14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Protest in fata Ambasadei Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jan 16, 2012.

1. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Daca aceste demonstratii ar avea ca scop trezirea romanilor as mai intelege.
    Aici ar exista 2 concluzii.

Prima ar fi ca "Hmmmm......Oare am putea sa ne desteptam, trezim ,dupa ce am dormit 20 de ani?"

Iar a doua ar fi "Bai fire-ar sa fie .....cat de tampit pot sa fiu sa cred ca spaland carbunele l-as putea face alb..."

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  3. grimm16

grimm16 New Member

Trophy Points:
    0
    Si, daca unii dintre noi, nu putem si nu putem (sa incetam), ne dati voie sa indraznim sa speram in continuare, Mr.Jarndyce? -thumbsup-

4. Hefox

Hefox New Member

Trophy Points:
    0
    Tot respectul meu pentru care au fost prezenti.
    @Mr Jarndyce: Cum adica nu se poate face nimic ca toti sunt la fel? Care toti? Tu nu te tragi din aceeasi tara?! Sa inteleg ca si tu esti la fel. Si chiar asa sa fie, de ce ai impresia ca toti suntem la fel?! Iti pot aduce n argument ca nu toti sunt la fel si speranta trebuie sa existe atata timp cat exista vointa de schimbare. Clasa politica nu se alege dupa chipul si asemanarea fiecarui, ci dupa anumite caracteristici si principii pe care un politician trebuie sa le aiba.
    Poate lectia primita in acesti ani de romani, ii va face ca la urmatoarele alegeri sa nu mai stea acasa si nu se vor mai lase cumparati si manipulati cu tot felul de texte puerile (comunisti, mineriade,etc).

5. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6

In primul rand lectia primita dureaza de peste 20 de ani?
    Cand o lectie dureaza atat de mult si nimeni nu intelege nimic oare la ce concluzie putem ajunge?

Hmmm...."principii pe care un plitician trebuie sa le aiba"...da...
    Si hotii au principii.Spre exemplu un hot de masini are urmatoarele principii:

1.Nu voi ucide decat daca e absoluta nevoie.
    2.Voi fura bani si cupoane de cantina dar niciodata cecuri.
    3.Voi merge la furat numai noaptea.
    4.Nu voi purta niciodata vreo masca.
    5.Daca politia va alerga dupa mine voi fugi.Daca insa politia ma va urmari cu masina in acest caz nu voi pune viata altor oameni in pericol.
    6.Voi fura numai 7 luni din an
    7.Ma voi bucura de furtul din averea bogatilor cu scopul de a da celor saraci.

Tot asa si politicienii nostri adera la principii facute din burta care sa le serveasca cat mai eficient interesele.
    Nu m-ar mira ca unele principii sa fie asemanatoare cu cele de mai sus.

Ce principii prietene ? Ce principii?
    Io cred ca traiesti intr-o Romanie inexistenta ,o Romanie dintr-un alt domeniu al existentei unde Romania ar putea fi elvetiana,suedeza,britanica,norvegiana...dar nu rusa....

Cat despre mine ce pot sa-ti zic.Eu ma cunosc destul de bine si stiu ca adesea am ganduri de care nu sunt mandru.Perfectiunea e departe de mine.
    Daca te razvratesti impotriva asemanarii atunci poate e timpul sa arati-nu mie -ci mandrei natii dacice ca soarele nu a apus inca in Romania si sa-mi contrazici ideea conform careia daca te uiti in oglinda cu adevarat i-l poti vedea pe Brad Pitt chiar daca in fata oglinzii sta cuminte iubitul Gollum din Lord of the Rings.

Peace
    Jarndyce.

