23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proiect pentru Romania are nevoie de ajutor

Discussion in 'Imagine negativa' started by BogdanP, Feb 13, 2013.

1. ana2001

ana2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ar fi bine sa incerci sa cauti info si poze cu Vulcanii Noroiosi din Bz.Din cate stiu sunt unici in Europa si putina lume ii stie.Sau Maramures-ul cu peisajele de vis, Cimitirul Vesel dar iti trebuie niste poze profi, care sa atraga......poate gasesti oameni aici care sunt impatimiti in foto si iti pot trimite poze faine.

Bafta multa!

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Domnule BogdanP,
    Ati trimis un email in care ne faceti publicitate. Multumim!

Vreti sa stiti de ce este "imagine negativa"?
    Sa va raspund cu liniute, sa va fie usor sa urmariti:

- un proiect care isi propune sa promoveze Romania nu poate fi facut cu copy/paste! Ce facem, ne laudam ca putem aduna niste texte in engleza, putem lua niste poze de pe net si vai ce proiect frumos am facut?

- sustineti ca este un proiect "de suflet" si ca il faceti in timpul liber, dar cu toate astea va promovati imaginea firmei pe pagina respectiva, o pagina fara scopuri comerciale. Pai ori suntm "baieti buni" ori suntem "golanei"? Cum e pana la urma?

- ati dat un email catre multe adrese de romani din diaspora in care ne acuzati ca am incadrat SITE-UL la IMAGINE NEGATIVA. V-ati gandit oare ca cel care a mutat topicul de la "Anunturi" (unde chiar dumneavoastra l-ati incadrat complet eronat) nu s-a gandit ca site-ul este imaginea negativa ci ca o combate? Este clar ca nu ati citit regulamentul si ca ati venit aici doar sa va faceti reclama, deci nu aveti cum sa intelegeti structura forumului nostru, acuzatia este nedreapta.

Acum, dumneavoastra ati devenit imagine negativa in adevaratul sens al cuvantului. Va folsiti de imaginea negativa a tarii si de patriotismul oamenilor pentru a va promova firma si alte proiecte personale.

Frumos!

N-o sa trimitem un email cu o dezmintire pentru ca avem incredere ca romanii gandesc pentru ei, nu e nevoie sa le spuna cineva ce trebuie sa gandeasca.

----------------
    Offtopic:
    - cine a mutat topicul fix la imagine negativa e rugat sa dea o mica explicatie. Poate a apasat gresit sau poate a facut-o cu un motiv.
    - domnul BogdanP a dat un email catre mai multe adrese ale romanilor din diaspora, jurnalisti etc, denigrand site-ul nostru. Oare sa-l mai lasam sa isi promoveze proiectele "de suflet" pe site?

3. Livita

Livita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Video editor
    Home Page:
    @Dan
    Sunt curios de ce acest post a ajuns la categoria: "Imagine negativa".
    Daca realizarea unei pagini web in care un grup de oameni se implica si incearca sa aduca o imagine mai buna romaniei pe plan international este ceva negativ, atunci raman fara cuvinte.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @livita - nu stiu cine l-a mutat, un moderator cel mai probabil. nu stiu daca a apasat gresit sau a considerat ca un proiect copy/paste nu poate promova Romania. Avem un copy/paste in conducerea tarii, ne mai trebuie si printre noi?

In plus, noi n-am dat un email jurnalistilor judecand alte comunitati, daca fac bine sau rau.

Nu crezi ca este o exagerare ce a facut BogdanP? Mie personal mi se pare ca isi cam face capital de imagine de tip CanCan. Sa fie scandal, sa apara si numele lui in vreun ziar. Pai nu?

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Vezi daca te luasi bre cu obiceiurile astea pagane...de ziua indragostitilor si alea/alea... -ras2-

6. Doi_na

Doi_na New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nany
    This is Romania

Dupa denigrarea si umilinta la care au fost supusi mediatic cetatenii romani din Marea Britanie in ultima perioada...un ROMAN INIMOS s-a apucat de un proiect simplu si ambitios, vrea sa promoveze Romania pentru cei care vor s-o vada sau sa si-o aduca aminte intr-un mod placut.
    Munceste continuu pentru asta. Este la inceput acum si orice ajutor e bine venit (idei, informatii, materiale despre...)

