9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

putem aplica ptr blue card...

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Bogdany, Feb 28, 2011.

1. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ptr toata lumea, ma uitam pe forumuri si nu pot sa ma lamuresc cu o problema,eu si viitorul meu sot avem yellow carduri amandoi,ne vom cununa in aprilie si vom depune ptr blue ptr el,ei bine noi am lucrat la ferma 6 luni avem pay-slipurile toate iar dupa ferma am lucrat printr-o agentie avem deasemenea pay-slipurile toate si de aici ,avem p45 de la ferma iar intr-o luna o sa avem si de la agentie,deci am lucrat 1 an fara pauza avem p 45 si payslipuri oare nu putem depune ptr blue card ptr amandoi? daca iti da p45 dupa terminarea contractului esti considerat angajat,deci am fost angajati si ptr ferma si ptr agentie?
    Am inteles ca ptr blue card trebuie sa fii avut statutul de angajat....oare putem aplica amadoi ptr blue? multumesc anticipat

2. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie as precizez ca avem yellow card ca si self emp,iar la ferma am venit cu contrac din tara prin hops si am lucrat cu work permit ..multumesc

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    P45 se de la angajati si nu la self-employed. Ceea ce nu am inteles eu, e cum ati lucrat prin agentie? Ca self-employed sau tot prin schema aceea prin care ati lucrat si la ferma? Daca ati lucrat tot prin acea schema sau daca angajatorul a aplicat pt. un permis de munca pt. voi, adica daca ati avut statutul de angajat legal, da, puteti aplica amandoi dupa 12 luni de munca legal pt. blue card-uri.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cam neclara treaba cu agentia. Aveti grija sa nu faceti mai mult rau decat bine.

5. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    nu stim nici noi ce statut avem ei( englezii) sunt cam confuzi cu atatea carduri si acte si...noi am dus yellow cardul pe el scria resident ...nu mai stiu exact ..si ei au zis ok,au avut control de la hmrc si a fost totul in regula ne dau payslipuri in fiecare saptamana si ne vor da si p 45 la sfarsit...intr-o luna cand ne vom retrage...sa inteleg ca avem statul de angajat la ei?ptr ca primim p 45 ?

6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Da, nasol rau, pe baza yellow card-ului de self-employed ei v-au angajat cu contract de employee. Pana si cei de la HMRC se pare ca s-au ametit cu atatea carduri de nu si-au dat seama. Dar Ukba o sa-si dea seama daca va duceti sa aplicati pentru blue card si atunci se complica lucrurile.
    Eu zic sa-i propuneti agentiei sa lucrati in continuare pentru ei cu statutul de self-employed. Adica va dati "demisia" si semnati cu agentia un Contract for self-employed services. Sau, unul dintre voi se inscrie la un curs de engleza si obtine yellow card de student iar celalalt obtine blue card de dependent si astfel poate munci legal la acea agentie. Iar cel cu yellow de student va munci doar 20 ore pe sapt.
    Ganditi.....cantariti....si alegeti cea mai buna varianta pt. voi, dar ideea e sa intrati rapid in legalitate.

Multa bafta.

Share This Page