8.6 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referendum - 29 iulie 2012

Discussion in 'Politica' started by crimm, Jul 8, 2012.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    The Brussels European Summit (16-17 December 2004) endorsed the closure of negotiations and “noted with satisfaction that progress made by Romania in implementing the acquis and commitments entered into as regards, in particular, Justice and Home Affairs and Competition, has made possible to close formally all the outstanding chapters with Romania on 14 December 2004 and accordingly looked forward to welcoming it as a member from January 2007”.
    http://ec.europa.eu/enlargement/archive ... ons_en.htm

Macovei was appointed Justice Minister in December 2004

fiecare crede in ce vrea

2. homn jr.

homn jr. New Member

Trophy Points:
    0
    http://en.wikipedia.org/wiki/Monica_Mac ... ecognition

De asemenea, intr-un document ajuns pe wikileaks, ambasadorul SUA declara ca daca eforturile Monicai Macovei nu ar fi existat, cel mai probabil Romania nu indeplinea cerintele cerute in reforma justitiei.

Nu zic ca e doar meritul ei, zic doar ca a fost un factor decisiv.

@Dromaderu: Sper ca automatismul de scris nu inseamna ca in subconstient asociez lucrurile bune cu forma masculina si ca a fost doar o neatentie de a mea -limba-

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    deci tot nu ne-ai explicat ce a facut ea cata vreme s-a incheiat aderarea in 17 dec 2004 si ea a devenit ministru pe 29 decembrie 2004

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    România a încheiat negocierile de aderare în cadrul summitului UE de iarnă de la Bruxelles din 17 decembrie 2004.
    "la caterinca", de fapt PDL-ului trebuie sa-i multumim.

Scuze John, dar cand am vazut-o pe Macovei zilele trecute cat poate sa minta si cu cata nerusinare, m-a apucat scarba. Nu stiu de ce o apreciezi asa de mult si imi pare rau ca spun ceva urat despre o persoana pe care o admiri. Eu cred ca indiferent care e miza, nu ar trebui sa minta. Ar putea sa ascunda adevarul, sa ocoleasca sa il spuna eventual.

5. homn jr.

homn jr. New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum singur zici, Dan, Romania a incheiat negocierile de aderare in 2004 si a semnat tratatul in 2005.
    Romania nu a devenit membra si prin tratatul din 2005 se exprima faptul ca Romania urmeaza sa devina membru doar daca indeplineste conditiile impuse: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 202:RO:pDF

Cat despre minciuni, da un citat cu ce a spus, sau un rezumat, sau daca exista o inregistrare. Eu nu sunt fixat pe anumiti oameni. Daca a mintit, asta nu ii diminueaza ce a facut insa isi pierde credibilitatea in fata mea. Vorba alora de la PNL: MRU a crescut la 35% credibilitate, trebuie sa-i gasim un dosar. ^^

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    :)

Asa cum vad eu psd ca fiind ciuma rosie comunista se pare ca Dan vede in PDL o adevarata cammora

Totusi Dane , fara referiri la politica actuala , de ce pe vremea psd nu au existat cazuri de coruptie ? dar te rog fara ideea ca sant doar pentru alegeri arestarile si anchetarile din ultima perioada , am inteles ca sant 19 parlamentari inculpati si cu voia celui de sus 20 cu varanul voiculescu

7. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Dan Voiculescu a renuntat de mult timp la functia de senator.

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am afirmat eu vreodata ca aia sunt sfinti?
    Sunt si aia la fel de corupti. Ti-am zis, as fi vrut ca dupa referendum sa vina aia sa se razbune si sa scapam de cat mai multi, apoi sa urmeze o perioada mai "discreta" din punct de vedere al furturilor din banii statului, in ideea ca le e frica unii de altii.

Cand o singura parte detine puterea prea multi ani si-o ia in cap si face ce vrea, fara sa le fie frica de vreo judecata.

Probabil o imagine face cat o mie de cuvinte:

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu ai citit ce scrie acolo?!

este vorba de ceea ce trebuie sa faci dupa ce esti acceptat. nimic spectaculos, nici o referinta la ceea ce a facut macovei.
    la fel cum daca vii in uk trebuie sa declari la hmrc, etc

de exemplu pct 1 e legat de schengen, planul era sa fim in 2009 - alo monica macovei ce se intampla, suntem in 2012!?
    În scopul implementarii PAS 2004 revizuit, România are în vedere data de 01.01.2007 ca data de aderare la UE, stabilita în conformitate cu cele stabilite în cadrul Summit-ului de la Copenhaga în decembrie 2002. În ceea ce priveste aderarea ulterioara la Acordul Schengen, se considera ca 2009 reprezinta o tinta rezonabila, având totusi în vedere, în mod realist, faptul ca evenimente neprevazute ar putea sa genereze întârzieri nedorite.
    http://proiectsisf.mai.gov.ro/index07.htm

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

,,Demisia lui Dan Voiculescu din funcţia de vicepreşedinte al Senatului este prima decizie publicată în Monitorul Oficial de la trecerea în subordinea Guvernului. ,, si asta doar ca sa isi mute dosarul de la Curtea Suprema , ceea ce sa si intamplat .

