9.9 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proiect pentru Romania are nevoie de ajutor

Discussion in 'Imagine negativa' started by BogdanP, Feb 13, 2013.

1. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Buna ziua,

Voiam sa incerc sa cer ajutorul cui are poate aceeasi parere sau atitudine ca si mine vis a vis de un lucru. Eu personal m-am cam saturat de toate stirile negative si de cat de multe lucruri negative se cunosc despre romani in afara tarii. Evident ca sunt constient ca aceste lucruri nu vor disparea si nu se vor imputina subit. Dar tot ce sper este sa mai ridic un pic balanta si prin lucruri pozitive, multe din ele poate necunoscute strainilor.

Motiv pentru care am inceput un site si o pagina de Facebook unde imi doresc sa fac un pic de discriminare pozitiva pentru romani si pentru Romania. Fara sa arat cu degetul pe nimeni vreau doar sa scot in evidenta lucrurile si locurile frumoase pe care le avem sau pe care le putem face. Stiu ca sunt enorm de multe asemenea idei si proiecte online si offline, dar nu cred ca strica nicidoata inca unul. Cu atat mai mult cu cat nu am vazut un proiect de genul asta sa fie strict pozitiv si in acelasi timp puternic mediatizat.

Cand vorbesc la mediatizare, ma refer la eforturile mele (intai de a-l termina, evident) de a-l face cunoscut pe facebook, twitter si online, pe forumuri si siteuri de discutii. Asta fiind primul pas.

Daca as avea putin ajutor si de la altii ca mine, as putea avea un pic mai mult spor. In ce consta ajutorul? In nici un caz financiar. As aprecia idei (poate ca reply la acest post) despre ce putem zice bun, de admirat sau unic despre romani si Romania. Ca e vorba de mancare traditionala, dansuri, locuri unice din Romania, oameni de performanta premiati sau recunoscuti in afara granitelor tarii. Orice. Orice idee este binevenita

Tin sa va spun ca de cand am inceput proiectul asta (de vreo 3 zile azi) am vazut si reversul entuziasmului pozitiv, chiar din partea romanilor. Si nu ma descurajeaza deloc. Ba mai mult, voi participa la ITB Berlin 2013 (targul de turism de la Berlin de anul acesta) cu stand sperand sa pot promova un pic si partile noastre bune.

Ar fi multe de spus, dar in principiu voiam sa stiu daca exista careva dornic sa ma ajute cu idei sau cu orice considera de cuviinta (orice considerati in afara de bani) ca sa putem avea un proiect demn sa ne reprezinte in ochii celorlate tari si sa mai echilibreze un pic balanta de atatea lucruri negative ce se aud peste tot.

Adresa siteului este http://www.thisisromania.com iar adresa de Facebook este http://www.facebook.com/romaniaworldwide

Apreciez mult ajutorul dvs,

Multumesc

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dacă toţi sunt ca şi mine , nu te văd bine .
    Dacă reuşeşti să-mi spui 3 lucruri pozitive despre România , mă mut înapoi în ţară .

3. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Cum spuneam mai sus, tot ce sper este ca macar cativa care citesc postul asta, pe langa a da din umeri sau a se intreba daca nu am si altceva mai bun de facut sau eventual sa puna un raspuns ca al tau, sa ma ajute si cu cateva idei bune. Sunt deschis la orice sugestie si apreciez orice ajutor.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cu un prim-ministru plagiator , cu un fost prim-ministru în puşcărie , cu varanul votat cu 70% , cu becali , cu PDL , cu ţiriac , cu videanu , cu diaconescu , antena3 , otv , rtv , b1 , bianca , crudu ... în România , nu ai cum sa spui ceva pozitiv .

Suntem într-o mizerie morală totală , începând de la vârf şi vârful este aşa precum este şi baza .

5. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Apreciez punctul tau de vedere si il respect. As vrea sa imi respecti si tu efortul meu si daca nu ai nimic de spus pozitiv sa lasi postul asta liber, poate altii chiar au ceva pozitiv de spus. Iti multumesc frumos.

