8.8 C
London
Monday, January 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Protest in fata Ambasadei Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jan 16, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ca de obicei, am incercat sa pastrez curatenia. De data asta si pe FB.

Postacii partidelor au incercat pe rand urmatoarele:
    - stati in casa ca ne faceti de ras peste hotare (sigur ca da)
    - sunteti la fel ca aia cu alba-neagra (evident, se vede de la o posta)
    - ce anume se va schimba, oricum nu se va schimba nimic (s-a schimbat si se schimba in fiecare zi, trebuie sa fii orb sa nu vezi)
    - nu se poate sa cereti sa plece actualul guvern fara sa aveti o platforma, propuneri etc
    - Admin este pro-basescu ( hahahahaha)
    - Admin este pro-usl (dublu-hahahahahaha)
    - Admin este pro-alte partide (partidul albinelor, sunt convins)
    - romanii din uk ar trebui sa nu se bage (ba da, pentru ca sunt inca romani)
    - admin ar trebui sa se mute in romania sa munceasca pe 800 de ron pe luna (ar putea, dar nu cred ca are motive)
    - la protest nu va merge nimeni (ba a fost ceva lume)
    - la protest au fost doar 20 de persoane ( inmultit cu 5)
    - protestul este de fapt o manipulare ( o fi, n-o fi, important e ca nu se asociaza cu nici un partid. Si daca era manipulare, n ua iesit)
    - protestul este organizat de usl / pdl / dracu stie ce alte partide (ati vrea voi)
    - admin traieste din banii DRP-ului ( 100% =))))))))) )
    - prosteala ieftina, oricum nu va pasa ( sigur, de aia a iesit lumea in strada)
    - e usor sa protestezi din alta tara, vino si protesteaza aici (toate la timpul lor)

Printre aceste "argumente" am gasit dezinformari, tentative de a discredita, asocieri dubioase cu partide etc. Majoritata celor care comentau erau declarati ca membri pasionali ai PDL - se vede asta din profilele lor publice de pe FB.

Ce este important de stiut este ca partidele lupta pe toate planurile, online si offline.

Indemnul meu este sa faceti fix ce vreti voi. Daca simtiti ca trebuie sa va alaturati celor care protesteaza, faceti-o. Daca nu, nu. Imi este greu sa fiu obiectiv avand in vedere ca manifestatia a fost apolitica si cei care sustin partidele au improscat atata venin. Sper din toata inima ca mesajul a fost inteles si ca nimeni nu sustine, cel putin aici, nici un partid anume.

Am facut enumerarea de mai sus ca sa stiti la ce sa va asteptati de la clasa politica si de la "acolitii" lor.

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pentru a vedea despre ce vorbesc, puteti sa va uitati pe comentariile de aici:
    http://www.realitatea.net/proteste-fara ... 05393.html

O sa vedeti ca protestul a fost organizat de un membru USL, ca de fapt nu a fost nimeni etc

Adevarul:
    http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1919_n.jpg
    http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 9511_n.jpg
    http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 6105_n.jpg
    http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1891_n.jpg

Asta in conditiile in care a fost organizat miercuri la 3pm, adica oamenii si-au luat liber de la serviciu sa ajunga (cei care au reusit)

3. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    Protest in fata Ambasadei Romaniei la Londra-dar pentru ce?

Am o mare curiozitate: pentru ce ati protestat azi sau veti protesta Duminica in Londra?Daca nu ati fost azi sau nu veti fi duminica din cauza distantei la care va aflati fata de Londra sau programului de lucru si totusi ati fi dorit sa protestati , care ar fi fost principalele voastre cerinte/lozinci?
    Pentru mine ar fi urmatoarele:
    - Romania pentru romani nu pentru o clica
    - Schimbati SISTEMUL
    - Respectati constitutia
    - DEMNITATE SI RESPECT
    - CURATATI CLASA POLITICA,STOPATI TRASEISMUL POLITIC
    - GUVERN TEHNOCRAT

ma regasesc in multe din cererile expuse de admin, dar voi? ( ps -cand se intalnea adminu' cu baselu si dai pupaturi acu' cativa ani, nu avea aceleasi cereri?! -intrebare retorica)

4. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Oricum ma pregateam sa postez si eu, dar a apucat rewind sa posteze inainte, asa ca o sa incerc sa ii raspund lui intai.

