-1.6 C
London
Tuesday, November 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Protest in fata Ambasadei Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jan 16, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Te-ai prins. Daca asa gandesti tu, trebuie sa ne intelegem cumva.
    Nu sunt deloc iritat. Hai fie, poate putin iritat cand aud minciuni, dar in rest sunt ok, foarte calm.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Pai sa inteleg ca am spus eu minciuni in insiruirea aia? Inseamna ca tu chiar nu te mai uiti deloc la TV si te admir pentru asta

Vreau sa fiu mai precis : cand am spus ca nu vreau sa ma asociez cu "fenomenul" ma refeream la ce era in Romania, nu la cei care au participat aici la prosteste

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, nu ma uit la TV, nu stiu cine e Hrebenciuc si daca mergeai in vizita la protestul de la Londra, cred ca intelegeai ca nu e vorba de nici un PSD. Cei de acolo ar fi solidari cu cei din Romania in aceeasi masura daca ar protesta impotriva lui Ponta, Antonescu sau stiu eu ce draci fac praf tara..
    Asa's eu mai fraier, chiar cred ca se poate sa nu fi de acord cu conducerea, chiar daca NU faci parte din opozitie.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ca fapt divers, imprieteneste-te cu cineva de la PSD sau alte partide din Londra si vezi de ce nu au participat la protest. Nu-ti zic eu, ca n-o sa ma crezi, dar poti afla singur.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Dan,
    se poate ce zici tu, dar atunci nu ar fi trebuit sa apara sloganuri cu jos x, y, sau afara javra ordinara, sau etc.

Trebuia strigat ca , nu se mai vrea recesiune , ca nu mai se vrea nu stiu , orice politica, initiat un apel catre parlament....

Pe cand strigi Jos Astia, sigur vrei Sus Ceilalti

6. Anonymous

Anonymous Guest

Dane, eu , dpdv politic nu am afinitati. Am doar antipatii mai mari sau mai mici.

Am intrebat doar, cand am adus postul la vedere, cum vedeti acum, dupa 1.5 ani , urmarile acelor proteste? Simplu. Nu am vrut sa trezesc patimi.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aici cred eu ca te inseli.
    Cand a iesit lumea in strada cu Jos Ceausescu, voiau sigur asa.. cam pe cine? Stiu, trebuia sa zica "hai taranistii" cei care aveau alte afinitati politice, ceilalti trebuiau sa protesteze impotriva lipsurilor, nu impotriva lui Ceausescu. Corect?

Si nu trezesti patimi, sau cel putin la mine. Iar ca raspuns la intrebare, raspund tot cu o intrebare: urmarile care? Schimbarea guvernului parca n-a fost ca urmare a acelor proteste. Parca s-au schimbat cativa ministri, asa retin. Care efect a fost anulat de alte evenimente ulterioare, printre care si capacitatea "excelenta" a romanilor de a-si alege liderii.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Pai, eu spun ca se compara mere cu pere, daca-l punem pe Ceausescu aici. Am iesit (unii :)) ) ca sa schimbam dictatura cu democratia. Adica, daca-mi aduc eu aminte, strigam jos comunismul, vrem democratie.
    Se presupune (dupa spusele lui Brucan) ca in 2012 am fi fost mai copti la minte. Asa de copti la minte incat sa nu punem botul usor la tot ce vedem la antene.
    E aiurea sa o dam cotita acum , spunand ca picarea guvernului de dreapta nu a fost in urma acelor proteste.(tratate mediatic pe masura)

Pe mine m-ai bagat in ceata total acum, chiar nu mai stiu pentru ce ati protestat la Londra, daca nu pt schimbarea lui Basescu si Boc. (boc mai putin)
    Poate ma luminezi un picut

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Era și culmea să fi avut ceva efect niște proteste regizate .

Între timp am avut parte și de o tentativa de lovitură de stat și romanii tot nu sau deșteptat .

Un lucru este cert , cel puțin pentru mine , în 3 ani pot să renunț la cetățenia acelei țări care , a ales cu 70% o organizație de tip mafiot la conducerea țării . Chiar nu îmi doresc să am conaționali astfel de specimene .

