21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Re: Single mum/ benefits

Discussion in 'FAMILIE' started by anouka, Nov 23, 2011.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Pai, ce sa se intample...sotul meu este implicat intr-o alta relatie,dupa cum mi-a dezvaluit zilele trecute. Doreste sa se mute cu acea persoana, ieri mi-a spus chiar ca vrea sa plece din localitate. Culmea este ca inainte era asa de implicat in cresterea baiatului, il iubea nespus, acum nici nu se apropie de el sau e foarte distant. Vrea sa loveasca in mine si nimereste in copil.
    Am gresit si eu, stiu bine, nu asta e in discutie acum. Nu vreau sa divortez in acest moment, vreau doar sa ii dau timp, sa ne dam timp. Chiar daca relatia nu va continua si vom fi nevoiti sa divortam vreau sa incerc sa salvez ce se mai poate-daca mi se va permite( caci in acest moment el se poarta foarte urat cu amandoi).
    Pana atunci insa, ma numesc SINGLE MUM si as vrea sa stiu si alte pareri. Daca au mai fost persoane in aceasta situatie si cum s-au descurcat. Aici, in UK. Asta pentru ca voi fi nevoita sa renunt la munca si sa stau acasa. Nu am alta alternativa decat sa aplic la benefituri, sa ma ajute statul caci alta posibilitate nu am acum.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Deeply sorry anouka ...

unora le umbla fluturasi prin cap...din pacate.

Nu as putea sa-ti ofer un sfat cu privire la benefits dar,
    poate as putea sugera sa revizuiti situatia...

Acum, nu stiu,

in viata un barbat probabil intalneste de multe ori ceea ce maica'mea sau soacra'mea ar numi , femei "rele de musca"...si crede ca a descoperit , sau, redescoperit, fericirea!

Tampitzi, cred eu.

Paul Newman, daca nu ma insel,
    avea o vorba ce a ramas celebra vizavi de infidelitatea unui barbat:

"De ce sa mananc hamburgher in oras, cand am friptura acasa!"

Acum, desigur,
    conteaza enorm si rolul sotiei,

sa poata fi in pozitia de "friptura".

However, suntem alaturi de tine,

fii tare!

3. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka,imi pare tare rau pt vestea asta!Asteptam sa te intorci din tara si sa ne povestesti altele,dar asta este viata...Ai nevoie de curaj sa te descurci singura,dar prin cate greutati ai trecut tu sunt sigura ca vei reusi.Nu uita ca ai alaturi si prietenii de pe forum.
    Despre beneficii:ca sa poti aplica pt cat mai multe,NU trebuie sa renunti la munca!
    Eu am o prietena care munceste 10 ore/sapt,ii plateste primaria chiria=600 lire pt o casa cu 2 dormitoare,ea avand o fetita de 8-9 ani,council tax,primeste child tax credit=120lire/sap,.A incercat si al doilea job si fii atenta:avand 20 ore/saptamana,trebuia sa plateasca parte din chirie si council tax,asa ca a ramas doar cu 10 ore.Ideal ar fi sa muncesti maxim 16 ore.
    PRIMUL PAS:Mergi la Advice Bureau cat mai repede si stai de vorba cu un consilier.Asa am facut eu acum 2 ani cand nu stiam cate ore sa muncesc sa pot sta si cu baietelul si sa nu renunt nici la beneficii.Mie mi-a pus pe calculator in fata mea diferite situatii:cate ore muncesc,cat iau beneficii,tot si asa am ales varianta buna.Sunt de treaba si bine pregatiti,doar tu trebuie sa ai ceva timp,o ora-doua,sa le expui situatia.Daca vrei putem discuta pe PM,scrie oricand doresti.
    Toate bune si Doamne ajuta!

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Cata,

exista un "secret" care se cheama compatibilitate nu e vorba de barbati / femei rai / rele de musca... totul se consuma pe fondul compatibilitatii sau incompatibilitatii intre doua persoane...

