15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PROGRAMARE IN CROYDON...SE SAU STUDENT CU DEPENDENT?..

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by stefania82, Aug 19, 2008.

1. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    NU STII NR ASTAI TOT PT CROYDON?

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu l-am verificat pe de-a intregul acest numar ...nu stiu exact ce departament al home officeului e.(raspunde).dar cert e ca atunci cand suni specifici tu ca vrei sa mergi in croydon..nu stiu altfel..poate altii si-au luat dreptul din sheffield..eu oricum nu pot ajunge acolo e prea departe de mine... dar clar ca trebuie sa specifici tu ca vrei sa fii programata in persoana la croydon.
    Pt a inlatura emotiile fa-ti "discursul' pe o hartie si sa o ai in fata cand suni ca sa stii exact ce sa zici...e mult mai bine asa.
    Mie spre exempul cardul de self mi-a fost eliberat in Sheffield..dar nu am aplicat in persoana...
    Daca ai emotii sa suni la nr de fix nestiind unde duce...incearca la numarul cu supra taxa 0870...dar specifica ca vrei sa vii"sa aplici in persoana la croydon"...pt a inlatura orice problema.Eu tot pt croydon am sunat dar le-am specificat de croydon.
    Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris! -eyebrows2- yebrows2-
    Andreiuta12345

3. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    MS MULT,INSA NU REUSESC SA INTRU IN LEGATURA CU NICI UN OPERATOR!ORI SUNT EU PREA BATUTA IN CAP,SAU SUNT EI ATIT DE TIMPITI CA NU BAGA IN SEAMA.POATE II PREA TIRZIU SI MAI BINE INCERC LUNI!

4. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    CREDEAM KA CEL MAI GREU E SA MERGI LA AMBASADA IN MD,DAR SE PARE CA MAI KOMPLIKAT II SA DAI DE ASTIA LA HOME OFFICE.NU STII ONLINE NU TE POTI PROGRAMA,AM CAUTAT DAR NU GASESC ASA INFORMATIE! MS MULT!

5. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Home office nu e Ambasada..ci e mai tradus pe romaneste Ministerul de Interne.
    De dat dai de ei la telefon, dar tre sa insisti..sa stai pe fir cel putin 20 deminute, chiar si 40 dar nu trebuie sa inchizi imediat ci sa insisti...Numarul 0870..nu e neaparat pt croydon ..ci si pt alte probleme..Cand astepti pe fir..esti redirectionat..e ca si cum astepti sa iti vina randul...te transfera catre "sala de asteptare"cum s-ar zice...

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    sorry, postasem de doua ori acelasi lucru... -badteeths- adteeths-

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Natachka, In primul rand vezi ca e o tasta pe care scrie Caps Lock pe tastatura ta. Apas-o. Nu de alta dar e obositor de citit ceea ce e scris cu majuscule, si unii ar putea crede ca tipi. -handlaugh2- andlaugh2-
    Programarile se fac doar la telefon. Englezii astia folosesc robinete separate pt apa calda si rece si tu vrei sa stie ce-i aia sa aplici online?
    -staycool- taycool-

8. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!! Andreiuta1234, ai dreptate cu asteptatul vreo cateva sapt pana iti trimit NINO, dar nu cumva iti dau in scris ceva dupa ce termini interviul, ca un fel de nr provizoriu sau chiar numarul final, dar nu pe card, asa cum va veni prin posta? -handsrubb2- andsrubb2- Eu asa parca am auzit...dar sa imi spui dc asa au facut si la tine, ca eu ma duc ca o floricica pe 30 sept in Croydon si dc nu am NINO pana atunci...am facut o lata! -sad4- ad4-

Ne tot trudim pt toate cardurile astea ale lor colorate, dar nu ar tb sa uitam sa ne dorim mult mai mult pt noi, decat sa le servim lor de forta de munca ieftina...Eu si sotul meu avem dorinta sa ne intoarcem acasa, in Romania, dupa ce ne terminam Masterul si avem cativa ani de lucrul in UK, pe domeniul nostru...Vrem sa avem experienta aici si sa intoarcem sa traim in Romania, singurul loc pe care il vom putea numi vreodata Home...Poate, cine stie , sa facem si noi ceva bun pt tara noastra...Eu studiez Horticultural Genetics si as dori sa pun Romania pe harta descoperirilor in acest
    domeniu... -eyebrows2- yebrows2- ..daca ma tine stiinta din capsor...

