30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Refuz plata Tuition Fee catre universitate

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by ioadum, Jan 12, 2014.

1. ioadum

ioadum New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule Avocat,
    Va rog, in limita timpului dumneavoastra, daca puteti sa imi oferiti o solutie/sfat din punct de vedere juridic in ceea ce priveste cazul meu ce il voi expune mai jos.
    In Iulie 2010 m-am relocat impreuna cu familia in UK si in Septembrie 2010 am inceput anul 11 (GCSE), ulterior terminand in 2013 6th form (A-level). Dupa aceea am fost admisa la universitate. In acelasi timp am aplicat pentru Tuition fee, Maintenance Loan si Grant la Student Finance England, fiindu-mi aprobate in data de 05 Septembrie 2013 conform eligibilitatii mele. In data de 16 Septembrie 2013, mi-a fost transferata in cont prima transa de bani incluzand Grant si Maintenance Loan.
    Ulterior, la sfarsitul lunii Noiembrie 2013, Student Finance England mi-a solicitat din nou residency evidence in forma de copii dupa bank statements ce sa justifice cei trei ani de dinainte sa incep cursul universitar, fapt pentru care le-am pus la dispozitie acestea.
    Student Finance England revine pe data de 11 Decembrie 2013 (nu stiu de ce?!?!) cu solicitarea de a le pune din nou la dispozitie documente originale ca sa justifice din nou rezidenta mea in UK pentru perioada 01/09/2010- 01/09/2013, lucru pe care l-am facut pentru a 3-a oara.
    In ciuda eligibilitatii mele dovedita cu varf si indesat, Student Finance England nu a platit pana in acest moment prima transa de bani catre universitate iar mie personal Student Loans Company Limited mi-au trimis o scrisoare in data de 07 Ianuarie 2014 prin care imi solicita returnarea banilor (Maintenance Loan si Grant- transa primita in Septembrie 2013).
    Pusa in fata acestor dovezi de discriminare, dorind sa imi continui studiile universitare, va rog sa ma sprijiniti cu un sfat. Mentionez ca in toata acesta perioada eu doar am studiat full time, NU am muncit.
    Multumesc frumos.
    Alina

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Trist , te-au băgat în aceeași oală cu cei 5500 de români patrioți care au fraudat sistemul .

Pardon , cei 5500 de români sunt de fapt victime , Basescu a falsificat toate hârtiile ca sa murdărească imaginea României , am auzit eu asta din surse sigure ... gadea și badea

Românii noștri harnici , patrioți , modești , veșnic apărători ai legii nu se coboară la asemenea nivel .

3. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    buna ioadum,

si eu am patit la fel, la inceputul lui decembrie 2013 am primit scrisoare ca mi-a fost reassessed cererea (fara motiv) si ca nu ma mai calific pt nimic din ceea ce spusesera initial ca ma calific, si sa dau inapoi prima transa de bani (pe care o dadusem la Uni deja, nu o mai aveam).

te sfatuiesc sa faci cum am facut si eu, am mers la Financial Advisor al universitatii, explica-i tot si roaga sa sune impreuna cu tine Student Finance, sa ceri clarificari.
    tot de la ea am aflat ca noua si bulgarilor ni s-a aplicat tratamentul, datorita ridicarii restrictiilor la munca, vor pur si simplu sa-i filtreze pe toti din nou.
    la telefon ni s-a spus ca, datorita faptului ca evidence-urile trimise de mine erau inca in posesia lor (am intrat la Uni in clearance, ultimul moment), nu trebuie sa fac nimic,
    mi se va reassess totul din nou si in termen de 7-10 zile lucratoare va fi totul reinstated ca inainte, deci pot ignora scrisoarea in care mi se cereau banii inapoi, phew!
    Bineinteles ca au trecut mult mai multe zile de atunci dar macar am speranta ca va fi totul ok si-mi pot continua studiile.

sa ne anunti ce ai facut.

success.

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    In principiu, in momentul in care se considera ca o decizie referitoare la student finance este incorecta, solutia este de a se face apel la decizia respectiva, ceea ce reprezinta o cerere formala de revizuire.

Apelul se poate face pe trei stagii astfel dupa cum este descris in ghidul de la link-ul de mai jos:

http://www.slc.co.uk/contact/making-a-c ... px#appeals

De asemenea, tot la acest link gasiti si formularul de apel.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com
    http://www.divortuk.co.uk
    http://www.procuriuk.co.uk

Share This Page