Eu am mai discutat pe tema asta cu Anouka acum vreo doi ani, ea n-a vrut sa ma creada... eu n-am vrut s-o contrazic... dar IMI PARE NESPUS DE RAU CA AM AVUT DREPTATE!!!... -plans-

http://www.romani-online.co.uk/forum/as ... interumane

@Cata PS : Fii SIGUR ca Florin n-a plecat, ca nu mai avea friptura acasa.... -sssst-

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bai, culmea coincidentei, chiar azi am studiat aspectul asta al relatiilor si despartirilor dupa o anumita perioada de timp.
    "Statistic, cele mai multe cupluri divorteaza dupa 4 ani. Explicatia stiintifica este ca reactiile chimice din organism sunt programate sa inceteze sa mai produca “dragoste” dupa 3 ani, pentru ca acesta era timpul standard al oamenilor pesterii de a pune pe picioare un nou-nascut, dupa care isi vedeau de treaba si isi cautau alte partenere. De unde diferenta de la 3 ani omul pesterii si 4 ani omul modern? Nu e relevant, om fi evoluat putin."
    http://www.stilistele.ro/lifestyle/love ... de-minute/

Daca nu te rupi de instincte, atat dureaza dragostea: 3-4 ani

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte frumos Dane, -ras2- -bravo-

Desi nu-s de acord chiar cu tot ce-ai scris tu acolo am dat "share" pe my FB wall... -ras4-

8. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Desi nu ne cunoastem personal, iti doresc din tot sufletul sa se indrepte situatia si sa fii tare atat pentru tine cat si pentru baiat.
    Sincer mi-au dat lacrimile cand am citit, stiu ca nu e usor dar multa putere -ma-iubesc-

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ideea era sa nu te mai chinui sa gasesti vinovatii, ci sa reusesti sa te rupi de instincte. Sa intelegi de ce se intampla niste treburi, sa zambesti si sa iti vezi mai departe de viata.

In fine, nu e chiar asa simplu cum ne-am dori, dar ideea ramane aceeasi.

10. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Socant, ce pot sa spun. Imi pare sincer rau de ceea ce ti se intampla. -plans2- -plans2-

Referitor la faptul ca tu acum iti spui 'SINGLE MUM' pot sa-ti spun (fara rea vointa)ca nu cred ca te incadrezi pentru beneficii atata vreme cat esti casatorita. (sper sa ma insel)
    Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul celor de la citizen advice.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ ellaws

Secretul numit "compabilitate" ar trebui poate sa fie descoperit,
    pana la luarea deciziei...de a te casatori.

Mentalitatile vechi, sunt oripilate de numarul de fete care "se dau in barci" ca sa ma exprim politicos, din zilele noastre,

mentalitatile noi (moderne?)
    le considera ca pe un test ideal inaintea casatoriei! (eventuale)

Din nefericire, pentru colega noastra,
    asta nu ajuta, dar,
    eventual, poate oferi ceva pentru viitor!

Inca sunt cumva sub soc dupa ce am citit primul post,

din pacate, prea luam everything for granted,...si,
    mai ales,
    din partea persoanelor de sex feminin,

multe mai cred ca, daca au copii,

treaba e garantata pe veci!

Anouka, nu te cunosc, nu ma cunosti (decat virtual desigur)...

un barbat care a plecat prima oara,
    iertat,
    va pleca si a doua!

Daca zici ca mai sare si la bataie?????

Nu stiu, din cate te cunosc virtual,
    poti mai mult de'atat!

Asta este doar parerea mea,

tu citeste-te in interior si, fa ce crezi ca este bine, pt tine si, pt copilul vostru ...dar, sa nu te neglijezi pe tine in aceasta ecuatie,

prea multe mame o fac!

12. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare tare rau, Anouka, desi nu te cunosc personal, dar am citit multe dintre postarile tale si stiu prin ce ai trecut.

Nu am sfaturi sa iti dau despre benefits, dar nu pot trece cu vedere peste necazul tau si sa nu scriu nimic.

Mai ales ca eu am trecut printr-o situatie asemanatoare cu mai bine de 7 ani in urma.

Faceti cumva ca lucrurile sa fie cat mai putin traumatizante pentru copil. Copiii sufera foarte mult, chiar daca noi suntem tentati sa credem ca nu e asa, si ca uita repede cu o jucarie noua.

Esti o femeie foarte puternica si stiu sigur ca vei gasi puterea sa faci ca lucrurile sa fie bine pentru tine si pentru copilul tau.

Sunt cu sufletul alaturi de tine.!

13. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Si mie imi pare rau sa aud vesti de genul acesta dar ce sa facem ele se intampla.
    Si te incadrezi ca si SINGLE MUM chiar daca mai sunteti casatoriti, anunti atat la Tax Credit , Child tax credit si peste tot, ca v-ati separat si incepand cu data de efectiva de cand stai singura cu copii, acesta nu este un impediment atat timp cat copii sunt langa tine. Divortul in Uk poate dura foarte mult, asta va spun din proprie experienta, mai bine nu stiam dar deh -nu-ma-uit- .
    Atata timp cat sunteti separati nu are relevanta daca ati divortat sau nu, ideea e sa nu minti ca v-ati separat dar el inca sta acolo.
    CAB-ul este cea mai buna solutie, si te vor indruma peste tot unde ar trebui sa apelezi.
    Eu iti doresc multa bafta si capu sus, viata merge inainte.

14. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu un amanunt care mi-a scapat:nu trebuie sa fii divortata ca sa obtii beneficiile de single mum,doar sa le spui celor de la Citizen Advice Bureau ca esti separata,nu-ti cere nimeni nici o dovada.Bafta multa!

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Asa este !! nu trebuie sa fii neaparat divortata... ca sa fii SINGLE PARENT... este suficient sa declari separarea de partener / concubin / prieten... dar sunt femei SINGLE PARENT care n-au avut niciodata o relatie stabila...

Conditia este sa ingrijesti singur / a unul sau mai multi copii...

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumesc mult tuturor pentru vorbele frumoase si pentru incurajari. Nu am prieteni aici sincer, sunt eu si copilul right now.
    Imi pare rau pentru cele intamplate, stiu ca am gresit amandoi, de iubit m-a iubit, eu il iubesc in continuare, pacat ca dupa nasterea copilului trecand printr-o depresie am uitat sa ii mai spun ce mult il apreciez si cat ii multumesc pt tot ceea ce este si inseamna pentru mine. Am fost orbita atat de mirajul banilor, mi-am vandut familia pe orele suplimentare pe care le faceam. In viata conteaza mult mai mult decat niste nenorociti de bani. 10 milioane de vorbe nu mai fac acum nici cat o ceapa degerata.
    Dupa 14 ani constat ca sunt singura si mi-am ratat viata, bineinteles si cu concurenta lui, cu orgoliul masculin de care da dovada.
    Ce este mai dureros este ca persoana de care el este legat acum este gay.
    Nu mai am cuvinte, sunt efectiv speechless.Mi-as dori acum sa plec departe de lume ,sa uit de tot sa sterg cu buretele toata viata mea si sa o iau de la capat...

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Am fost la Citizen Advice ieri, mi-au spus ca am salariul prea mare ca sa ma incadrez la council si housing benefit. Am luni in care am muncit si pe 3000 sau 3500 de lire deci nici nu se pune problema.E adevarat ca m-au intrebat de ultimele 3 payslips si nu am avut decat vreo 20 de ore extra, insemnand ca nu am depasit de 2000 de lire. Dar nici asa nu ma incadrez. Insa ma incadrez la 25% reducere la council intrucat sunt doar eu si bebe. Va trebui sa ma mut din casa in care stam si mai grav este ca nu am nici o resursa financiara in acest moment, intrucat am cheltuit cu operatiile dentare aproape 3000 de lire(numai pe 4 implante, 3 aditii osoase si 1 sinus lift. Cand a incercat sa bage si al 5 lea implant mi s-a fracturat osul pur si simplu).
    Nu mai pun si altele, asta este...o sa razbesc eu intr-un fel, totul este sa gasesc resursele necesare acum.
    De la CAB mi s-a spus ca ma incadrez la shelter-e o chestie tip charity care mi-ar oferi atat legal advice ca si plasarea intr-un hostel pe o perioada de. Nu ma vad insa facand eu asta.
    Mi-am facut programare la council maine si vorbesc cu un advisor.

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ana-Maria,

Ti-as recomanda sa folosesti ruta asta HOSTEL nu e prea placut sa stai acolo depinde unde nimeresti... DAR hostel inseamna CAZARE si MASA GRATUITE pentru o perioada de 4 - 6 saptamani (depinde de la caz la caz) si de obicei ei te ajuta sa te muti intr-o casa de la Council Housing sau Housing Association si astfel poti obtine o casa cu doua dormitoare (sau apartament) pe numele tau si cu CHIRIE MODICA!!

