20.7 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Refuz blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by ioanac, Jun 17, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc pt initiativa, daca te pricepi sa faci aceasta scrisoare, am sa gasesc oameni sa o semneze
    numai la mine la munca avem 7 plus dependenti
    pt orice detalii, iti stau la dispozitie

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    bivo a scris:
    Cam asta este si parerea mea si este foarte rau ca lucrurile stau asa :(

Sincer sa fiu Guvernul roman ar trebui sa stea drepti in fata romanilor plecati in afara ... conform ultimelor statistici OFICIALE cel mai mare investitor strategic din Romania a fost ? ... "capsunarii" asa cum au fost denumiti generic, anul acesta cu toata criza tot au trimis deja 2,35 miliarde de euro in Romania si asta dovedit prin sistemul bancar.

Dar marlanimea si sleahta de ticalosi care conduce Romania ce face ? ... altceva in afara de faptul ca toaca banii stransi prin biruri si subjugare ?

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu, gandeste-te la un taximetrist smecheras care asteapta noaptea la Otopeni. Vine un client care vrea sa ajunga in cine stie ce colt al Bucurestiului(o cursa banoasa - deci "investitor mare" ). Va sta acel taximetrist in pozitie de drepti in fata lui(si mai ales daca e strain, sau macar strain de Bucuresti)? Nu, pe langa tariful umflat, il va ocoli pe tot felul de stradute pana la destinatie. Asta e statul roman pt cetatenii sai: un taximetrist slinos, mirosind a transpiratie, ascultand manele la maxim, iar daca indraznesti sa te plangi de conditiile calatoriei iti spune: "Nu ma intereseaza, imi platesti cursa, altfel anunt colegii prin statie, si atunci va fi mai rau pt tine".

Bivo, te-ai intrebat de ce la astfel de evenimente "culturale" participa 20-30 de persoane (o fi comunitatea romanilor mica), majoritatea intoliti la 4 ace? Hai sa fim seriosi, concert folk cu oameni la 4 ace insirati frumos pe scaune... Cred ca Ducu Bertzi s-ar fi simtit cu mult mai bine pe plaja in fata unui public cu blugii rupti, stand pe nisip, dar veniti pt muzica, nu pt "un pic de Romanie"
    Daca ambasada ar fi vrut sa aduca "un pic de Romanie" in UK organiza concertul intr-un parc, si ar fi venit mult mai multi romani care chiar "poarta in suflet locurile natale". Ca sa nu mai spun ca ar fi fost o sansa pt englezi sa vada ce inseamna cultura romaneasca, sa vada cine sunt romanii aia despre care citesc in ziar numai ca fura, talharesc, violeaza...

Si revenind on topic, daca aveti nevoie de vreo idee, sugestie pt scrisoarea aceea spuneti.

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare...poate stupida !Se poate retrage sau anula BC ? Pun aceasta intrebare deoarece stiu ca poti pierde ILR pentru o absenta de peste 2 ani ?

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

In practica insa, nu prea cred ca-si bat prea mult capul cu asta.

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    nu avem nevoie de vreo idee, avem nevoie de scrisoare.
    Eu una, nu ma pricep sa o fac, tu macar stii ce sa spui, te pricepi sa le "mestesugesti", eu bat campii cu gratie...

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ei, nici eu nu sunt "mestesugar" de scrisori, si nu vad cum ai putea sa bati campii, chiar si cu gratie, atunci cand iti expui problemele si ceri ajutorul cuiva. Pana la urma oamenii din institutiile statului sunt platiti sa faca tot posibilul sa inteleaga ceea ce vor sa spuna cei pe care ii reprezinta.

Revenind la scrisoare, sa lamurim cui vreti s-o trimiteti - cred ca ambasadorul Marii Britanii in Romania iese din discutie, si ce vreti sa obtineti prin ea - sa rezolvati problema, sa-i trageti de urechi, etc.

Si inca ceva: spuneti ca sunteti mai multi in situatia asta, de ce nu semnalati fiecare problema si la solvit http://ec.europa.eu/solvit/site/submission/index_en.htm ? Si sa apeleze fiecare la MP-ul local, si asa mai departe. Chiar daca dureaza ceva timp (de altfel orice cale ati urma tot va dura cateva saptamani macar), fiind mai multe solicitari s-ar putea sa realizeze ca e totusi ceva grav.