Scuze pt divagatii, multa bafta in toate!! -love2- ove2-

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Si eu numesc Home-Romania...si eu imi doresc doar sa stau cinci ani sa imi iau cetatenia, sa pot face ceva pt copiii mei...Acum nu stiu daca se merita sau nu , cert e ca am intrat in hora si trebuie sa joc pana la capat.Tare mi-as dori sa pot lucra in Romania avand o slujba buna in Contabilitate, si sa folosesc ceea ce am invatat aici...Oare cand va fii acest moment? -eyebrows2- yebrows2-

In dupa amiaza aceasta am vorbit cu o verisoara de a mea care a plecat in Canada acum un an , sta in Ontario in apropiere de cascada Niagara..si imi povestea ca se simte minunat acolo, ca logodnicul ei are aproproape toata familia acolo,ca vorbesc romana, ca sambata duminica se tin de gratarele..voie buna...Imi vine sa las toate cardurile astea care mi-au mancat zilele ...Ce n-as da sa am si eu familia langa mine,sa fac o "friptana" duminica, sa ne adunam de zor ..si sa NU vb de self, blue...pink..si mai stiu eu ce culoare...sa nu am grija zilei de maine, a serviciului, promovarii...etc etc..si sa fac ce imi place...Nici acolo nu e viata roz..dar simt pe pielea mea ca-i stres cam mare aci in "London".

Dar sa revenim la cardurile noastre...Sincer nu vreau sa te bag in ceata..chiar nu imi mai amintesc bine.Nu imi mai amintesc daca am primit acel numar temporar dupa ce am vorbit la telefon si am spus ca mi-am inceput activitatea de self sau dupa ce am fost la interviu...totusi imi aduc aminte ca solicitorul meu(atunci nu stiam cum sa procedez si m-am lasat pe mana jupuitorilor de avocati)mi-a cerut cardul -nino in sine sa il xeroxeze si nu nr temporar pt national insurance contribuition pt a aplica pt yellow la home ofiice.Atat e tot ce imi amintesc de atunci. -sad2- ad2-

Multa bafta...si tinem aproape!
    -kiss- iss-

10. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Andreiuta pt raspuns...Crd ca vom afla cat de curand cum va fi la NINO...ne tot pregatim de zor cu toate actele posibile si imposibile, deci speram ca va fi bine...Vom trai si vom vedea, nu prea mai are rost sa incerc sa ghicesc ce este in capul lor -handlaugh- andlaugh-

Cred ca este greu sa fii departe de familie....eu sunt norocoasa ca il am pe sotul meu cu mine...dar restul familiei am vazut o 2 sapt pe anul asta...de cativa ani, am fost plecati cate juma de an din tara si anul 2007 l am petrecut tot in Grecia...Important este ca avem un plan, o tinta de urmat aici si nu tb sa ne speriem sau sa ne lasam invinsi de obstacole...unele mai mari sau mai mici, cum ne este norocul..Cred ca in Londra , unde esti tu, este chiar mai greu, orasul prea mare si strain...Noi suntem in Loughborough si mi se pare dragut si destul de prietenos..

Te inteleg deplin cu gratarele...poate ne intalnim la vreun picnic organizat de forum ,... -lasy- asy- ar fi super!!

