6.4 C
London
Monday, December 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Putem conduce un autoturism în UK înscris într-un alt stat ?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by ppppp, Jun 30, 2008.

1. ppppp

ppppp New Member

Trophy Points:
    0
    Dac? s-a mai discutat, scuze. Problema se pune în felul urm?tor: se poate folosi o ma?in? înscris? într-un alt stat UE , România sau Germania , în Marea Britanie ?

Dac? da, care sunt condi?iile. Vorbim despre o ma?in? înscris? permament într-una din cele dou? ??ri men?ionate mai sus, cu asigurare ?i green card valabil pe teritoriul UK.

Mul?umesc.

2. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut f multe masini poloneze care sint aici de peste 2-3 ani. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa suni la un insurance company si savezi cit costa . Sau te duci pe www.moneysupermarket.co.uk apoi la car insurace uk.

Daca deja ai insurance din afara, atunci trebuie sa te uiti pe site la DVLA ca mi se pare ca e o limita de timp ptr care poti folosi asigurare din alta tara.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Cel mai bine este sa inregistrezi masina aici cat mai repede cu putinta.Nu vei putea sa o asiguri decat pe perioada limitata si la preturi foarte mari.Daca are volanul pe stanga tb. sa ii faci MOT, sa primesti aprobare,si sa ii schimbi farurile (pt ca bat in directia opusa) si de-abia apoi poti sa o inregistrezi.Si nu uita de Road Tax.Din pacate, depinzand si de marca masinii te va costa ceva.
    Iti spun asta din experienta proprie.Noi am inregistrat o masina cumparata din Romania la inceputul anului.

4. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca asta ar fi cea mai buna varianta :)...
    Daca are actele pe o alta tara din UE ii mai bine sa le lase asa...poate circula si in UK bine mersi

Ei zic asa: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Bu ... G_10014623

...dar intotdeauna exista si cale de mijloc pentru noi "vizitatori" in UK -badteeths- adteeths-

5. ppppp

ppppp New Member

Trophy Points:
    0
    southerner: nu am niciun interes s? asigur ma?ina în UK, tocmai de-aia vreau s? o ?in înscris? în Germania sau chiar România.

Lara_C: de asemenea, nu am niciun interes s? o înscriu , sunt zeci de mii de ma?ini pe autotrader.co.uk am de unde alege

openbsd: mul?umesc pentru link

Citez:

"It is the responsibility for the driver to prove how long the vehicle has been in the country. This can be achieved by producing ferry tickets. Used or unregistered vehicles brought into the UK will be allowed to circulate freely for six months in any 12 month period without the need to register. Certain vehicles will be required to display a temporary 'Q' plate. Temporary visitor status is not appropriate to these vehicles."

Bun, e ceva similar cum se proceda în România cu ma?inile înscrise în UE înainte de 1 ianuarie 2007, se ie?ea din ?ar? cu ele odat? la trei luni. B?nuiesc c? se aplic? acum în UK. Nu mi se pare dificil s? ies odat? la 6 luni cu ea din UK pân? în Fran?a.

Corecta-?i-m? dac? gre?esc.

6. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0

...dupa cum ziceam mai sus: " intotdeauna exista si cale de mijloc pentru noi "vizitatori" in UK "

Decat sa te duci pana in Franta mai bine te duci in Bethnal Green (zona suspecta) si iei niste "Ferry Tickets" -hehe- ehe-

7. ppppp

ppppp New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm , s? în?eleg c? Bethnal Green este un fel de ... cartier Ferentari al Londrei ? -scratch- cratch-

8. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0

...mda, sau Flatbush in Brooklyn -hehe- ehe-

9. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!am vazut ca de mult nu s-a mai scris pe acest topic.am si eu o intrebare:vreau sa vin cu masina mea in anglia,inmatriculata in grecia.cat pot sa stau cu ea acolo fara sa am probleme.si ce tre sa fac acolo cu ea avand in vedere ca nu prea vreau sa circul cu ea ca e cu volan pe stanga.v-as fi recunoscator pt un raspuns lamuritor!multumesc anticipat!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Caline,
    ce raspuns lamuritor putem sa-ti dam noi cind tu nu stii ce vrei...vrei sa vii cu masina aici, dar nu vrei sa circuli prea mult...ca e cu volan pe stinga..probabil te gindesti ca-i faci modificarile corespunzatoare: vrei sa-ti spun cineva: e prea scump!! nu merita !!? poti sa vii cu masina in UK si poti sa circuli cu ea maxim 6 luni...dupa astea 6 luni daca nu o inscrii aici, o faci pe riscul taunu stiu sa-ti spun cit e amenda....nu scrie nici pe site-ul oficial..
    sper ca te-am lamurit

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Razadesoare usurel, poate chiar stie ce vrea. -handlaugh2- andlaugh2- Cred ca vrea s-o foloseasca doar ca mijloc de transport intre grecia si UK si alte deplasari inspre/dinspre UK.

12. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!ca sa clarificam putin situatia:vreau sa vin cu ea in anglia si sa o folosesc max o luna doua pana imi voi cumpara una potrivita de acolo.pe a mea,vreau sa o tin cu mine sa o pot supraveghea,deoarece in grecia nu mai am pe nimeni care sa aiba grija de ea si o voi duce in romania la prima plecare,probabil peste un timp(an-doi).intrebarea este:pt aceste doua luni,ce trebuie facut sa nu am probl cu masina in anglia si cand voi pleca cu ea in rom,la anu sa zicem,ce tre sa fac sa pot trece cu ea pana in belgia?multumesc mult!sper ca nu e greu de raspuns!

13. Anonymous

Anonymous Guest

Buna seara,

nu e nici o problema si nu trebuie sa faci nimic. poti sa vii cu masinas-o folosesti maxim 6 luni conform legilor (peste cele 6 luni, o faci pe pielea ta...adica: numai daca te opreste politia si te intreabatrebuie sa demonstrezi de cind esti in Anglia)
    la feribot, eurotunel..nu te intreaba nimeni nimic si nu are nimeni treaba cu cele 6 luni....iti faci rezervare treci si gata..

14. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult,razadesoare!am inteles ideea si nu intentionez sa ma joc cu ilegalitatile.doar ca vreau sa tin masina langa mine sa pot avea eu grija de ea.si cand ma duc in rom,o iau cu mine.atat!inca o data,multumesc!o duminica placuta!

15. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Poate cineva, va rog, sa imi spuna daca este valabila (adica sigura) metoda de a evita inmatricularea unei masini straine in UK prin a face cate o iesire in Franta la fiecare 6 luni?
    A facut cineva asa?
    A fost cineva oprit de politie si a scapat prin metoda asta? Adica au crezut politaii?

Multumesc mult!

PS: nu mai stau mult in UK, dar deja am 7 luni si nu pot sa inmatriculez Loganul aici, e prea scump si e imposibil de gasit faruri. Masina o sa imi trebuiasca cand plec acasa, asa ca trebuie sa o mai tin vreo 6 luni aici.

Share This Page