24.7 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referendum - Vot Uninominal pentru Parlament

Discussion in 'in Romania' started by andreiutzu, Oct 23, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    In aceasta seara Basescu a semnat decretul pentru organizarea referendumului pentru introducerea votului uninominal de la urmatoarele alegeri parlamentare.

Data organizarii: 25 Nov 2007 (odata cu alegerile europarlamentare)
    Intrebarea referendumului: Sunte?i de acord ca, ?ncep?nd cu primele alegeri organizate pentru alegerile parlamentare, to?i deputa?ii ?i senatorii s? fie ale?i ?n circumscrip?ii uninominale, pe baza unui scrutin majoritar ?n dou? tururi?

http://www.realitatea.net/104156_Presed ... brie-.html
    http://www.antena3.ro/

Personal cred ca va fi un test pentru maturitatea politica a romanilor. Nu referendumul in sine, care probabil va trece (toate partidele il sustin) - ci urmatoarele alegeri (anticipate sau nu).

Pentru ca atunci vom vedea clar:

1. cati dintre romani voteaza candidatii dupa micii si berea care o dau inainte (sau dupa cat de "frumosi" sunt),
    si
    2. cati oameni de valoare mai are Romania, (mai ales tineri, cum e cliseul) care ar putea sa faca atatea pentru tara, dar care nu pot sa intre in politica, pentru ca nu sunt primiti pe listele de partid (ca nu dau spaga, etc.) - pentru ca acum aproape oricine poate candida in circumscriptia sa.

Eu unul am emotii in legatura cu raspunsul la intrebarile acestea doua.
    Dar probabil ca realitatea trebuie acceptata asa cum este, si trebuie incercat sa o facem mai buna.

Probabil ca atunci vom avea mai putine lucruri pe care sa dam vina pentru situatia din Romania, si din ce in ce mai multi dintre noi isi vor asuma mai activ rolul si responsabilitatea pe care o avem ca sa traim sau sa avem o tara mai buna (pentru cei care vor lucrul acesta, evident).

Dar pana la alegerile uninominale insa, este referendumul.

-sunny-

2. Anonymous

Anonymous Guest

MOTTO:"Este o prostie s? aduci oamenii la disperare. Fiindc? cine nu mai sper? la nimic bun, nu se teme de ceea ce este mai r?u."Machiavelli

Draga andreiutzu,[​IMG] asa cum era de asteptat,camapania,oficiala sau nu,pentru alegerile europarlamentare a inceput deja...In acest scop,presedintele a inceput un tur de campanie prin toata tara.
    Rezultatul europarlamentarelor depinde de cel care numara, iar de aceast? operatie se va ocupa Net Consulting, un SRL care a batut palma cu Basescu si PD>Aceasta firma a fost acuzata in 2004 de catre Basescu de fraudare a alegerilor.

Personal sunt total impotriva votului uninominal. Votul uninominaL este inceputul disolutiilor partidelor politice precum si acceptarea in Parlamentul Romaniei a unor regi ai fotbalului, ai manelelor, ai "cacarezelor", sau alte categorii de oameni numai cu bani.

As dori sa fac acum o pronuntare asupra efectului nefast al legaturii dintre alegatori si cel ales ?n acest nou context,al votului uninominal, care va duce la ruperea totala a legaturii dintre acestia, astfel alesii raspunz?nd propriilor interese si nu unui partid politic, cum este firesc. Cu alte cuvinte, se cumpara parlamentari! Asta este esenta votului uninominal, un absurd constitutional.
    Pentru o mai buna intelegere a sistemului de vot uninominal am sa va rog sa clicati acest link: http://www.activeboard.com/forum.spark? ... D=12138355
    Prin convocarea Referendumului, se creeaza imaginea ca Basescu (piratul care a deturnat flota de pescuit oceanic a Romaniei) ar conduce tot ?n tara asta; el formeaza Guvernul, el conduce Parlamentul. Este o rasturnare a principiilor separatiei puterilor ?n stat, c?t si a principiilor democratiei. Nu se adopta legi si nu apar modificari in Constitutie prin Referendum. Acestea se ratifica.
    In acest sens,PRM e singurul partid care a anuntat ca va folosi toate armele democratice pentru a impiedica derapajul constitutional, chiar si prin ?ntelegeri cu partidele politice, ?n vederea declansarii Motiunii de Cenzura.

PS:Din surse sigure am informatia ca presedintele este grav bolnav si...[​IMG]Doamne fereste!