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    astea sunt tertipuri care toti le incearca - stramutarea de la o instanta la alta, schimbarea completului samd. pana la urma daca exista faptele, tot acolo se ajunge...

iar pt fanul monicai macovei, parca ea vroia sa inchida DNAul... am putea zice noroc cu UE ca a stat cu gura pe noi!
    http://www.luju.ro/dezvaluiri/anchete/a ... na?print=1

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Maestre sapanta , luju.ro este cumva scris de ciutacu & co ?

13. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    wow, decizie mai proasta nici ca se putea... 12 septembrie??? romania e doomed, in caz ca mai exista vreo indoiala. nici macar nu mai conteaza care e rezultatul.

UPDATE 16.09: CCR a aminat pentru 12 septembrie decizia, cerind pina atunci verificarea tuturor listelor electorale, transmit televiziunile de stiri, care-l citeaza pe Tudorel Toader, judecator al CCR. Pina atunci, Crin Antonescu ramine presedinte interimar si Traian Basescu presedinte suspendat

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12 ... -iulie.htm

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    No comment

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O institutie care se da cu cine e mai puternic nici nu avea cum sa ia alta decizie, avand in vedere ca acum nu le e clar inca cine e mai puternic.

E o ocazie sa vedem daca USL-ul pune mana si face ceva util sau o ard in continuare aiurea.

16. homn jr.

homn jr. New Member

Trophy Points:
    0
    A si facut asta, insa in inregistrare zice PNA. A rupt PNA care era fix nimic si a facut din el DNA, singura instutite a statului care functioneaza. Si sper din tot sufletul Crin sa nu se cace pe ea. Nu m-ar mira, dar... asta e. Ma intreb de tine la fel cum ma intreb de multi de aici: manipuleaza sau e manipulat?

Poate sa vina si Iliescu inapoi, sa iasa Romania din EU si sa revenim la comunism. Putem transforma Bucurestiul in mica moscova, ca pentru usl parisul pute. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic. Dar cand o sa ai nepoti si vor invata la istorie de masa de "intelectuali" care au pus cei mai mafioti si mai incompetenti oameni in conducere sper sa ai demintatea sa le povestesti ce gandeai in 2012. Alternativa e sa faci ceea ce fac si fostii informatori astazi.

@Dan: USL are deja puterea. De presedentie e nevoie doar daca vrei sa faci numiri in justitie, sa gratiezi si sa reprezinti Romania pe plan extern. Ei ar putea foarte bine sa aplice super planul lor economic acum si sa faca din Romania o tara model. Insa nu asta vor. Ei vor sefia DNA si procurorul general si aia sunt numiti de presedinte.

Sper sa nu fiti in Romania cand ajunge USL la putere absoluta.

Astea fiind spuse: Basescu a murit, Traiasca Basescu!

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Mie-mi convine asa… ma avantajeaza situatia, nu traiesc in RO, duc o viata confortabila, nu am grija zilei de maine, n-am mai votat de vreo 15 ani… ce sa vreau mai mult decat sanatate, aventuri si vacante de calitate?

Vremurile astea imi par déjà vu … in 1990 am avut amici care ma evitau pe strada ca eram cu aia de-alde Ratiu si Campeanu… tot atunci vreo 85 la suta din populatia RO aclamau minerii ptr ‘curatarea’ Pietii Universitatii… nu pot sa-l uit pe Iliescu cand a castigat presedintia cu peste 12 mil voturi -ranjetul pe figura poporului a durat vreo doi ani.

Datul puterii pe mana poporului neavizat ustura tare.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu stiu cine scrie, dar am ascultat si eu ce a zis tanti... -plans2-

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    parerea mea e ca toata treaba cu justitia s-a facut de gura UE...
    iar in trecut nu se fura asa de mult ca nu era de unde, asa ca PNAul nici nu prea avea mare lucru de facut. cresterea economica a fost in ultimii ani.
    de cand s-a inventat borduriada parca s-a dat drumul la robinet

20. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Uite votu', nu e votu', uite cvorumul, nu e cvorumul... diaspora fara CI voteaza... dar nu se numara decat voturile, nu si cetatenii care au votat, sau cum? Si nu e 12 sep ci 31 aug.

"Guvernul Boc putea sa faca ordine in aceste liste electorale permanente, sa repare greseala Guvernului Tariceanu care-i eliminase pe cetatenii romani cu domiciliul in strainatate si sa-i scoata de pe listele suplimentare si sa-i includa la loc pe listele permanente. N-a facut-o, la fel cum acest aspect a fost neglijat si de Guvernul Ungureanu si de Guvernul Ponta. Guvernul Ponta a organizat referendumul de demitere a presedintelui fara sa-i includa pe cetatenii romani cu domiciliul in strainatate pe listele permanente. Nici Parlamentul, autoritatea legiuitoare, nu a simtit nevoia sa indrepte in ultimii patru ani eroarea comisa de Guvernul Tariceanu.

Astfel, s-a ajuns ca acum demiterea lui Traian Basescu sa depinda de micsorarea numarului de votanti de pe listele electorale permanente care nu mai pot include si cetatenii romani cu resedinta sau domiciliul in strainatate."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-129 ... natate.htm

Share This Page