Iti doresc mult succes si multa putere!! Cu totii avem nevoie de asta!! -love2- ove2-

11. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    ms de informatie A12345.stiu cei home office,insa eu ziceam altceva(credeam ca hopul cel mai mare ii la ambasada,dar se pare ca cea fost pt mine la ambasada ii nimik). -explain- xplain- .

mai am o nelamurire.eu am venit in uk aacu 2 luni,cu viza de reintregire a familiei(sunt non EEA),nu am nin,sau alte acte(pasaportul cu viza,atit),nu muncesc(sunt insarcinata in luna a 8-si deocamdata cresc burtica).daca aplic ca dependent de sotul meu(el este SE-si are toate actele care se puteau de obtinut pin acu)mai am nevoie sa prezint si alte acte inafara de pasaport si certificatul de casatorie?

12. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Buna Stefania/Natachka...
    Tot rasfoind ..tot felul de hartii pentru scoala, contab...am gasit ceva ce ar putea sa iti foloseasca si m-am gandit sa ti-l trimet..E ceea ce am primit de la avocatul meu atunci cand m-am inregistrat ca si self employed..acum un an jumate...Ti-l bat la calculator ca sa ai asa o idee..Mi-a fost trimes direct in romana..asa ca ma gandesc ca ar putea folosi si pentru tutoriale..

"INFORMATII IN CEEA CE PRIVESTE INREGISTRAREA CA SI LIBER -PROFESIONIST (SELF EMPLOYED)

1. Cred ca pana in momentul de fata ati primit scrisoarea mea catre Clienti, care explica ceea ce aveti dumneavoastra de facut, la fel ca si datoria mea fata de dumneavoastra, care este sa va ajut in ceea ce privveste Inregistrearea dvs. ca si liber -profesionist (self-employed)la Oficiul de Taxa(Inland Revenue) si al Home Office (oficiul care se ocupa cu imigrari).De asemenea as dori sa confirm ca pe baza faptului ca sunteti inregistrat ca si clientul nostru , vi se va oferi gratuit pe cale verbala sfatul si asistenta noastra perofesionala pe inca 6 ani.Daca aveti nevoie de orice document scris, acesta va trebuie sa fie latit separat.

2.De asemenea cred ca pana acum ati primit o scrisoare de la Oficiul de taxa (inland revenue), care confirma faptul ca procesul dv de Inregistrarea este in decurs.Inainte sa fiti inregistrat va trebui sa contactati Centrul dvs local de Munca (local Job Centre Plus) pentr a avea un interviu pentru National Insurance Number (numarul de inregistrarea pe baza caruia veti plati taxa.).Acest numar este foarte important, pentru ca nu puteti continua lucrul daca nu aveti acest numar.Desi daca angajatorul dvs este de acord, puteti lucra in continuare pe baza Numarului de Referinta Temporar al Oficiului de taxa (Temporary Tax Ofiice Reference Number).

3.Daca ati primit aceasta scrisare cu numarul temporar, va rog sa imi trimeteti imediat o copie prin fax sau prin posta, iar apoi sa ma sunati, ca sa pot sa va sfatuiesc in ceea ce priveste aceasta procedura, ce documete aveti nevoie si ce se va cere de la dvs la interviul purtat cu cei de la Centrul de Munca (Job Centre).De asemenea va voi da o scrisoare, care va trebui sa o inmanati persoanei care va conduce interviul dv la Centroul de Munca (Job Centre).Veti primi consecutiv o scrisoare de la Oficiul de taxa (Tax Office) care va va indica ca trebuie sa incepeti sa platiti taxa.Aceasta taxa este foarte importanta de platit, desi va fi de 2-3 lire pe saptamana, pentru ca aceasta contribuitie va va da de exemplu, dreptul la asistenta medicala si dentara gratuita in uk.

