8.6 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Refuz de la HO

Discussion in 'ARHIVA' started by demiurgul, Jun 19, 2008.

1. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Sa zicem ca ai luat refuz de la HO,si in decurs de 4 saptamani trebuie sa le scrii de ce decizia ar trebui reconsiderata dar daca aplici din nou B3...cu tot etc...mai trebuie sa respecti termenul de 4 saptamani ???sa aplici pentru aceiasi familie ca aupair ...???

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

In majoritatea cazurilor, atunci cand se aplica pentru un card de au pair, atunci cand se da refuzul se face pe o baza solida. Deoarece, de obicei, atunci cand cei de la Home Office au nedumeriri in legatura cu vreo aplicatie, mai cer documente aditionale, sau suna familia gazda la care tu lucrezi ca si au pair, etc.

Doar in putine cazuri se dau refuzuri la carduri de au pair, dupa cum am spus si mai sus, atunci cand ei considera ca nu te incadrezi in lege. Este aici un baiat pe forum care a aplicat ca si au pair la o familie care a cerut azil politic, si a primit refuz de au pair respectivul, deoarece familia unde el era au pair nu avea dreptul sa aibe aupair in casa, deoarece statutul de azilant nu ii permiteau acestlucru. Baiatul care a primit refuz putea sa faca si contestatie, sau sa mai aplice de inca 10 ori cu acea familie pentru card de au pair ca tot respingere isi lua, asa ca a schimbat familia la care lucra.

Asa ca te sfatuiesc sa astepti decizia dela Home Office, sa vezi daca o sa primesti cardul de au pair, si deabea apoi vei sti pe ce cale de atac trebuie sa mergi.

Sanatate

3. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Deci din cate imi spui tu ....odata ce ai luat refuz de la aceiasi familie ,gata poti sa aplici de mii deori ....Eu am vrut sa bat in alta parte sa zicem ca aplici nu in termenul de 28 de zile ,ci in urmatoarele 2 luni ?Te intreb e vreo problema cu chestia asta ???sa aplici pentru aceaisi familie ,dupa ce ai fost refuzat dar peste 2 luni de la data primirii scrisorii?

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este absolut nici unfel de problema. Ei spun ca tu poti face apel la decizia luata de ei, adica sa contesti decizia data de ei in termen de 30 de zile. Si cand o sa iei refuz, o sa primesti si un formular de apel. Daca vrei sa faci apel, atunci ai termen de 30 de zile. Daca vrei sa faci alta aplicatie, o faci cand vrei tu. Si peste 2 si peste 3 sau 4 luni.

5. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles...deci nu este nici o problema ...daca poti sa aplici pentru aceaisi familie peste 2-3 luni ...

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
  7. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit si eu refuz de la HO dupa 9 saptamani de asteptare pe motiv..."in order to exercise a Treaty Rights you must be present in the United Kingdom"
    Am aplicat pt blue card dupa un an de munca legal ca aupair,am trimis toate documentele necesare si pasap la Ho.Am plecat pt o scurta perioada din Uk(10zile) imediat dupa ce am trimis aplicatia stiind ca dureaza cateva saptamani bune dupa care 8 sapt am asteptat aici in Anglia sa-mi vina cardul sa pot lucra.Acum cateva sapt am sunat la Ho sa-i intreb cat mai dureaza si mi-au zis ca inca cateva sapt,ieri am sunat iar sa vad cat timp mai dureaza si mi-au zis ca inca putin si astazi dimineata Surpriza ...am primit toate actele de la Ho si aplicatia refuzata ca nu am fost in uk....
    Pote cineva sa inteleaga ce se intampla cu cei de la HO?A mai patit cineva asa ceva?
    Ce imi sugerati sa fac acum cu cei de la HO?

