lasa sa plece din tara daca nu are bilet dus-intors programat!!!! Si ea nu mai putea de frica ce cine stie ce interogatorii va avea de infruntat fie la plecare a din Ro sau la aterizarea in UK!!!!
    A programat intoarcerea peste 5 zile, asa cum a fost sfatuita...pe care a pierdut-o bineinteles si nu i-a fost adresata nici o intrebare....la dus sau la intors!!!

10. claudiunic

claudiunic New Member

Trophy Points:
    0
    irina,

daca dupa cata publicitate s-a facut in presa/TV in legatura cu conditiile de calatorie in europa prietena ta mai crede in lupu' care o controleaza pe scufita rosie la frontiera asta-i viata...

11. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0
    Salut copii!

Relativ la acest subiect, am sa va impartasesc experienta mea (am aterizat de o saptamana la Londra). Cum am venit sa raman, mi-am luat one-way ticket, cu Malev, din Budapesta. Am fost foarte surprinsa cand la check-in mi s-a spus ca nu e ok biletul, de ce nu am si retur??? M-au intrebat daca am viza. Le-am raspuns ca nu am nevoie de una, dar ca oricum am una inca valida, de visitor si ca se poate vedea pe pasaport ca m-am pendulat aproape lunar Romania - Londra ( deh, long distance relationships :) ). Si au zis ca mdah, daca am viza e ok !!! N-am avut chef de scandal, dar e inadmisibil asa ceva. Cu sau fara viza, ce importanta mai are??? Mi-a parut rau ca nu am avut listate drepturile mele ca cetatean UE, sa i le fi trantit in fata incompetentei aleia de la check-in...

ei, zile mai bune va doresc,

Ioana

12. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Pe Budapesta ti-au cerut bilet dus-intors???

13. Anonymous

Anonymous Guest

O mica remarca de-a mea.

Am venit si eu (de cateva zile) cu Malev in Londra.

Si intentionat am dat buletin, aveam one way ticket, si s-au facut ei ma cauta ceva pe un calculator si nu mai stiu ce faceau is eu ma amuzam.

Daca va mai cere cineva, viza sau bilet dus intors, spune-ti ca doriti sa vorbiti cu managerul lor ca sunt prosti informati si va garantez ca veti primi scuze si o sa puteti trece fara nici o problema.

Uneori mi se pare ca nu luam o atitudine corecta si noi in vama ca ne lasam calcati in picioare de incompetenti..

14. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi forumisti,
    Imi pare rau sa aud ca ati intampinat astfel de probleme si nu imi vine sa cred ce usor am calatorit noi...
    Am iesit din Londra, Luton, in februarie doar pe baza de buletin si nu ni s-a pus nici o intrebare. Ne-am intors dupa 2 saptamani si am intrat cu pasaportul, iarasi fara nici o problema.
    Cred ca asa este normal.
    Sunt curioasa ce se va intampla cand vrem sa iesim din nou din UK dupa 3 luni(inspre Romania noastra..).
    Eu va doresc succes si nu va lasati intimidati de nimeni!!!
    -cat-

15. Anonymous

Anonymous Guest

aliasalia,
    pe ce aeroport ai aterizat?
    ai aratat pasap sau buletin
    Mersi
    T

16. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0
    am aterizat pe Gatwick, cu pasaportul...

17. ameera_razak

ameera_razak New Member

Trophy Points:
    0
    buna,am intrat pe 5 ian in uk,birmingham la iesire pe otopeni mi'au pus o stampila pe pasaport ,la intrare mi'au urat bun venit ..ok toate bune si frumoase ...si m'am intors acum pe 4 aprilie in bucuresti de pe luton cu wizz air ...nimeni nu m'a intrebat nimic ...nici la intrare pe baneasa ...acum voi incerca sa ies cu buletinul ..a mai fost cineva in aceeasi situatie??plss plec pe 25 si nu cred ca mai intorc decat peste vreo 6 luni ..ce'o fi o fi atunci ... :-??

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care au dubii cu privire la inregistrarea cetatenilor romani la iesirea din Romania:

Fiecare cetatean roman care a iesit din Romania dupa 1 ian.2007 si chiar si inainte de data aceasta, a fost introdus intr-o baza de date a Politiei de Frontiera! In mai, cand m-am intors din tara, am vazut cu ochii mei, cum mi-au introdus datele, destinatia, numar C.I sau pasaport!
    Acest lucru a mai fost confirmat si de catre alte persoane chiar pe acest topic, iar spusele mele nu fac decat sa confirme veridicitatea acestor informatii!
    Pentru mine acest lucru nu inseamna nimic, dar e clar ca autoritatile romane doresc sa stie cand plecam si cand ne intoarcem! :)

19. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cand am iesit din Romania doar s-au uitat la buletin si supa aia mi l-au dat inapoi fara sa scrie nimic in calculator,m-au intrebat doar unde mergem (eram cu sotul) am zis ca in Londra la niste rude si cu asta basta,ne-au urat calatorie placuta si atat.In schimb cand am ajuns la Heathrow mi-au scanat pasaportul (m-am gandit sa dau pasaportul ca sa fiu sigura ca nu sunt probleme,avand un refuz din urma) si m-au oprit 30 de min pe vestita canapea,mi-au luat buletinul si pasaportul si pe urma a venit inapoi cineva de la birouri si mi-a dat actele spunandu-mi ca m-a sters din baza de date cu acel refuz care ii alerta pe ei ca nu am voie sa intru in UK,si ca de acum incolo nu voi mai avea probleme(si cu scuzele de rigoare pt ca m-au retinut).
    Acum 2 saptamani am fost in vacanta la Roma si n-am avut absolut nici o problema,nici cand am plecat,nici cand m-am intors.Cred ca unii vamesi romani fac exces de zel ..

20. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    hy!
    eu am plecat din tara cu busul..si in romania ca de obicei exces de zel....dar categoric se verifica totul...inclusiv destinatia!!!! soferii au predat lista cu persoanele din bus....si destinatia finala..si ne-au luat toate pasapoartele si le-au scanat...la fel s-a intamplat si in calais...inainte de intrarea in dover cu feribotul....in rest in germania, austria si ungaria... nimeni nu s-a uitat la pas noastre.... dar in romania o fata a fost data jos din autobuz din pacate ca nu avea pasaportul in regula!
    asa ca in concluzie puteti da si buletinul....si pasaportul...dar tre sa stiti ce zic reglementarile UE in cazul asta ca se le puteti da peste nas...daca nu fac cam ce vor....

Share This Page