9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referendum - 29 iulie 2012

Discussion in 'Politica' started by crimm, Jul 8, 2012.

1. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e "sant" e "sunt", nu e "al" e "il". Asta nu are legatura cu subiectul.
    Acum s-a ivit ocazia. Nu votam zilnic demiterea presedintelui. Si presedintele nu a fost destituit ca asa vor parlamentarii, ci pentru ca a incalcat Constitutia.
    Cand Basescu a luat locul lui Basescu eu am fost multumit. Chiar foarte. Dar a sarit calul. Mult prea mult.
    Nu trebuie sa votam pentru Antonescu si implicit Ponta. PSD are dreptul de a propune un candidat si il putem vota. Nu ne opreste nimeni

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - ai intrebat, ti-am raspuns. Oamenii au observat de acum multi ani ca Basescu nu e chiar ok pentru tara. Au incercat unii sa il demita, au fost demonstratii de strada, au fost zeci de motiuni, a mai fost o suspendare (nu putem uita toate astea, da?), doar ca salvarea lui a fost ca a avut suportul popular de fiecare data. De data asta nu mai are nici dreptate, nici suport popular, asa ca reprezentantii tarii, camerele reunite adica, l-au suspendat. Si asteapta acum din nou sa vada ce spune poporul.

Ponta PARE terminat pentru ca a facut ce au facut TOTI ceilalti din generatia lui care au doctorat in drept? Whatever, nu-mi pasa de el. Si nu inteleg de ce compari primul ministru cu presedintele. Ponta e corupt? A furat bani din bugetul de stat? Despre ce vorbim aici???

Ma intrebi de Iliescu, daca pot sa iti dau motive pentru care trebuia sau nu trebuia sa fie demis. Pai s-a pus problema sa fie el demis? Daca se punea, poate iti dadeam, dar acum habar n-am, nu m-am gandit niciodata. Continui sa compari mere cu pere si te faci ca nu vezi ce ti-am raspuns.

Ca un cetatean nedumerit, ti-am spus de ce trebuie demis Basescu IN OPINIA MEA.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @je_sergiu - nu cred ca e cazul sa ne corectam gramatical. In cazul de fata, cand theman este in mod evident un om care stie sau straduieste sa scrie corect (comparat cu altii), poti face in privat corecturi daca e necesar. Corecturile gramaticale in public nu fac decat sa atraga antipatii si sa fie considerate incercari de discreditare. Sunt PENTRU folosirea corecta a limbii romane, dar IMPOTRIVA incercarilor de discreditare publice.

4. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    @ Dan Scuze, nu asta a fost intentia mea. Incerc sa scriu cat de corect posibil si ce am facut a fost sa dau un sfat. Nimic mai mult.

@theman73 Un presedinte de stat nu face asta. Cand a facut-o... daca a facut-o cand era presedinte...

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da , se pare ca taberele sant formate deja

Sa vedem duminica ce hotaraste poporul

Va multumesc pentru conversatie

Make love not war mi-a soptit la ureche nevasta , va doresc o seara placuta

6. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0

Bine...
    Un indiciu. Presedintele are un salariu de aproximativ 8000 lei/luna. Hainele purtate de el intr-o zi se apropie de acea suma. De unde are resurse materiale?

7. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0

Privesti gresit lucrurile. Nu e un razboi. Ci doar o discutie in contradictoriu. Ar fi urat tare sa gandim toti la fel.
    Noapte buna!

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si ar fi si plictisitor. Iti dai seama, sa nu existe nici o discutie in contradictoriu? Sa ne laudam unii pe altii ca o secta d'aia ciudata?

9. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    lovitura de stat.............sunt cumva tancuri in tara........este tara asediata......sunt raniti s au oameni omorati......
    despre ce lucruri se vorbeste........auzi '"lovitura de stat"......din cauza prostiilor astea a ajuns in cateva zile ca toate monedele straine sa explodeze iar leul sa fie ingropat.........si m ai vb, de faptul k europarlamentarii sunt platiti din bani publici sa reprezinte romania nu sa o denigreze.......ce pretentii putem avea
    si sa m ai ramana lumea in tara..........sa astepte........CE..........nici in 3 generatii la noi nu se va schimba ceva........din pacate

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Of, Doamne, cata patima pentru te miri ce! In ce ma priveste, eu votez pentru demiterea lui Base pentru ca nu-mi place ca merge cu Loganu'. Are cineva ceva impotriva???

