10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Refuz child benefit- 2015

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by rebecca_uk, Feb 28, 2015.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna seara, a mai primit cineva un refuz de la child benefit pe motivul :this is because you no longer have a right to reside in the uk, in anul 2015??? Ce ati facut mai departe? Nu stiu cum sa procedez. Multumesc.

---------------------------------
    Am gasit asa ceva in subiectul 'Varsa-ti oful' si se pare ca este ignorat. Nu mi se pare normal, iar in grupul 'Mamici in Uk' o mamica a patit la fel. Imediat dau citatul:

Mamici cum e posibil sa iti dea refuz la child benefit? Motivul este ca nu avem bani sa traim in uk.Nu miau cerut nici un fel de dovada cu veniturile, copii merg la scoala aici ,alocatiile sunt intrerupte in tara .Nu Mia venit niciodata ancheta acasa. Cum este posibil?vi sa intamplat asa ceva?
    Like ·
    Felicia Dumitru and 5 others like this.

Cristina Mihaela Corici omg...de cat timp esti aici?astia au innebunit!!!!!!!
    25 February at 14:20 · Like

Andrada Radulescu De 8 luni. Am ramas socata
    25 February at 14:20 · Like

Va rog, domnule avocat dr Dragut, sa spuneti ce se poate face. Multumesc frumos.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Este nevoie de mai multe informatii. Nu ai de unde sa stii care sunt detaliile situatiei respective. Este posibil (probabil) ca raspunsul sa fie perfect intemeiat. Ma gandesc eu asa, in tara asta unde chiar platesti daca gresesti, ca acel functionar care a luat aceasta decizie, a luat-o in cunostinta de cauza. Nu e musai ca orice refuz sa fie un abuz.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu sunt curios cum arata corespondenta cu HMRC.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la orice decizie este prezentata atat motivarea, cat si modalitatile de apel.
    evident trebuie argumente solide si daca motivarea no longer have a right to reside in the uk poate fi dovedita ca eronata, decizia ar trebui modificata.

@mufa - vorbe multe, putina substanta sau fraze scurte si concise - am analizat dosarul, mai trimite actele x, y...

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    s-a intamplat si in N.
    La fel cu o familie de romani, stabiliti de peste 7 ani in uk, lucrau pt nhs amandoi. Au facut un copil si cand au aplicat....cica ar fi bifat ceva gresit..apoi s-au chinuit 6 luni sa demostreze ca s-a facut o greseala!

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Au fost 2 cazuri, la amandoua sa fie completat gresit formularul?

Recent am aplicat si eu pt. JSA si respectivul functionar nu m-a lasat sa citesc ce semnez pe motiv ca nu este timp. I-am luat numele si l-am anuntat ca daca primesc refuz il consider responsabil si fac plangere impotriva lui.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    asta e conspiratie deja! -nu-ma-uit-

dar sunt si ceva reguli care trebuiesc indeplinite pentru a primi https://www.gov.uk/child-benefit-move-to-uk

aici trebuia sa fii un pic mai tare pe pozitii si sa chemi pe seful lui. cateva minute nu cred ca mai contau - desi formularele sunt cam lungi

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sefa, a venit, dar nu a fost 'helpful', din contra. Dar am notat numele ambilor, data si ora.

9. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, daca o persoana este responsabila pentru un copil si are un drept clar de rezidenta legala in UK (exercita o activitate de munca) poate obtine child benefit.

In momentul in care se primeste un refuz, primul pas este de a se cere reconsiderarea deciziei in interval de o luna de la data emiterii deciziei de refuz. Cererea de reconsiderare se trimite la cei care au emis decizia de refuz si, in principiu, trebuie centrata tocmai pe acest drept de rezidenta in UK si documentata cu elemente privind activitatea de munca (payslip-uri, P60, extrase bancare, tax return, facturi etc.).

Daca nici in urma deciziei de reconsiderare nu se acorda acest drept, solutia este apelul, care trebuie facut in interval de o luna de la emiterea deciziei respective.

Evident, pentru fiecare caz, circumstantele personale conduc la o evaluare concreta privind acest drept.

Av.dr. Marian Dragut
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Va multumesc frumos, dle Avocat dr Dragut

Si referitor la ce mi s-a intamplat mie, aveam dreptul sa nu semnez fara sa citesc si, in caz de refuz am dreptul sa invoc ca nu am fost lasata sa citesc ce am declarat ca raspunsuri si ca am luat numele celui care m-a intervievat si al managerei de sala?
    Mai mult, mi se pare firesc ca atunci cand semnezi un document sa ti se dea o copie. Mi s-a spus taios ca nu am acest drept.

