19.6 C
London
Sunday, September 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referendum - 29 iulie 2012

Discussion in 'Politica' started by crimm, Jul 8, 2012.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Actiunea/scrisoarea cu pricina a fost demarata de catre Zoe Petre, unul din fondatorii/vicepresedintii Partidului Actiunea Populara, partid care a fuzionat in 2008 cu PNL.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Cel putin pe mine m-ai inteles gresit , eu sant cu oricine este impotriva PSD

3. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Din punctul meu de vedere nu sunt prea multe de spus.
    Voi aplica stampila pe DA. Pa Base!

4. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    va pup dragii mei... forumul asta a fost foarte plictisitor fara prezenta domniei mele... ma rog...
    Bravo je_sergiu.. esti un baiat destept si un roman adevarat.... dupa 10 ani de FSN/PSDR/PSD in care ni s-a furat viitorul nostru, el tau, al meu ..si poate...si al copiilor nostrii... am scapat de ei... si acum, cand lucruri s-au mai schimbat si au inceput ushor ushor sa se duca pe la parneie bestiile care au furat romania... vrem sa-i punem tot pe ei bah? Sper sa nu fie mai multi prosti in RO si Basescu sa-si termine mandatul...voi vota in mod sigur pentru Romania adica impotriva referendumului. Felicitari bucuresteni si ardeleni... majoritatea voastra...cum era si de asteptat sunteti cu Base. L-am votat mereu si-l voi mai vota!!!1 nu pentru ca este vreo solutie perfecta pentru Romania.. ci pentru faptul ca FSN/PDSR/USL a distrus Romania. Respect si iubesc pe oricine este impotriva PSD/FSN/PSDR/USL.

Tzarani!!!! treziti-va... nu va mai uitati la 3 mici cu mustar cu care vi se cumpara sufletul in campania electorala... gantiti-va la viitor domniilor voatre si al copiilor vostrii bai natangilor...

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    O adevarata revenire :)

6. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    @deceneu
    Nu ti-am insultat inteligea sau felul de a gandi asa ca iti solicit sa faci acelasi lucru. Si din ce ai scris mai sus am motive sa cred ca as putea sa consider ca esti cam limitat in gandire.
    In primul rand tu nu vei vota pentru sau contra referendum. Acesta este un referendum(e o mare diferenta intre referendum si alegeri, termeni pe care se pare ca tu ii confunzi). Si deci, nefiind familiarizat cu termenii... cum te avanti in discutie?
    In al doilea rand discutiile despre PSD, FSN, Nastase, Iliescu nu isi au rostul in acest moment. Vom putea discuta depsre aceste lucruri in cazul in care Base va fi demis si vom avea alegeri(cu toate ca nici Nastase si nici Iliescu nu vor candida).

7. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @theman73

sincer, eu ii consider pe cei care nu sumt impotriva PSD-ul batuti in cap... nu se poate frate asa ceva..chiar suntem un popor de idioti?
    de fapt, Tuzea , inainte sa moara a zis asa " Am fost un tampit.. am facut 12 ani de temnitza pentru un popor de idioti, numai eu puteam sa fiu in stare de asa ceva

Respekt

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Ioane , la referendum se voteaza demiterea lui base sau nu ... deci votezi impotriva scopului referendumului sau pentru...
    la asta m-am referit.....

9. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Scopul referendumului este de a afla daca majoritatea populatiei cu drept de vot doreste sau nu inlaturearea presedintelui. Deci tu votezi impotriva ambelor optiuni. Cum vei face asta?

Invata termeni, intelesul lor si sa te exprimi si apoi putem continua discutia cat vrei tu.

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa STII ca nu are legatura cu vreun partid si cu toate astea sa sustii ca are, pe forumul pe care l-a pus la dispozitie?
    Mie mi se pare un atac d'ala nesimtit si de prost gust.

Cat despre preferintele politice pe Facebook, acolo si eu mi le exprim pentru ca vorbesc in numele meu, fara frica de a fi interpretate ca "propaganda".

Acum astia care urati cu pasiune PCR si FSN, PSD, PNL si aliatii, citi putin despre activitatea lui Traiana Basescu de pe pagina dedicata de pe wikipedia. Ca sa va iasa din grija.

Din punctul meu de vedere, draga "plictis", nu iti faci decat rau. Tie si partidului din care faci parte (daca faci parte). As fi rpeferat ca in Romania sa existe o opozitie adevarata, dar se pare ca fiecare pas facut de viitoarea (si probabil actuala) opozitie este facut catre autodistrugere.