4.Dupa ce veti primi National insurance Number (numarul dvs de inregistrare pe baza cauria veti plati taxa) aproximativ dupa doua saptamani de la interviu, va trebui sa continati cu urmatorul stadiu al procesului de inregistrarea de data aceasta cu Home Office-ul (oficiul care se ocupa cu emigrari) care va elibera pentru dumneavoastra un document foarte important, ce se numeste Certificat de inregistrare (Registration Certificate).Acest Certificat este important pentru mai multe cauze si anume :in primul rand este unicul document care il puteti obtine, care sa confirme ca sunteti inrestistrat pe deplin si in mod legal ca si liber profesionist (sel employed) in UK..In al doilea rand acest document va trebui sa il aratati impreuna cu pasaportul dvs sau buletinul de identitate, ori de cate ori parasiti si reveniti in uk.Acest certificat va dovedi ca sunteti inregistrat.Inregistrarea cu Oficiul de Taxa nu poatedovedi acest lucru, fara Certificatul de la Home Office.

5.Din aceasta cauza , va rog sa luati legatura cu mine sa stabilim cat mai curand posibil o programare pentru obtinerea National Insurance Number(numarul pe baza caruia veti plati taxa) si ca sa pot pregati aplicatia dvs.

Toate cele bune,
    B.B"

Nu uita sa ai si niste facturi (invoice-uri)completate ca "exemplu"..sa nu te puna sa aduci dovezi suplimentare-ma refer la home office.
    Legat de numarul temporar(nino) chiar nu imi mai aduc aminte daca l-am folosit sau nu pt home office..S-ar putea sa mearga cu numarul temporar..
    Tinem legatura!
    -takecare- akecare-
    -kiss- iss-

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Daca sotul tau are yellow card,nino-, scrisoare ce dovedeste ca este self employed de la angajator si ca e cu contributia pt national insurance "la zi",certificatul de casatorie (e bine sa il ai si in engleza tradus si legalizat..desi cred ca acuma au deja formatul standard al certificatelor noastre)nu cred ca iti mai trebuie ceva pt a demonstra ca esti dependent.Sa aibe ceva bani in contul bancar -sotul tau ...mai stii ..sa nu se lege de mai stiu eu ce...adica sa vada acei ofiteri ca te poate/te-a putut intretine...

Iti zic asa pentru ca am o cunostinta care nu a putut sa isi aduca sotul din Albania pt ca din cate am inteles , el nu avea destui bani in cont..si nici ea...cu toate ca ea era romanca, self employed aici...deci nu stiu ..ca sa iti zic sigur..A primit refuz de dependent.pt sotul ei..Bine , tu esti aici, si ai viza dar pt siguranta ta..spun ca o sugestie..pt ca intr-adevar...ofiteri aia de acolo ..sunt cateodata...plecati cu pluta...pe Tamisa..si e bine sa ai cat mai multe dovezi..ca sa isi faca o imagine "mai pe intelesul lor".Am vazut ca sunt cativa pe site care sunt casatoriti cu partener non eu.Cauta topicul despre romani casatoriti cu parteneri non eu...si trimite-le eventual celor ce sunt in sit aceasta si care au mai aflat ceva un mesaj personal.

Mult succes,
    Andreiuta12345
    -love2- ove2-

14. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult de tot pt scrisoarea rescrisa de tine...este ff folositoare si iti sunt ff recunoscatoare ca ti ai luat din timp sa mi o scrii...In principiu, imi confirma ce banuiam, dar e bine sa o auzi si de la un avocat...totusi nu stiam dc avand NINO am dreptul la dental services gratis..E bine sa stii asta!
    Am primit nr acela temporar, impreuna cu scrisoarea ca tb sa ma programez la Job center pt NINO..Am vreo 7 invoice uri date pe bune, pt ca am muncit 2 sapt, in care am castigat 450 lire..le am trecut pe toate pe cash book, pt ca vreau sa fie totul o dovada ca muncesc si am clienti, legal..Am copii xerox dupa cecurile pe care le am incasat( vreo 10), am si statment bancar cu dovada ca au intrat bani in cont..Am sa duc si Contractul de inchiriere a casei, care este pe numele meu, ca dovada de resedinta..plus toate hartiile primite pana acuma de la HO...cu atestarea SE si restul..