Eu nu am fost azi la protest, mi-ar fi fost imposibil, si imi pare rau ca nu am ajuns, pt ca intr-un fel ma simteam datoare, sau mai bine zis vinovata. Vinovata ca in 20 mai 2007, m-am dus sa protestez la stanga lui Big Ben, impotriva suspendarii lui Basescu. Da, atunci am avut incredere in el si da, a dezamagit cumplit si din nefericire nu e nici primul, nici ultimul om care ma va dezamagi in viata asta. Ar trebui sa platesc eu sau Cherciu (precizez ca nu il cunosc), sau atatia altii, pentru ca la un moment dat am crezut intr-un om?(de fapt, platim oricum) Atunci ar trebui sa o rup si cu mama, dat fiind ca in 90 nu am putut sa o conving sa nu voteze cu Iliescu. De-acolo a plecat totul, de-acolo am luat-o la vale.
    Parerea mea este ca atunci cand votam, o facem majoritatea fara interese strict personale, o facem doar in credinta si speranta ca alegem bine. Din pacate puterea ii face pe cei mai multi alesi sa isi vanda sufletul diavolului, sper sa mai apuc in viata asta macar un om care sa intre in cartea de istorie demn si curat, a trecut destula vreme de cand tara asta nu mai are "eroi"

O sa revin si cu raspunsul la intrebarea "de ce protesteaza oamenii in aceste zile"

5. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce pot sa spun legat de protest este ca nu am simtit manipulare de nicaieri cum citesc pe ici pe colo. Fiecare a strigat cand si ce a vrut el.
    Ma intristez cand vad persoane(nu aici inca) care zic ca am fost doar 50 si nu conteaza.... Am fost mai multi decat in multe orase si sate din tara unde participarea e 0!!!! Asta e cea mai mare pierdere a Romanilor,ca stau in casa in loc sa iasa sa isi ceara drepturile.
    Bravo pentru protest,pe mine personal m-au intrebat 2 englezi pentru ce protestam. Dupa ce i-am spus unuia dintre ei,l-am intrbat si daca ar putea sa traiasca cu 400£ pe luna si a ramas masca zicand nu...apoi a plecat dupa ce mi-a strans mana.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

50, sau 5,
    sau +/- 100, cam cati am evaluat eu,

are mai putina importanta.
    Important este ca am fost aclo si, ne-am facut auziti.
    Sper ca vor afla conducatorii nostri ca si noua, romanilor de "afara", chiar daca avem paine pe masa,
    tot ne mai pasa!

S-a strigat si impotriva PDL/base (preponderent) dar si a USL si a politicienilor in general,

asadar,

aceia care se scobesc in nas/fund (nu neaparat in aceasta ordine), din dorinta de a gasi ceva "senzational"...vor avea ceva probleme cred !

Am fost putini, fata de cati am fi putut fi, dar,
    absolut inviorator sa vad multi tineri, care nu au cunoscut comunismul real.
    Ei sunt din fericire, din generatia care nu cunosc frica,
    si care poate vor intelege de ce umblam cu ochii aiurea peste tot!

As veni si Duminica dar, distanta e mare,
    sper sa fiti mai multi, faceti-va auziti!!!

7. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Citeam din comentariile de pe realitatea vis a vis de protestul de azi. "cherciu si cu sleahta lui - cascadorii rasului", "cei care au protestat sunt aia care-s veniti in uk la furat", "din moment ce ati plecat din romania, nu mai sunteti romani", "ati fost doar 30, absolut nesemnificativ", etc, etc

Cand si de ce ne-am inrait atat de tare? Nu imi vine sa cred cu cata ura sarim unii la gatul altora, de dragul a...nimic. Dar cred ca inainte de criza economica, cea care ne va termina este criza morala in care ne balacim.
    Suntem urati, si rai, si gaunosi. :(

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Comentariile de pe realitatea nu reprezinta parerile romanilor in general, ci parerile postacilor. Eu v-am facut lista mai sus ca sa stiti la ce sa va asteptati, nu sa va dezamagiti :)

Pe paginile ziarelor online, pe facebook, dar mai ales pe youtube, "postacii" sunt la lucru. Zi si noapte. Acestia pot fi identificati prin faptul ca lanseaza niste afirmatii neverificabile, au mesaje pline de ura, iar uneori indreapta atentia cititorului catre altceva, care PARE ca are legatura cu subiectul (de ex. pe realitatea era unul care zicea ca copiii celor din PSD sunt la studii in UK sau ceva asemanator).

