19.3 C
London
Tuesday, June 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Radio Romani Online

Discussion in 'RADIO ROMANi ONLiNE' started by negrutxa, Sep 25, 2007.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dud, Radio are server dedicat, nu are legatura cu Romani Online. Sunt cateva probleme cu serverul si se lucreaza de cateva zile.

Merci pentru feedback oricum

-staycool- taycool-

2. mr.jo

mr.jo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! si la mine a functionat din prima.Ascult cu placere de cate ori intru pe site.Ce inseamna si tehnologia asta domne'! Eu aici la Bucale si ascult radio din GB. -badteeths- adteeths- Super tare...Tineti-o tot asa!Respekt!

3. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    La mine se aude perfect , ascult de 20 min ce-i drept. as vrea sa stiu daca aveti un program , mi-ar placea sa aud stiri, acum il aud pe Hrusca si mi s-a facut un dor de casa.... -sad- ad-

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

Da, adevarul e ca nici un Craciun nu are farmec daca nu ascultam colindele lui Hrusca. Zapada ne mai lipseste... -tamtam- amtam- -explain- xplain-

Doloro, Radio a fost lansat de abia cateva luni, a avut perioade de proba, insa cu siguranta vom incepe anul 2008 in forta intr-o formula noua cu multe surprize pentru ascultatorii nostri. Asteptam in continuare sugestiile, parerile voastre.

Sarbatori Fericite tuturor si un An Nou plin de satisfactii si sanatate alaturi de cei dragi!

-santa- anta-

5. kathen

kathen New Member

Trophy Points:
    0
    U are -nr1- r1-
    Multumim frumossssssssssssssss
    Compact....imi aduce aminte de anii tineretii!
    Va multumim pentru tot ce faceti pentru noi! -kiss- iss-
    Sa ne traiti o mie de ani, ca ne trebuiti!!!!!!!!!!!!!!
    -happybirth- appybirth-

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salutare,

Felicitari pt. radio. Merge super si cred ca este si util.
    Totusi, am o mica problema. Eu sunt si fan kiss fm(infocat) si nu pot sa le am pe ambele in acelasi winamp playlist...
    Exista vreo solutie? Multumesc...Apreciez.
    Cunostintele mele tehnice sunt minime sau, in cazul asta, 0.
    -shamed- hamed- -thankyou- hankyou-

7. necropsique

necropsique Administrator

Trophy Points:
    0
    Salutare.

Trebuie sa adaugi adresele radiourilor direct in playlist, nu playlisturile direct -scratch-

In playlist-ul din winamp, in coltul din stanga jos ai ADD -> ADD URL
    Adauga http://194.126.177.20:4400 pentru Kiss FM si http://radio.romani-online.co.uk:8000/ pentru Radio Romani Online.

Ar trebui sa iti apara ambele in acelasi playlist. Salveaza playlist-ul ca "radio" sau ce vrei si cam atat :)

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Super...Si era asa simplu...
    Merci mult. I'm happy. -dance- ance- -thankyou- hankyou-

9. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Ascult de vreo 3 ore si ma bucur foarte tare ca puneti colinde!!!
    De fapt toata muzica e de 'sarbatoare'!

Va multumim din suflet!
    Foxi

-cadou- adou-

10. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit - cititorule sau ascultatorule,

Numele meu e Cristi; nou prin acest forum dar mai 'batran' in lumea radiourilor hertiene. Insa, radioul online e o noutate si pentru mine.

Sa o numim adaptare? :) Poate ati observat ca ne mutam vietile pe cate un fir prin care incercam sa ne incalzim inimile atunci cand ne e dor, ne simtim singuri, dezorientati ori poate cautam noi cunostinte printre milioane de orizonturi.

Ca idee, Radio Romani-Online isi doreste sa fie o continuare a noastra, prin tot ceea ce simtim. Iar, ca gandurile sa nu va inebuneasca de tare ce 'graiesc', va promitem si muzica de cea mai buna calitate.

Impreuna cu voi as fi fericit daca am putea coagula esenta a ceea ce va doriti sa auziti de la un radio dedicat romanilor de pretutindeni. Propunerile sunt bine-venite pe forum, ori prin e-mail la radio@romani-online.co.uk .

Va multumesc pentru aprecierile pe care le-am gasit postate in ultimele zile. Totodata, multumiri si pentru faptul ca acceptati micile disfunctionalitati care pot sa apara in aceasta perioada.

Curand vom iesi din probele tehnice, din dorinta de a va aduce mai aproape de implinire ideile si dorintele pe care le aveti vis-a-vis de un radio.

Pentru ca ne apropiem de finalul acestui an, in numele echipei Radio Romani Online, cu sinceritate va doresc: La Multi Ani.

Sper ca 2008 sa va fie cat mai favorabil!

Cu prietenie,
    Cristi Havrincea.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Cristi si domnilor/doamnelor administratori IT

Incepand cu aseara am probleme (intreruperi, Buffer se exprima cam asa 0%..20%...ajunge pana la 80% si se opreste. Posibil sa fie de la mine, dar celelalte pagini se incarca OK.
    Folosesc Mozilla ca browser si ma impac bine cu el.
    Este vreo solutie?

Merci mult si auditie placuta tuturor! -thankyou- hankyou-

12. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Rebecca,

Intr-adevar, au fost schimbati parametrii de emisie, dar in mod normal nu ar trebui sa ai intreruperi.

