7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proof of no claims discount for car insurance

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ramona85, Sep 13, 2011.

1. ramona85

ramona85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Poate careva sa ma ajute? Am achizitionat o masina recent pe care as dori sa o asigur. Am condus in tara din octombrie 2004, nu am avut accidente, si pentru ca masina era pe numele tatalui meu si apoi pe al sotului, evident numele meu nu apare in asigurari, si din cauza ca in perioada asta nu am folosit aceeasi firma de asigurare, nicio firma nu e dispusa sa imi dea o adeverinta, cu alte cuvinte nu pot sa fac dovada pentru no claims discount. Poate cineva sa ma ajute cu o dovada? chiar si contra cost? Raspunsuri urgente ar fi foarte mult apreciate.

Mersi

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit- , asta nu e ca si o recomandare.
    Hartiuta asta, teoretic, ar trebui sa o iei de la firma de asigurari din Romania.
    Dar cum stim cu totii, asa ceva la noi e de domeniul fantasticului.
    Ce poti face?, e sa cauti o companie , aici in UK, care nu-ti cere asa ceva.
    Bafta multa!

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    hartia aia ti-o poti face si singura acasa la imprimanta personala. Gasesti si firme care o sa o accepte fara sa faca verificari in romania daca este adevarat ce ai scris acolo. Problemele tale o sa inceapa cand o sa faci primul claim. Te verifica aia de la firma de asig din UK si-n c** sa gaseasca ceva gresit in aplicatia ta pt asig aici. Nu-ti doresc sa descopere baietii veseli ca ai mintit in leg cu no claim discount. Inainte de a cumpara o masina verifici cat te costa asig si apoi dai banul pe ea.

4. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti incerca cu un cazier al soferului dat de la Politie, asa se numeste, poate il vor accepta si nu e nimic ilegal asa.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iar dati sfaturi gandite cu picioarele?? (ca sa nu zic altfel)

No claim bonus iti accepta la inceput, numai daca spui ca il ai. De cerut il va cere mai tarziu, iar sanctiunea -daca nu-l aveti- este cancelarea asigurarii. Daca intre timp aveti vreun claim, va-ti scos! Asiguratorul nu va plati nimic pentru ca ati introdus date incorecte. Cu alte cuvinte, ati dat de belea. Va spus si catad mai sus.

Eu zic sa va faceti asigurarile pe bune si nu mai incercati sa-i prostiti pe asiguratori. Tot voi iesiti in paguba. -da-da-

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Si ca sa anulezi, iar platesti o taxa! -ras2-

7. mariancristina

mariancristina New Member

Trophy Points:
    0
    Am "adunat" adeverintele necesare pentru un prieten, ele au fost utilizate in Germania.
    Pasii sunt urmatorii:
    - se interogheaza baza de date CEDAM ( online )
    - rezulta o lista cu societatile de asigurari la care ati avut polite in ultimii 5 ani
    - va adresati fiecarei societati in parte cu o solicitare
    Nu conteaza locatia sau sucursala, trebuie sa apartina societatii de asigurari vizate.
    - Practic adeverinta se elibereaza pe loc, cel tarziu a doua zi( trmen maxim legal: 15 zile)

Certificatul de daunalitate cuprinde urmatoarele elemente (conform politei emise):
    - proprietar auto
    - utilizator
    - nr imantriculare
    - serie sasiu
    - perioada
    - daune platite

Repet: fiecare societate unde a existat cel putin o polita incheiata va emite propriul certificat.
    Totusi avand in vedere ca se elibereaza urgent si fara costuri e ok.

Daca merita sau nu de utilizat aceste documente este alt subiect.
    Eu v-am scris cum puteti obtine documentele conform legislatiei europene si practicilor din RO.
    Succes!

8. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    1.Eu am facut acum doua luni la o firma ce nu accepta NCB(no claim bonus) din Romania de nici un fel. N-am stiut asta pt ca n-am citit in detaliu, tot. A trebuit sa anulez/cancelez asigurarea. Nu exista penalizari daca declari ca ai NCB dar nu-l poti dovedi. Pur si simplu se anuleaza asigurarea ori nu vor plati daune daca vei fce accident.
    Deci ai grija sa te interesezi intai si daca firma de asigurari accepta NCB din Romania.