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu cred ca nu ar trebui sa imi fie frica sa votez pentru demitere. As vrea sa o fac linistit, fara sa imi fie frica ca o lume intreaga ma va considera PSDist, PNList, comunist.
    Si nici invers. Daca votez pentru Basescu nu inseamna ca ma asociez cu PDL, Udrea, Branza, Iisus, "Tzutzea" si altii.

Din pacate, orice votezi, ti se pun in spate mineriade, raul comunist, Rusia, jaful de la Hidroelectrica, de la turism samd.

Propaganda si dezinformarea lucreaza bine in ambele tabere (se observa usor influelntele in cateva postari de mai sus)

12. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan

Nu e un atac, m-a sters ca "prieten" pentru ca i-am pus pe wall ceva de genul: ma mira ca esti anti base. 30 sec mai tarziu nu mai era in lista mea de prieteni.

Pai cam era propaganda pe wall lui e totul USL-FSN cap coada, in conditille in care numele lui e legat de www.romani-online.co.uk si albinuta pe acel account de facebook - prin actiunile pe care le face Dl Cerciu forum+albinuta+ambasada ro la London reprezinta minoritatea de romani in uk, si poate influenta comunitatea intr-o directie sau alta. eu despre asta vorbesc aici.

Eu nu sunt prea interesat de politicul din ro, desi sunt inca si cetatean roman, doar ca am altele mai importante de facut decat sa ascult niste amarati de politicieni. Intradevar, sunt de partea PDL - Base, pentru simplul fapt ca citesc ziare care nu sunt influentate politic cum sunt cele din ro, sau "antenele" si aici vorbesc de the independent si de wall street jurnal editia de europa online. pe asta ma bazez si fac o afirmatie bazata pe o sursa sigura.

Ceea ce a facut Cerciu aseara este intradevar o optiune personala sa scapi de un "prieten pe facebook" pentru ca avea alta parere neexplicata in clar fata de a ta. Cred ca nu vreau in lista mea de prieteni o persoana de acest gen.

Ma mira ca postul inca este acolo sincer.. la viteza aia de reactie....

@Deceneu

uita-te in sondaje, cu cat e mai ne-scolita persoana si cu cat provine dintr-un mediu mai sarac si mai indepartat de marile orase cu atat sunt mai inversunati impotriva lui Base. e vorba de patura sociala, cei loviti sunt pensionarii si copii acestora, profesorii, si toti bugetarii. astia sunt mai mult de 8 milioane, cu drept de vot. Deci te intreb: ce sanse are Base? si stii ce e ciudat? cum de reusesc cei din USL sa treaca nevinovati prin ochii romanilor? e cumva criza pe mandatul lui Base?
    am vazut inversunati tare impotriva lui Base si habar nu aveau de ce sunt asa inversunati, nici macar nu puteau sa imi dea un exemplu inafara de cel cu "a vandut flota". asta e mass media action in ro!

voi cei care votati DA, sa traiti bine! dar nu aici in uk, in ro, ca aia meritati. :)

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ultima fraza o sa o folosesc ca si semnatura

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @plictis - daca ai avut un conflict cu el pe facebook asta inseamna ca trebuie sa vii pe forum si sa spui ca "a pierdut baza de date", ca "regulamentul e facut la misto", ca "Cherciu e platit de PSD"?
    Mentalitate de gradinita, sau doar "romaneasca"? Hai sa fim seriosi. Nu esti interesat de politica dar esti pro-base? Hai sa ne dam cu stangu'n dreptu' si sa mai facem ceva propaganda.

Afirmi ca cei ne-scoliti sunt influentati pentru ca traiesc rau? Iar cei "jmecheri" vor vota pentru basescu pentru ca o duc bine? Pai e exact ce NU as vrea eu pentru Romania. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa dispara "jmecherii". Patura aia sociala pe care tu o consideri "prostime" are dreptul sa traisca decent, nu sa astepte, asa cum i-a invatat regimul de 8 ani incoace sa astepte la alegeri o sticla de ulei.

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si ca sa stabilim clar o treaba.
    Singura pagina de pe ROMANi ONLiNE in afara forumului care se refera la referendum este aceasta: http://www.romani-online.co.uk/actualit ... iulie-2012
    Nici acolo si nici pe forum, nimeni nu indeamna comunitatea sa voteze in vreun fel anume. Pe forum ne exprimam pareri personale, ne contrazicem si ramanem prieteni tocmai pentru c anu ne atacam personal.

