3.7 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recunoastere studii in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ofepaula, Nov 23, 2010.

1. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Eu si sotul meu dorim sa plecam anul viitor in Anglia si m-ar interesa sa stiu daca pot sa-mi fac recunoastere de studii acolo.Si mai departe cum putem obtine blue cardul sau yellow cardul?
    Eu am terminat facultatea de psihologie si masterul in domeniu,si imi dau cu ex. cambridge pentru limba dar am si diploma de coafeza recunoscuta de min. educatiei. sotul meu lucreaza in coafura si el si a terminat fac de tehnica dentara!
    stiu ca trebuie sa ne facem recunoasterile prin uk naric, dar in afara de asta mai trebuie ceva!Trebuie sa ne facem recunoastere pentru toate diplomele de aici si recunoasterea prin uk naric ne confera dreptul de profesare in Anglia?Adica avem dreptul sa aplicam la joburi odata ce primim raspuns de la ei?
    Multumesc pentru orice raspuns!

2. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
  3. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult!

4. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    O intrebare: ca si coafor/hairstilist in Romania, cu diplome, seminarii, concursuri etc. te poti angaja legal in UK cu proba de lucru, sau ma rog anumite conditii, ori trebuiesc echivalate studiile sau trebuie neaparat facut un curs vocational NVQ de Hairdressing in UK. Mersi!

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    saxx wrote:
    O intrebare: ca si coafor/hairstilist in Romania, cu diplome, seminarii, concursuri etc. te poti angaja legal in UK cu proba de lucru, sau ma rog anumite conditii, ori trebuiesc echivalate studiile sau trebuie neaparat facut un curs vocational NVQ de Hairdressing in UK. Mersi!

Salut, indiferent cate calificari ai in Romania, pt a putea munci in Uk trebuie sa iti obtii dreptul de munca, poti cauta pe forum despre Yelow card, work permit.
    In Norwich, de exemplu, e un coafor mare care ofera doritorilor cursuri NVQ acreditate de council (cum e primaria in tara), si ai practica platita (mai multe detalii despre asta nu stiu).

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si in afara de cursurile NVQ se poate lucra si ca self employed, chiar colaborand cu diverse saloane de cosmetica.

7. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    silverfern wrote:
    Si in afara de cursurile NVQ se poate lucra si ca self employed ....
    Nu stiu daca interpretez corect: daca devii SE hairdress nu mai ai nevoie de NVQ, sau abia dupa ce te inscrii sau absolvi NVQ-ul ai dreptul sa te inregistrezi SE cu specific hairstyiling/hairdressing ? Nu zic ca e o solutie SE in domeniul asta pt. ca trebuie sa ai un prtofoliu de clienti in UK, ceea ce pt. un nou venit ... iar cum nu ai, nu poti decat sa inchiriezi scaun, care iar pt. cineva nou nu se preteaza.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dk te inregistrezi ca self, poti lucra unde gasesti, mai ales ca ai experienta, stii despre ce e vorba in meseria asta.
    Dk deja ai acte, blue, la fel te angajezi unde vrei tu, unde gasesti.
    E bine de citit de pe forum tot ce tine de Yelow, blue, work permit, self, pt a vedea in ce categorie intri si se vezi cam de unde poti incepe.

9. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    Singurul lucru care nu imi este clar e daca iti trebuie obligatoriu NVQ ca sa poti profesa in meseria asta (hairstilist), indiferent de forma de angajare (SE, employe).
    Adica degeaba am eu blue card sau sunt SE ca daca nu am curs NVQ de hairdresser sa nu risc sa nu fiu legal, in analogie degeaba am eu carnet de conducere, asta nu inseamna ca de maine ma fac SE si sunt taximetrist, iti mai trebuie licenta/atestat, control medical etc.
    Si cum diplomele de la noi ziceti ca nu inseamna nimic, degeaba ai drept de munca, degeaba dai proba practica si e ok daca NVQ-ul este obligatoriu. Probabil cineva care lucreaza in domeniu ma poate lamuri ...

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pana raspunde cineva care se pricepe in domeniu poate gasesti unele raspunsuri pe site-ul asta: www.habia.org/index.php?page=0,0,0,1&amp...atus=show&id=422
    Mi-a venit ideea cu self employed pt ca mi-am adus aminte de un anunt in geamul unei frizerii/salon de cosmetica in care chiar specificau faptul ca vor un self employed (nu stiu care ar putea fi avantajele/dezavantajele).

Share This Page