7.8 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

probleme morale!

Discussion in 'SEZATOARE' started by spin, Jul 3, 2007.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    ma plictisesc in asemenea hal, incat am inceput sa ma ocup cu probleme mult mai importante decat ceea ce ar trebui sa fac eu acum. ma framanta niste probleme existentiale cu deosebite implicatii morale:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/6264082.stm

deci, vrei ca fiica ta sa dea nastere unui copil provenit din ovulele unei necunoscute sau preferi ca ovulele sa provina din familie si nu de la straini, iar atunci fiica ta sa dea nastere ....surorii ei?

2. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Spin buna intrebare!
    Desi aceasta mama a facut gestul din dragoste eu nu cred ca este ceva normal. Sunt atatea femei care nu pot avea copii si duc o viata fericita . Adoptia e o solutie foarte buna pt ca sunt atatia copii orfani . Ca fiica ,in cazul in care ovulul este donat de sora mi se pare ok pt ca atunci eu as fi biologic matusa copilului .Dar cand ovulul provine de la mama atunci as fi biologic sora vitrega ( tati diferiti )...CIUDAT
    Deci nu, nu as opta pentru ovulul mamei.
    Iar in postura de mama nu as vrea ca fiica mea sa dea nastere surorii ei.

3. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Din cite am inteles planul este sa foloseasca ovulul in absenta altei alternative. Nimeni nu stie daca fetita o sa vrea sa aiba copii, daca intre timp o sa gaseasca alt ovul sau prin miracol o sa gaseasca tratament pentru conditia ei medicala (transplant).

Iar daca o sa hotarasca sa-si creasca sora (in pozitie de mama), atita timp cit o sa fie un parinte bun eu nu am cu ce o judeca. Am probleme doar cu cei care fac copii la betie si ai lasa pa mina statului.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    incep sa ma conving ca badea-i un baiat destept

5. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    LOL Sa vezi ce o sa dau cu batzu-n balta data viitoare

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Evident atata timp cat nu foloseste nimeni ovulul, totul e ok, dar fiind probabil printre primele cazuri de acest gen, problema este daca sa incepem sa privim astfel de lucruri ca a fi normale sau nu.

Cred ca problema nu este foarte simpla. Daca ar trebui sa fac o comparatie fortata, as asemana cazul cu problema legalizarii casatoriilor pentru gay, sau dreptul persoanelor gay de a adopta copii... si inainte sa sara cineva pe mine... -violent- asemanarea fiind ca "challange"-uieste conceptul clasic de familie. care se indeparteaza din ce in ce mai multe de ceea ce ne-am obisnuit pana acum.

Adevarata problema cred ca este una de nivel psihologic pentru posibilul copil. Pentru care conceputul de mami si tati, va fi unul diferit ce cel al celorlalti copii cu care intra in contact: "Din dragostea dintre mami si tati, am luat nastere eu, care mostenesc (genetic) de fapt buni si tati". Ar fi o problema complicata pentru un copil. Si ar fi dificil se te obisnuiesti cu presiunea din partea celorlalti copii. Cum era pe vremuri in cazul familiilor single-parent, a copiilor adoptati, iar mai recent in mediul gay.

Desigur, adevarata problema este ca acest lucru nu s-a mai intamplat pana acum, si de fiecare data cand se schimba acest gen de cutume si conceptii, cei aflati in avantgarda sufera cel mai mult din cauza excluderii. Fiind vorba de copii, problema este mai sensibila.

In acelasi timp, ganditi-va nu la ce se intampla astazi, ci la ce s-ar putea intampla maine ca si consecinta. Inchipuiti-va ca poate fetita accepta ovulul, si face o fetita care si ea are probleme de fertilitate, si se hotaraste sa foloseasca un ovul de la bunica ei (sau mama ei biologica), etc. Si apoi o inchipuiti-va o familie, in care sora, da cumnatei, mama da nepoatei, samd, ovulul, pentru a duce o sarcina. Copiii care rezulta, vor avea o conceptie complet diferita despre familia lor, si cine sunt ei. Iar copii fiind, vor putea fi influentati destul de mult in dezvoltarea lor de cum sunt priviti de cei din jur.

Probabil toata aceasta problema face parte din progres... cel tehnologic, cu siguranta.

Si daca n-am reusit pana acum... hai sa va uimesc cu naivitatea mea :-dd (unde mai adaug ca sunt si baiat si deci probabil nu inteleg nimic din psihologia feminina legata de sarcina). Sincer, eu nu inteleg care este ideea acestor oameni. Adica bun, toata lumea isi doreste sa aiba copii. Ce faci cand biologic nu poti sa ii ai? Fertilizezi in vitro un ovul strain (fiind al mamei mi se pare si mai ciudat) si apoi duci tu sarcina (care nu cred ca e o distractie pentru nimeni). Daca iubesti atat de mult copiii de ce sa faci un copil tu, care oricum nu te mosteneste biologic, cand sunt atatia copii fara parinti, care ar putea fi adoptati? Doar ca sa "vezi si tu cum e" sa faci un copil? Accept si egoismul acesta, dar nu inteleg beneficiile: sa duci o sarcina care nu e a ta.

Call me "whatever-you-want", dar nici sa fiu in locul baiatului care ar trebui sa doneze pentru o fertilizare cu ovulul soacrei, nu as fi prea incantat. Nu stiu ce probleme ar avea copilul cu conceptia lui despre familie, dar si eu as avea niste probleme... -no-

Anyway, sunt doar niste pareri. Probabil trebuie cu totii sa ne adaptam schimbarilor si sa nu judecam pe nimeni.
    Dar mi se pare cel putin funny (sau mai binezis "strange") sa te pui in locul acestor oameni, nu? [:)]

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Cum s-a obisnuit societatea cu : " Cum era pe vremuri in cazul familiilor single-parent, a copiilor adoptati, iar mai recent in mediul gay. " .... asa se va obisnui si cu lucrul asta . Trebuie doar sa se intample o data sau de doua ori pentru a fi acceptat ca normalitate si atunci topicul nu s-ar mai numi probleme morale. Cred eu.

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu tine, andreiutzu. Nu inteleg de ce mii de oameni (femei) cheltuie mii de lire (dolari, euro etc) pe tratamente care ...poate...le va spori sansa de a avea copii pe cale naturala, cand, exact cum spuneai si tu, sunt atatia copiii orfani pt care banii aia ar face o mare diferenta, la fel cum adoptarea lor intr-o familie fara copii, ar insemna un lucru deosebit.

Poate este vorba despre a vrea exact ceea ce nu poti avea, sau de egoism, sau pur si simplu, de implinirea fizica si spirirtuala a rolului major in procreere, pe care il au femeile.

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca asta este : "implinirea fizica si spirirtuala a rolului major in procreere, pe care il au femeile".

si inca ceva (asta banuiesc) , n-am fo niciodata mama si nici n-o sa fiu, dar ma gandesc ca pentru mame,una este sa vada un copil si alta este sa-si vada "propriul" copil.

"propriul" = cand te uiti la copilul caruia i-ai dat nastere, nu te mai gandesti la genetica etc etc ... e copilul tau pentru ca tu l-ai facut ...

Daca mergem in adancime cu genetica ... cine stie unde ajungem, poate o sa ajungem sa ne fie rusine de noi insine.

Share This Page