6. Florina23_ro

Florina23_ro New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdan P, iti apreciez initiativa.
    Romanii in general sunt o natie pesimista si nu prea se ajuta reciproc, din cate am vazut eu aici in UK, fata de alte natii.
    Campania ta e de a face o imagine buna Romaniei si romanilor si nu de a convinge romanii sa se intoarca in tara evident. Imaginea romanilor in mass media e cam negativa, mai ales acuma.
    Ceea ce faci tu e munca de PR si pot zice ca nu e usor ce faci, dar din fericire suntem in 2013 si internetul ne ajuta mult cu orice vrem sa transmitem.
    Eu zic sa promovezi ideea asta si Pe alte forumuri, siteuri, facebook si twitter Mai ales. Twitter are impact mare in media si romanii il cam ignora, desi are putere mare. Daca urmaresti, adica esti follower, anumite celebritati si le comentezi la ce debiteaza ei Pe acolo, Mai trimiti cate un mesaj cu linkuri pozitive, o sa ai Mai mare audienta si ai mai multe sanse sa promovezi mesajele. Ca sa castigi audienta trebuie sa pui mesaje interesante care sa capteze atentia. Evident sa nu fie ceva ce incita la violenta, rasism sau orice negativ. De exemplu, americanii sunt fascinati de vampiri, Mai ales acuma cu Twilight, poti afisa imagini cu castelele din Transilvania, glume, informatii interesante, etc. si vizita printului Charles in Romania as zice ca aduce pozitivitate.
    Mult noroc!

7. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Iti multumesc mult, Florina pentru raspunsul tau. O sa creez 1 meniu nou pe site dedicat pentru castele, palate si fortarete din RO si o sa incep sa il documentez un pic. Proiectul are deja cont de twitter si pentru ca suntem followers pentru aproximativ 600 de canale de stiri worldwide, sper ca si ei la randul lor sa ne urmeze si sa primeasca posturile noastre. Canalul de twitter este @thisizromania (Romania Worldwide). Iti multumesc mult inca o data pentru suport si idei.

Toate bune iti doresc!

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Vezi , cu un pic de stimulare , în mai puţin de 3 posturi ai reuşit să găseşti primul lucru ,,pozitiv,, despre români .

Cine nu este cu noi , este împotriva noastră .

meh ...

9. Livita

Livita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Video editor
    Home Page:
    Bogdan, ai tot sprijinul meu.
    Pentru contact, trimite-mi un PM aici.
    Sa ne auzim cu bine!

10. monica3antiques

monica3antiques New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru initiativa. As vrea sa ajut si eu, am nevoie de mai multe detalii, te voi contacta pe Facebook.

11. Emma _1967

Emma _1967 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Bogdan si nu baga in seama postarile cu tenta negativista !!! Sunt cateva " personaje " pe aici super interesante , care mai de care mai " cool" , insa te vei obisnuii cu acest aspect in scurt timp .....Bafta multa si sunt de acord cu ceea ce a spus cineva mai devreme despe Dracula ...Eu aici am intalnit englezi care discutand cu ei mi-au spus ca sunt fascinati de-a dreptul de Dracula si Romania cu intreaga lor -da-da- poveste !!! -da-da- Sa ne auzim cu bine !!! -da-da-

12. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc pentru suport Emma. Stiu ca am cale lunga inainte si sunt inarmat cu suficienta rabdare.

Da, m-am gandit si eu la subiectul asta, dar mai am de documentat un pic pentru ca nu vreau sa sune chiar SF. As vrea sa fie cat mai apropiat de realitate, dar totusi sa pastreze si un pic de mit.

Multumesc mult pentru sugestie inca o data si iti doresc o seara fantastica.

13. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Nu baga in seama carcotasii frustrati, daca ai facut asta singur, este remarcabil.
    Carcotasi ar trebui sa se priveasca in oglinda si sa se se intrebe daca au facut macar 1% din cat ai facut tu.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vad ca ai pus watermark pe poze.
    Presupun ca ai cerut acordul autorilor pozelor... sau macar le-ai cumparat de undeva.
    N-ar fi frumos sa incepi un proiect asa de frumos, motivant si cu priza la public cu poze... furate.

Mai mult, vad ca textele sunt toate "imprumutate". Sa stii ca mentionarea sursei nu este suficienta. Oamenii au muncit pentru textele respective.