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    1. Imediat dupa anuntarea semnarii decretului de catre presedintele Basescu, am auzit mai multe comentarii in Romania, care asociau declansarea referendumului cu campania pentru alegeri europarlamantare. Decizia presedintelui (chiar daca anuntata si anticipata de mult timp) imi pare si mie o etapa din jocul / lupta politica, mai ales ca legea este intr-un stadiu destul de avansat in Parlament, si ca Guvernul a anuntat ca intentioneaza sa-si asume raspunderea in Parlament pentru lege, ca sa treaca si mai repede. Evident toata lumea incearca sa isi aroge daca nu paternitatea, macar push-ul final pentru introducerea legii. Si nu vad de ce nu ar face si presedintele acelasi lucru. Sincer, conteaza mai putin pentru mine acest lucru. Basescu a promis din campania electorala lucrul acesta (alaturi de Tariceanu) asa ca putin conteaza pt mine care dintre ei pune ultimul umarul. Din punctul meu de vedere era normal sa se intample si e bine sa se intample cat mai repede.

2. Cred insa ca asta nu e tot. Exista o dezbatere destul de stearsa ce-i drept (dar dupa mine foarte importanta in Ro) si despre forma concreta a legii votului uninominal. Aparent majoritatea partidelor politice s-au inteles pe variata propusa de Pro Democratia. Iar legea pe care ar incerca sa o introduca presedintele in urma referendumului ar fi putin diferita.

3. Desi (din nou subiectiv vorbind) nu cred ca exprimarea ta este cea mai fericita :) sunt de acord ca exista un mare risc ca in urma votului uninominal sa intre in Parlament multe persoane populare pentru alte motive decat capacitatea de a propune si sustine legi bune pentru romani. Totusi in prezent exista deja in Parlament multe persoane apreciate mai degraba pentru talentul vocal, artistic si mai putin vocatia politica. Cred ca PRM-ul a promovat la ultimele alegeri cei mai multi non-politicieni, dar si PSD-ul a facut acelasi lucru. :)

4. Privind in urma, la anii de dupa Revolutie, partidele politice din Romania au fost blamate (in bloc) pentru gradul lent de dezvoltare al tarii (generic si eufemistic vorbind). Asa ca o reorganizare a acestora dupa si alte criterii decat cele de pana acum, va dinamiza putin scena politica. Din pacate, uitandu-ma din nou la cele doua intrebari din primul post, cred ca la urmatoarele alegeri nu vor intra foarte multi parlamentari noi pe scena politica. Dar chiar si o ameliorare mica poate e mai buna decat nici o ameliorare.

5. O motiune de cenzura s-ar putea sa fie cel mai bun lucru pt Romania. Pentru ca daca nu se va cadea de acord asupra unei formule de Guvern (si probabil nu se va cadea), urmeaza anticipate, care nu se vor putea organiza inainte de 3 luni. Iar pana atunci vom avea deja votul uninominal. Oricum, este probabil ca dupa ce se definitiveaza legea votului uninominal la scurt timp sa avem din nou alegeri.

PS: Ca barfa... L-am auzit in seara asta pe Bogdan Olteanu (PNL) spunand ca Guvernul incearca sa treaca legea prin Parlament (in varianta agreata deja) si sa o trimita la promulgat la Cotroceni inainte de referendum (care este peste o luna) - doar asa sa ii raspunda lui Basescu intr-un fel... :)

4. Anonymous

Anonymous Guest

Reiterand(scz!) cele spuse de mine am sa imi permit sa adaug un mic fragment din continutul lucrarii mai sus amintite(vezi linkul),acela referitor la sistemul pe care eu il gasesc cel mai potrivit:
    "Sistemul de vot adecvat pentru Rom?nia, la ora actuala, dupa opinia mea ferma, este sistemul(votul) uninominal pe liste. In ce consta acesta? Partidele alcatuiesc liste de candidati, in care numele sunt trecute in ordine alfabetica;
    Cetateanul primeste toate listele, alege partidul care-l intereseaza si, pe lista respectiva, aplica stampila pe un singur nume, cel care i se pare cel mai bun. Daca doreste, el poate sa aplice cite o stampila si pe alte liste.
    Marele avantaj al acestui sistem este acela ca, pastrind rolul decisiv al partidelor intr-un sistem democratic, lasa cetateanului alegerea propriu-zisa a persoanei care il va reprezenta. Partidul este astfel interesat sa gaseasca oameni cu adevarat atragatori, pentru ca el nu mai poate decide aprioric favoritul / favoritii."