Daca nu primesc NINO, pana la interviul in Croydon, ma duc si fara el, doar cu nr provizoriu...Dar sunt increzatoare, mai ales ca noi am primit ff repede scrisorile de la Job center, de pe o zi pe alta...

Multumesc mult pt ajutor si multa bafta in continuare!!! -kiss- iss-

15. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Cu multa placere Stefania!
    De saptamana viitoare probabil ca nu voi mai putea fii asa de activa..pentru ca nu voi mai putea avea acces la internet non stop.Ma bucur ca iti foloseste.Sa stii ca e adevarat, acum am sunat pe cineva si mi-a zis ca poti folosi ceea ce primesti de la job center atunci cand te duci la home office:).
    Legat de nino card..Nu stiu cum e cu dentistul..si in ce regim ti se acorda tratament gratis..dar stiu ca acest nino de aici mi-a folosit in Romania cand m-am dus sa imi fac analizele in Romania...era un program pt a vedea starea sanatatii populatiei...si m-a fost folositor...Am facut copie yellow card self+cardul...si nu am mai platit nimic la doctorul meu de familie.Chiar el a zis ca nu e normal sa platesc si cotizatia aici in uk, si in Romania...de doua ori in acelasi timp.
    In Februarie inca legislatia rom nu era pusa la punct...in ceea ce privea acest subiect..dar pana la urma am dovedit ca nu e corect ce se intampla adica sa fiu silita sa platesc in doua locuri-doua tari ue...si mi-au dat dreptate.Deci voi beneficia si de tratament gratis in Romania...daca e..ceva...arat nino..si ca sunt la zi...si nu mai platesc pt serviciile de acolo...

Numai bine!
    Multa bafta la interviu!
    Astept un semn de la tine dupa interviul de la Home Office sa imi zici cum a decurs totul!
    O duminica placuta!
    Andreiuta12345

16. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta te voi tine la curent, cu progresul aplicatiei noastre.Sper sa fie unul bun!!!!!!!! -handlaugh2- andlaugh2-

Multumim mult pt tot si numai bine!! -kiss- iss-

17. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    am reusit sa fac si eu in sfirsit programarea.mam programat pe 13 oct.mau intrebat doar pt ce formular aplic,numele sotului(iam zis de dependent dar nici nu au bagat in seama,si am repetat de vrio 2 ori ca aplica si dependentul cu el),data nasterii,telefonul,si cam atit.miau dat un numar de referinta din 6 cifre.poate sami zica cineva care au aplicat cu dependent daca i sa intimplat la fel?ms mult!
    o zi buna tuturor! -thankyou- hankyou-

18. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pt ca ai reusit programarea!! Asa s a desfasurat si la mine, am sunat pt aplicatie cu dependent si a fost identic..Nume, nr telefon, pt ce aplic, nr de referinta...

Noi mergem pe 30 sept, asa ca iti voi spune cum a mers la noi... -badteeths- adteeths- Speram ca bine, ca avem cam totul in regula...
    Multa bafta si tinem legatura!! -kiss- iss-

19. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    leai zis de dependent stefania? pt ca mi sa parut surprinzator ca sa nu intrebe nimic daca fac aplikatia singur sau si cu dependent!

20. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Le am zis si nu prea i a interesat..cred ca nu prea conteaza, pt ca dependentul este secundar in aplicatie..cel putin la mine, eu fac aplicatia si sotul meu este dependentul, deci eu am facut programarea..am dreptul sa l trec si pe el pe aplicatie, asa ca o voi face, dar nu este treaba celui de la telefon cati dependenti am io sau daca am..

Stai linistita, sunt sigura ca e ok!Tb sa iti pastrezi calmul pt marele interviu.. -ahaa- haa-

Share This Page