Un exemplu frumos de proiect cu poze si texte ORIGINALE si muncite:
    http://www.turistderomania.ro/

15. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    @dan poti garanta ca situl indicat de tine e 100% original?
    Sunt de parere ca ori ce initiativa de promovare a imaginii romaniei este bine venita, iar cei care au dat un click pt a face o fotografie sau au scris un text, nu vor avea nimic impotriva ca alti se vor folosi de creatia lor pentru un scop noncomercial.

16. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Iti multumesc pentru mesajul tau Dan si pentru preocuparea ta legata de corectitudinea noastra de lucru. Lasa-ma sa te asigur in ce priveste pozele ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. In ceea ce priveste textele, da-mi voie sa te lamuresc. Sunt constient ca sunt enorm de multe initiative similare, precum si siteul de mai sus si crede-ma ca as putea sa iti dau enorm de multe exemple si eu. Din cauza asta, textele sunt intr-adevar preluate din diverse surse cu text foarte putin urmand a fi inlocuite cat de curand cu texte originale si mult mai consistente. Unde a fost cazul, am avut acorduri de folosinta permanenta sau temporara.

Deasemenea, un Statement of Terms and Conditions este deja in lucru pentru site, pentru a clarifica exact subiectele abordate de tine mai sus, dar ca idee, un asemenea proiect este non profit. Momentan il facem ca un hobby, neavand nici puterea financiara si nici personalul unui site de genul celui mentionat mai sus.

Iar motivul postului de aici de pe forum este ca desi proiectul era doar la nivel de idee cu 3 zile in urma, din momentul in care l-am inceput, ne-am dat seama cate ar fi de spus, de aratat si de cat de util ar fi un pic de ajutor.

Sper sa iti fi raspuns suficient de coerent (pentru ora asta) la mesajul tau,

Iti doresc o seara placuta,

Toate bune.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Garantia ti-o da proprietarul. Eu doar te informez. Site-ul in cauza este origina, iar fotografiile sunt preluate cu acceptul celor care le-au facut sau facute chiar de proprietarul siite-ului.
    DAR nu este el in cauza aici.

Si sa raspund si la cealalta problema - eu nu sunt de acord sa imi folosesti creatiile, munca, in ce scopuri vrei tu. comerciale sau nu. Trebuie sa ma intrebi inainte. Daca imi furi bani si ii dai la saraci, poate in capul tau esti Robin Hood, dar din punctul meu de vedere este furt.

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    S-teul mentionat de mine e tot hobby si pasiune, doar ca se intinde pe o perioada mare de timp.

Nu am judecat motivul postului pe forum, daca era o problema cu el ma exprimam in acest sens.
    Am vrut doar sa mentionez ca nu poti face de unul singur, pana maine, un proiect care sa schimbe imaginea Romaniei. Mai ales in conditiile in care nu ai texte si poze originale. Din nimic nu poti face totul. Trebuie sa fii constient de asta.

In plus, eu nu sunt de acord cu promovarea in acest fel a Romaniei pentru ca din 2014 aceasta nu va mai fi protejata si toate locurile dragute pe care vrei tu sa le prezinti ar putea fi cumparate de catre oameni carora le atragi atentia.

Offtopic asa - eu as lasa Romania sa fie o tara despre care lumea nu stie nimic. Imaginea Romaniei ca tara nu este afectata cu nimic. Natura e frumoasa, cerul albastru, muntii inca mai au brazi. Imaginea aia "nasoala" e data de oameni.

19. Emma _1967

Emma _1967 New Member

Trophy Points:
    0
    Seara minunata si tie si incearca in continuare sa ai replici pentru fiecare !!! -trist- -nu-nu-

20. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este furt cand cineva isi insuseste chiar si un obiect lasat liber in spatiul public.
    Daca nu ai facut nimic sa iti protejezi creatia, cel mai probabil nici nu poti dovedii ca e a ta, nu poti sa te plangi de furt.
    Ca sa protejezi o imagine la nivel international costa foarte mult si doar comapaniile isi permit asta.
    Dar sa revenim la oile noastre, omul respectiv atata timp cat nu urmareste un profit de pe munca altuia, parerea mea este ca face un lucru bun si nu ar trebui sa ii cautam chichite pentru ai pune piedici.

Share This Page