Pentru ca butonul de radio (din stanga-sus) sa poata fi compatibil cu toate browsere-le am fost nevoiti sa schimbam rata de comprimare. Cea folosita acum este mai buna calitativ. Daca vrei o comparatie, e similara unui mp3 la 128 kbps. Singurul dezavantaj ar putea fi acela ca necesita dublul volumului de trafic folosit anterior, in aac+.

Mai simplu, in acest moment, Radio Romani Online are nevoie de aproximativ 0.14 Mbps ori 17 kb/s capacitate tansfer (cam 12% din capacitatea unei linii de 1 Mbps).

In conditiile in care la tine, Rebecca, e trafic foarte mare pe router-ul share-uit cu cei din casa de exemplu, s-ar putea sa ai anumite intreruperi. Ori poate ca a fost pur si simplu o congestie pe bucla ta locala. Speram sa isi revina. Oricum, nu player-ul e de vina. La mine merge perfect, atat la serviciu cat si acasa. Am linii de 1 Mbps si de 8 Mbps.

Normal, oricine dispune de un o linie broadband de cel putin 1Mbps (care e minimul pe piata) nu va avea probleme.

Iti multumim pentru notificare!!! :)

Cristi.

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Mai simplu, in acest moment, Radio Romani Online are nevoie de aproximativ 0.128 Mbps ori 16 KB/s capacitate tansfer (cam 12.8% din capacitatea unei linii de 1 Mbps).

I love playing games with numbers. -kiss- iss-

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze, dar n-am inteles mare lucru. Toate celelalte pagini se incarca repede. In mom. de fata sunt singura in casa (deci nu foloseste nimeni net-ul....Adevarul si, in cazul asta, solutia e undeva pe la mijloc...numerele...ma baga in ceata total...Sper sa se rezolve de la sine. -sad4- ad4- Desi, nu prea cred, la cum se prezinta.

15. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Salut din nou, Rebecca

Imi cer scuze daca te-am bagat in ceata. Probabil ca problema e undeva la mijloc, cum spui. Totusi, cu o linie de internet buna, asa cum ne-am obisnuit sa avem, nu ar trebui sa ai intreruperi.

Faptul ca mereu ai in afisaj procentajul de buffer incomplet denota ca din anumite motive ai probleme cu transferul. Voi modifica bitrate-ul. Vom vedea daca si de acum vei avea aceleasi probleme.

Totusi. Pe care player il folosesti? Winamp sau cel din pagina? Daca e Winamp, ar putea fi si o problema de plug-in. Posibil sa nu ii fie setate bine setate capacitatea de buffer.

Legat de linia pe care o ai, incearca un test de viteza, la www.speedtest.net . E cel mai simplu mod de a-ti da seama daca banda ta de internet are probleme temporare.

In caz ca nu reusesti, mai scrie-ne. Vom gasi o solutie si in cazul tau, astfel incat sa nu mai ai probleme cu auditia.

Multumesc si "Parteneru"_lui pentru detaliere :))....

Cristi.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Folosesc playerul din pagina.(de winamp nu poate fi vorba, l-am dezinstalat crezand ca el e de vina, dar si versiunea noua tot asa se comporta)
    Am facut si testul si mi-a dat 114 kbps(sageata in jos)-scratch-
    179 kbps(sageata in sus)
    Oricum aseara s-au vazut imbunatatiri si chiar si acum se intrerupe dupa un vers intreg sau chiar mai mult...adica intreruperile sunt mult mai rare.
    Merci mult.

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma chinui de cca o ora sa intru ,folosind laptopul,in sfarsit am reusit,dar tin sa precizez ca si eu am intampinat de multe ori aceleasi probleme ca si rebecca,cu bufferingul jucand intre 0-66%,si atat.

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc Mplayer sau ITunes pe Mac si merge fara intreruperi.

20 Mb, 5452 kb/s download si 717 kb/s upload.

19. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,

Nu stiu in ce conditii ai facut testul acela, insa rezultatele lui arata ca ai o linie de internet foarte slaba ori cu probleme, sau poate ca cineva din casa ta download-eaza masiv fara sa ai tu de stire.

Dupa cum scriam, radioul are nevoie de 128 kbps largime de banda (partea cu sageata in jos - download). In urma testului a rezultat ca tu beneficiezi de doar 114 kbps. De ieri am redus streaming-ul la 112 kbps, tocmai ca cei cu probleme de linie sa fie cat mai putini. Desi diferenta in transfer e foarte mica, totusi ai simtit o oarecare schimbare. Concluzia e ca ai nevoie de o linie mai buna. Posibil sa fie niste probleme la tine... precum limitari ale vitezei (FUP) ori in cazul in care cineva nu iti ocupa banda, poate ca e doar o mica defectiune pe fire (?). In caz ca ai ADSL trebuie sa ai pus filtrul de separare al semnalului de telefon de cel de broadband; altfel pot aparea interferente care se traduc in instabilitatea liniei de internet.

Ce va pot asigura este ca semnalul pleaca in conditii bune.

Nici eu nu am avut probleme de receptie. Vom cauta solutii pentru a evita aceste neplaceri.

Inca odata va multumesc pentru instiintare!

Oricand la dispozitia voastra,

Cristi.
    Radio Romani Online.

20. 1djst

1djst New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata,

Am descoperit radio romani on-line acum cateva zile si deja se afla printre preferintele mele personale. OK...recunosc, nu mai ascult radiouri englezesti de cand cu voi -nono- ono-
    Sunteti grozavi si va doresc la cati mai multi ascultatori (toti romanii din Anglia si jumatate din romanii din Romania).
    -nr1- r1-

Share This Page