6. Hefox

Hefox New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistit Jarndyce. O sa mai treaca alti 20 ani ca sa avem pretentia ca poporul sa inteleaga adevarata valorea a votului lui si care sunt principiile dupa care trebuie sa se ghideze cand alege sa voteze pe cineva. Ca sunt multe persoane in politica al caror interes e doar imbogatirea, asta e adevarat dar asta nu inseamna ca toti sunt asa. Americanii au democratie de cand se stiu si tot l-au votat, de 2 ori chiar, pe George W. Bush. Ce pretentii ai de la un neam care stie doar de 20 de ani ce e democratia?! Lucrurile se vor schimba usor, usor si daca romanii vor alege oameni de valore si caracter la conducerea tarii atunci vor putea spera la ceva mai bun si lucruri vor merge inspre bine mai repede. Si sunt de asemenea sigur ca romanii au mai inteles ca nu trebuie sa mai inchida ochii la micile "excapade" legislative ale puterii ca vedem unde se poate ajunge. Puterea trebuie penalizata la cel mai mic 2derapaj". Si mai trebuie scos din "repertoriul" mioritic fraza "capul plecat, sabia nu taie".

7. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Sigur ..nici o problema....Dar e ca si cum ai face pipi contra vantului.

8. Hefox

Hefox New Member

Trophy Points:
    0
    Mie imi suna tare cunoscuta placa asta. Nu va convine, plecati in alta tara sau daca il dam jos pe Basescu si guvernul lui, pe cine putem in loc, ca toti sunt la fel?!
    Sper doar ca mi se pare mie.

9. una32

una32 New Member

Trophy Points:
    0
    Scrisoare catre Romania
    Romania a adormit acum 7 ani pe ritm de Morometii- Romania trezeste-te si parca nu a fost indeajuns a ramas si fara voce.

Romania este in strada de 5 zile si cei de la putere se comporta ca si cum vocea din strada nu se aude. Ce trebuie sa facem ca sa-i determinam sa deschida ferestrele si sa ne auda? Pana unde trebuie mers ca demnitatea , bunul simt sa atinga obrazul celor care au umplut paharul, celor care au frant ceea ce a insemnat speranta pentru Romania?

Le-am dat Romania pe mana dorind un viitor mai bun, sperand la un conducator care sa iubeasca locul in care s-a nascut.
    Nu noi suntem vinovati pentru ca am crezut ci liderii care ne-au amagit, au profitat de naivitatea noastra, au furat , au violat si-au vandut Romania pe care noi o iubim.
    Protestul diasporei din 22 ianuarie 2012 este in primul rand o mana intinsa celor care au iesit in strada sa spuna ajunge, intr-un mod pasnic. Este o asigurare, pentru cei care simt romaneste, ca inca stim sa fim uniti in timpul acesta in care ne simtim atat de rataciti, atat de pierduti.
    Protestul diasporei din 22 ianuarie 2012 este o incurajare pentru poporul Roman, incurajare si dorinta de putere de lupta pana vom primi ce dorim : o sansa pentru o viata mai buna.
    O lupta frumoasa asa cum este sufletul de roman, pasnic si drept.
    Protestul din 22 ianuarie 2012 nu manifesta doar impotriva lui Traian Basescu ci a intregului sistem, corupt care in loc sa serveasca poporul, tara in loc sa respecte juramantul depus cand a preluat functia a scuipat cu tupeu ordinar pe toate responsabilitatiile.
    Acest manifest este strigatul de AJUNGE! Romania are nevoie sa fie curata si momentul acela a sosit.
    Poporul roman nu trebuie sa uite nici o clipa ca nu doar Traian Basescu trebuie inlaturat ci tot sistemul bolnav cladit de el si predecesorii sai incepand cu Ion Iliescu.
    Manifestam pentru ca NU VREM legislatie electorala modificata dupa bunul plac, NU VREM legi promulgate in mod fraudulos menite sa faca viata parintilor nostrii si mai grea, NU VREM salariile celor care pregatesc Romania de maine micsorate, avem nevoie de dascali, NU VREM ca oamenii cu potential, cu talent sa plece din Romania pentru ca nu stim sa le recunoastem meritele, nu ii sprijinim, NU VREM un presedinte care arunca la gunoi de cate ori pofteste Constitutia , NU VREM un presedinte care adoarme la summit-uri si face Romania de ras ,NU VREM sa platim 137 de senatori ca sa doarma in parlament, NU VREM un presedinte care nu stie sa ne asculte asa cum NU VREM politicieni corupti.

