4.6 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

reguli de munca in UK

Discussion in 'ARHIVA' started by raspail, Apr 4, 2006.

1. raspail

raspail New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao pt. toata lumea"buna"! ;D

...in privinta modului de angajare in UK, ajungand acolo (ca turist), poate un angajator sa-mi faca contract de munca?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Vezi topicul Vise UK si Despre vise.
    Ca turist (roman) nu ai drept de munca. Ceea ce zici tu e valabil cand Ro o sa intre in EU.

3. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Ca o completare a postului de mai sus, intrarea in UE nu este din pacate o premisa suficienta ca sa ai si permis de munca, trebuie sa nu fie impuse restrictii.

4. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Ca turist ajuns in Anglia nu poti sa lucrezi!
    Numai daca gasesti un angajator sa-ti faca contract, te intorci in ROMANIA; cu acel contract te duci la ambasada uk si pe baza acelui conract ambasada o sa-ti dea viza pe perioada inscrisa pe contract!
    Bafta! :)

5. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0
    Rominia o sa intre in UE in 2007 ( sunt sanse mari).Daca UK o sa impuna restrictii la munca , aceste restrictii o sa fie valabile si daca vreau sa vin ca AU Pair?Sau doar in anumite domenii?Germania a impus restrictii la munca tarilor care au aderat in 2004 si chiar vrea sa le prelungeasaca, dar ca AU Pair am vazut ca se poate merge fara probleme, doar de pasaport ai nevoie.Astept si alte pareri.

6. danielaiordache

danielaiordache New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!...Am si eu o intrebare: Cine elibereaza Work permit in Romania? Ambasada? ...

7. danaa

danaa New Member

Trophy Points:
    0
    cine poate sa-mi dea niste informatii?as vrea sa vin in Anglia cu contract de munca(ca ospatar)dar nu stiu cat m-ar costa actele pentru o.m.f.m.,drumul pana acolo ,nici macar daca imi vor primi dosarul deoarece am calificare dar nu si experienta.poate ati fost si voi sau aveti cunostinte care au fost in situatia mea ,v-as ramane recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un sfat. :)

8. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    da ambasada primeste aplicatiile pt work permit care se decid de Home Office.
    cat primeste situatia ta cai ai calificare dar nu si experienta parerea mea e ca trebuie sa gasesti un job intai aici in UK si apoi mai discuti alte detalii. iti trebuie permis de lucru ca sa poti lucra pe contract de munca. transportul nu e problema. dar lipsa de experienta in domeniu e o mare problema.

9. danielaiordache

Trophy Points:
    0
    Buna...As avea nevoie de niste sfaturi. Sunt profesoara de 4 ani in Romania, am luat legatura cu o agentie de recrutare din UK pentru am gasi de munca acolo ca profesoara si cei de la agentie m-au sunat, mi-au cerut diverse detalii, documente de lucru si urmeaza sa dea detaliile mele la scoli de acolo.
    Ce m-ar interesa pe mine ar fi:

- in eventualitatea ca imi gaseste de munca si ajung in UK cum ma descurc in prima luna(din banii mei sau pot primi un avans)?
    - daca (dupa cum am inteles) o sa vin cu permis de munca de 3 ani, se poate face ceva ca sa il iau si pe sotul meu acolo legal(nu cu viza turistica)?
    - care este suma minima de bani necesara intr-o luna pentru supravietuire?
    - aveti cunostinte de comunitati locale de romani care exista in tot UK-ul?
    - este vreun profesor din Romania pe aici care lucreaza in UK si care e disponibil sa imi raspunda la diverse intrebari?

Multumesc mult,
    DANIELA

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Daniela, ti-am raspuns la subiectul JOB.
    Te-as ruga sa postezi intr-un singur topic un mesaj caci altfel se creaza confuzie. Multumesc.

11. sorin

sorin New Member

Trophy Points:
    0
    odihneste-te motanik...ca esti obosita ::) ::) ::) :-* :-* :-*

12. danielaiordache

Trophy Points:
    0
    Scuze motanik

Am gresit! Nu o sa se mai intample.

Share This Page