22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reantoarcerea definitiva in Romania cu masina

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Matrix05, Feb 2, 2016.

1. Matrix05

Matrix05 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa aproape 2 ani petrecuti in UK doresc sa ma intorc in Romania la finalul anului si, avand in vedere ca am ceva lucruri de adus in tara, as vrea plec cu masina cumparata de aici si sa o vand acolo (dezmebrari, rabla, nu conteaza). Financiar vorbind este mai avantajos decat sa o vand aici si sa ma intorc cu avionul+sa platesc transportul bagajelor.
    Poate a mai fost cineva in situatia mea
    Acum intrebarile: Nu vreau sa raman cu masina inregistrata in UK . Fiind pe numele meu, exista vre-o posibilitate sa o radiez de aici si apoi a plec cu ea ? Se poate face chestia asta si online ? (banuiesc ca ar merge prin posta din RO in UK). Stiti daca imi trebuie vre-un act de aici ca sa o pot inmatricula in Romania?
    - cum fac cu asigurarea pe perioada drumului. Exista vre-o companie la care pot asigura temporar masina pe perioada drumului ?

Multumesc frumos

2. Anonymous

Anonymous Guest

Avand in vedere ca te reintorci definitiv in Romania - primul sfat este revizuirea limbii romane

Nu de alta dar dupa 2 ani in UK nu-ti poti permite sa scrii ''reantoarcerea''

3. Matrix05

Matrix05 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de sfat. Sigur, este o greseala impardonabila din partea mea.
    Ai si ceva raspunsuri in legatura cu ce am scris in continut, sau te-ai blocat la titlu ?

4. Anonymous

Anonymous Guest

M-am blocat la titlu

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vezi in log book ca este o rubrica speciala pentru exportul definitiv al masinii. Nu stiu exact cum se procedeaza, dar cred ca trebuie sa completezi acolo si sa trimiti la DVLA.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu am trecut de titlu si am mai gasit vre-o cateva chestii, irelevante desigur daca greselile sunt doar la nivel de scris, daca la vorbit esti OK, greu sa fii un nou "Raducioiu",
    despre masina cred ca cel mai PK e sa mergi in tara, odata ajuns acolo intri online pe site la DVLA si o declari SORN, anulezi desigur si orice asigurare daca dai DD sa nu mai platesti degeaba.Dar retine, DUPA ce ajungi in tara.

Drum bun!

https://www.gov.uk/make-a-sorn

7. Matrix05

Matrix05 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc dromaderu pentru raspuns. Banuiam ca nu este nici o problema sa fac lichidarea prin mail –telefon insa in continuare nu stiu ce acte imi vor cere cei din Romania. Vor dori mai mult ca sigur o hartie stampilata care sa ateste radierea din UK. La noi in tara nu prea merge cu aratatul mail-ului de la DVLA dar ma documentez.
    Off-topic: Poate explici te rog ce reprezinta acronimele alea : “PK” & “DD” . Stiu ca placerea celor de aici este sa le foloseasca la maxim dar sa nu devenim si noi jucatori de fotbal.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Scuze, PK s-a vrut de fapt OK,
    DD inseamna direct debit,
    dar, daca masina este inregistrata in UK, si faci SORN aici masina, ce treaba mai are statul roman?
    Ma refer la cazul in care o dai la dezmembrat.
    Daca vrei sa o valorifici, banui ca va trebui sa o inregistrezi in Ro?
    Merita?

9. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Masinile in Uk nu se radiaza ,numarul de inmatriculare este atribuit pentru todeauna ,tot ce ai de facut este sa o declari SORN pentru plata road tax-ului.
    Pentru inmatriculare in romania cred ca este de ajuns sa fie cartea in numele tau si probabil o factura ..
    Pentru asigurarea in europa cauta-ma in privat si te rezolv eu

10. Matrix05

Matrix05 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Claudiu.

Din ce am citit intre timp se pare ca problema la mine nu va fi in UK cu "scoaterera din evidenta" ci cu inmatricularea in Romania, in cazul in care voi dori asta.
    Cei de la inmatriculari vor un contract de vanzare-cumparare (exista un formular standard pe net) incheiat intre mine si fostul proprietar, chiar daca numele meu apare in certificatul V5C. De fapt chiar scrie in certificatul asta ca daca numele tau apare acolo, asta nu inseamna ca tu esti proprietarul masinii. Cum eu nu am incheiat asa ceva cu fostul proprietar, slabe sanse sa o pot inmatricula in tara.

Ma mai gandesc la variante.

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ce mare lucru sa ti faci singur un contract vanzare cumparare sau o factura

Share This Page