In orice tara democrata fiecare politician implicat intr-un scandal si-a prezentat demisia a doua zi iar asta nu este strict legat de dragostea de tara ci bun simt, demnitate. Clasa noastra politica poarta coruptia ca pe o bijuterie incepand cu seful statului. Prin urmare participantii la acest protest semneaza urmatoarele doleante :
    -DREPTUL POPORULUI LA ALTERNATIVA, daca este cazul.
    -Demisia imediata a domnului Traian Basescu, Emil Boc si guvernul.
    -Alegeri anticipate
    -Obligativitatea revizuirii Constitutiei
    -Promulgarea unei legi prin care cei care detin functii politice sunt obligati sa renunte la functia detinuta din momentul in care s-a dezvaluit implicarea in scandaluri de orice natura.
    -Control financiar asupra cheltuielilor legate de depalsarile, persoanelor cu functii politice
    -Raspundere penala a celor care au preluat proiecte ,respectiv consumat bani ,legate de Romania si nu le-au dus la bun sfarsit( autostrazi, scoli, spitale, turism etc)
    -Monitorizarea mult mai atenta a firmelor private ce sunt raspunzatoare privind astfel de proiecte
    -Promulgarea unei legi care face obligatorie participarea la un examen a celor ce depun candidatura pentru o functie politica. Examen care sa acopere constitutia romaniei -obligatorie, limba romana- obligatorie, limba engleza, finante dupa caz in functie de postul pentru care se cere candidatura. Refuzul candidaturii in cazul in care persoana nu a trecut testul.
    -Agenda de lucru a senatului cu tinte zilnice atinse
    - Orice membru al Parlamentului care absenteaza nemotivat mai mult de 4 ori pe luna sa fie dat jos din functie irevocabil.
    -Protejarea financiara a pensionarilor, parintilor singuri, oamenilor cu talent extraordinar, invatatorilor si a celor care lucreaza in sistemul sanitar.
    -Revigorarea partidelor politice si stabilirea unui protocol de conduita, aspiratii care servesc poporul roman si nu organizatia in sine.

INDEMN CATRE ROMANIA:

Poporul roman trebuie sa-si invete lectia si asta cat de repede. Poporul roman trebuie sa fie atent cand alege, cand pune stampila de vot. Asa cum trebuie sa inteleaga ca solutia nu sta in a numi pe altcineva din OPOZTIE.
    Solutia pentru salvarea Romaniei sta in a alege un conducator care in toti acesti ani a contribuit la ridicarea Romaniei, a facut pentru Romania lucruri bune, palpabile.

10. grimm16

grimm16 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim! -bravo-

Si, ce bine ca nu e nici o problema! -da-da-

Ne asumam - in vazul lumii- "inutilitatea" gestului!!! -thumbsup-

PS. Nu-mi dau seama de ce, in raspunsul tau, ai folosit verbul "a face" la singular, cand se impunea(!?) sa folosesti pluralul...ca, deh! estem mai multi! -lolozaurmic

11. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Nu vreau sa calc in picioare eforturile nimanui.
    Nu asta a fost intentia mea atunci cand am scris aici.

Insa ma intristeaza eforturile inutile si eterna dorinta de a transforma Romania intr-o tara de calitate.

@Grimm
    Sigur ca "ei este multi"insa toti acestia pastreaza in strafundurile inimii lor putrede de speranta si o luciditate amara care vorbeste de inutilitatea eforturilor lor .

12. grimm16

grimm16 New Member

Trophy Points:
    0

Atunci, poate vrei sa sustii sau sa incurajezi eforturile respective? -nu-stiu-

Nu te intreb(sac!!!) care a fost intentia ta atunci cand ai ales sa scrii aici.
    Poti considera, insa, ca ti-ai facut "datoria": ai vrut sa ne deschizi ochii, sa ne inveti de bine, sa ne arati calea cea dreapta.Mai mult decat atat, ce-ai fi putut face? Ca NU ti-ai atins scopul, asta este alta poveste...nu intotdeauna lucrurile ne ies asa cum dorim noi!