P.S.:Titlul saptaminii in?Jurnalul National? , sub semnatura lui Ion Cristoiu: ?Statul Roman, si fara flota, si fara bani?. [ http://www.jurnalul.ro/articole/106473/ ... -fara-bani ]

IN MEMORIAM PITTIS:(pentru a asculta melodia,copiaza adresa urmatoare in browserul tau) mms://library.radio3net.ro/library2/flo ... %20'79.wma

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Este si aceasta o formula de vot uninominal.
    Probabil nu este foarte populara, pentru ca foarte multi romani, acuza scena politica in bloc. (toate partidele sunt "la fel", "fiecare cum a ajuns la putere, a facut aceleasi lucruri ca cei dinaintea lor", etc.) Si exista un curent de opinie puternic pentru reinnoirea clasei politice in bloc (indiferent de partid).

Ori daca partidele mai au un cuvant de spus in alegerea candidatilor, scena politica se reinnoieste cat vor partidele de mult. Si tocmai asta e dorinta multor romani. Sa lupte impotriva "sistemului", a clasei politice si sa respinga controlul partidelor.

Si eu personal am aceeasi parere. Daca partidele voiau sa schimbe clasa politica, sa promoveze oameni de un anumit fel, etc. aveau tot timpul pana acum, cand ele decideau si cine e pe lista si in ce ordine. S-a vazut ce au facut. Probabil putina lume le mai acorda credit (eu unul deloc).

Dar si cu reintoarcere la popor si cu increderea in intelepciunea si maturitatea poporului roman am mari emotii... si nu din alt motiv decat ca noi nu avem inca exercitiul acesta. Nu suntem obisnuiti cu resposabilitatea asupra propriului destin (pentru ca nu prea am avut cand se exersam aceasta responsabilitate). Deci nu stiu cat de inteleapta si matura o sa fie alegerea...

Probabil ca primele alegeri vor fi mai dezamagitoare, dar cu timpul ne vom obisnui si vom deprinde multe lucruri.

Nu mai stiu foarte bine acum, dar cred ca una dintre variantele de lege era ca pentru una din camere sa se aplice sistemul propus de tine, pentru cealalta, sistemul simplu.

6. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ar fi sa judec cu inima as alege votul uninominal absolut , si asta din cauza dezamagirilor continuue provocate de clasa politica actuala , dar ar fi o greseala ,pentru ca si eu cred ca "s-ar produce o disolutie a partidelor" iar viata politica fara partide mi se pare de neconceput ( reversul ar fi dictatura , de orice fel).De aceea as alege cu mintea vot uninominal pe liste(uite ca pot fi de acord si cu Lapusneanu :) ).Prefer sa parcurgem etapele in mod natural ( cu pasi mici) ,evitand "scurtaturile istorice" , care chiar daca ne-ar duce in punctul dorit , noi ca si oameni am fi nepregatiti pentru acest "salt in viitor" .Cam acest lucru s-a intamplat cu Romania dupa Revolutie , ni s-a oferit un tip de societate cu mult evoluata fata de oamenii care ar fi trebuit sa o "umple" si sa o puna in miscare .
    Votul uninominal este necesar macar pentru a pune presiune pe clasa politica si a o obliga sa se reformeze , nu trebuie sa ne facem iluzia ca aceasta reformare ar putea vre-o data sa vina din interior , ca orice organism "clasa politica" are instincte de autoconservare si de protejare a "intereselor".
    Dar, cred ca cel mai important lucru de care ar avea Romania acum este o Justitie competenta si neimplicata politic , care aproape de una singura ar putea face din Romania o tara europeana, dar cum si Justitia e tot un "organism"....

