14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REACT !

Discussion in 'EMIGRARE' started by negrutxa, Oct 25, 2007.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Reactioneaza la subiectele din presa britanica despre romani in UK!

Prea des vedem stiri care distorsoneaza adevarul despre romanii in UK si care ne acuza pe noi de problemele sociale.

Cand aceste stiri nu sunt adevarate, este datoria noastra sa reactionam si sa nu incercam sa transmitem povestea adevarata.

Romani-online.co.uk, ziarul ? Roman in UK ?, romani.co.uk si societatea Romanca s-au alaturat pentru a sustine proiectul REACT!, o unealta simpla de a lupta contra jurnalismului lenes si a transformarii romanilor din UK in tapul ispasitor al problemelor.

Ideea este simpla. Verificam acuratetea stirilor despre romani in media britanica iar atunci cand acestea nu prezinta informatii corecte, inaintam plangeri. Scopul nostru este sa Our goal trimite cel putin 500 de e-mailuri cu plangeri jurnalistului responsabil in doua ore dupa aparitia stirii. Daca stirea nu este retrasa, urmatorul pas este sa inaintam o plangere oficiala.
    Nu putem stopa in intregime mediatizarea negativa despre romani in UK, dar putem sa atentionam jurnalistii si editorii ca romani nu vor tace daca sunt mediatizati pe nedrept. Proiectul React! iti da aceasta voce.

Ce facem noi
    De regula vom raspunde doar stirilor incorecte informational despre romanii in UK. Ne liminam actiunilor la aceste stiri deoarece greselile informationale aduc cele mai solide motive pentru a inainta plangeri impotriva ziarelor si impotriva televiziunilor, succesul unei actiuni impotriva lor de catre comisiile autorizate fiind mare. Exista stiri si povesti de presa carora nu le vom raspunde, dar in momentul de fata suntem de parere ca este cel mai bines a ne concentram eforturile pentru a schimba ceva in opinia presei britanice. Daca acest proiect va lua amploare, atunci ambitiile noastre pot creste si ele.

Ce poti face tu!
    1. Aboneaza-te pe website-ul nostru ( www.reactgroup.org.uk ). Cand un subiect incorect va fi mediatizat, o sa iti transmitem un e-mail cu o scrisoare de plangere. Iti cerem sa trimiti aceasta scrisoare jurnalistului care a scris articolul respective si editorului sau. Participarea ta la acest proiect este gratuita.

2. Trimite-ne stirile pe care le vezi despre romani in UK- acestea pot fi trimite pe website. Chiar daca nu raspundem fiecarei stiri in parte,creand o arhiva.

Este momentul ca romanii din UK si sustinatorii lor sa isi faca pararea auzita!

English version

React to press stories about Romanians in the UK!

Too often we see stories that distort the truth about Romanians in the UK or blame us for social problems.

Where these stories are untrue it is our duty not to let them go unchallenged.

Romani-online.co.uk, Roman in UK newspaper, romani.co.uk and the Romanca Society have joined together to support the React! project, a simple tool to enable you to fight back against lazy journalism or the scapegoating of Romanians in the UK.

The idea is simple. We fact check news stories about Romanians in the British media, and where they are inaccurate, we make complaints. Our goal is to deliver at least 500 email complaints to the journalist responsible within 2 hours of an inaccurate story appearing. If they do not retract their story the next step is to make formal complaints to the independent regulatory bodies.

We cannot put an end to all negative coverage about Romanians in the UK, but what we can do is make journalists and editors aware that Romanians will not stay silent if they are targeted unfairly.

The React! project gives you this voice.

What we do
    As a rule we will only respond to factually inaccurate stories about Romanians in the UK. We are limiting our actions to these stories because factual inaccuracies provide the strongest grounds for making complaints against newspapers or television, and ensuring action by their regulators. This means there are some stories we will not respond to, but at this stage we think it is best that we focus our efforts where they can make a difference. If the project grows, then our ambitions can grow with it.

What you can do
    1. Sign up on the website ( www.reactgroup.org.uk ). When an inaccurate story appears we will email you with a letter of complaint. We ask only that you send this on to the journalist that wrote the story and their editor. Being part of the project is entirely free.

(The website still needs some finetuning ? so excuse its mistakes ? but we need a membership base before the project can launch.)

2. Send us all the stories that you see about Romanians in the UK ? they can be submitted through the website. Even if we don?t respond to each and everyone of these we can still build an archive of media coverage and so document the attitude of the UK press toward Romanians.

It is time for Romanians in the UK, and their supporters, to stand up and speak out!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Fantastic, exact ce asteptam!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Dragilor

tin sa va anunt ca deja am m-am inscris pe www.reactgroup.org.uk si am de gand s iau atitudine impotriva nedreptatilor scrise despre noi romanii.

Asteptam mai multi voluntari.

Numai bine -sunny-

4. Anonymous

Anonymous Guest

Contati si pe mine.
    M-am inscris si sper sa putem schimba ceva.
    Am impresia ca presa britanica profita de faptul ca noi romanii nu facem plangeri (pt ca nu suntem obisnuiti, in tara nu are nici un rost sa faci vreo plangere ca nu rezolvi nimic ) si ne discrediteaza in mod constant.
    Ma bucur de initiativa acestei campanii, a sosit momentul sa luam pozitie si sper din tot sufletul sa reusim.

