7.3 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RASISM...CHIAR ASa SA FIE?

Discussion in 'SEZATOARE' started by florysana, Jan 30, 2009.

1. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am fost tentata sa scriu acest measj pe privat ,dar gandindu-ma mai bine ....nu cred ca e cazul.
    LaraNew,vad ca esti tare revoltata ,dar oare de ce nu ai reactionat mai devreme ,cand inaintea mea s-a folosit acest "epitet",ca sa fiu mai blanda...intra pe topicul de la Yellow Card,sau pe REFUZ LA Croydon si vei avea surpriza sa gasesti ca de fapt eu am luat doar expresia ....de "broscoi indian"...si nu e facut doar broscoi si e facut mult mai grav....dar mie ce poti sa-mi faci daca aceasta imagine mi-a ramas intiparita in memorie ....?
    acest functionar a provocat multa furie si indignare in randul romanilor care au aplicat la Croydon...cei care nu s-au lasat intimidati de atitudinea lui au reusit sa plece cu cardul ...ceilalti ?au fost trimisi acasa sa aplice prin posta ....trebuia sa citesti mai atent ceea ce am scris sau ceea ce am vrut sa redau...
    cat despre" musca pe caciula "...NICIODATA ...
    raman la parerea mea ,ca unii gresesc rau intentionat cand e vorba de romani....daca vreu sa obtin ceva ma duc blindata cu documente ,bine informata si sigura 100% pe ceea ce spun ,pt ca altfel ....e de rau ....iar cu "rasismul",de care ma tot condamni fff vehement ia-o mai incet .sunt patita si nu am de gand sa continui sa dau explicatii,dand din nou "apa la moara "
    iar cu indemnul sau somatia de a-mi schimba atitudinea ,ma faci sa rad ... de fapt tonul tau imperativ e de-a dreptul -cmon- mon- .culmea e ca nu m-ai suparat ,...sti de ce ?pt ca nu simt sa fi gresit cu ceva in ceea ce am scris in acel mesaj.poate nu trebuia sa citez (REPET CITEZ:"XXXX") acea descriere ,dar pur si simplu mi-a ramas in memorie ....si dupa 7 luni am folosit-o ....
    iar cu beneficii ...asta e alta poveste .9 din 10 aplica pt TAX CREDITS....sotul meu plateste legal toate impozitele ,iar eu toate cursurile le platesc (si nu pe bani putini).Child Benefit ?de ce nu ?uniforma ,abonamentul lunar,carti ....costa ...deci nu am cerut mai mult ca altii...am cerut WorKing tax si Child Benefit ...e mult....?si inca o data intreb :DE CE NU?
    sunt o persoana care se adapteaza repede si la orice conditii ...am lucrat toata viata cu oamenii in echipa si nu am discriminat pe nimeni,....si ceea ce e mai important :tin capul sus si nu am de ce sa ma rusinez ,asa cum crezi tu sau altii...ipocrizia trebuie lasata la o parte si trebuie sa recunoastem ca ....cateodata e greu sa fii imigrant ....totul e sa stii cum sa abordezi problema si cred ca pana acum ma descurc destul de bine .am fost sfatuita cum sa ma comport aici in UK .mi s-au dat sfaturi pe care le-am folosit si pt care le multumesc (aici pe forum)astept sa merg la Croydon ,iar pana atunci fac cursuri si munca voluntara .tocmai pt ca iubesc oamenii,indiferent de culoare ,rasa sau religie ....am cerut special sa fac munca voluntara la colegiu pt ca simt ca trebuie sa dau ceva inapoi statului englez ....puteam fff bine sa stau si acasa ....am fost si sunt revoltata de faptul ca desi avem drepturi (pe langa obligatii),totusi nu sunt respectate ...nu stiu ,cu sau fara... rea vointa ....eu nu am patit-o pana acum cu HO .am mers blindata cu documente si mi-am sustinut cauza ,dar altii care au avut toate documentel ,totusi au fost refuzati(vezi NIN o)....aici e buba ,aici trebuie sa ne revoltam si sa gasim o modalitate de a fii ascultati si de a fii bagati in seama ...nu sa fim revoltati cand unul sau una in supararea lor mai se scapa si folosesc cuvinte nu tocmai ortodoxe ...imi vine sa rad pt ca eu de fapt am copiat cuvant cu cuvant descrierea functionarului indian ....si D-ne ...ce taxata mai sunt....dar asta e ....fiecare cu parerea lui ....si respect ....dar toate au o limita....oricum eu merg mai departe cu sau fara acest forum ,eu tin legatura cu multi care nu au mai scris pe forum ,cred ca am sa le urmez exemplul si am sa ma retrag si eu pt ca chiar nu merita sa mai iti expui pct de vedere ....esti taxat ,esti caracterizat ,facut in fel si chip ....jignit nici nu mai vorbesc ....
    poate mi-am cautat-o ....dar ce sa-i faci ,daca nu pot fii ipocrita ?mi s-a spus de cineva ":fii tot timpul cu zambetul pe buze si minteste ...cat mai mult pt ca ei nu stiu nimic despre tine ...chiar asa sa fie ?....si fa pe proasta ...ca D-ne ce le mai place ..."si acest sfat mi l-a dat cineva care lucreaza cu oamenii,care e scolit in UK si are si o functie fff mare in oras ...si e englez pur ...(pacat ca nu are ochi albastrii)..incep sa cred ca are 100%dreptate ...pe proasta pot sa fac si trebuie aici in UK ,dar sa mintesc si sa zambesc la toate stupiditatile e prea mult ....cine stie ?peste un an ,doi ,trei ,am s-o fac si pe asta ....ca de ...omul se schimba ...
    in alta ordine de idei sa fiti sanatosi si as dori ca aceasta revolta sa fie atunci cand e un roman la necaz ,atunci cand cu legea in mana ,nu obtine dreptrile care i se cuvin ....atunci cand se fac apeluri umanitare ....nu cand cineva foloseste un citat (si poate are motive intemeiate )...

Share This Page