7.5 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referinte din Romania?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by IC3, Jun 22, 2013.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Am avut un interviu cu o instituţie mare de stat din UK şi am obţinut jobul. Problema e că ei sunt foarte stricti in procesul de recrutare şi vor referinţe atât de la angajatorul meu din UK (pe care le-am obţinut fara probleme), dar şi de la angajatorul meu din Ro (aici e problema). În Ro am lucrat pt o instituţie guvernamentala şi nu mi-ar fi greu sa le dau numele şi nr de tel al şefului meu direct sau al altui şef mai mare, dar problema e ca niciun şef de-al meu din respectiva instituţie nu ştie engleza şi nu văd cum s-ar putea ei înţelege iar ei vor sa aibă adresa de e-mail oficială (de la serviciu) la care şeful meu oricum nu avea acces, nr de tel de la serviciu la care din nou şefii mei direcţi nu au acces. Plus că formularul lor pt referinţă a fost dificil de completat până şi de managerul meu din UK ((care e britanic), păi atunci ce sa mai zic de şefii mei din Ro care nu stiu engleză deloc. Ei acum aşteaptă un email de la mine cu datele de contact ale şefului meu din Ro cu datele menţionate mai sus iar eu chiar nu stiu ce sa fac in situaţia asta. Mi-e frică sa nu-şi retragă oferta de job dacă nu pot sa obţină referinţa din Ro şi nu stiu dacă ar fi bine sa le spun adevărul in legătură cu necunoaşterea limbii engleze de către şefii mei din Ro care practic atrage imposibilitatea completarii acelui formular de referinţă pt ca nu vreau sa creadă ca am ceva de ascuns
    V-aţi lovit vreodată de aşa ceva? Orice sfat ar fi binevenit. Multumesc

2. Anonymous

Anonymous Guest

Nu m-as complica cu minciuni , da-le tot ce trebuie dat . Gasesc ei un translator!

3. Hazel

Hazel Member

Trophy Points:
    6
    Roaga-i sa-ti dea referinta scrisa in romana, semnata si stampilata si tradu-o la un traducator autorizat.

4. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Nu există translator acolo şi nu s-ar complica nimeni de acolo sa apeleze la un translator autorizat pt o chestie de genul asta.
    Cu referinţa in română iarăşi nu cred că merge pt ca ei au formularul de referinţă şi vor sa contacteze personal angajatorul meu din ro, dar cum ziceam, degeaba le dau toate datele astea pt sunt convins ca nu se vor putea înţelege.

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie neaparat ca referninta sa fie de la sefi? Mai bine le explici situatia, poate sunt de acord sa primeasca recomandarea si de la vreun coleg ce se descurca mai bine in engleza. La fel si in legatura cu mailul oficial, m-am lovit si eu de chestia asta in trecut, dar le-am explicat si n-a fost nicio problema.
    Bafta!

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Da-le ce au cerut si explica-le in acelasi email ca este greu sa gaseasca pe cineva care vorbeste engleza la institutia respectiva. Pana la urma, vorbim de o tara straina, nu au de ce sa se astepte sa vorbeasca oamenii de acolo engleza, chiar daca este cea mai vorbita limba din lume. Bafta!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Spune-le ca romanii care mai vorbeau engleza au plecat toti sa invadeze Marea Britanie. Au ramas doar vorbitori de rusa acasa

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Fără să vrei ai zis un adevăr :D

9. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    In primul rand vreau sa va multumesc pt sfaturi.
    Cred ca cel mai bine este sa fac cu zice @glissando. Este cel mai corect si sincer. Pana la urma le spun adevarul si poate gasim o alta cale sa rezolvam problema asta.
    @Radooo: din pacate chiar specifica in mod clar ca nu accepta sa fie un coleg si nu accepta numere de tel personale sau emailuri personale de genul yahoo. Vor neaparat sa fie seful direct sau cineva peste seful direct care m-a cunoscut. Nici nu pot sa imi imaginez ce ar iesi sa incerce sa sune acolo si sa nu reuseasca sa se inteleaga cu nimeni pt ca in mod cert asta se va intampla. Cunoasterea limbii engleze nu este o cerinta pt angajare in institutia respectiva. Sefii de acolo sunt persoane trecute de 40 de ani si nu stiu nici macar baza limbii engleze, ce sa mai zic de completarea unui formular complicat in limba engleza care a pus in dificultate chiar si un manager cu experienta britanic. Asemenea rigurozitate intr-un proces de angajare nu am intalnit niciodata pana acum.
    La mailul oficial al institutiei respective nu au acces decat sefii cei mari sau diverse persoane de pe la birouri dar care nu m-au cunoscut personal niciodata (sunt in jur de 800 de angajati in institutia respectiva numai in judetul meu) si care, de asemenea, nu sunt vorbitori de limba engleza.

