22.8 C
London
Saturday, July 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PROVOCARE - referendum in UK

Discussion in 'in Romania' started by monici, May 17, 2007.

1. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,
    sunt corespondent pt Evenimentul zilei la londra. am urmarit parerile voastre pro si contra basescu.
    as vrea daca ca se poate - legat de votare - cei care mergeti - sa-mi spuneti de la ce distante venit pt vot. am de scris un text pt editia care va apare in ziua referendumului. si ma gindeam ca ar fi interesant sa dam un exemplu celor de acasa care simbata vor sta pe canapea si vor privi la emisiuni gen surprize-surprize. eu de exemplu merg o ora by bus sau juma din timp cu tubu-ul - dar nu pot pune parerea mea de reporter. asa ca va astept pe voi cu declaratii pe forum.

astept si parerile celor care nu vor putea ajunge la vot.

va multumesc. monica. voi alege din postarile voastre pt publicare pina maine la ora 14.00. specificati daca vreti sa dau declaratia voastra in ziar sau doar va exprimati parerea pe forum. ca sa fie lucrurile cit mai democratic. ASTEPT -ww-

2. Anonymous

Anonymous Guest

Eu vin cu masina, cu nevasta-mea. Posibil sa fac vreo jumatate de ora pana in centru si cred ca vreo jumatate dupa numai cu parcarea.
    Ce-ar fi interesant, in urma referendumului asta, este ca respectivele ambasade sau consulate sa centralizeze cat de cat numarul celor aflati in fiecare tara, sau, ma rog, macar al celor care au venit la vot. Si sa se totalizeze apoi aceste sume pentru ne da seama despre amploarea emigratiei romanesti. Sunt mai mult ca sigur ca in Marea Britanie traiesc astazi mai mult de 200.000 de romani. Ce credeti?

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vin cu sotul si facem cam o ora si 20 de minute cu masina pana in Londra,dupa care vom incerca sa aflam unde este ambasada Romaniei(stim adresa dar nu am avut nevoie sa mergem pana acolo niciodata).Nici nu ne gandim sa nu votam.Chiar daca suntem aici de putin timp,aproape 2 luni,am fost foarte surprinsi cand am aflat ce se intampla acasa.Si cei care sunt in Romania,ar trebui sa se duca cu mic cu mare la vot pentru ca doar asa putem avea un viitor mai bun.Parerea mea.

4. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am sa merg cu trenul. Probabil ca voi face o ora, o ora si jumatate.

5. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    O sa facem si noi cam o ora si ceva pina in Leeds. E mult mai aproape decat Londra. O sa mergem in jur de 8-10 oameni sa-l sustinem pe cel mai mic rau Basescu. Sper ca o sa mearga la vot cat mai multi sa aratam ca ne pasa.

6. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    Nu uitati ca:
    Cet??enii români care voteaz? în str?in?tate în baza pa?aportului simplu, c?r?ii de identitate, c?r?ii de identitate provizorii, buletinului de identitate, pa?aportului consular completeaz? o declara?ie pe propria r?spundere c? nu ?i-au exercitat sau nu î?i exercit? dreptul la vot în aceea?i zi pe baza altui act de identitate. Declara?ia poate fi desc?rcat? de pe site-ul Ambasadei si completat? in avans, urmând a fi înmânat? biroului electoral la prezentarea la vot.

din datele tehnice de pe site-ul ambasadei.
    LONDRA: sectia de votare e la centrul cultural roman nu la ambasada.

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    1 Belgrave Square, Londra – SW1X 8PH.

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    O mica FOARTE importanta greseala tipica pe care multi o fac, este : INSTITUTUL CULTURAL ROMAN (ICR, acolo se voteaza) - este o organizatie non profit, reprezentanta oficiala a Romaniei in Londra, deschisa in iulie 2006 si are stranse legaturi de ambasada romana, intrucat patronul este Presedintele Romaniei. http://www.icr-london.co.uk/

CENTRUL CULTURAL ROMAN (RCC) este o institutie independenta fundata de Ion Ratiu care promoveaza o varietate de evenimente culturale romanesti in Anglia si se bazeaza pe voluntariat. Isi are originile in anii '50 si infiintata oficial in 1994. http://www.romanianculturalcentre.org.uk/

Monici, fiind jurnalista, am considerat ca este vital sa fi corect informata si sa fi obiectiva in articolul tau. Desi poate unii nu vad diferenta la prima vedere, tu trebuie sa le oferi corect informatiile si restul ramane la latitudinea lor.

-wave-

Share This Page