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    silverfern a scris:
    eu , personal, am apelat si la solvit, nu am primit nici macar un mail de confirmare sau ceva sa spuna ca s-a inregistrat cererea.
    Eu vb din punctul meu de vedere, colegii mei sunt inca in faza de asteptare a raspunsului intrucat ei nu au refuz propriu -zis.Angajatorul ne-a dat letter care sa confirme k suntem in proces de transferare la alt colegiu, ei sunt prea putin interesati de blue card, ei accepta chiar si yellow numai sa ramana...Fiecare cu coloana lui vertebrala.
    Si mai mult, desi suntem multi romani in conditia aceasta, asta nu ne face sa fim mai prieteni, k sa nu spun k sunt doar pe interes sau..."hiene" -imi pare rau sa afirm asta , dar asta e adevarul- desi un interes mai mare ca acesta nu ne putea lega.Asta e...poate se vor misca si ei intr-un final.
    Multumesc pentru letter,am sa vb cu toti cei 3 pe kr i-am cunoscut aici, pe site.
    Orice idee e de ajutor si iti multumesc in numele tuturor!

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Ma refer exact la acest pasaj din Guidance, daca are cineva o versiune mai veche (nu am pe calculatorul asta, dar cand revin in UK pot sa furnizez dovada de pe calculatorul de acolo), se vede foarte clar ca inainte (acum 2 sau 3 luni) se cerea sa ai deja plasamentul la lucru ... era o conditie obligatorie chiar pentru emiterea YC ... Asta este cauza pentru care i-a fost emis si cardul Anoukai, iar acum imbecilii spun ca ar fi lucrat ilegal ! Dupa astfel de reguli, oricine, oricand poate fi declarat ca muncitor/student ilegal si este total injust si inacceptabil ! Asta daca nu cumva responsabilii de la HO/UKBA au certificate de handicapati mintali si sunt platiti special ca sa produca astfel de situatii.[/quote]

@taranu- poti cumva sa te uiti prin documentele salvate de tine , ai pasajul in care se afirma asta?
    Avocatul m-a sfatuit sa ma leg si de asta, asta pana ma poate reprezenta el
    Te rog mult, poate mai gasesti..
    Multumesc anticipat

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    taranu a scris:

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    anouka a scris:
    am gasit raspunsul intr-un post de-al tau mai vechi

12. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    S-a programat cineva la HO zilele trecute? Care sunt timpii de asteptare? Ms
    O seara faina la toti!

13. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Eu mi-am facut programare cu o luna jumate inainte. Cam o luna - o luna si jumatate de la programare dureaza pana la data interviului.
    BAFTA!!!

14. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult Dorisa, luni vreau sa ma programez.

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
  16. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Merci ADY :) , acum am vazut si eu pe site la HO.

17. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Ma rog, asa o fi. Pentru mine a facut programarea contabilul meu... Am programare pe 5 august. Tineti-mi pumnii, am emotii!

18. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur, iti tin pumnii, dar nu trebe sa ai emotii , daca e totul in regula cu actele tale , orice te-ar intreba fii tare pe pozitie , nu are ce sa se intample...Bafta multa!

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    anouka a scris:

si , faza si mai tare...pe site-ul UKBA Precision Training inca mai figureaza ca acreditat , lista nefiind updatata din 30 martie 2009

20. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Ajutor!!!!!!!! Nu imi vine sa cred ce mi sa intamplat...Trimis actele ptr blue card, trecut in aplicatie si sotul si copilul,,,ce credeti ca am primit inapoi sotul si copilul blue card provizoriu pe care scrie...>12Employment and Bussiness activities allowed, iar mie mi-au trimis yellow cardul inapoi , si nici urma de BLUE card, nu imi vine sa cred sunt socata...Am completat BR1 , am trimis pay slips , contracte, tot ce a fost nevoie, mie nu imi dau nici o explicatie, iar ptr sot si copil scrisoare ca dupa 1 an....after this initial period you will have acquired exemption from the Worker Authorisation requirment indepently, as long as you have engaged in 12 months continous , lawful employment....

Pe mine ma numesc in scrisoarea lor sponsor si ca remain free from Worker Authorisation as long as i continue to exercise Treaty Rights si ca dupa ce sotul si copilul in varsta de 9 ani fac 1 an de munca legala eu ca sponsor pot aplica ptr an unrestricted right to ork in the UK.If they wish the sponsor can apply for a Blue Registrstion ...in continuare in scrisoarea lor spune ca eu ca sponsor daca vreau employment on an unrestricted basis before sotu si copilu fac 12 luni de munca legala, eu lucrez ilegal...cu penalitati sasmd...
    Nu imi vine sa cred,
    sunt siderata , socata, nici nu stiu cum sa reactionez, in concluzie, dupa un an de yellow card....eu primesc yellow card inapoi , iar sotul si copilul blue card provizoriu si sa mai asteptam un an ptr ei sa aplice iar eu nici macar nu pot lucra cu yellow cardul care l-am avut...
    Fratilor ce se intampla cu HO...
    imi cer scuze ptr scris, dar acum am primit plicul si ma minunez cu el in mana...Ce ma fac?

Share This Page