3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Primul zbor cu avionul

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by adynutza, Jan 2, 2007.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Poate vi se pare un subiect tont... dar pt fiecare a fost o prima data, nu?
    As vrea si eu mai multe detalii... ce se intampla cu bagajele (in special cand mergi din 2 bucati: adica Iasi-Bucuresti-Londra)... cu cat timp inainte tb sa fii la aeroport...
    si alte lucruri uitle ce va vin in cap

2. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Primul zbor cu avionul

Din cite stiu eu 'de pe timpuri' in Buc o sa aterizezi in Baneasa si o sa Decolezi pt Londra la Otopeni deci o sa ti se inapoieze bagajele. La Otopeni mergi la check-in sa-ti lasi bagajele dupa care poti sa mergi la cumparaturi sau bar. Cind avionul o sa fie pregatit de plecare o sa fii chemata la o anumita poarta unde tre sa te prezinti cu pasaportul sau carte de indentitate si biletul de la check-in. De obicei ei spun ca vor sa fii la aeroport 2 ore inainte de zbor.

Bafta

3. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

adynutza stai linistita nu fii stresata ca nu e cazul
    deci te duci la aeroport sa zicem cu 2 ore inainte de decolare... daca ai e-ticket il ridici cand ajungi in aeroport, citesti si tu monitoarele de pe acolo ca scrie de unde si mai scrie si unde se face check in .... mai ales daca pleci de pe otopeni sau baneasa acestea fiind aeropoarte mici. La check in predai bagajul de cala adica ala mare si iti dau locul din avion pentru toate avioanele pe care le schimbi pana la destinatie. pe aceste noi bilete ai scrisa poarta (gate) de la care faci imbarcarea, treci prin politia de frontiera (imigration) si mergi la poarta de imbarcare. aici incepe plictiseala si nerabdarea in acelasi timp :( vezi cumpara tigari ... nu l-e fuma ca sunt scumpe pe aici... te imbarci cand e anuntat avionul tau ... nu poti gresi nimic nu iti fa probleme. La escala nu-i bai de nici un bagaj ... ti-l muta ei la noul avion tu doar te plimbi pe acolo faci cumparaturi, te plictisesti de mori... vezi ia-ti o carte ceva cu tine, si la ora la care ai decolarea tre sa fii ATENTIE la terminalul si poarta la care ai scris in bilet... ca nu mai esti pe otopeni adica pe cel mai mic aeroport din lume.... :( si gata ai ajuns la destinatie... daca mergi pe undeva prin ue sa nu cumva sa intrii pe alta poarta decat aceea pe care scrie UE ...
    succes

-salut-

4. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de raspunsuri...
    Deci e vorba de Iasi-Otopeni-Londra ... am biletul (luat din noiembrie :D ) dar nu stiu unde sa ma uit pe el daca scrie terminal, poarta... adica spune numai numarul zborului, altceva nu vad sa scrie. offf... scuzati stresul...

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Cand ajungi la aeroport te duci la agentia prin care ti-ai cumparat biletul sau la ghiseul de informatii. Acolo iti vor explica tot ceea ce vrei sa stii despre bilet.

6. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

in mod normal n-ar trebui sa ai probl, si eu am facut primul zbor acum cateva zile, a fost totul ok pana mi-au pierdut bagajul, bine ca mi l-au adus dupa 3 zile intreg :), si culmea erau si british airways, insa astea sunt cazuri izolate; la aeroport, in special la otopeni e bine sa fii cu cel putin o ora jumate inainte de ora zborului, ca sa ai timp sa faci check in, in rest cam toate detaliile au fost punctate mai sus...

7. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Avand in vedere ca pleci din Iasi .acolo nu exista decat o singura poarta de imbarcare iar bagajul il recuperezi cand ajungi in uk

8. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

La agentie nu ma risc sa intreb nimic... mi-am luat biletul prin Eurolines... si nu vroiau sa-mi vanda bilet pt ca n-am viza :( ... deci chiar daca mai am intrebari (despre asigurare medicala, etc) nu are rost sa intreb nimic la ei ca isi prind urechile

9. kissy

kissy New Member

Trophy Points:
    0

stai linistita ca nu-ti trebuie nici o asigurare medicala...astea sunt doar alte preteste de a-ti cheltui banii la o agentiemulta bafta..

10. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0

la aeroportul din iasi sa fii la 5.30 cel mai devreme, sau chiar si la 6.00 fara probleme, cursa pleaca pe la 6.50 parca, nu mai tin minte exact.
    cind ajungi in buc iti iei bagajele si treci mai departe spre poarta pt zboruri internationale, urci la et 1 cu liftul. e usor, mergi cu valul. te duci la ghiseul pe care scrie zboruri londra h. si de acolo va fi si mai usor, caci bagajul tau va fi preluat si ti se verifica biletul. de aici e ok caci trebuie sa treci pe la o poarta sau ghiseu cum vrei sa-i spui, acum ca suntem cetateni eu, te prezinti la ghiseul pt. eu. si gata. din cite stiu zvorurile cu tarom pt anglia pleaca de la poarta5.
    bafta multa.
    si eu tot din iasi sunt:) -ww-

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

cred ca trebuie sa il rugam pe admin sa faca o sectiune speciala pentru ieseni

12. cosinus

cosinus New Member

Trophy Points:
    0

Si la mine e prima oara,aveti idee, e voie cu laptop in avion?Ca la bagaje stiu ca nu...

13. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

yes please! Sau la Party no 4 putem organiza coltul Iesenilor!

14. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0

da e voie, cu laptop, dar in bagajul de mana. sa nu uiti sa il declari la iesirea din tara, ca altfel la intoarcere va trebui sa platesti vama.
    bafta multa.

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca in acest moment se mai poate discuta de vama in cazul calatoriilor in cadrul UE!!

16. rcd

rcd New Member

Trophy Points:
    0

Cei care fac escala pe BUH venind de pe cursele interne, trebuie obligatoriu sa isi ia bagajele de cala. Nu se face transferul automat al bagajelor.

17. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0

Salut!
    Eu vin cu british airways duminica.
    Si daca stie cineva vreau sa va intreb:
    -daca stiti cu cate Kg pot veni in geanta mare si in cea de mana.. La biroul din bucuresti mi-au spus maxim 23kg ambele, pe site spun 33kg max...
    -cum pot ajunge in Cambridge de la terminalul 1 Heatrow (am vazut cu eurolinesul dar fac 8 ore fiinca merg in zig zag...)
    Va multumesc!

18. audvoci

audvoci New Member

Trophy Points:
    0

mergi pina in victoria coach station .si de acolo ei alt bus pina in cambridge.cam atit,din heatrow poti sa ei si metroul pina in victoria.

19. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0

merci

20. fluffy

fluffy New Member

Trophy Points:
    0

eu stiu ca-s 25 kg cu british! iar bagajul de mana nu se cantareste, ci doar tb sa aibe anumite dimensiuni sa poata incapea in spatiul de depozitare de deasupra scaunelor.

din Heathrow se poate lua piccadilly pana in King's Cross si de acolo tren spre Cambridge (london -cambridge cca 40 min daca tin minte bine)
    Bafta!

Share This Page