7. ketigun

ketigun New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca in sfarsit se intampla ceva (de bine) -sunny-in Romania. Votul uninominal pare afi una din solutii de a scapa de "personaje" ca Becali si " Marean"(Marian Vanghele).
    Probabil, va trece ceva timp pana ce noi vom intelege(daca nu toti, macar 51%) ca nu mielul dat de Becali si milionul dat de nu stiu cine ne va ajuta sa ne crestem copiii si sa avem siguranta zilei de maine.
    Nu cred ca va fi usor. Probabil iar vom vedea pe scena politica oameni care"n-au nici in clin nici in maneca",marionete care vor vota dar habar n-au ce, oameni fff "obositi "(dormind in timpul dezbaterilor),unii ffff "stresati"(asculta muzica la tel mob)... Cine stie? Poate, asa, partidele politice vor accepta si valorile pe listele lor si cel mai important lucru,poate vor accepta ca aceste valori sa si faca ceva (nu numai sa dea bine la imagine)
    Deci, eu ma bucur: -ww-

8. Anonymous

Anonymous Guest

NU TOATE PARTIDELE SUSTIN REFERENDUMUL,RESPECTIV VOTUL UNINOMINAL

CU MENTIUNEA ca NU toate partidele SUSTIN referendumul si respectiv votul uninominal,am sa-i raspund in cele ce urmeaza lui ketigun:
    Din contra draga mea,scena politica se va umple de al de "care este" si razboooooinici ai luminii"..,in defavoarea adevaratelor valori..sunt sigur ca o sa mergi la vot(uninominal) si o sa votezi o "personalitate" in defavoarea unui "necunoscut",sau vice-versa,cu riscul ca acel necunoscut sa fie o non-valoare(vezi oameni de afaceri,sfere de influenta,vedete,etc);
    Iata declaratia unuia dintre liderii partidelor politice "sustinatoare" a referendumului:
    "Asa-zisul vot uninominal este o imensa prostie. O cacealma, ?n care nu crede nici un om zdravan la cap. Acest Basescu a mintit o tara ?ntreaga, ?n direct, afirm?nd ca toate partidele ar fi de acord cu votul uninominal. Asa dupa cum se stie, PRM a fost si este ?mpotriva. Acest tip de vot va facilita intrarea ?n Parlament a bisnitarilor si a mafiotilor, care au bani si pot sa-si cumpere spatii la Televiziune si ?n presa. Invit populatia sa nu se lase pacalita de aceasta noua si ieftina smecherie a lui Basescu, care vrea ca Referendumul sa se desfasoare simultan cu scrutinul pentru Parlamentul European ca, ?n ?nvalmaseala generala, Net Consulting (firma sub acoperire a SIE) sa fure alegerile ?n favoarea PD-ului. Care PD nu are peste 40% ?n sondaje, ci aproximativ 11,3%. Dar, cel mai grav lucru este ca Decretul semnat de Basescu e ilegal, sfid?nd Legea nr. 3/2000, care prevede stabilirea unei date precise pentru convocarea unui Referendum. Drept urmare, PRM va ataca acest Decret la Curtea Constitutionala."

PS:ULTIMA ORA ...
    Ieri, la propunerea presedintelui PRM, Biroul Permanent al Senatului a votat (cu 7 la 1) adoptarea unei Declaratii a Camerei Superioare a Parlamentului, de condamnare a propagandei iresponsabile pe care o face Marko Bela.
    Vezi detalii video: http://www.romani-online.co.uk/componen ... een,1/#new

P.P.S:Cauzele decaderii poporului roman: (articol semnat de subsemnatul)www.ziarultricolorul.ro/dosarele_tricolorul.html?aid=9210

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Soarta votului uninominal in varianta lui Traian Basescu pare sa aiba tot mai putine sanse in Parlament, desi PD se arata dispus la concesii iar PSD la negocieri. Seful statului a invitat public PD sa sustina varianta PSD iar Emil Boc s-a conformat, cu precizarea ca nu tine la “paternitatea proiectului”. Dar Mircea Geoana a declinat oferta, pe motiv ca voturile PD, PLD si PSD sunt insuficiente si a anuntat ca partidul sau va sprijini initiativele de vot uninominal care intrunesc “o majoritate serioasa”. Care ar putea fi intelesul ascuns al acestor piruete politice?

PD nu vrea vot uninominal iar PSD inclina mai degraba spre proiectul Guvernului, care permite liderilor de partid sa ofere mandate de parlamentar pe post de sinecuri, si nu sustin in realitate varianta “dura” de vot uninominal promovata de Traian Basescu, afirma surse din cele doua partide. Asa se explica, de exemplu, lipsa de implicare a liderilor PD in campania pentru referendum. Pana si Traian Basescu le-a reprosat public varfurilor pediste ca “n-au functionat cu o echipa de campanie” si ca “nu si-au mobilizat electoratul lor, din mediul urban”. “?i Mircea Geoana are oameni de pus pe liste intocmite la Bucuresti”, afirma surse din PSD. Potrivit acestora, ar fi trei categorii de candidati pentru nu vor sa renunte total la lista de partid:

1) nomenclatura rosie si fostii securisti care trebuie reciclati pe liste
    2) tehno-functionarii Parlamentului, “slugile” sau “simpatiile” unor lideri
    3) locurile de vazare, care mai aduc ceva bani in campania electorala

Marturisesc ca in calitate de vicepresedinte al comisiei de votare pentru alegerile europarlamentare, am fost intrebat de catre o parte din alegatori de ce se voteaza pe liste?
    Au fost oameni care dupa ce au primit buletinul de vot au refuzat sa voteze pe motiv ca s-au saturat sa puna stampila pe liste.

