9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reguli dupa 1 Ian - H.O.

Discussion in 'ARHIVA' started by ukok, Nov 15, 2006.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Am considerat ca aceste stiri sint de maxima importanta pentru toti, de aceea am deschis acest nou topic.

FRESH OFF THE PRESS!
    EXTREMELY IMPORTANT!
    -action-

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Reguli dupa 1 Ian - H.O.

UKOK, foarte bine ca ai deschis un nou topic.
    Acum ce asteptam cu nerabdare este sa aflam ce inseamna acest worker authorisation, cum spui si tu. In acelasi timp astept cu nerabdare un document care se explice ce se va intampa cu cei care au stat peste viza in UK, nu vorbele din presa ci the real deal.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Si pt cei intrati in 2004 exista un work registration scheme. Probabil se va aplica pt acest document prin posta, ma gandesc ccc ca in persoana nu pt ca va fi tambalau.

UKOK, f bine ca ai deschis subiectul, multumim pt info.

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Am impresia ca working registration scheme e cu totul altceva, nici o legatura cu acest authorization.

5. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0

Pe scurt cam ce ne interesa pe cei din Romania. Cat am mai asteptat :)|... Sper ca sa fie bine pana la urma. -salut-

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

WORKING REGISTRATION SCHEME care se aplica celor 8 tari care au aderat in 2004 NU ARE NIMIC DE A FACE CU WORKER AUTHORIZATION SCHEME care va se va aplica Romaniei si Bulgariei!
    Rabdarevom afla curind care este procedura exacta!
    Si eu cred ca va fi ceva mai simpla decit procedura de work permit pentru aplicantii din afar EU, ar fi bine sa fie online, dar nu stiu inca....

7. malka

malka New Member

Trophy Points:
    0

Dragi mei detin o viza work permit de 5 ani care expira in 2010, am vechime la firma la care lucrez de un an si 4 luni, deci acest lucru i-mi da dreptul sa aplic in ianuarie pt un registration certificat care i-mi va da drepul sa chimb cand vreau angajatotul si sa lucrez in ce domeniu vreu, deoarece m-am cam saturat sa fiu legata de ce scrie in work permit. Va multumesc -wave-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Ah, nu vroiam sa se inteleaga ca ar fi acelasi lucru, ci ca o procedura pt a tine sub control nr emigrantilor legali tot va exista, cum a fost si cu work registration scheme pt 1 mai 2004.

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Un mic sumar al tarilor care nu au impus restrictii la munca romanilor: FINLANDA, SUEDIA, DANEMARCA, CEHIA, SLOVACIA, POLONIA, FRANTA (IN 61 SECTOARE DE MUNCA NUMAI, dar daca cineva nu se poate incadra in alea 61...)
    Deci se pare ca Nordul Europei ne cam place :)
    Asteptam cu interes sa vedem ce zice Sudul Europei, Spania, Italia, Grecia, ma refer la varianta OFICIALA nu la ce se spune prin presa.

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Tentativa de brainstorming: va rog sa va imbulziti si sa va dati cu parerea [ca nu auziti de multe ori asa ceva, ba din contra, multi iti spun: nu-ti mai da mah si tu cu parerea....hi hi hi...ca la noi acasa]

Deci, bucurati-va de sansa unica si spuneti-mi: cum credeti ca vor reusi autoritatile engleze sa tina cont, dupa 1 ian, de cine intra si cat sta in UK [ma refer bineinteles la romani si bulgari], daca parasesc teritoriul UK dupa cele 3 luni de plimbare ca turistul prin Anglia?? Pt ca eu una vad cum altfel ne vor tine sub control, decat daca ne urmaresc cand venim si cand plecam - provided that whilst in the UK they wouldn't be able to tell what one is up to, unless, of course, registred in some official way -

11. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

nici nu cred ca intentioneaza asta pentru inceput, ca sa stai mai mult de 3 luni tre sa si muncesti sa te poti intretine si fara acte o sa fie cam greu, deci o sa trebuiasca sa aplici pentru work authorisation sau cum ziceau ei, in rest daca nu intentionezi sa muncesti sau sa faci ilegalitati in uk cred ca poti sta linistit :)

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

muahdib are 10 pct pt un raspuns bine gandithi hi hi

13. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

daca poti demonstra ca esti self-sufficient nu au ce sa faca
    da cred ca romamii vor pune stampila de intrare si de iesire, se poate verifica. de ex daca esti cetatean roman si nu ai stampila de ro in decurs a 3 luni inseamna ca ai stat mai mult de 3 luni, e simplu

14. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

cum ca daca iesi pe cale rutiera si iei avionul din budapesta?vama intre noi si unguri se dizolva cu ora 12 la 1 ianuarie..la fel cu cea bulgara..

15. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

hm nu stiu
    da sigur exista o modalitate...

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

ok, skull, corect. nu cred totusi ca autoritatile engleze se vor deplasa sa isi coreleze baza de date cu cea a vamesilor romani, sa vada cine a depasit termenul, deci nici o grija din partea asta. dar ma intreb: in spiritul unei pretioase colaborari intre autoritatile celor doua state cu scopul nobil si sublim de a controla mai eficient emigratia si ca urmare, imigratia, crezi ca au voie vamesii romani sa iti ceara la intoarcerea in tara acte de vreun fel, ca sa verifice daca ai stat legal acolo unde ai stat?

17. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

cred ca pierdem din vedere un lucru, pe langa faptul ca nu vom mai avea nevoie de vize de la 1 ian vom fi si cetateni eu, e drept ca atatia ani de restrictii ne fac sa fim sceptici, dar nu cred ca e cazul, intr-un fel asa se explica si comportamentul agentiilor din tara :)

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

spin si mrskull,
    Imi pare rau sa va dezamagesc, dar scenariul pe care-l dezbateti
    este total eronat -no-

Fiecare cetatean Roman dupa 1 ianuarie 2007 are dreptul de sedere NELIMITATA in orice tara Europeana, in primul rind; autoritatile dintr-o tara pot sti de existenta ta pe teritoriul ei numai cind le ceri ceva: un permis de munca, de student, un certificat de rezidenta etc.
    Daca tu "te descurci" legal sau ilegal, poate esti poet sau pictor sau proxenet, de exemplu, nimeni nu are evidenta ta si dealtfel nici nu-i intereseaza atita timp cit nu ceri ceva beneficii.
    Nu stiu cum sa ma exprim mai clar ca sa inteleaga toata lumea: daca tu faci portrete la trecatori in Hyde Park pentru 5 ani de zile, dupa acea perioada ai dreptul la rezidenta permanenta, fara ca statul Britanic sa poata face nimic!

Cu referinta la autoritatile Romanece gluma buna, cum ca ar avea evidentace evidenta?
    Orice cetatean Roman va avea dreptul fara nici un fel de intrebari la 3 luni (din 6 luni) PE TERITORIUL FIECAREI TARI EUROPENE!
    Dupa 1 Ianuarie vom avea acces la 26 TARI EUROPENE si nici una din cele 26 nu are voie sa-ti puna viza!!!!!
    Deci un roman ar putea sa stea 3 luni in UK apoi 3 luni in Franta, dup-aia 3 luni in Spania si 3 luni in Portugalia si apoi de la capat! Sper ca ma intelegeti!
    Sau naveta la fiecare 3 luni intre Franta si UK de exemplu (caci limita e de 3 luni din 6
    Nu vreau sa spun ca cineva ar face asta, dar vreau sa distrug din mintea oricui argumentul ca un roman ar putea fi monitorizat de autoritatile romane.

19. theblacksea

theblacksea New Member

Trophy Points:
    0

Si daca dupa 3 luni sa zicem nu gasesti de munca ,nu te faci self emply,pur si simplu stai 3luni+ 1 zii si mergi la cumparaturi si ai ghinionul sa te opreasca politia sa ceara actele si vede ca ai depasit cu 1 zii termenul de 3 luni,se cheama ca esti ilegal in UK??risti sa fii deportat?iti pun vreo interdictie pe pasaport??sau poti sta bine mersi pana gasesti ceva de munca?

20. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

asa sa fie cum spui tu UKOK, eu credeam ca dupa 3 luni tre sa ai o dovada pe pasaport cum ca ai trecut prin RO!
    Pana la urma noi fabulam da nimeni NU STIE de fapt cum va functiona chestia asta!

Share This Page