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Presupun ca atunci cand tie ti-a fost analizata cererea pentru blue card, tu nu erai prezent in UK. Ei au verificat in baza lor de date si au observat acest lucru, si automat ti-au respins cererea. Simple as that. Asa ca .... nu prea ai ce face. Doar sa faci iar aplicatia. Si acum, ca sa nu mai ai nici un fel de probleme cu ei, stai in UK pana cand iti vin actele, si apoi poti pleca.
    Succes

9. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    au innebunit de tot astia de la HO!!!
    si eu pe 4 aug trimit actele pt blue si ma gandeam sa plec o sapt din uk in concediu imediat dupa pt ca o sa lucrez inka la familie si face parte din concediul din anul asta...mi se pare cea mai mare prostie sa afecteze asta in obtinerea blue cardului! mai sunt si alte cazuri in acceasi situatie? -explain- xplain-
    cred ca nu mai stiu ce motive sa mai scoata sa nu ne lase sa stam legaliti vine sa iti faci bagajele sa pleci....
    deci ce ziceti....any advice...sa plec sa nu plec....?vreau acasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 -cry- ry-

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Sfatul meu este daca tot te duci in Ro doar pt o saptamana,ai rabdare si trimite aplicatia cand te intorci ca sa nu ai nici o surpriza neplacuta.Daca totusi vrei s-o trimiti pe 4 aug ti-as recomanda sa nu te mai duci acasa pt ca lor nu le pasa ca tu esti in concediul de drept,ci doar daca esti prezenta sau nu in UK,nu-i intereseaza motivul plecarii tale.Pe formular scrie clar ca trebuie sa fii in UK cand faci aplicatia pt blue card,deci nu risca.

Cel mai convenabil mi se pare totusi sa trimiti formularul dupa ce vii din Ro,ai asteptat un an,nu cred ca e foc pt o saptamana in plus,nu? -takecare- akecare-

11. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca apare-n baze de date daca esti in UK sau nu..din cate am vazut eu la aeroport,ofiterii vamali fac doar un control formal al CI-ului ori pasaportului..fara a tasta numele in system..cum se facea altadata..poate doar daca au vreo legatura cu sistemul ce produce boarding pass-uri..dar deja e putin paranoic sa gandim asa.
    Ar mai fi varianta in care "s-a turnat" in timpul conversatiilor telefonice..
    Tess,de acord cu Oana.. nu risca incercand sa castigi doar saptamana ..

12. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    dap...se pare ca va trebui sa imi iau adio de la mica mea escape acasa....offfff -shout- hout-
    thx de sfaturi

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Te sfatuiesc sa mai aplici odata. O sa fie considerata iar aplicatia ta, iar daca acum vei fi in UK, cu siguranta o sa primesti un raspuns pozitiv.

Mult succes !

14. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Refuz de la HO !!!!!!!!!!!!!!!!

salut.am primit de la home office un formular(form AIT-1,NOTICE OF APPEAL TO THE ASYLUM AND IMMIGRATION TRIBUNAL).am primit yellow card pe baza unui curs in hospitality in aprilie anul trecut. cursul este in hospitality management(vocational course) si in acest timp am lucrat full time in hospitality.am trimis actele pentru blue card acum 2 luni si am primit acest formular AIT-2.nu stiu ce scrie in scrisoarea de refuz pentru ca trebuia semnata si nu am fost acasa cand a venit posta.nu stiu ce inseamna asta poate cineva stie dar mi se pare foarte nasoala toata povestea asta.vreau sa ma duc la un avocat luni dar nu prea imi permit in momentul de fata.daca cineva stie despre ce este vorba,raspundeti pe forum va rog.mi se pare ca HO este un stat in stat aici si fac ce vreau cu noi.ce trebuie sa fac ca niciodata nu am avut de a face cu tribunale sau avocati -angry- ngry-

15. kitty30

kitty30 New Member

Trophy Points:
    0
  16. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    am gasit si eu asta mersi oricum.ce vreau sa intreb acum este daca cineva a primit acest formular AIT-1impreuna cu scrisoarea de refuz(CINEVA CARE A APLICAT PENTRU BLUE CARD PE BAZA YELLOW CARDULUI).problema este ca nu stiu inca ce scrie in scrisoarea de refuz pana luni cand se deschide posta.cine stie ce tampenii au mai inventat astia de la HO.
    -sad- ad-

17. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    am primit de la HO urmatoarea scrisoare de refuz
    REASONS FOR REFUSAL LETTER