Din cate observ, plictis si deceneu sunt singurii care sustin ideea ca "cine nu e de acrod cu mine e cel mai prost".

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Dane,

DA am mentalitate de gradinita, si nu mai cred o iota din ceea ce zic cei ca tine. Hai sa clarific ceea ce am afirmat mai devreme: Nu ma intereseaza politica din ro, si nici emigrantii mai ciocolatii de pe la metroul londonez, dar imi place sa stau informat, dupa cum ti-am mai zis, NU din presa din ro, ci din ziarle NE influentate de politicul romanesc, si de aceea am o parere despre ce se intampla acolo. Trebuie sa stau informat pentru ca intru dimineaza la birou si ma intreaba englezii de ce a cazut moneda aia est europeana RON. sau de ce Baroso trimite scrisori romaniei. Mai clar de atata nu pot, si nu le am cu desenatul ca sa iti desenez.

Regulamentul nu e la misto, titlul suna comunist - FACT
    Pierderea accounturilor userilor - FACT
    Platit de PSD? nu e fact, am imaginatia bogata? poate? de ce a reactionat asa de radical atunci? deja e 50%+1 platit....

pai clasa aia care traieste bine a inceput sa se cam duca in puscarie - citeste rapoartele ue pentru justitie - pagina ue. TOATE SE DATOREAZA LUI BASE. asa zic ziarele ne-politice internationale nu eu.

Oricum nu are sanse Base, si e si ultimul meu cuvant ca si cetatean. vezi postul de mai sus pentru detalii.
    zii faina, si vezi daca ai chef de rastalmacire la ce scriu, o sa iti raspund cu un blank page.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu spuneam ca ai gasit locul sa iti versi amarul pentru faptul ca te-a sters prietenul tau din lista. Spuneam ca sunt atacuri, indiferent ca sunt reale sau nu, si nici n-am pus la indoiala faptul ca TU consideri ca titlul e "comunist" sau ca povestesti de nu's ce accounturi.

Singurul lucru "remotely related" ar fi ca tu sustii ca Adrian, in afara ROMANi ONLiNE, ar putea fi platit de PSD sau ceva. Daca ai gandi mai departe de lungul nasului, ti-ai da seama ca un om "platit" face cu totul altceva pe propriul site.

Continui sa faci atacuri din astea "fine" spunand ca "nu crezi ce spun oameni ca mine", insinuand astfel ca eu as fi vreun om rau sau incadrat intr-o anumita categorie. De cand e rau sa ai opinii? Ti-am sters vreo postare, am indemnat pe cineva sa voteze in vreun anume fel?

Eu cred (parerea mea) ca TU esti platit sa dezinformezi. Altfel n-ai reactiona asa si nu te-ai baga pe un forum pe care nu il vizitezi frecvent, doar ca sa discreditezi o persoana care are opinii. Conform logicii tale, eu am mai multe sanse ca afirmatia mea sa fie adevarata.

Astept "blank page"-ul

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Spaghetti Carbonara anyone ?

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Blank start:

Blank finish

alte comentarii?

20. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    pt. theman 73(pasajul de m ai jos e din theman73)
    si deceneu
    Daca Basescu ajunge la puscarie , ma duc langa el

Sant 100% convins ca Basescu nu poate fi invinuit de nimic

Toata mascarada asta cu dosare penale isi are izvorul direct din beciurile Grivco

Tot ce imi doresc este ca toate aceste probleme sa se rezolve odata
    pentru totdeauna

Si ca sa fiu sincer consider ca ar fi mai bine ca Basescu sa fie demis , macar atunci romanii nu ar mai putea urla de durere cand ai va penetra USL-ul pe la spate

Referendumul nu va reusi sa-l darame pe Basescu , sant dispus chiar sa pariez pe asta

chiar nu are rost sa aduc argumente pro s au contra vis-a-vis de diferite partide politice , ce a facut base,ponta,iliescu......e tardiv si pt. cei doi oricum de neinteles
    m ai bine v ati uita azi pe posturile de stiri...........ar fi m ai relevant ........in timp ce base iesea si anunta k taie salarii,pensii,ajutoare pt. persoane cu handicap,indemnizatii de crestere copii....etc. lista poate continua..........el CONDUCATORUL MULT IUBIT ( el neintelesul)......ce facea
    uitati va singuri cate milioane de euro a bagat in vila de la rapps care ii revenea dupa terminarea mandatului.........omul este m ai megaloman decat CEAUSESCU
    m ai este veca de adaugat

Share This Page