Va multumesc pentru raspuns.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un alt caz:

Steluta N.
    Buna Ziua.Va rog imi puteti spune si mie de ce nu pot lua alocatia copilului.Sunt in UK de 1an si 2 luni dar copilul meu si noi.nu beneficiem de nimik.Desi muncim legal,copilul merge la scoala.,platim taxe la statul englez.Va rog daca stiti sa.mi raspundeti si mie.Multumesc.O zi buna
    din pacate nu stiu
    in grupul Mamici in Uk am dat raspunsul unui avocat, dar eu nu sunt avocat
    daca-mi dati voie, voi publica aceste mesaje cu raspunsul si pe Romani-online.co.uk. Acolo este un avocat
    Teoretic, daca o persoana este responsabila pentru un copil si are un drept clar de rezidenta legala in UK (exercita o activitate de munca) poate obtine child benefit.

In momentul in care se primeste un refuz, primul pas este de a se cere reconsiderarea deciziei in interval de o luna de la data emiterii deciziei de refuz. Cererea de reconsiderare se trimite la cei care au emis decizia de refuz si, in principiu, trebuie centrata tocmai pe acest drept de rezidenta in UK si documentata cu elemente privind activitatea de munca (payslip-uri, P60, extrase bancare, tax return, facturi etc.).

Daca nici in urma deciziei de reconsiderare nu se acorda acest drept, solutia este apelul, care trebuie facut in interval de o luna de la emiterea deciziei respective.

Evident, pentru fiecare caz, circumstantele personale conduc la o evaluare concreta privind acest drept.

Av.dr. Marian Dragut
    02071270562 07895763482
    Avocat roman Londra
    http://www.dragutlawoffice.com
    35 minutes ago
    Steluta N
    Buna ziua.Multumesc mult pt raspuns.Aveti acordul meu de a expune intrebarile mele pe Net.Eu am trimis payslip-urile si extrase si P60 absolut tot.Am depus in noienbrie contestatie dar suntem deja in Martie si nu am primit nici un raspuns.Am fost personal la Home Revenue sa intreb ce se intampla cu dosarul meu si nici.nu mau bagat in seama .....au spus k nu de ei depind si nu trebuie sa vin la ei.Pot suna la Doamna Avocata pe care mi.ati recomandatao??Va multumesc din suflet.

Va trimit o poza cu raspunsurile pe care mi lea dat

Aceasta este prima scrisoare care am primito de la ei

Asta a doua

Deci eu si sotul meu muncim legal.Ne platim toate datoriile catre stat,catre primarie.Nu mai inteleg nimic
    MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU SFAT.
    e posibil sa fi completat ceva gresit in formular

Multumesc.Am sa.l sun pe Domnul Contabil sa vedem poate a omis ceva Eu am mai vb cu si.mia zis k totul este ok.

ce contabil? Cum il cheama?

Florin Matei este contabil aici in.Londra
    calificat in uk sau in tara?

Sincer nu stiu

Mi-la recomandat cinev

A
    ok, succes!

Multumesc mult

[in orice caz, contestatie]

Da am facuto din noiembrie si nu am primit nimik

Nici la ora actuala
    [hopaaa
    o copie....?
    vorbiti direct cu avocatul]

Nu mia dat-o domnul contabil

[pe romani-online.co.uk]

12. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Sugerez ca, in cazul in care considerati ca ati fost tratata necorespunzator, sau pur si simplu daca doriti sa cereti mai multe amanunte despre modul de lucru al functionarilor respectivi, puteti face un complaint dupa procedura care este detaliata la acest link: https://www.gov.uk/complain-jobcentre-plus.

In ceea ce priveste acordarea dreptului de JSA, in cazul in care primiti un refuz, trebuie sa urmati procedura de reconsiderare/apel de la acest link: https://www.gov.uk/social-security-chil ... you-appeal. In mod evident, puteti invoca si cele descrise mai sus, daca circumstantele respective au condus la stabilirea eronata a conditiilor de eligibilitate.

Av.dr. Marian Dragut
    02071270562 07895763482

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc frumos, dle avocat dr
    In ceea ce ma priveste se pare ca mi-au acordat de data asta. Am primit fabuloasa suma de £20.69 -da-da-

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vezi ca pusesei fara sa vrei si NINo. Date cu caracter personal, stii tu.

Share This Page