Ce atatea argumente, pro si contra, ca a facut, ca n-a furat, bla, bla, bla. Uite ca eu m-am saturat de el si nu-l mai vreau. Ce daca e cinstit (cu toate ca nu prea cred io in povesti cu zane)?? Si Iliescu a fost si au furat altii pe langa el de au ruinat tara.

Si care e problema cu Ponta? A plagiat? Who cares? Sau Crin Antonescu? Asta ce a mai furat? Parca a fost si ministru candva si nu am auzit sa fi facut vreo potlogarie. Cine a furat sa plateasca! Cine a pus palma pentru aritmetica Robertei Anastase sa ajunga in cosul de gunoi al istoriei.

Si va mai spun ceva: poate nu eram impotriva lui Base, ca am tot respectul pentru ce a facut in calitate de negociator sef al Romaniei, dar NUMAI PENTRU ASTA. Daca era onest accepta referendumul asa cum a fost si ales, adica cu majoritatea simpla a celor ce au venit la vot. Faptul ca nu este fair play si se cramponeaza in orice ca sa ramana presedinte ma determina sa cred ca are niste interese ascunse si necurate. Asa cred eu si de asta VOTEZ PENTRU DEMITERE.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Albea , desi ai licenta PCO pe 3 ani eu vreau sa-ti fie suspendata ca nu imi place cum stai pe scaun in masina , te rog sa nu te cramponezi de functie si sa-ti dai demisia , democratic ? :)

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Sper ca ai glumit , esti constient ca presedentia are si o croitorie pe undeva pe la Cotroceni ?

13. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    NU faceti greseala sa va prezentati la referendum, numai asa putem scapa de ponta si antonescu pentru totdeauna...

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pardon! Eu nu mi-am luat licenta prin sufragiu public, ci ca demers personal. Daca nu-ti convin serviciile mele apeleaza la alta firma. Cum fac eu cu Basescu acum: nu-l mai vreau pe el, vreau altul. Nu conteaza cine, poa' sa fie si Adrian Nastase de la Jilava.

Si in alta ordine de idei: ce anume este ilegal in demiterea lui Basescu? Cine si ce legi incalca?

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Taci mai, ca poate te aude nevasta-mea. Ea vine la vot pentru respingerea demiterii. :D

16. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    @theman73
    "Sper ca ai glumit , esti constient ca presedentia are si o croitorie pe undeva pe la Cotroceni ?"

Imi este imposibil sa dau o replica la asa ceva...

17. 3flipflops

3flipflops New Member

Trophy Points:
    0
    hai mana sus sa vad si cine a plecat din tara pt ca a plagiat Ponta ??? .... si acum mana sus sa vad cine a plecat in ultimii 8 ani de zile de cand e Basescu presedinte ???!! ce dracu oameni buni chiar atat de naivi suntem ?!?!
    Omu e de 8 ani de zile presedinte, controleaza tot (premier, justitie, politie, DNA, Garda Financiara, SRI, SIE etc.) tara o ia tot in jos si noi o dam pe dupa cires!!!
    el e ales cu 5 milioane de voturi si vin acum la referendum 8 milioane si voteaza pt suspendare si nu se face pragul de 50% + 1 ... ce ne facem atunci ??? mai e moral sa stea la Cotroceni ??? il mai vrea poporul ???? apropo in cate tari din UE exista acest prag ..???

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna dimineata.
    Sper ca nu ne pierdem timpul cu asta toata ziua, mai avem si treaba :)

Apropo de ce scrie in EVZ - auzi ce zice Ponta, ca el n-a semnat nimic de genul. Aia de la EVZ de ce nu arata documentul cu semnatura? N-au terminat inca de scris pana la ultima pagina? :))))

Later edit: am gasit documentul, pe care Ponta zice ca nu l-a vazut, el semnand doar prima pagina: http://www.scribd.com/doc/101113354/Aco ... 20726-0001

Din punctul meu de vedere, nu vad nimic aberant pe acolo. Sunt propuneri care urmeaza a fi discutate. Suspendarea presedintelui cu un milion de semnaturi, teoretic, este posibila si acum. Am impresia ca pe tema asta se bat doua legi cap in cap, atata tot.

In rest, documentul spune ca trebuie sa se interzica numirile politice si ca anumite institutii au atributii pe care le au deja alte institutii. De exemplu DNA poate fi inlocuit cu DGA, pentru ca in momentul asta exista doua care fac fix acelasi lucru. Si curtea constitutionala poate fi inlocuita cu o inalta curte in care oamenii nu sunt numiti pe criterii politice, cum se intampla in prezent in curtea constitutionala (p'asta n-o stiai :p )

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai eu sant in concediu :) asa ca timp de discutat ar fi :)

Share This Page