Fraza cu intristarile-ti, m-a emotionat pana la lacrimi -plans2-

Constat ca mana ta NU poate scrie "voi sunteti multi"...De ce oare? -sssst-

In rest, nu mai comentez pentru ca, se vede treaba ca ai obosit, te grabesti, faci rabat la calitate si te repeti...Pai, adica, dupa ce mi-ai smuls lacrimi cu "eforturile inutile", in fraza imediat urmatoare imi servesti "inutilitatea eforturilor" si te astepti sa mai tresar in vreun fel??? Zau, asa! Ma asteptam la un discurs mult mai spumos!!! Si la o imaginatie mult mai bogata!Marturisesc ca m-ai dezamagit! -thumbsdown-

grimm16

P.S. Am mentinut, desigur, acelasi ton ironic.Singurul adecvat, dupa parerea mea, din moment ce, de luat in serios, nici nu putea fi vorba!De altfel, este si ultima data cand iti voi mai adresa vreun cuvant.

Nadajduiesc, insa, sa fi inteles ca, incercarea ta de a ne preda "lectia nesperantei", in aceste zile si in acest loc, a esuat lamentabil.Si sa.. act accordingly...if you know what I mean -nu-ma-uit-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cum poti da ceva gen

"non thank you "?
    sau ... unlike, nu stiu.

Sa nu-ti mai pese de tara unde te-ai nascut...?

Incerc sa o fac, realistic,
    so far, nu pot.

Cum adica sa nu mai speri?

Dureros!

14. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    WTF is wrong with you people !!??
    (some of you. si din fericire putini. cred).
    Uneori tind sa cred ca unii sunt dusi de tot, fara scapare... dar nu mi pierd speranta de a crede ca sunt salvabili chiar si ei :))

15. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Hey,

Vreau sa particip si eu la protestul de duminica, dar din pacate nu locuiesc in Londra. Imi puteti da mai multe detalii (ne intalnim in fata ambasadei Romaniei? daca da, la ce ora?), va rog? Deasemenea, daca mai este cineva care locuieste in zona Coventry - Birmingham si vrea sa mergem impreuna in Londra, ar fi minunat.

Mersi mult.

16. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

quote="administrator" post=105413]Protestele continua la Londra:

http://www.facebook.com/events/226732620742132/

ATENTIE: DIN MOTIVE ORGANIZATORICE VA RUGAM SA CONFIRMATI PARTICIPAREA DOAR DACA SUNTETI SIGURI CA VETI VENI! VA MULTUMESC PENTRU INTELEGERE, PARTICIPARE SI COLABORARE!

ASTEPTAM CA LA ACEST MITING SA NI SE ALATURE ROMANI CARE LOCUIESC IN ALTE ORASE ALE MARII BRITANII.

ACEST EVENIMENT COLABOREAZA MAI MULTE PERSOANE SI ORGANIZATII, VOM REVENI CU AMANANUTE.

NU UITATI, MANIFESTEREA ESTE APOLITICA, NE-AM DORI SA RAMANA ASA, FARA IMPLICAREA PARTIDELOR POLITICE CARE AU SAU NU FILIALE IN MAREA BRITANIE!

Cand: Duminica 22 ianuarie 2012 intre orele 13:30 si 18:00
    Unde: Ambasada Romaniei la Londra, portile dinspre High Street Kensington spre Palace Garden Road
    Adresa ambasada: 4 Palace Green, London W8 4QD
    ATENTIE: NU VENITI LA ICR IN BELGRAVE SQUARE, NU LA CONSULAT, ci la SEDIUL AMBASADEI!
    Autorizatie: KENSINGTON POLICE STATION, Operations Officer Matt Hunt, Tel: 020 7321 8264
    Metrou: High Street Kensington, dreapta spre Kensington Gardens

Update in progress![/quote]

17. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
  19. TheXman

TheXman Active Member