16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Question

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Adriaan, Dec 21, 2012.

1. Adriaan

Adriaan New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi conationali,

Am doua intrebari. Mentionez ca detin drept de rezidenta si munca permament in Grecia. Imi perminte acest act sa ma angajez fara sa am nevoie de workers ascension card/work permit? De asemenea daca fiul meu( student ) detine un Yellow card, am citit undeva ca devin exempt de work permit. Ma poate lamuri cineva?

Multumesc anticipat

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. Nu.
    2. TREBUIE sa obtii blue card de dependent, deci trebuie sa poti dovedi dependenta.

3. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    tin sa te contrazic un pic albea la intrebarea nr 2. daca fiul are yc student ea are din oficiu statutul de dependend iar aplicatia pt card in sine este optionala. toata problema este ca nu o va baga nimeni in seama daca nu are cardul fizic...

4. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Deci toti parintii sunt dependenti de copii. :)

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oare cum o fi?
    Membrul de familie al unui cetatean român sau bulgar care si-a exercitat dreptul de sedere în Marea Britanie pentru studii, desfasurarea de activitati independente (self-employment) sau deoarece detine resurse suficiente pentru a se întretine fara a apela la resurse publice (self-sufficient);

Pentru a obtine confirmarea acestui drept puteti solicita un certificat de înregistrare utilizând formularul BR1 sau BR5 daca aveti cetatenia unui stat care nu este membru al Spatiului Economic European.
    http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk

+ avem un domn avocat pe forum. -da-da-

6. Adriaan

Adriaan New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare

Dragi conationali,

Am doua intrebari. Mentionez ca detin drept de rezidenta si munca permament in Grecia. Imi perminte acest act sa ma angajez fara sa am nevoie de workers ascension card/work permit? De asemenea daca fiul meu( student ) detine un Yellow card, am citit undeva ca devin exempt de work permit. Ma poate lamuri cineva?

Multumesc anticipat

7. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Intrebare

Sunt sigur ca ai mai postat exact aceleasi intrebari acum doua zile undeva pe forum si ai primit rasunsurile.
    La prima intrebare raspunsul este NU.
    La a doua intrebare ai butonasele colorate in stanga si te invit sa iti petreci putin timp citind si fii sigur ca o sa iti gasesti raspunsul.
    Numai bine

Fac un edit. Mai citeam cate ceva pe forum si....ai postat pe 21 dec acelasi lucru unde ti s-a raspuns. Pun pariu ca ai revenit , nu ai mai gasit locatia unde ai postat, ti-a fost lene sa iti cauti postul si ce ai zis...eh mai scriu o data :)

Share This Page