0.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referendum - 29 iulie 2012

Discussion in 'Politica' started by crimm, Jul 8, 2012.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti idee cat ar trebui sa astept la coada ca sa votez in Londra (consulat sau ambasada)?
    Nu am mai votat pana acum si nu stiu cat de bine e organizat.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Marin - nici o idee - si vad ca nimeni nu se inghesuie sa raspunda.

In alta ordine de idei - tot legat de referendum zic eu, o scrisoare gasita intamplator:
    http://antonesei.timpul.ro/2012/07/24/s ... bruxelles/

As vrea sa fie clar pentru toti ca eu nu vad din acest referendum un razboi intre USL si PDL ci un referendum pentru demiterea lui Basescu. Atat si nimic mai mult. Daca nu sunt PENTRU Basescu nu inseamna nici ca sunt USL-ist nici ca sunt mafiot, iar daca sunt PRO Basescu nu inseamna nici ca sunt PDL-ist nici ca sunt nebun. Fiecare are dreptul sa creada ce vrea despre cine vrea.

Daca are cineva informatii si documente PRO sau CONTRA Basescu le poate posta, cu mentiunea ca acestea nu trebuie sa fie pro sau contra Ponta, Antonescu, USL, PDL. Si nici nu e cazul de propaganda politica, as vrea sa incercam sa ne mentinem pe linia de plutire - oferim informatii si fiecare judeca cum vrea si voteaza ce vrea (daca voteaza, fireste).

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Aceasta discutie isi avea rostul daca intradevar existau motive pentru suspendarea lui Basescu .

Atata timp cat nimeni nu poate veni cu fapte concrete inseamna ca este o lovitura de stat .

Se incearca din toate puterile de catre USL ca lumea sa vorbeasca doar despre referendum sperand ca lumea va uita de ilegalitatile facute de ei ca sa ajunga aici .

Este o lovitura de stat in desfasurare si se incearca legitimarea ei prin referendum

Eu pot sa va spun ca poporul roman nu este chiar atat de timpit si USL va vedea in curand asta

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - Pe Ceausescu l-a rugat cineva frumos sa-si dea demisia? Au asteptat oamenii alegerile ca sa voteze pe altcineva? Asa ca indiferent ce e, lovitura de stat, revolutie, ideea e ca pentru unii, Basescu trebuie sa plece de la putere si sa raspunda pentru faptele sale in fata unor judecatori. Are destule dosare penale.

Faptele concrete sunt descrise chiar in scrisoarea al carei link l-am pus mai sus. Incercarea PDL de a indeparta discutia de la demitere catre "cat de rai sunt ceilalti" nu prosteste de fapt pe nimeni. "Legitimarea loviturii de stat prin referendum" - astea parca erau cuvintele lui Basescu. Depinde cu ce ochi privvesti lucrurile. Probabil cand o sa ajunga in fata instantei o sa stim si noi daca a furat sau nu. Tu ce crezi? :p

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Daca Basescu ajunge la puscarie , ma duc langa el

Sant 100% convins ca Basescu nu poate fi invinuit de nimic

Toata mascarada asta cu dosare penale isi are izvorul direct din beciurile Grivco

Tot ce imi doresc este ca toate aceste probleme sa se rezolve odata
    pentru totdeauna

Si ca sa fiu sincer consider ca ar fi mai bine ca Basescu sa fie demis , macar atunci romanii nu ar mai putea urla de durere cand ai va penetra USL-ul pe la spate

Referendumul nu va reusi sa-l darame pe Basescu , sant dispus chiar sa pariez pe asta

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, fiecare este convins de ce stie si de ce vede.
    Manipularea in masa a fost dovedita si inca am datele independente pentru a demonstra (inca o data) ca de la ministerul Udrea se facea campanie agresiva pentru PDL/Basescu. Deci din bani publici daca ma intelegi, acoperite (in visele lor) de serviciile alea atat de minunate - STS.

Daca o facea udrea fara sa stie basescu, atunci basescu are o scuza. Dar ma indoiesc.

De ce am adus in discutie asta? Pentru ca lumea trebuie sa stie ca si PDL si USL are oameni pregatiti pentru a DEZINFORMA si pentru a face lumea sa creada ca Basescu e cinstit sau ca Ponta e vreun sfant.

Alegeti si voi informatiile venite din surse cat mai respectabile si din documente pe care le vedeti cu ochii vostri. Documente stampilate, dosare, declaratii de avere verificate etc.