Dear Mr ...
    On 16 May 2008 you applied for a registration certificate to confirm that you are a European Economic Area(EEA)national who is exercising a Treaty right in the UK and is exempt from work authorization requirements.
    Your application has been refused:
    The home office is not satisfied that you have been working legally in the UK without interruption for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006.
    Mai departe spune ce documente am trimis pentru a dovedi asta:
    1-Wage slips from(first employer name)from 30/03/2007 to 29/09/2007(corect)
    2-Wage slips from(employer name)from 26 January to 20 October 2007 (gresit,am trimis payslip din data de 20/10/2007 pana in data de 29/03/2008 si erau in plicul care mi l-au trimis inapoi).
    On 1 July 2008 the HO contacted your employer to establish that you are exercising your treaty right in the UK as a person exempt from work authorization requirements.
    Your current employer and salary slips confirmed that you have been in employment in excess of 20 hours per week in term time.You were issued a student Registration Certificate on the 8 March 2007 which states that employment is limited to 20 hours per week in term time.
    The HO is not satisfied that you have produced the evidence required to establish your claim as an exempt individual.
    You have therefore failed to provide evidence that you are qualified person exempt from work authorization.
    Therefore,it has been decided to refuse to issue the confirmation that you seek with reference to Regulation 7(1) of the Accession (Immigration and Worker Authorization) Regulations 2006 and Regulation 2(4) of the Accession(Immigration and Worker Authorization) Regulations 2006.

Eu am trimis payslip pe un an si ceva si in plus am trimis scrisoare de la college cum ca cursul pe care il urmez este VOCATIONAL COURSE SI AM DREPTUL SA LUCREZ FULL TIME chit ca le convine ,chit ca nu le convine.Nu le cer nici o favoare,le cer sa-mi dea ce scrie in lege.Mai jos anexez paragrafele pe care s-a bazat doamna Jenna Khan cand m-a refuzat,poate cineva intelege ceva si ma lumineaza si pe mine.
    7. —(1) Subject to paragraph (2), an accession State national subject to worker authorisation shall not be treated as a qualified person for the purposes of regulations 16 and 17 of the 2006 Regulations (issue of registration certificates and residence cards) during the accession period unless he falls within sub-paragraphs (c), (d) or (e) of regulation 6(1) of the 2006 Regulations.

(4) A national of Bulgaria or Romania who legally works in the United Kingdom without interruption for a period of 12 months falling partly or wholly after 31st December 2006 shall cease to be an accession State national subject to worker authorisation at the end of that period of 12 months.
    Astept parerile voastre!

18. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, alexhad.

Nu toate cursurile vocationale iti dau dreptul sa lucrezi full-time, numai cele care au inglobate in programa si o parte practica obligatorie pentru obtinerea calificarii respective. Tu ce cursuri ai urmat?

Practic problema este ca ai depasit numarul de ore la care aveai dreptul ca student si nu te-ai mai incadrat astfel la 'qualified persons'.

19. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    am urmat un curs in hospitality.in scrisoarea de la facultate scrie ca cursul este bazat numai pe experienta practica a studentului la locul de munca.cine decide ce cursuri sunt vocationale si care nu?nu pot sa inteleg asta!adica tu platesti un curs,il termini,platesti taxe la stat si domnii de la HO DECID CA AM DEPASIT NR.DE ORE!de ce in scrisoarea de refuz nu este specificat faptul ca cursul pe care l-am urmat eu nu este considerat VOCATIONAL COURSE,nu pomeneste absolut nimic despre asta.nu ar trebui ca refuzul sa fie pentru faptul ca cursul nu este vocational si therefore am lucrat mai mult de 20 de ore si sa specifice asta.a,si de ce au pastrat scrisoarea de la facultate care dovedea ca este vocational course.si ce intelegeti voi din paragrafele alea ca eu nu pricep nika.EU AM APLICAT IN BAZA UNUI VOCATIONAL COURSE.parerea mea este ca astia de la HO fac ce vreau ei.

20. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Ei ti-au spus indirect ca nu considera cursul vocational cu drept de munca full-time. Aici cred ca e problema. Poti sa faci apel, aratand ca nu ti-au luat in considerare toate payslipu-urile si ca ai urmat un curs care includea in structura si practica platita.

Insa, acum vreo doua luni a fost o discutie pe forum privind faptul ca Home Office a refuzat eliberarea de yellow cards unor romani inscrisi la cursuri tip sandwich, motivand ca numarul mare de ore de practica nu este absolut necesar pt obtinerea calificarii respective si ca, de fapt, principalul scop al celor care urmau cursul era sa lucreze, nu sa invete.

Discutia referitoare la subiect o gasesti la topicul 'Student', sub titlul 'HO a stopat PEP3' (scuze, nu am cum sa dau linkul direct fiindca ma trimite inapoi pe pagina asta).

Share This Page