Asa ca, daca aveti cateva minute la dispozitie, va rog sa accesati urmatorul link: http://www.thisisromania.com/

Proiectul are nevoie insa si de niste Like-uri pe facebook...asa ca va rog intrati pe linkul de mai jos si dati Like...eventual trimiteti mai departe prin e-mail sau facebook la prieteni...asa poate vom reusi sa reparam cat de cat ce au stricat unii concetateni si sa facem ceea ce nu fac cei care ne conduc.
    http://www.facebook.com/pages/This-is-R ... 7378439305

Va multumesc.

7. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am unit topicurile.
    Ca sa fie imaginea completa.

9. Doi_na

Doi_na New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nany
    - Kitchi11 sunt "2 na"...
    - Dan ma bucur ca ai mutat postarea mea, eu nu am reusit sa gasesc un topic deja deschis pe subiect, motiv pt care am creat unul..singura problema pe care o am este ca pt a ajunge la postarea mea trebuie sa caut cu SEARCH pe acest forum...si in aceasta situatie ma gandesc: "oare cine va ajunge sa citeasca ce am scris?".....pt mine este ff importanta aceasta postare, si asta doar din spirit civic, pt ca nu eu sunt cea care ma ocup de acel proiect. Eu ca si cetatean roman care locuiesc si muncesc cinstit in UK si platesc taxe fara sa solicit vreodata vreun beneficiu...si culmea aceste taxe merg spre folosul economic al acestei tari, am simtit pe propria-mi piele reclama negativa care s-a facut in ultimul timp cetatenilor romani in presa britanica.
    Daca acum cateva luni intrebai un englez pe strada "ce este Romania?" probabil ti se spunea "o marca de napolitane"...iar acum daca pui aceeasi intrebare ti se va spune "este o tara, un popor de infractori, nenorociti, cersetori, tigani care ne vor invada si ne vor ocupa tara de la anul...etc"
    In aceasta situatie, gasind pe un alt forum acel mesaj cu acel proiect "This is Romania", am decis sa ajut si eu cumva facand reclama...asa ca l-am trimis prin e-mail, pe facebook peste tot pe unde am putut, ca sa il fac cat mai cunoscut.
    Comparativ cu proiectul deja inceput demult de care imi spune Kitchi11 mai sus....eu consider ca nu exista decat o mica legatura, si anume subiectul comun : ROMANIA.
    Daca site-ul http://www.turistderomania.ro prezinta Romania doar din pct de vedere turistic, se adreseaza doar cetatenilor romani iubitori de frumuseti naturale ale tarii (fiind scris doar in romana)....site-ul http://www.thisisromania.com/ descrie Romania din toate pct de vedere: istoric, geografic, turistic, cultural, obiceiuri si traditii, oameni de stiinta si cultura, realizari si premii...etc si fiind scris in limba engleza se adreseaza tuturor cunoscatorilor de limba engleza din toata lumea si in mod special ENGLEZILOR ignoranti, care ne denigreaza gratuit, fara sa cunoasca nimic despre aceasta tara, care pana la urma nu este cu nimic mai presus sau mai prejos decat oricare alta tara din lume.
    In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat pentru bunavointa cu care ati preluat mesajul meu si sper ca nu va veti rezuma doar la atat.
    Cu respect,
    Doi_na

10. Doi_na

Doi_na New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nany
    Re: This is Romania

A mai incercat cineva sa faca ceva pt imaginea emigrantilor romani...vedeti filmuletul...eu nu stiu sa il descarc si sa il pun pe facebook..dar poate cineva interesat va reusi.
    http://stirileprotv.ro/show-buzz/entert ... tanie.html

11. timezoneBucuresti

timezoneBucuresti New Member

Trophy Points:
    0
    Stirile negative despre Romania sunt ceva bun ! Numai daca lumea stie tot adevarul despre tara noastra , numai atunci putem face un progres real.

Daca in tara sunt foarte multe lucruri negative , europa are dreptul sa le stie , si este in interesul nostru sa fim sinceri. Daca am minti , sau daca am populariza numai lucrurile bune , la un moment dat acea perceptie falsa se va intoarce impotriva noastra.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Asa, si?

Share This Page