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Daca as fi unul din sustinatorii USL n-as sti unde sa ma ascund de rusine. Revolutia bunului simt sau apoteoza nesimtirii? Ceea ce se petrece este o metastaza a turpitudinii, ipocriziei, arogantei, tupeului si coruptiei fara margini. Acesti indivizi dispretuiesc justitia si scuipa pe statul de drept. Lectia primita de don Relone , cel care se credea etern, inexpugnabil, invulnerabil si infailibil, este asemeni unui dus rece pentru mafie. Un avertisment-soc pentru ceilalti caizi…

Imbuibati si obraznici, s-au strecurat in fel de fel de posturi, vizibile si invizibile, bugetivori, demagogi, iresponsabili. Pentru a-si polei imaginea, i-au recrutat si recompensat pe cei pe care Cristian Patrasconiu i-a numit intelectualii-canalii . Care s-au vandut exultand de fericita stupiditate morala si denigrandu-i pe cei care nu accepta sa serveasca interesele gangsterilor…

Daca se va face vreodata un film despre “nasul” mafiei din Iasi, cred ca don Relone are destui bani sa-i propuna lui Andy Garcia sa-i joace rolul. Tot asa cum Tito (sorry for the analogy!) l-a recrutat pe Richard Burton. Poate istoricii originari din Iasi deveniti intelectuali de curte la don Relone ar putea sa scrie scenariul, eventual cu sprijinul unui secretar de stat la Externe, el insusi autor de filme documentare. Evident, cunoscand metehnele, doar daca don Relone plateste masiv.

Inteleg ca noul arendas roman, plagiatorul mitoman Victor Ponta, nu regreta numirea lui don Relone in guvern, indarjirea cu care a sustinut mentinerea sa pe post de ministru, ci deplange condamnarea acestuia. Niciun motiv de umire: Qui se ressemble s’assemble…

Pe Facebook , un text antologic de Dragos Paul Aligica despre teribila degenerare a PNL la ceasul Crin Antonescu-Relu Fenechiu.

“Liberali adevarati. Liberali pur sange. Nu?

Ce se uita in toata povestea asta sordida cu Fenechiu e ca omul e nodul central al unui intregi retele de influenta si coruptie. Un grup infractional organizat, esential structurii si functionarii PNL, ai carui membri sunt actualmente plasati intr-o multime de pozitii mai mult sau mai putin influente din stat si administratie. Unii cu misiune de a influ…enta. Altii doar pentru a suge resurse.

Pe scurt, exista o plevusca de semianalfabeti si cocalari politici sustinuta de si reprezentand “Mafia de la Iasi” infipta cam peste tot in aparatul de stat si institutiile publice. Exista chiar si niste “intelectuali” de suflet ai retelei. Asa e in ziua de azi: fiecare retea de cocalari politici are nevoie de niste intelectuali, acolo, de design si relevanta. Iar PNL, partid istoric, cu atat mai mult. Intelectuali seriosi. Partid serios. Tatic pe masura. Liberal adevarat. Pur-sange.

Citeste intreg articolul si comenteaza pe Contributors.ro

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Pt unii capital de imagine, pt altii o intalnire, pt altii a fost putin fun, etc. In rest totul este exact asa cum m-am asteptat sa fie, adica nu se schimba nimic. -da-da-

12. Anonymous

Anonymous Guest

Si ca sa nu vorbim pe langa subiect, uite pt ce s-a protestat :

.........................................................................
    Iata si propunerea mea de manifest, astept sugestiile si completarile voastre:

====================================

Romanii din Marea Britanie manifesta impotriva unei puteri care n-a fost niciodata atat de cinica si atat de mult indreptata impotriva propriului popor. Aceasta putere nu a intrebat niciodata poporul daca vrea sa aiba cea mai mare datorie din istoria tarii, o datorie publica si privata de peste 100 miliarde de euro, bani imprumutati in cea mai mare parte in ultimii 3-4 ani. Daca Romania nu a reusit sa se reconstruiasca cu o asemenea suma importanta, este logic sa credem fie ca persoanele care conduc destinele tarii sunt foarte incompetente, fie au furat acesti bani. In ambele situatii solutia este una singura: demisia Guvernului si demisia presedintelui care a girat toate masurile de austeritate care scot lumea in strada astazi.

Manifestam, de asemenea, din pricina derapajelor de la normele democractice care au avut loc in decursul mandatului presedintelui Traian Basescu. Cele mai importante legi adoptate in ultima perioada, menite sa reformeze statul, nu au respectat parcursul democractic firesc intr-un stat de drept, ci au fost adoptate prin angajarea raspunderii guvernamentale in parlament. Traian Basescu a calcat in picioare puterile in stat, asumanndu-si rolul de prim-ministru, obligand Guvernul in cel mai agresiv mod sa-i indeplineasca propunerile cu privire la chestiuni extrem de importante: sanatate, educatie, modificarea constitutiei, salarizare, pensii, justitie. In total, 14 legi importante au fost adoptate fara o consultare publica, fara dezbatere parlamentara, intr-o perioada de 2 ani.

Manifestam din pricina modificarii legislatiei electorale prin care alegerile locale au fost amanate cu 6 luni pentru a fi comasate cu cele parlamentare din noiembrie 2012, cu scopul de a-si crea un avantaj electoral. Amanarea alegerilor locale duce la prelungirea abuziva a mandatelor alesilor locali, iar - conform legii - mandatele nu pot fi prelungite decat in conditii exceptionale, conditii care nu sunt intrunite in aceasta situatie.