Pentru mine, daca exista 1000 de postaci pe facebook care fac campanie si o mie de ziare gen "criterii punct ro", astea nu valoreaza nici 1%fata de ce spune un singur om dintre cei care a semnat scrisoarea de care pomeneam mai sus.

7. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu'sh daca ati vazut chestia asta care circula pe net, nu stiu exact sursa si nici cat de accurate e sau nu:

Eu una nu m-am decis inca daca sa votez sau nu (inclin sa nu), dar daca o voi face voi vota impotriva demiterii lui Basescu desi sunt departe de a fi pro-Basescu.

In alta ordine de idei, ce nu inteleg eu e wtf mai cauta Ponta la putere, din moment ce e oficial ca a plagiat teza de doctorat? Sau nu e oficial?

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oficial nu a plagiat - asta cu plagiatul e propaganda si manipulare. Maine infiintez si eu o comisie si zic ca a plagiat Basescu la BAC :))
    Se vorbeste despre plagiat cand de fapt e vorba de demiterea lui Basescu. te-ai prins, da?

In alta ordine de idei - comparatia este nedreapta pentru ca mandatul lui Basescu se intinde pe o perioada de 8 ani, spre deosebire de celelalte.
    Daca luam in considerare ca Basescu a facut parte din majoritatea guvernelor dinainte si de dupa revolutie si de fapt guvernul se ocupa cu problemele din tabel, nu presedintele, putem trage totusi concluzia ca a fost bine atunci cand Basescu NU s-a ocupat de problemele alea :)))))

Se mai observa ca MEDIA ANUALA / MANDAT este exprimata strict in cazul in care mandatul lui Basescu este mai bun ca celelalte. De unde reiese si cine a facut calculele

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane

Un singur motiv ca Basescu sa fie suspendat exista ?

Doar unul singur , dar nu povesti a la haznaua3 ... fapta , pe ziua de ... ma tem ca nu exista nimic ....

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - Președintele Băsescu a încălcat principiul fundamental al separației și echilibrului puterilor in stat.
    Ceea ce se traduce prin Dictatura.
    Stiu ca pentru unii nu conteaza asta, ca fireste, exista oameni care se simteau bine si pe vremea lui ceausescu, dar pentru mine conteaza. E un motiv suficient. Sa mai spun si ca a numit oameni in functii, cand asta nu era treaba lui? Nu mai zic ca apoi zice lumea ca sunt USL-ist :))))

Pentru unii e mai important plagiatul lui Ponta, de parca ar candida el la presedentie. El oricum n-o sa reziste la infinit (sper).
    BTW, tin sa ii multumesc si pe aceasta cale domnului Boc, fostul ministru, ca mi-a semnat si mie o hartie care statea pe masa lui dinainte sa fie primar (din nou). O fi fost ocupat cu campania, asa cum ii sta bine unui primar?

11. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    E vorba chiar de Ponta si nu deloc e propaganda si manipulare ci e alb-negru 100% chiar daca_comisiile lu' peste n-au coloana vertebrala, la fel ca si Ponta de altfel. Suntem off-topic cu plagiatul, e drept :)

Eu n-am fost si n-am votat niciodata pro-Basescu ci contra oponentilor lui - raul cel mai mic. In plus, imi displace profund ca individ - dar asta e valabil pentru majoritatea politicienilor care se fataie pe scena politica .ro, indiferent de culoarea politica. Mai toti sunt o apa si-un pamant.

Totusi, mizeriile facute de USL/Ponta/Antonescu in ultimele 2 luni - TVR, ICR, arhivele nationale, monitorul oficial, avocatul poporului, OUG ref la CCR si referendum, etc. au adus Romania intr-un rahat (ma scuzati) din care nu mai are nici o sansa sa iasa in curand, cu ei la putere.

http://www.economist.com/node/21558624
    http://www.nytimes.com/2012/07/19/world ... forts.html
    http://www.epp.eu/pressnew.asp?artid=1884

Cheers.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane

Sa fie cum vrea poporul pana la urma , nu trebuie sa ne infierbantam noi pe aici , e destul de cald afara ... dar omule asta cu Ponta e prea gogonata , tu chiar crezi ca Ponta nu a plagiat ? ca daca e asa promit solemn sa nu ma mai implic in discutii politice cu tine

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - nu ma pricep la teze de doctorat pentru ca nu am nici master nici doctorat.
    Ce stiu eu este ca in domeniul tehnic (cum a fost la noi) peste jumatate din persoane si-au luat licenta facand proiecte departe de a fi originale. Majoritatea as putea spune ca au fost chiar copiate si re-scrise, priectele facute cu dimensiuni diferite dar nimic nou etc. Probabil ca nu e acelasi lucru sa prezinti o lucrare de licenta si una de doctorat. Mai mult, in domeniul "uman" cred ca este si mai greu sa prezinti o lucrare pur originala, pentru aceasta trebuind sa fii filozof sau ceva.