Asadar, am observat ca majoritatea celor care s-au prezentat la vot a votat in favoarea votului uninominal, chiar daca nici aceasta solutie nu este una perfecta. Oamenii vor sa vada o schimbare, vor sa incerce si aceasta solutie.

Ce parere aveti despre votul uninominal?

10. ketigun

ketigun New Member

Trophy Points:
    0
    Mie, sincer, mi-ar placea varianta "Sefului". Nu ca am fi votat noi numai valori (ca de, mai avem pana ne vom maturiza politic si vom sti sa "cernem printr-o sita mai deasa" ), dar macar 50% si tot scapam de politicienii "de carton". Asa, cine stie? Cu listele nu stiu unde se va ajunge. Deja lumea e satula si nu mai are chef de ascultat sau vazut "teatrul politic".
    Eu nu sunt foarte informata in ceea ce priveste scena politica din tara. Stiu doar ca inainte de referendum si europarlamentare lumea era apatica si nimeni nu a stiut sa sau nu a vrut sa faca ceva (ma refer la politicieni).
    Cred ca ar trebui ca cineva sa faca ceva pentru a castiga creditul celor multi (dar sa faca nu sa zica; parintii mei zic asa:noi nu mai credem nimic, ne-am saturat de minciunile lor).
    Daca votam in continuare listele,tot mai multi dintre noi vom fi nevoiti sa cautam in alta parte o cale de a trai decent. -hellno- ellno-

11. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul sunt multumit si orice ar fi locomotiva merge inainte. Daca ma gandesc ce a fost in tara dupa 89 pana acum 2-3 ani am facut progrese enorme. Cel putin la Cluj este un boom economic fantastic care aduce o viata mai buna pt. noi cei din CJ.Dar deocamdata nu cred ca RO este pregatita pt. vot ununominal. -cmon- mon-

12. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    - 6.000.000 de romani au votat impotriva demiterii lui Basescu, in lupta cu cei 322, la referendumul din Mai 2007 ( http://www.ziare.com/?ziare=details&a_id=90615 )
    - 4.000.000 de romani au votat pentru proiectul de uninominal propus de Basescu, ce ar fi eliminat listele de partid (si era principalul instrument de lupta impotriva celor 322) ( http://www.ziare.com/?ziare=details&a_id=184725 )

Concluzia mea: 1/3 din sustinatorii din Mai, de fapt au votat pt Basescu asa ca le placea de el, nu ca ar avea vreo opinie sau dorinta in legatura cu viata politica. Probabil la fel cum il iubeau si pe Iliescu cand era la putere si cum spuneau si despre Nastase ca: "E baiat destept, mama!".

Eu cred ca votul uninominal in varianta Basescu ar fi fost un test. Daca suntem "prosti" (si nu stim sa alegem conducatorii) macar sa ne lovim odata mai tare si sa ne trezim dupa, iar daca suntem destepti (si stim sa ii alegem), atunci macar sa avem si noi ceva de castigat de pe urma asta.

In conditiile actuale, mi se pare ca si daca suntem "prosti" si daca suntem "destepti" e tot una. Presedintii de partid decid cat de bine sau de rau sa fie in Ro.

e doar o opinie... -relaxsun- elaxsun-

PS: si nu cred ca Basescu si-a dorit cu adevarat proiectul acesta de lege. Ci a vrut doar sa il puna in aceeasi zi cu europarlamentarele ca sa cheme la vot mai multi oameni care inca mai cred in uninominal si care daca tot au venit sa voteze proiectul lui Basescu, atunci hai sa voteze si partidul lui Basescu la europarlamentare. Si astfel Basescu sa trimta mai multi parlamentari la Strasbourg. Ce-i drept lui i-a iesit calculul. Romaniei nu cred ca i-a iesit...

Share This Page