2.Daca vei folosi un fals vei avea probleme mari pt ca atunci cazi in latura penala pt fals si uz de fals. Si eu am fost tentat sa fac un NCB fals. Si eu am fost in situatia ta de a conduce o masina in actele careia nu figura deloc numele meu. Spre deosebire de Romania unde asigurarile se fac pe masina, aici, se fac pe persoana fizica.
    Problema este defapt ca ei, chiar te verifica in baza de date(acolo unde exista) ori suna firma de asigurari din Romania care evident va nega orice legatura cu tine(nu te afli in baza lor de date).
    Iar dovada ti-o vor cere in primele doua luni. Nu asa cum a zis cineva mai sus, ca ti-o vor cere doar atunci cand vei avea un accident.

Ba chiar mai mult, am gasit pe cineva din Romania ce sustinea ca-ti poate oferi o astfel de adeverinta. Poti gasi pe cineva si de pe aici insa nu cadea in plasa. Sunt doar SCAM-uri. Nimeni nu ti poate oferi NCB. E ca si cum ti-ar oferi experienta de condus contra cost - e ceva ce nu poate fi cumparat.

Cel mai bine e sa stai in legalitate iar dupa primul an costurile vor scadea considerabil.
    -primul an fara evenimente: 35% reducere a costurilor asigurarii.
    -al doulea an fara evenimente: 45%
    etc.

Deasemenea vei obitine o asigurare mai ieftina cu 10-20% daca ai permis UK.(ti-l poti preschimba contra cost >50 lire<. in max 2 sapt iti vine)

Deci incearca sa bagi bine la cap ca la astia nu merge cu fraiereala. Intradevar se merge pe incredere, bun simt si respect si vei fi tentat sa abuzezi de asta dar totusi, mai devreme sau mai tarziu te vor verifica si atunci te vor arde rau de tot, mult mai rau ca in Romania.

Cel mai bine e sa te informezi inainte... Bine ai facut ca ai postat si pe acest forum, poate-ti vei iesi din pareri acum :)

9. Gaby1981

Gaby1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am vrut sa fiu legal si nu am fasit asigurare mai mica de 8000 (permis 13 ani) .tu ce ai alege?!? Sa fii corect.pai nu mai conducem toata viata in uk

10. Gaby1981

Gaby1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am vrut sa fiu corect si nu am gasit mai jos de 8000 , precizez permin 13 ani iar valoarea masii undeva la 600..voi ce ati alege. Pai nu mai conducem toata viata in uk

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    incearca motor mai mic, masina mai ieftina...

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Si ai declarat ca ai no claim bonus?

13. Gaby1981

Gaby1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Da am declarat ca nu am NCB , am vrut sa fiu in regula si la tel Mi-au zis si 12000 iar masina valoreaza 650 lire motor 1.4. Am incercat si online si telefonic dar nimic sub 8000
    Colegul de mai sus are dreptate trebuie sa fii cinstit .. Dar poate ne spune cum putem avea masina iar asigurarea sa fie NORMALA

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Zi Doamne fereste de vreun accident, chiar si daca nu-i din vina ta, ca e belea mare.

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    incearca cu cei de la drayton, ii gasesti pe google.
    sumele mentionate de tine sunt 'astronomice'.
    Prin drayton, masina 1200, 2 soferi (unul incepator, unul cu 9 ani experienta dar in Romania), fara NCB = £ 300/an

16. Gaby1981

Gaby1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai sa-mi dea asigurare asa mica dau de baut la toti romanii din Harrow :)

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    La banii astia cred ca ai ferari nou si rosu si locuiesti in cea mai aglomerata intersectie din centrul manchester avand la ctiv cateva claimuri mari. Intreaba pe cineva sa te ajute cu completarea forms de pe gocompare ca sigur e ceva aiurea pe acolo. Sau intreaba-i pe aia de te verifica daca nu cumva este cineva cu nume ca al tau sau la aceeasi adresa ca tine care a facut claim mare de curand.

18. Gaby1981

Gaby1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Totul e de la NCB , ptr ca atunci cand pun 6-7 ani ncb scade la 900 de la 10000 .

19. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    salut,

Stie cineva ce companii din UK accepta NCB din Romania? Cum arata un NCB din Romania?

20. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Din pacate nu stiu sa mai fie vreo companie care sa-ti accepte NCB din alt stat decat UK. Acum vreo 2 ani imi aduc aminte ca Direct Line accepta treaba asta si inca una, parca, Swinton. NCB de Romania este de fapt o adeverinta de la societatea asiguratoare, prin care aceasta declara cat timp ai fost la ei asigurat si daca ai cerut sau nu despagubiri. Aceasta adeverinta trebuie tradusa. Inca o chestie destul de importanta, zic eu, nu sunt foarte multe societati de asigurare din Romania, care elibereaza astfel de adeverinte.

Share This Page