Mai stiu ca nu sunt in masura sa decid ce e plagiat si ce nu. Daca majoritatea tezelor de doctorat dintr-un domeniu sunt facute conform unei structuri considerata "standardul in industrie", oricand poate veni un altul, din alt domeniu, care sa decida cu de la el putere ca toate "sunt plagiat"?

Mai cred (nu stiu, doar cred) ca MINIM 90% din tezele de doctorat sunt facute de altcineva decat proprietarul lucrarii si ca autorul declarat nici macar nu stie cu exactitate ce scrie acolo.

Mai STIU ca doctoratele in Romania sunt "la moda" si ca iti aduc diverse avantaje pe plan profesional. Ca sa devii doctor nu trebuie sa fii destept ci sa cunosti pe cine trebuie. Mai exact, daca ai un profesor care poate lua doctoranzi si te dai bine pe langa el, acesta te va pune pentru 2-3-4 ani sa fii un fel de asistentul lui personal neplatit si in schimb vei primi minunata diploma.

Avand in vedere "standardul in industrie", pot spune doua lucruri:
    1. Da, teza de doctorat a lui Ponta nu poate fi 100% creatia lui, nu este 100% originala (si ar fi chiar absurd sa fie avand in vedere ca nu inventeaza nimic ci doar dezbate lucruri).
    2. DAR nu depaseste cu nici macar 1% media in materie de plagiat a restului tezelor de doctorat din Romania.

Parerea mea despre asta? Sa ne facem de ras ca tara in loc sa ne corectam! Sa ne bagam picioarele in el sistem de invatamant si sa luam la puricat toate tezele de doctorat din generatia lui Ponta, sa vedem daca avem vreo surpriza.

Astea sunt cocluziile mele dupa ce am vorbit cu cativa doctoranzi si dupa ce am vazut la prieteni apropiati de ce vorr sa devina doctori si ce trebuie sa faca sa ajunga acolo.

Vreau sa mentionez ceva, ca sa fie lucrurile si mai clare: (cifrele sunt din memorie, poate nu sunt exacte, or fi 1-2 procente sus/jos)
    Romania are persoane cu studii superioare 11% din populatie, fata de media europeana de 22%
    Romania are fix acelasi numar de doctoranzi cu media europeana.
    De unde reiese ca in Romania e la moda sa fii doctor, ca mai destepti ca altii nu vad ca suntem, adica nu tre sa fii geniu sa vezi ca nu o ducem mai bine, nu avem realizari stiintifice si nu excelam la nimic.

Revenind la Ponta - din punctul lui de vedere nu a plagiat. Din punctul meu de vedere a plagiat in aceeasi masura in care plagiaza si restul de 90% de "doctori" romani, deci se incadreaza in "industry standard" (duble ghilimele sa se inteleaga ironia), deci DA, a copiat. Nu stiu daca a plagiat pentru ca nu i-am citit teza de doctorat si nu ma pot lua dupa ziarele lui Basescu care prezinta pasaje si sublinieri. Poate daca as citi lucrarea mi-as da seama daca din context reiese ca isi insuseste ideile oamenilor sau ii citeaza / reda fapte in paginile copiate.

Din punctul celor care nu au altceva sa ii reproseze e cea mai grava problema a Romaniei :)))))
    Gaseste-i probleme adevarate - furturi, spalare de bani, insusiri frauduloase de proprietati, abuzuri si apoi stam de vorba. Eu stui doar ca l-am vazut in compania unor mafioti, nu stiu in ce context. Sunt sigur ca nu e sfant, dar nu pot inca sa il acuz de nimic. Astept dosare, capete de acuzare samd.

