10.7 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recuperare taxe dupa plecare din UK?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by nosel, Dec 2, 2012.

1. nosel

nosel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

In decursul a 4 ani, cat am fost si student, am lucrat fara intrerupere, la aceeasi firma. Am tot auzit ca poti recupera din taxe avand in vedere ca pleci definitiv din Anglia, e adevarat?

Imi puteti spune ce taxe se recupereaza? Pana acum am platit undeva la 10 000£ taxe.

Precizez ca vreau sa plec definitiv din Anglia.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Din cate stiu eu poti recupera doar ce ai platit in plus in anul in care pleci. Eu am recuperat odata impozite cand am plecat acum mai mult de 10 ani si am primit vreo cateva sute de lire pt impozitele platite in plus pe anul ala. Vezi k sunt info pe site-ul HMRC.

3. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Si pe mine m-a interesat subiectul asta. Se completeaza P85 si se trimite la HMRC www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf

Ideea cu recuperarea taxelor nu inseamna ca recuperezi tot ce ai platit cat ai lucrat in UK ci doar in anul fiscal in care pleci. Stii ca primii vreo £8,105 pe an sunt tax free iar apoi platesti taxa 20% pana la £34,370 dupa care 40%. Cand esti platit PAYE ai acelasi venit lunar si platesti aceeasi taxa lunar, chiar daca sa zicem primele 2 luni de la inceperea anului fiscal ai putea sa nu platesti nici o taxa pana cand atingi thresholdul de £8,105. Practic tax allowance-ul se distribuie uniform pe 12 luni astfel incat primii aprox £675 pe luna sunt scutiti de taxa.

In momentul cand pleci la mijlocul anului fiscal, fiind PAYE n-ai beneficiat inca de tot tax allowance-ul sau ai platit 40% taxa desi inca n-ai depasit £34,370 in acel an. Si atunci ti se recalculeaza cata taxa ar fi trebuit sa platesti functie de data cand parasesti UK-ul. Cu cat mai aproape de sfarsitul anului fiscal, cu atat iei mai putin inapoi deoarece rectificarea e minora.

4. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia pentru recuperarea taxelor platite in plus nu are nicio legatura cu plecatul din UK. Ai sanse mai mari sa recuperezi ceva daca pleci in mijlocul anului financiar dar la fel de bine poti sa nu ai nimic de recuperat. Poti sa aplici retroctiv pe ultimii 5 ani. Daca ai avut acelasi job probabilitatea sa ai ceva de recuperat din urma este aproape 0 dar ai putea avea ceva de recuperat pe anul asta.

Nu se recupereaza toti banii, ci doar ceea ce ai platit in plus. Si nu poti aplica pentru recuperarea National Insurance Contribution, dar poti transfera banii respectivi la fondul de pensii din Romania.

5. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Ba are o mare legatura, tocmai de asta se si numeste P85 - Leaving the UK form. Pe asta o completeaza si britanicii care emigreaza din UK. Si cum spuneam mai sus, bani se iau inapoi daca se plateste taxa in avans, cum e cazul PAYE.

6. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Ai informatii partiale si dezinformezi. Exista 3 variante: cu P85 cand pleci din UK, cu P91 cand ramai in UK dar nu intentionezi sa mai lucrezi pana la sfarsitului anului fiscal, sau pur si simplu daca ai fost taxat incorect la sfarsitul anului fiscal indiferent de ce faci in continuare e.g. lucrezi, pleci, etc.

Nu e vorba de nicio taxa in avans, nu platesti nimic in avans. Acea alocatie pentru care nu se plateste taxe se imparte la 12 si in fiecare luna pentru aceeasi suma nu platesti taxe. Daca nu ai lucrat in toate cele 12 luni suma respectiva creste pentru fiecare luna - de ex 8105/12 sau 8105/7- si atunci recuperezi ce ai platit in plus. Sau se poate sa ai nshpe joburi si Tax Code-ul tau sa fie incorect pentru unele dintre ele si poti fie sa mai scoti din buzunar fie sa recuperezi ceva.

7. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Nu inteleg cum dezinformez. In cazul de fata este vorba de plecare din UK, deci P85. Am explicat in primul mesaj despre distributia tax allowance-ului pe 12 luni. Tax allowance distribuit inseamna, matematic, taxa data in avans cu scopul uniformizarii distributiei, de unde si banii dati inapoi cand pleci din UK.

8. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    uite, poate ca n-ai citi bine. Raspunsul meu era unul general pentru ca el a presupus ca poate aplica pentru tax refund doar daca pleaca din UK. Si ca isi va lua toti banii platiti statului. Inclusiv NIC.

[quoteBa are o mare legatura, tocmai de asta se si numeste P85 - Leaving the UK form. Pe asta o completeaza si britanicii care emigreaza din UK. Si cum spuneam mai sus, bani se iau inapoi daca se plateste taxa in avans, cum e cazul PAYE.[/quote]

Intr-adevar, in cazul lui se aplica cu P85 pentru ca pleaca, dar si daca ramane tot poate aplica. Ca are sanse destul de mici sa recupereze ceva asta e partea a doua.

Si dezinformezi pentru ca nu ai citit postul meu in totalitate sau nu l-ai inteles. Inca o data, nu trebuie sa pleci din UK ca sa aplici pentru tax refund ci trebuie doar sa fi platit mai multe taxe decat era cazul.

Nationalitatea, atunci cand aplici pentru tax return, nu prea conteaza ( decat in cazul USA, Barzilia si alte cateva state care nu au un double taxation accord cu UK).

9. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @Super trooper
    De acord ca poti aplica pentru tax refund chiar daca nu pleci, dar nu asta il interesa sa afle, de unde si cum a denumit topicul si formulat intrebarea. Procedura standard la plecare din UK este cum am descris in primul mesaj cu formularul P85. Tot acolo precizasem ca la plecarea din UK nu se pot recupera taxe decat pe anul fiscal curent. A, ca or fi fost greseli pe anii anteriori si se mai poate recupera ceva sau da in plus, asta e alta discutie si nu are legatura cu plecarea. Asadar, inca nu vad unde am dezinformat. Ce am incercat insa sa fac a fost sa pastrez cadrul discutiei deoarece generalizarile, desi acoperind o gama mai larga de intrebari, pot ascunde raspunsul simplu la o intrebare la obiect si nu fac decat sa scoata discutia din context, ceea ce facem noi acum in ultimile cateva mesaje. Daca altcineva va cauta raspuns la aceeasi intrebare pe acest topic va cam intra in ceata...

10. clauzatara

clauzatara New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Lucrez in industria offshore in UK sector si platesc taxe pe care agentia din Anglia mi le opreste! Are cineva idee cum pot sa imi recuperez aceste taxe inapoi. Am inteles ca exista o lege prin care daca nu locuiesti in UK dar platesti taxe la ei si dovedesti ca esti in afara granitelor 183 de zile intr-un an, ti se returneaza taxele inapoi! Poate cineva sa ma ajute?

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    asta inseamna ca te declari nerezident in uk si tb sa platesti taxele in alta parte. in plus nu poti aplica pt carduri colorate si rezidenta permanenta dupa 5 ani. nasol

12. corina.fratila

corina.fratila New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Banii in intregime nu poti sa ii recuperezi. Daca nu vrei sa mai lucrezi in UK, poti sa ceri banii pentru social security, dar acest lucru trebuie sa il faci personal. Cat despre taxe, poti recupera ce ai platit in plus, dar daca ai lucrat intreg anul probabil nu este nimic de recuperat. Acest lucru se datoreaza faptului ca tara este pe sistemul de impozitare progresiv. Totul depinde de venitul total dintr-un an. De exemplu, pentru 2013-2014, daca venitul total nu a depasit 10 000 de lire, atunci puteti recupera tot impozitul. Eu iti recomand sa ceri o estimare de la o firma specializata in recuperari de taxe. Firma pe care eu am folosit-o este www.rttax.com/RO.

13. alexandru1

alexandru1 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar dacă lucrez în România dar sunt angajat al unei firme din Anglia care nu are reprezentanță în România ? Cum fac ? Ce impozite trebuie să plătesc ? Știe cineva ceva de salariul minim acum ? După ce plec pot beneficia de banii plătiți de angajator ca impozite ? Mii de mulțumiri !

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    fiind englezi vor incerca sa te plateasca ca in ro nu ca in uk.

15. andrei.laviniu

andrei.laviniu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua . Am lucrat timp de 4 luni la o ferma din anglia , acum dupa ce am terminat am o suma la paye taxe pe care vreau sa o recuperez am fost la ghiseu si mi-au spus ca acum se face totul pe internet daca este cineva care ma poate ajuta rog sa imi spuna cum precizez ca am p45-ul cu mine .Va multumesc

Share This Page