10. Anonymous

Anonymous Guest

-ras2- -ras2- -ras2- -ras2- da ce era, gardieni publici? politie comunitara? politie? -ras2- -ras2- -ras2- -ras2- -ras2-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

O sugestie ar fi sa ceri referinta scrisa in limba romana.
    Formularul respectiv il traduci tu insuti pentru angajator si-l rogi sa trimita celor din Ro si traducerea data de tine.
    Apoi, cu recomandarea scrisa in limba romana te adreseazi tu unui traducator autorizat din UK si acesta are stampila si va scrie ca traducerea este conform cu originalul. Din pacate, va fi pe cheltuiala ta...
    Lilsta traducatorilor o gasesti la tab-ul Utile- Director de Afaceri.

Sper sa ajute. Succes la noul job! -dans-

12. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Si eu am dat referinte din Romania.
    Nu cred insa ca s-au obosit sa verifice.La HR nu s-au aratat deranjati cand le-am zis ca poate o sa fie probleme cu limba etc. Au zis nu-i bai :)
    Probabil au zis las ca ii dam 3 luni de proba oricum:)

13. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @John_Nutt ...cum se aude de cineva care e sef dar nu stie mare lucru imediat lumea se duce cu gandul la politie -ras2- . Oricum ca idee sa stii ca nu esti foarte departe dar NU, nu e vorba despre politie.

@rebecca_uk: da intr-adevar un sfat foarte util si chiar ma gandesc sa le sugerez chestia asta.. Multumesc.

@george1976: pai si au incercat sa sune in Ro sau nu pana la urma? Ca astia ai mei vor neaparat sa fie referinta la dosar inainte de a imi da un "start date".

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    @IC3 - referinta este o procedura destul de uzuala in UK, in special la companiile/institutiile mari.
    verificarile se fac de HR direct sau de diverse companii angajate in acest scop. in cazul companiilor angajate lucrurile merg in general mai greu, pt ca ei se bazeaza doar pe detaliile furnizate de candidat, dar din ceea ce am constatat pe propria piele nu isi prea bat capul sa caute daca ceva se schimba - ceva banal gen ai dat referinta de la o fosta firma de acum X ani, care intre timp si-a schimbat nr de telefon si te bat la cap ca nu e nr bun.

de aceea este foarte bine sa le faci viata cat mai usoara, altfel vei pierde timp pretios pana isi dau acceptul care este necesar pt HRul angajatorului sa-si dea ok-ul.

toate referintele trebuie verificate, chiar daca nivelul de informatii nu va fi foarte detaliat - este chiar o chestiune sensibila ce informatii se pot cere/obtine, pt ca tine de Data Protection Act http://www.kea-hr.co.uk/2011/05/request ... -employee/

deci scrie detaliile cerute, pune si comentarii cum s-a mai spus ca este posibil sa nu fie vorbitori de engleza; in general cel mai simplu este sa dai ca referinta un departament HR/resurse umane; ar fi util sa-i si suni pe cei de acolo sa-i anunti de acest lucru, iar in cazul fostilor sefi este bine sa le ceri permisiunea in prealabil de a-i oferi ca referinta - asta in functie de ceea ce iti cer - doar legat de faptul ca ai lucrat undeva (gen HR) sau un fel de referinta personala (unde un fost sef este in general util).

si un model de la un consiliu
    http://www.south-norfolk.gov.uk/jobs/me ... t_form.pdf

multa bafta,

Share This Page