O data intrata intr-un hostel (unele sunt adevarate pensiuni... un trai mai mult decat linistit si decent) dar e un asezamant TEMPORAR pentru mamele aflate in situatii dificile, batute, alungate de soti sau fugite cu copii dupa ele... deci ei se fac luntre / punte sa te aranjeze la casa ta...

Hostel-urile astea sunt finantate de guvern, si mai sunt foarte putine, din cauza recesiunii guvernul a taiat fondurile pentru MULTE din fundatiile caritabile, mai bine de jumatate din ele si-au schimbat destinatia in "hoteluri" mai ieftine un pic...dar hoteluri.

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Cataline, ca sa raspund la postul tau de mai sus. M-am cunoscut cu sotul meu in 1997, a fost love at first sight, am fost pe aceeasi lungime de unda o foarte buna bucata de vreme. In 2006, dupa ce ne-a murit David, primul nostru baietel, am luat decizia sa ne casatorim(dupa 9 ani deci). Am considerat ca o hartie nu schimba nimic. Dupa ce ne-am botezat si ingropat copilul, la sfatul unui preot de suflet, am decis sa facem si acest pas. Dar greseala mea a fost ca eu m-am inchis intr-o carapace, am trait in lumea mea, m-am neglijat, am pus ceva kg pe mine, am ajund doar umbra a celei de care el se indragostise. Deci friptura s-a cam ars...
    Mi-a fost greu sa trec peste momentul David si , desi show must go on, eu am continuat sa fiu un mort viu. Fara sufletul de care el se indragostise am ajuns pe linia moarta. A incercat sa imi atraga atentia de multe ori, am fost prea oarba sa vad si prea surda sa il aud. Am fost prea mandra sa recunosc. Prea infatuata si am fost deci, supusa greselii fatale.
    Apoi, am venit in UK. Alta schimbare.
    Si acum, mi-a raspuns la o intrebare apasatoare. De ce a ales un barbat? Pentru ca ce a vrut de la o femeie a avut, am fost perfecta pentru el, nu isi doreste sa cunoasca o alta. Si cine mai bine decat o persoana de acelasi sex te poate intelege cel mai bine cand esti down? Asta s-a intamplat.
    Sunt responsabila pentru decaderea aceasta.

Si da, trebuie sa recunosc, de multe ori am fost cu nasul pe sus, de multe ori am considerat ca pot atinge cerul si ca eu sunt cea mai tare. Admit.Nimeni nu este perfect

Si inca un da. Va multumesc prieteni, voua celor care cititi si imi sunteti alaturi si ma sustineti desi nu ma cunoasteti decat virtual mare parte dintre voi.
    Ati trait alaturi de mine, ati respirat alaturi de mine si eu acum, desi greu sa admit, am nevoie de VOI. Sincer!

20. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    anouka, cum zice pop1982 mai sus este important sa anunti HMRC pentru ca probabil vei lua child tax credits si working tax credits. Si eu zic ca este extrem de important sa nu renunti la job, nu doar din motive financiare dar si psihologice, nu cred ca e bine sa stai acasa sa te izolezi social si munca te va ajuta mai usor sa treci peste perioada asta.

O optiune pe care ai putea sa o consideri este houseshare cu alta single mom, din cate am inteles eu nu este chiar atat de rara treaba asta in UK.

Uite aici este un English speaking forum unde gasesti parinti in aceeasi situatie.

http://www.mumsnet.com/Talk/lone_parents

Alta chestie pe care cred eu ca este bine sa o faci din moment ce zici ca nu prea ai prieteni aici este sa iesi din casa cat mai mult cu copilul. Du-te la un club pentru parinti (poate chiar gasesti unul cu parinti singuri), fa activitati mereu in afara casei. Perioada de sarbatori va fi un pic mai dificila si poate ar fi bine sa incerci sa o petreci cu cineva, poate chiar mers in Romania (nu stiu daca ai optiunea asta, deja biletele sunt scumpe).

Eu iti doresc sa treci cu bine peste ceea ce ti se intampla acum. Iti va fi greu dar eu daca gasesti resurse in tine vei deveni mai puternica si mai inteleapta (stiu ca suna a cliseu, dar asa e...).

ps. Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar poate ca ar fi bine pentru tine sa muti discutia asta cumva in privat, poate ca adminul poate sa o restrictioneze cu acces doar la anumiti users? Este totusi un forum public.

Share This Page