5. alleex2000

alleex2000 New Member

Trophy Points:
    0
  6. titi

titi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut !

m-am inscris si eu ! stiti ce? si poza de pe prima pagina a The Sun este tareee invechita !! din fata Ambasadei UK in Bucuresti??? !!!!! de acum 1 an? :mad: pana si Aurel e acolo, periculosul care-l stim toti care am aplicat de viza!!

7. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    M-am inscris si eu -dance- ance-

(Aurel.... :) as vrea sa il mai intalnesc o data, as avea o vorba cu el -rock-)

8. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    me too!

9. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    O, da, Aurel :) oare ce o face ? mai are jobul respectiv :D

10. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    :)) ma intrebam si eu.... cred ca majoritatea au amintiri cu Aurel -action-... dar acum nu mai are pe cine teroriza daca nu mai sunt vize.... -wh-
    -rock-

11. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    :((nu m-am miscat de pe scaun 6 ore din cauza lui .. Asta ii era meseria dar... ne-am facut amintiri cu el :)) ... macar avem ceva in comun 3s

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    da cine e aurel asta de a devenit asa personaj de poveste?

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    suntem off topic deja, dar tu nu ai obtinut viza de lucru la Bucuresti la Ambasada? era un tip care verifica programarile/facea lista, unu micut si batos. Eu ii ziceam "bretonel" ca avea bretonul scurt si drept.Ti-amintesti?

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    vorba aia,well come to the club,il stiu,manca-l-ar tata de baiat inteligent,si l-am localizat si-n poza,am aplicat si obtinut din prima in nov 2003,imi amintesc perfect cum stateam acolo zgribuliti si tematori,vo 200 de oameni,si vine asta si zice ca au intaietate cei ce au mai fost in UK,si noi ne uitam mirati,gandind,daca au mai fost,ce oare cauta inapoi?

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa reveniti la topic.

Multumesc

P.S: Aurel e singur si trist acum...

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Am vrut sa aduc acest subiect in atentia voastra din nou! Detalii mai multe in postul meu putin mai jos.

-staycool- taycool-

17. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit !! Cat ma bucur,"count me in"! Sunt satula de toate procariile scrise despre romani si Romania in general.Sunt satula ca de fiecare data cand imigratia este un subiect de discutie in presa ,e imposibil sa nu se aduca in discutie romanii,ca fura ,ca sunt asa si pe dincolo etc.Oare chiar asa sa fie?Chiar toti suntem la fel?Nu spun ca astfel de fenomene nu exista,dar f. multe stiri sunt exagerate,asta o stim cu totii.
    Bravo initiatorului,felicitari!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu daca ceea ce postez este on- sau offtopic.
    Am vazut o stire pe site ceva de gen "la fiecare 4 min. un imigrant e arestat". Sa fie oare adevarat???
    Eu, de exemplu, merg mult cu mijloacele in comun si nu vad nici cehi, nici polonezi, nici romani, nici alfel de imigranti facand scandal, injurand si vandalizand. Ci doar pe pustii britanici, mai nou chiar incurajati de cei mari...Mi-a spus un prieten din Germania ca furtul la ei are si denumirea de English shopping...desigur sunt si exceptii, dar se cheama exceptii, nu majoritate.
    In alta ordine de idei, la radio romani online am auzit o alta stire: "Un adolescent roman a fost sechestrat, batut si torturat prin arsuri de tigara de catre niste italieni". Despre asta oare de ce nu "vuiesc" ziarele?
    Cum s-ar putea face ceva sa oprim aceste nedreptati?
    Nu le convin imigrantii? De ce au dat drumul cu nemiluita si nu au pus niciun fel de conditii de munca...asa cum ni se impun noua...E ceva de genul: se produce o inundatie si apoi vrei sa strangi apa cu ligheanul, cu orice, numai s-o vezi iesita din casa. Problema e ca inundatia s-a produs din vina lor...deci sa gaseasca solutii fara sa afecteze si mediul inconjurator.
    Mai nou...inclusiv cehii ne impun restrictii pe piata de munca...

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Rebbeca,asta vine ca poanta aia din RO,din timpurile alea
    un activist de partid manca doua gaini pe zi,un muncitor obisnuit ceva tacamuri,DACA avea,dar se chema ca fiecare cetatean al Romaniei mananca IN MEDIE pe zi O GAINA.
    Asa si aici,politia aresteaza poate intr-o zi 5 camioane cu imigranti,sigur se poate ajunge la unul la minut,faza misto e ca de multe ori probabil ii aresteaza de cateva ori pe saptamana pe aceiasi,care se tot intorc.

20. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
    Gata, m-am inscris si eu,de acum voi incepe vanatoarea de stiri "unfair" despre romani. Din pacate cu o floare nu se face primavara dar toate au un inceput. Ma gandeam ca suntem atat de discriminati poate si pentru faptul ca avem atitudinea aceea....capul plecat,sabia nu-l taie dar asta deja este alt topic. -zipped- ipped-

Share This Page