14. 3flipflops

3flipflops New Member

Trophy Points:
    0
    In ceea ce priveste datoria externa, BNR informeaza ca, pe termen mediu si lung, aceasta a ajuns la suma de aproape 77,5 miliarde euro la 30 aprilie 2012, in crestere cu 2,3% fata de 31 decembrie 2011. In acelasi timp, datoria externa pe termen scurt inregistrata la 30 aprilie 2012 a fost de peste 21,5 mld. euro, in scadere cu 5,2% fata de 31 decembrie 2011. Cumulat, datoria externa a Romaniei se ridica la nivelul sumei de 98,9 mld. euro, comparativ cu 98,4 mld. euro, soldul inregistrat la sfarsitul anului 2011.

datoria externa 2004 sursa BNR http://www.bnro.ro/page.aspx?prid=713
    datoria externa 2012 sursa BNR http://www.bnr.ro/Datoria-externa--5711.aspx

daca tu ca presedinte te declari "presedinte jucator" tai salarii, pensii, austeritate cat cuprinde DAR bugetul presedintelui creste !!! datoria externa creste (ne imprumutam de la FMI fara numar ) dar nici o politica economica implementata de tine prin premierul marioneta BOC nu da rezultate, licitatii cu dedicatie de sute de milioane de euro, dosare penale blocate in justitie dar arati cu degetul in stanga si dreapta ....... si totusi te declari sarac si cinstit - auzi la EL alege sa poarte in campania de la referendum ALB pt reprezinta PURITATE ..... mai bine trecea de la portocaliu la MARO omul mananca kkt cu lopata

daca e asa cinstit si democrat sa iasa public si sa zica "dragi romani haideti la referendum in numar cat mai mare!!!!" nu sa se ascunda dupa Curtea Constituţională

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @3flipflops - adica Romania o duce (hahaha) mai bine pentru ca s-a imprumutat masiv in ultima perioada?
    Pai si eu daca ma imprumut de cateva mii de lire si ii sparg in club intr-o noapte o duc bine.. noaptea aia. Logic.

16. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Incepe atacul la baioneta :)

18. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Ce ciudat?!?!
    Il aveam pe Cerciu in lista de prieteni pe facebook pana mai adineauri cand i-am zis ca sunt mirat ca e impotriva lui Base, i-am urat success in activitatile pe care le desfasoara, si l-am rugat sa isi etaleze opiniile politice in numele lui, nu in numele comunitatii, iar daca are ceva de spus sa zica in numele dansului, nu in numele comunitatii de rom in UK, iar dupa 30 de secunde m-a sters din lista lui, si mi-a blocat accesul la wall-ul lui.
    Asa ca am tras urmatoarea concluzie avand in vedere actiunea atat de rapida a lui Adrian:

Domnule Cerciu, stiu ca ati muncit mult sa ajungeti sa detineti albinuta si alte alea prin uk, dar chiar sa fiti platit de USL PSD pentru campanie in uk anti Base? in asa hal ati ajuns?

Acu poti sa imi stergi postul, adminu-le, sau acount-ul cum "sefu" are obiceiu ai 30 de secunde, altfel "sefu" a fost mai rapid ca tine :). sa iti aminesc ca sa nu cauti in baza de date pe care ati pierdut-o de cateva ori numele meu este Laurentiu Comsa, iar username-ul meu este plictis.

Daca imi dai un pm iti dau si numarul meu de tel daca ai chef de o barfa mica!

P.S. Adminule, vezi ca ce am postat mai sus nu se inscriu la "Regulament de ordine interioara" capitolul INTERDICTII alineatul 1 - atacuri la persoana- pentru ca v-am povestit un fapt.

ah si inca ceva, asa sfatuitor cum sunt eu, arunca si tu un ochi pe alte forumuri, si vezi ca esti cam inainte de 98 cu "regulament de ordine interioara", credeam ca e vorba de ordinea in care bit-ii or sa se aseze pe HDD si nu despre regulamentul forumului. Sorry, :)

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Bine ai venit in lumea mea plictis

Intradevar adrian este rapid de mana , nu cred ca postul tau va vedea rasaritul soarelui :)

Anyway am copiat (ca Poanta ?) postul tau ca sa fiu sigur ca nu se pierde in eternitate :)

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Constat ca un avanpost PDL Basescu se contureaza aici pe forum. Nu stiu cat de mult se pricep la politica cei care il formeaza, dar stiu ca daca arde casa pe mine trebuie sa fac ceva. Si cand am facut ceva, am iesit in strada si am strigat "Jos tirania, jos Basescu!".

Acum nu mai strig, acum voez. Si votez PENTRU DEMITERE, nu il votez pe Ponta sau PSD-ul. Asta vom vota cu totii: DEMITEREA LUI BASESCU. Cu alegerile generale e alta gasca in alta traista.

Share This Page