Manifestam pentru ca legi importante, cum ar fi Legea pensiilor din anul 2010, au fost promulgate prin voturi fraudate in Parlamentul Romaniei intr-un mod fara precedent intr-un stat democratic. In ciuda protestelor manifestate de societatea civila, aceste legi au fost promulgate de presedintele Traian Basescu. In acelasi timp, domnul presedinte doreste aprobarea unui proiect de modificare a structurilor administrativ-teritoriale ale Romaniei prin asumarea raspunderii, cu toate ca legile in vigoare prevad obligatia organizarii unui referendum inainte de initierea in Parlament a unei legi care sa modifice granita judetelor existente.

Manifestam pentru ca nu mai putem fi de acord cu modul in care presedintele Romaniei seamana permament ura in mijlocul poporului roman, invrajbind pe unii impotriva altora, tratandu-si oamenii cu aroganta si lipsa de bun simt, umilindu-i, jignindu-i si mintindu-i.

Manifestam pentru ca nu mai putem asista nepasatori la sistemul construit de politicienii din Romania in ultimii 22 de ani, bazat pe santaj, coruptie, oportunism si nepotism, in care constiintele si voturile sunt de vanzare si in care regulile de functionare a societatii pot fi schimbate instant prin intermediul ordonatelor de urgenta emise de catre Guvern la comanda Presedintelui.

Consideram ca Traian Basescu este vinovat pentru toate aceste lucruri si ca trebuie sa isi dea demisia imediat! Dorim alegeri anticipate!

==================================
    Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ne-a invatat pe toti cum e cu democratia! -ras4-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Adica, precum romanul: e o coada formata, nu stim la ce dar ne asezam si noi

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Poti te rog sa-mi mai dai un exemplu de stat/tara democratica unde,
    fata (fiica) presedintelui tarii este angajata ca director de imagine la firma care ilumineaza capitala tarii, pe un salariu lunar pe care unii dintre noi il fac intr-un an sau mai bine?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Hai, omule, sigur poti mai mult! Sau e de la rebus intrebarea? Din cate litere? :)

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca te prea autoapreciezi, o fi plictiseala cauzata de locul de munca?
    Nu stiu!
    Daca stii toata tabla inmultirii, nu inseamna neaparat ca o stii si pe cea a impartirii, chit ca e logica (unora).
    Protestul de care vorbim, pe care l-ai readus "inocent" in discutie, a fost un strigat al unora impotriva unor smenari care conduceau/conduc statul Roman.
    As fi apreciat o readucere in discutie de exemplu din partea cuiva ca Dio, dar, ...cineva care cauta carcase de cai morti...suna dubios macar.
    Te plictisesti?

Daca esti ofuscat dupa comentariile mele vizavi de situatia cu Rebe , imi cer scuze dar, asta ai lasat sa se inteleaga.
    Ca esti "hot"! -ras4-

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ti-am explicat deja de ce a mers lumea acolo. Majoritatea nu toti ca mai erau, cred, unii visatori care credeau ca au sa schimbe ceva.
    @dromaderu: daca vrei sa afli d c au angajato la luxten pe tanara iti pot spune la tel. Taticu era primar la vremea angajarii. Restul la tel...

19. Anonymous

Anonymous Guest

Mai Cata, esti perspicace, zau asa.
    Eu ti-am dat replica tie. Si daca te-as lua in serios nu prea as vorbi cu uni care se duce la un mare miting de protest din plictiseala si pt fun!
    Daa tu te-ai dus pentru asta ti-ai batut joc si de tine si de organizatori.
    Acum, ca sa nu mori de teoria conspiratiei, da-mi voie sa simplific la maxim intrebarea mea.

Asadar, in urma celor petrecute in Romania, de la acel protest pana in ziua de azi, daca ati avea de votat pe cei din gasca lui basescu sau din gasca lui Voiculescu+Hrebenciuc, pe cine ati vota azi?

Simplu, chiar si pt tine!

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @dromaderu: daca vrei sa afli d c au angajato la luxten pe tanara iti pot spune la tel. Taticu era primar la vremea angajarii. Restul la tel...

Pai asta era ideea tizule,
    tacsu primar, angajare pe masura, tacsu presedinte, europarlamentar, si tot asa,

Latratorii de serviciu vin si latra ca ce a facut ala/ala /ala de un an de cand este la putere, well,
    nu asta vrea lumea sa afle, lumea vrea sa stie si de unii si de altii.

Omule, chiar te afecteaza pe tine ca Ponta a plagiat?
    Ce te afecteaza de fapt?
    Faptul in sine sau ideea?

Toti suntem/am fost plagiatori , toti am copiat la scoala.
    Dac te inversunezi insa impotriva otravii rosii, da, asta e alta treaba, dar, incearca sa canti din propiul instrument ...parerea mea!

Share This Page