Un comentator onest, de buna credinta, chiar daca are opinii formate, are discursul mai relaxat si nu face afirmati "din burta".

9. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  10. grimm16

grimm16 New Member

Trophy Points:
    0
    "We were there and it was awesome!" -thumbsup-

Mi s-a parut absolut minunata ideea. Felicitari "ciumpalacului vinovat"! -bravo-

11. administrator

Trophy Points:
    38
  12. administrator

Trophy Points:
    38
  13. administrator

Trophy Points:
    38
  14. administrator

Trophy Points:
    38
    Protestele continua la Londra:

http://www.facebook.com/events/226732620742132/

ATENTIE: DIN MOTIVE ORGANIZATORICE VA RUGAM SA CONFIRMATI PARTICIPAREA DOAR DACA SUNTETI SIGURI CA VETI VENI! VA MULTUMESC PENTRU INTELEGERE, PARTICIPARE SI COLABORARE!

ASTEPTAM CA LA ACEST MITING SA NI SE ALATURE ROMANI CARE LOCUIESC IN ALTE ORASE ALE MARII BRITANII.

ACEST EVENIMENT COLABOREAZA MAI MULTE PERSOANE SI ORGANIZATII, VOM REVENI CU AMANANUTE.

NU UITATI, MANIFESTEREA ESTE APOLITICA, NE-AM DORI SA RAMANA ASA, FARA IMPLICAREA PARTIDELOR POLITICE CARE AU SAU NU FILIALE IN MAREA BRITANIE!

Cand: Duminica 22 ianuarie 2012 intre orele 13:30 si 18:00
    Unde: Ambasada Romaniei la Londra, portile dinspre High Street Kensington spre Palace Garden Road
    Adresa ambasada: 4 Palace Green, London W8 4QD
    ATENTIE: NU VENITI LA ICR IN BELGRAVE SQUARE, NU LA CONSULAT, ci la SEDIUL AMBASADEI!
    Autorizatie: KENSINGTON POLICE STATION, Operations Officer Matt Hunt, Tel: 020 7321 8264
    Metrou: High Street Kensington, dreapta spre Kensington Gardens

Update in progress!

15. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    In Romania nu se mai poate face nimic caci toti sunt la fel.

E ca si cum te-ai trezi in fiecare dimineata ,te-ai duce la baie si uitandu-te in oglinda ai vrei sa-l vezi pe Brad Pitt.
    Acest lucru e imposibil.

Tot asa Romania care o aseman unei oglinzi nu poate reflecta o clasa politica de o calitate-cu totul diferita-alta decat asa cum sunt cetatenii care o compun.
    Astfel ar fi aberant sa credem ca Romania ar putea genera o clasa politica asemantoare sa zicem,suedezilor,norvegienilor,britanicilor...etc....

16. una32

una32 New Member

Trophy Points:
    0
    Jarndyce de vreo 2 ore si pe mine ma incearca acelasi sentiment. A fost indeajuns sa vad discursul domnului Antonescu ca sa inteleg ca este posibil sa fim pierduti .

17. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    [video]http://www.youtube.com/watch?v=-FMxU7A-f6A[/video]

18. Huzzy

Huzzy New Member

Trophy Points:
    0
  19. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    [video]http://www.youtube.com/watch?v=NscUCZ3JVto[/video]

20. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Eu cred ca trebuie sa incetam a mai spera.
    Speranta aduce suferinta si deznadejde.
    Asta este bineinteles valabil pentru Romania.

Intr-o societate normala este in regula sa speram si sa avem asteptari insa nu in Romania.

De aceea este nevoie a lucra cu ceea ce avem la indemana si a inceta a mai spera si a creea asteptari nerealiste.

Daca dorim o viata mai buna sa ne indreptam intracolo unde aceasta exista.

Share This Page